Sibel ERASLAN: Cam küre konuştu: Katar

7.6.2017 - Bu Yazı 1710 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

Sibel ERASLAN: Cam küre konuştu: Katar

  Arapça yayın yapan medyalarda ismi "İtidal" olarak zikredilen, "Radikal Düşünceyle Uluslararası Mücadele Merkezi"nin açılışında görmüştük onu. Cam Küre'yi. Kötü yürekli büyücü kraliçelerin ellerinin altında görmeye alışık olduğumuz masalların bu menfur nesnesi, bu kez üç liderin elleri altında parlıyordu... Mısır, Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin liderleri, Ortadoğu'nun yakın geleceği ile ilgili panoramayı tüm dünyaya açıklıyorlardı bu fotoğraf karesiyle... Ne Mısır diktatörü Sisi'nin, kan akıtan bir darbeyle kendi ülkesini esir almış olduğu gerçeğinin önemi vardı... Ne Suudi Arabistan Kralı ve adamlarıyla alaycı bir halde Kılıç Dansı yapan adamın her fırsatta İslam nefretini pervasızca ortaya döküşünün bir önemi vardı... Ne de Kılıç Dansı ile Ağlama Duvarı'nı bir gün arayla kotarabilen işbilir zengin adamın hikayesinin önemi... Aslına bakarsanız, bu önemli fotoğrafın içeriği, hiçbir şeyin önemli olmadığına dair bariz bir alaydan ibaretti... Önem ve değer diye bir şey yoktu cam kürecilerin nazarında.

10 yıla yayılmış 110 milyar dolarlık bir silah anlaşması vardı görünürde. Bir de görünürde olmayan şeyler vardı. Cam Küre'nin cadısı o görünürde olmayan şeyleri kısa zamanda dile getirmeye başladı ki, bir sabah kalktıklarında Katar halkı, Ortadoğu haritasından tard edildiklerini öğrendiler... Zaten doğalgaz ve petrol rezervlerini hesaba katmazsak niçin kurulduğunu bir türlü anlayamadığımız Katar, bugün apaçık bir kurt kapanına itilmiş haldedir.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen ve Bahreyn, Katar'ı terör destekçisi olarak suçladılar, ilişkilerini kestiler, diplomatlar deport edildi, hava sahalarını kapattılar. Bunun karşısında Ürdün, Umman ve Kuveyt ise bu blokun karşısında yer aldıklarını söylediler... Kısa zamanda küt diye ikiye kesildi Ortadoğu...

BBC'deki yorumları takip ederken tam anlamıyla başınız dönüyor zihinsel spin atışlar karşısında. Hem radikal selefi terör örgütlerinin yanındaymış Katar hem de Şii terörün destekçisi ve finansörüymüş. Bu iki bağdaşmazı, Katar'ın hareket eksenleri olarak sunabilen bir kafa karıştırmaca medyasıyla karşı karşıyayız... Sabaha kadar twitter ve facebook mesajlarında Katar'da askeri darbe olduğundan yöneticilerinin kaçırıldığına kadar bir dizi haber dalgaları pompalandı...

Birleşik Arap Emirlikleri'nin siber saldırılar için konuşlandırdığı büyük para ödülleriyle iş kotaran hacker grupları, çoktan beri gündemdeydi zaten. Sanırım Cam Küre'nin cadısı, zehirli elma kullanmaktan vazgeçmiş artık, yeni zamanların zokası, küresel haber ağlarıyla örülen algı ilüzyonları... 

Üçüncü Körfez krizi

Yeni bir Körfez Krizi'nin içindeyiz. 1. Körfez krizi 1990-1991 yıllarında Irak'ın Kuveyt'i işgali ve çok uluslu koalisyonun (BM) buna karşı güç kullanmasıyla gelişmişti. 2. Körfez Krizi 2003'te kitle imha silahı bulundurduğu gerekçesiyle ABD'nin Irak'ı işgal etmesiyle neticelenmişti. Resmi rakamlarla 1 buçuk milyon Iraklı'nın feci şekilde yok edildiği bu savaş, Orta Doğu'daki dengelerin değişmesi anlamındaydı.

Türkiye, 3. Körfez Krizi'nde arabulucu bir anahtar görevi üstlenebilir mi? Katar'ın Türkiye ile oluşturduğu ekonomik ilişkiler oldukça güçlü düzeyde. Hatta Katar'ı hedefliyor şeklinde gözükse de bu son krizin Katar'dan çok, aslında Türkiye'yi hedef aldığı yorumları da sıkça tekrar ediliyor.Arabuluculuk konusunda İran'ın da söz aldığı bu eşikte, hem Türkiye hem İran Orta Doğu'da açılan satranç tahtasında her atılan adımın kendilerini etkilediğini gayet farkında...

Mezhepçi klişelerin ve sekter ulusçu siyasetlerin aşılabilmesi, Orta Doğu'daki cam küre politikalarının son erdirilmesinde çok önemli bir merhale olacaktır. Peki bunu başarabilir miyiz? Çok umudum yok. İsrail karşısında 6 gün savaşlarının kaybedildiği bir günde, hezimetinyıldönümünde, Orta Doğu kendi şer eksenini çiziyor... Bizde hafıza yok.

STAR

Facebook Yorumları

1 0
reklam
Hrac Madooglu 7.6.2017 - 09:37:32
Musluman ulkeler daha uzun zaman diktatorlukle yonetilecek. Turkiye de dahil. Bu kriz ABDnin planladigi bir olay. Amac henuz belli degil. Katar'in Suriyedeki seriatci teror orgutlerine destek verdigi zaten biliniyordu da, Suudi Arabistan ve Turkiye de ayni orgutlere destek vermisti. Sebep terore destek degil.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Erdoğan, 5 yıl sonra 'Camiye birayla girdiler' iddiasını tekrarladı; caminin müezzini o dönem ne demişti?
...
  
Murat Muratoğlu: Belli ki İş Bankası işi bitmiş, şimdi de gözü Şişecam'a dikmiş!
...
  
Sağlık Bakanı, "dövizdeki kur artışı nedeniyle sağlık harcamalarında kısıntıya gidildiği" iddialarını yalanladı
...
  
Sibel ERASLAN: Cam küre konuştu: Katar
VV...
  
Sibel Eraslan: AK Parti’nin yöntemi İslamcı siyaset değildir
Kavram kargaşası her şeyi birbirine karıştırmakla kalmıyor. Vicdanları kanırtacak boyuta varıyor so...
  
Taksim'e cami için Koruma Kurulu'ndan onay çıktı!
Uzun bir süreden beri gündemde olan Taksim Camii projesi ile önemli bir gelişmenin yaşandığı öğreni...
  
Sibel Hürtaş: ‘Darbenin siyasi ayağında kimler var’ sorusu yanıtsız kaldı
“15 Temmuz gecesi Hükümet ile darbeciler arasında bir pazarlık yaşandı mı?” ve “Darbenin siyasi ayağ...
  
Nükhet Everi: Bu bir veda değil, kocaman bir selam sana…
Küba'da çalışan ilk Türkiyeli kadın olan Nükhet Everi, Castro'nun vefatının ardından Küba günlerini ...
  
İnsan hakları aktivisti Gergerlioğlu'na 'sosyal ölüm' taarruzu; cami derneğinden sonra okul aile birliğinden de istifası istendi!
Gergerlioğlu'nun yönetim kurulu üyesi olduğu cami yaptırma derneğinin başvurusu "Üyeniz soruşturuluy...
  
Kemal Öztürk: AK Parti’de insicam sorunu
Bir tuhaflık var. AK Parti, ustalık döneminin de ötesine geçmesine rağmen, acemilik yıllarında yapm...
  
Diyanet'in 'FETÖ raporu'ndan: Camilere bağlı gençlik kolları oluşturulmalı
"Diyanet Başkanlığı'nın yasal yetki ve sorumlulukları genişletilmeli ve tahkim edilmelidir"...
  
Baskın Oran: Gece gelen e-mektup: “Hocam, bunları öğretmediniz ki bize…”
Ama bu her zaman aldıklarımdan değil....
  
İngiltere Başbakanı Cameron'dan istifa kararı!
İngiltere Başbakanı David Cameron, AB'den ayrılma kararının çıktığı Brexit oylaması sonrası istifa ...
  
Demirtaş'tan Erdoğan'a: Önünde cam olmadan iki kelime konuşamayan kasaba politikacısı...
"Dokunulmazlıklarımızın kalkmasından onur duyarız"...
  
Bursa'da Ulu Camii yanında canlı bomba saldırısı; 7 kişi yaralandı!
Yaralanan kişilerin durumlarının ağır olmadığı belirtildi...
  
...


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net