İhsan Yılmaz: İslamcı Susurluk dönemi sonrası: laikçi diktatörlük

16.1.2016 - Bu Yazı 1419 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İhsan Yılmaz: İslamcı Susurluk dönemi sonrası: laikçi diktatörlük

AKP’nin ‘mecburen’ faşistleşmek zorunda. O kadar çok suç işledi ki, artık demokrasiye ve hukuka geri dönemez. Binlerce akademisyeni, her gün en korkunç hakaret ve iftiralarla hedef gösterip, kapılarına kırmızı çarpı işareti atılmasına sebep olmanın bile, normal bir hukuk sisteminde, çok ağır cezaları vardır. O dilekçe metnini gördüm ama beğenmedim ve imzalamadım. Ancak içinde hiçbir suç unsuru yok. Olan bitenlerden, sarsıcı bir üslupla, hükümeti ve emrindeki devleti sorumlu tutuyorlar ve bir an önce barışı temin edecek adımları at, diyorlar. Bana kalsa, AKP ve PKK’nin ele ele verip, HDP aleyhine olmak üzere terörden faydalandığını da bildiriye ekler ve PKK cinayetlerini de muhakkak kınardım.

Ancak, demokrasilerde, vatandaş ille de teröristten hesap soracak diye bir mecburiyet yok. Onu hukuk içinde kalarak yapması gereken devlettir. Ama devletten hepimizin hesap sorma hakkı vardır. Devlet dediğiniz şey kutsal değildir. Hatta saygıdeğer bile değildir. Devlet bir alettir. İnsanlarca idare edilir ve en başında da ahlaken belki de en kötülerimiz olan ya da kötüleşmeye en açık olan siyasiler vardır. Siyasilere hesap sorulamayınca, neler olduğunu öğrenmek için dünya tarihine bakmak yeterlidir. Dünya tarihi boyunca tüm teröristlerin toplamda verdiği zararın yüz katını, sadece bir zalim despot, kendi ülkesinde vermiştir, verebilmektedir.

Teröristle pazarlık ederken, onun şehirleri bombalarla doldurmasına göz yumanlar, canlı bombaları tespit etmekten aciz olanlar, insanları fikirlerinden dolayı linç etmeye ve ettirmeye başladı ise, ülke Susurluk öncesi doneme dönüyor demektir. Susurluk öncesi dönemin alameti farikalarından olan mafya liderleri zaten arz-ı endam etmeye ve ülkenin akademisyenlerini boğazlayıp, kanlarıyla banyo yapmaktan bahsetmeye başladı bile. AKP’lilerden bir kişinin bile çıkıp bunu kınadığını görmedik, duymadık. Yani, nasıl ki “öfke hitabet sanatıdır” dedilerse, muhalifleri mafya aparatçıkları ile korkutup ürkütmek ve susturmak da siyaset sanatıdır diye düşünüyorlar.

Artık fırsatlardan yararlanan ve durumdan vazife çıkaran her tür karanlık grup sahnededir. Üniversiteleri daha da çok karıştıracaklardır. 80 öncesi gibi 2 farklı grup değil bu kez, 3-4 farklı grup birbirine savaş açacak ama bu arada siyasetçilerin hain ilan ettiği akademisyenleri de muhtemelen öldüreceklerdir. AKP’nin kavgaya tutuştuğu her tür “dış mihrak” da elbette bu işlerde elinden geleni yapmaktan çekinmeyecektir. Devletteki düzgün çalışan, işinin ehli bürokratları tasfiye edip yerine dosyaları kabarık olduğu için kendine muhtaç acizleri getiren AKP, ülkedeki asayişi kontrol edememektedir. Kendi başlattığı ve kontrollü olduğunu sandığı öfke ateşleri, yangına dönüşme potansiyeli taşımaktadır.

Bu arada, her tür sorununa karşı, İslam’ı sonuna kadar sömürmekte; kendisine körü körüne bağlı Diyanet teşkilatını da bu işe alet etmektedir. İntihar saldırısına Cuma namazı gösterisi ile cevap vermekte, kendi seçmen kitlesini tatmin ederken, ülkenin geri kalanını dinden de nefret ettirmektedir. Bilgisi, hikmeti, tevazuu, züht ve takvası ile bilinen dindarlar silinmiş, yerlerine lüks Mercedeslere binen, şatafatlı evlerde ve lojmanlarda oturan, rahatça yalan söyleyen, zulme sessiz kalan, başkalarına kolayca iftira atan, vaaz ve hutbede siyaset yapan dindar ve din görevlisi görüntüsü gelmiştir. Bunlar çoğunlukta olmasa da tüm ülkenin önündeki görüntü baskın ve azılı bu azınlığın görüntüsüdür.

Tüm bunlardan sonra olacak olan muhtemelen şudur: Allah korusun ama kaos ve iç savaşı takiben, ülkede tepkisel bir ultra-laikçi, din düşmanı bir dikta ortaya çıkabilir.  AKP’nin tüm yapıp ettikleri maalesef bu yolun taşlarını döşemektedir.

 
MEYDAN

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
İbrahim Kiras: İslamcılık mı dediniz?
...
  
İbrahim Kiras: İslamcılar mı yanaşmalar mı?
16 Nisan’daki referandumun sandık sonuçları analiz edildiğinde ortaya çıkan net bir olgu vardı:...
  
Sibel Eraslan: AK Parti’nin yöntemi İslamcı siyaset değildir
Kavram kargaşası her şeyi birbirine karıştırmakla kalmıyor. Vicdanları kanırtacak boyuta varıyor so...
  
İsmet Yılmaz: İkili eğitime son vereceğiz
Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz, "Önümüzdeki dönemde daha iyi eğitim verebilmek için okul ön...
  
Orhan Gazi Ertekin: Türkiye'de devlet ve İslamcılığın derin krizi
Bu gelen ne “şeriat”dır ne de “Başyücelik devleti”. Bu İslamcılığın devlete dönüşmüş hali değil bild...
  
Ayşe Böhürler: İslamcılığın iflası mı?
"İslamcılık” meselesine nereden ve nasıl bakılacağına dair bizzat hareketin içindeki kişiler bile or...
  
İhsan Bilgin: Fidel de yok
Yazılarda, derslerde hep yüzyılları alelacele kapatıp açarız; rakamların kerametine kanmayıp, dönüml...
  
Mehmet Y. Yılmaz: Erdoğan bildiklerini niye söyleyemiyor, bazı arkadaşlarını koruma kaygısı mı var?
Hürriyet yazarı Mehmet Yakup Yılmaz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Şu an bildiklerimi söyleyemey...
  
İhsan Bilgin: Leonard Cohen de artık yok
Dünya en olgun ve bilge seslerinden birini yitirdi....
  
Sancar: İslamcı, milliyetçi, ulusalcı koalisyonu bir arada tutan tek faktör; Kürt düşmanlığı
Mithat Sancar, Evrensel’den Serpil İlgün’ün sorularını yanıtladı....
  
Arzu Yılmaz: Musul
Hiç kimse için sürpriz sayılamayacak bir zamanlamayla Musul Operasyonu başladı. Zamanlamanın nedeni ...
  
HSYK Başkanvekili Yılmaz: Bylock örgütün iletişim yazılımı ve en güçlü delilimiz
Mehmet Yılmaz, şöyle devam etti:...
  
İhsan Bilgi: Aslı Erdoğan
İstanbul’un bir seçkin aydını daha cezaevinde. Hergün binlerle basılıp dağıtılan Özgür Gündem ...
  
Aytekin Yılmaz: Bu devlet düşmansız yaşayamaz!
NOKTA | Fatih VURAL / fatihvural35@gmail.com...
  
Aslı Aydıntaşbaş: Yükselen ‘büfeci İslamcılık’
2004 yılında uzun bir dönem yurtdışında yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Dönmeyebilirdim; zira a...
  
Arzu Yılmaz: Post-Türkiye ve Yeni Jeopolitik Güç Kürdistan
Kendi gerçekliğiyle yüzleşmek, ne bir insan ne de bir ülke için, öyle kolay kolay göze alınabilecek...


EN ÇOK OKUNANLAR