Aydın Selcan: El Bab: Bataklıktan önce son çıkış

30.11.2016 - Bu Yazı 580 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Aydın Selcan: El Bab: Bataklıktan önce son çıkış

 Suriye’deki iç savaş ve çoğul yöresel vekalet savaşçıklarının, topyekün bir Suriye-Türkiye savaşına evrilmesini önlemek ve öncelemek için çok hassas bir aşamadayız. Bundan birkaç adım sonra olaylar kontrolümüzden bizim istemimiz dışında çıkabilir ve geri dönülmesi imkansız bir noktada kendimizi bulabiliriz.

Ne siyasi ne askeri amacını ve kapsamını belirlemeden Suriye’ye askeri müdahalede bulunduk. Suriye ve Türkiye’nin, Osmanlı İmparatorluğu bakiyesi iki devlet olduğunu ve birbirlerine ilişkin kurumsal hafızalarının taban tabana karşıt olduğu gerçeğini de göz önüne almadık. Arap-Türk-Kürt ile Şii-Sünni-Alevi tarihsel burulmalarını göz ardı ettik. “Ben dediysem, öyledir” kafasıyla davrandık.

Türkiye’de ulusal askeri strateji de TSK bütçesi de zaten hiç bir zaman ne saydam ne denetime açık olmadı. Gelinen yerde bırakalım TSK bütçesini denetlemeyi, komşumuzdaki iki ülke Irak ve Suriye’de yüzyılda bir yaşanacak ölçekte alt-üst oluşlar cereyan ederken, bu varoluşsal sınamaların Ankara’dan yönetimi artık tek kişinin mizacına terk edilmiş durumda. Artık Türkiye bir Ortadoğu ülkesi. Bizler de pek çok benzeri gibi sıradan bir diğer Ortadoğu tımarhanesine kapatılmış garipleriz.

Bu denetimsizlik, keyfilik nerede biter, kestirmesi güç. Fırat Kalkanı’na girişirken ABD’nin son dönemki tercihi “küçük ayak izi” ve “geriden önderlik” yaklaşımını benimser göründük. Ama TSK bildik oyun planına rücu etmişe benzer. Görünen, Kuzey Suriye’ye de, Kuzey Irak ve Kuzey Kıbrıs’ta olduğu gibi, kalıcı biçimde yerleştiğimiz.

Ahiren Bab’a ulaşan TSK destekli ÖSO unsurlarının yerleşim biriminin doğu ve batısına sarkarak, burayı çevrelemeye çalıştıkları anlaşılıyor. Bab, doğu ve batıda PYD/YPG’den, güneyde Şam rejiminden koparıldığında kent içinde IŞİD’e karşı sokak sokak çatışmak gerekecek. Bu işi herhalde münhasıran ÖSO unsurlarının yapması öngörülüyor. IŞİD’in Münbiç’te 73 gün direndiğini parametre kabul edersek, sadece IŞİD’le Bab’ta mücadelenin en az iki ay daha süreceğini varsayabiliriz.

suriye-harita

Harita: @deSyracuse

 

Ancak burada IŞİD dışında farklı değişkenler de var. Bu ilerleyişin batı dilini durdurmak için, Bab harekatına katılan Özel Kuvvetler birimimiz, Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçak tarafından hedef alındı. Zira Suriye ordusunun Bab’ın 25 km güneyindeki Kuweyres Hava Üssü’ne muhtemel bir harekat için yığınak yaptığı bilgileri geliyor. Ayrıca, doğu ve batıdaki YPG de ÖSO ile çatışıyor.

Özel Kuvvetler mensuplarımızı hedef aldığı sanılan Suriye uçağı Çek yapımı Albatros, iki kişilik ve aslen eğitim amaçlı. Bunlardan bazılarına Suriye tarafından hafif silah monte edilmiş, silahlandırılan uçaklardan pek azına da gece görüş sistemi. Suriye’nin bu tür cerrahi gece harekatını kendi kendine planlayıp, gerçekleştirme imkan ve kabiliyeti yok. Dolayısıyla hedef tespiti ya bizatihi Rusya tarafından yapılıp verildiğini veya Suriye muhaberatını destek verdiğimiz ÖSO unsurları içine sızdığını öne sürebiliyoruz.

Bizimle bu konudaki temaslarda “yapıcı” olduğu özellikle vurgulanan Rusya’nın kendi denetimindeki Halep Hava Üssü’nden kalkan Suriye uçağından haberdar olmadığını varsaymak ise pek gerçekçi görünmüyor. Ancak Suriye hava sahasına girmemiz Rusların hava savunma sistemlerini bizim için “kapatmasına” bağlı olduğundan Moskova’yı açıktan eleştirmekten kaçındığımız ortada.

Genelkurmay’ın açıklamasına göre hava saldırısının gerçekleştiği saat, sabah 3:30. Açıklamanın yapıldığı saat ise 10:30. Normal şartlar altında açıklamanın haber akışını kontrol altında tutmak yani doğru algı yönetimi için sabah bültenlerine yetiştirilmesi gerekirdi. Gecikme ya bir karmaşaya ya tatsız bir bilginin nasıl paylaşılacağına dair çekincelerin aşılmasının güçlük yarattığına işaret ediyor.

Bir de malumun yeniden ilamı : IŞİD’in düzenli bir ordu gibi Suriye’de TSK ile savaşması beklenemez. Ama IŞİD’in ülkemizin istikrarını ve toplumsal dokusunu hedef alan terör saldırılarına başvuracağını peşinen bilmemiz gerekir. Bunların önlenebilmesi önleyici etkin istihbarata bağlı. Yüzde yüz başarı sağlanmasını beklemek tabiatıyla olanaksız.

Öte yandan cihatçı direnişçilerin elindeki Doğu Halep düşüyor. Bu konuda da Rusya’ya ve hatta Şam’a Ankara’dan ses yükseltildiğini duymuyoruz. Üzerine Dışişleri Bakanı ve MİT Müsteşarı’nın ani Tahran ziyaretleri de Suriye dosyasında tüm eşgüdümün PYD/YPG ile mücadeleye odaklandığı izlenimi veriyor.

Harita: @Syria_Rebel_Obs

27 Kasım’da Doğu Halep’te son durum: Sarı bölge Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolünde. Kırmızı bölgeler ise son 24 saatte Suriye’nin silahlı örgütlerden geri kazandığı yerleri gösteriyor. (Harita: @Syria_Rebel_Obs)

 

Özetle, Suriye’deki iç savaş ve çoğul yöresel vekalet savaşçıklarının, topyekün bir Suriye-Türkiye savaşına evrilmesini önlemek ve öncelemek için çok hassas bir aşamadayız. Bundan birkaç adım sonra olaylar kontrolümüzden bizim istemimiz dışında çıkabilir ve geri dönülmesi imkansız bir noktada kendimizi bulabiliriz. Durabilecekken durmak bir erdemdir. Bu gerçeği en iyi bilebilecek olanlar da saha tecrübesi olan askerlerdir.

http://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2016/11/30/el-bab-batakliktan-once-son-cikis/

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Abdulkadir Selvi: AKP'nin 'evet' oyu beklentisi yüzde 55, CHP'nin stratejisi endişeye yol açıyor
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin yürütülen "Evet" kampany...
  
Başbakan'dan Bahçeli'ye 'idam' yanıtı: Önce başladığımız işi bitirelim
Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "AKP top çevirmesin, zamana oynaması...
  
Aydın Selcan: Kürtler, Basklar, Arnavutlar hatta Felemenkler
KDP ile ilişkiler, KDP Irak Kürdistanı’nın bağımsızlık hedefinden geri adım atmasa da gün be gün der...
  
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düşürüldü!
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) tutuklu Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği,...
  
Başbakan Yıldırım, MHP'yi bozkurt işareti ile selamladı
Başbakan Binali Yıldırım, AKP grup toplantısında referandum için verdikleri destekten dolayı MHP'ye...
  
Bahçeli'den MHP'li muhaliflere: Partinizle karşımıza çıkın da boyunuzun ölçüsünü görelim
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği referandumunda 'hayır' oyu vereceğini açıklay...
  
Başbakan Yıldırım'dan ABD'ye Rakka mesajı: DEAŞ ile mücadelede El Bab'dan sonrası için de varız
Başbakan Binali Yıldırım, olası Rakka operasyonuna ilişkin olarak, ABD ile yaptıkları görüşmede, "D...
  
Abdulkadir Selvi: Selvi: Türkiye, Trump yönetiminin oluşturmaya çalıştığı bölge stratejisini etkilemeye çalışıyor
3 gün önce İncirlik Üssü'nde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüşen ABD Genelkurmay Başkanı Jo...
  
Prof. Dr. Ömer Çaha: Bahçeli’nin anayasa hamlesinin perde arkası
Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ö...
  
Antalya Başsavcıvekili: 'Hayır' oyu verecek olanlar PKK'yla aynı muameleyi görecekler; küsmece yok!
Antalya Cumhuriyet Başsavcıvekili Cevdet Kayafoğlu’nun, Twitter hesabından referandumla ilgili yapt...
  
Abdülkadir Selvi: "Evet rüzgârı tersine döndü" yazım sonrası Başbakan’la telefonda ne konuştuk?
"Birkaç kez, o ifadenin altını çizme gereği duydu"...
  
Akif Beki: Ertuğrul Özkök'e bir sağduyu geldi ki, tutabilene aşk olsun!
Hürriyet yazarı ve eski Başbakanlık Danışmanı Akif Beki, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik'e y...
  
Anket şirketleri güven tazeleyecek mi?
Referandum sürecine girilmesinin ardından, anket şirketleri de bazı araştırmalarını açıklamaya başla...
  
CHP'nin referandum kampanyası belli oldu
CHP'nin referandum kampanyasının çerçevesi belli oldu. Son bir ayda yoğunlaşılacak kampanyada “evet”...
  
CHP'li Bülent Tezcan'dan partililere referandum tavsiyeleri...
'AKP' demeyin, 'AK Parti' ya da 'Adalet ve Kalkınma Partisi' ifadesini kullanın"...
  
Dijital deliller TRT'de; işte darbe soruşturmasının hafızası
Asker, savcı, polis, bilişim uzmanı ve siber uzmanlardan 60 kişinin görev yaptığı kozmik büronun dış...