Türkiye, cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücret arasındaki farkın en büyük olduğu ülke

29.12.2020 - Bu Yazı 8412 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Türkiye, cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücret arasındaki farkın en büyük olduğu ülke

 Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi ve çalışma ekonomisti Doç. Dr. Aziz Çelik’in araştırmasına göre, Türkiye'de cumhurbaşkanının maaşı asgari ücretin 30.2 katı.

 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak asgari ücret, bekâr ve çocuksuz olanlar için brüt 3,577 lira, net 2,825 lira olarak açıklandı.

Asgari ücret 2020’de 390 dolara karşılık gelirken 2021’de bu rakam 379 dolar oldu.

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi ve çalışma ekonomisti Doç. Dr. Aziz Çelik, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan makalesinde, belirlenen asgari ücreti farklı yönleriyle değerlendirdi.

Çelik’in yazısındaki en dikkat çekici bölüm, çeşitli ülkelerdeki asgari ücret ile cumhurbaşkanı-devlet başkanı maaşlarını karşılaştırdığı bölüm oldu.  

“Cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücretin arasındaki farkın en derin olduğu ülke Türkiye”

“Bir ülkedeki en yüksek siyasal/idari görev başkanlık, cumhurbaşkanlığı veya başbakanlıktır. Bu nedenle, hükümetin saptanmasında belirleyici olduğu en az ücret ile üst düzey hükümet yetkililerinin ücret(leri)/maaş(ları) arasındaki oran son derece anlamlıdır. Aylık cumhurbaşkanı veya başbakan maaşının en yüksek olduğu ülke 30,757 Avro ile ABD’dir. ABD’de asgari ücret ise 2020 yılı 2. döneminde aylık 1,122 Avro’dur.

“Bu durumda ABD’de cumhurbaşkanı/başbakan maaşı asgari ücretin 27.4 katı olmaktadır. Almanya, Çekya, Macaristan, Belçika, Slovakya, Estonya ve Letonya’da cumhurbaşkanı/başbakan maaşları asgari ücretin 16.2 ile 10 katı arasındadır. İrlanda, Polonya ve Slovenya’da ise cumhurbaşkanı/başbakan maaşları ile asgari ücret arasındaki fark 6 katın altında.

“Türkiye, cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücretin arasındaki farkın en fazla olduğu ülkedir. Türkiye’de aylık cumhurbaşkanı maaşı 11,570 Avro iken aylık asgari ücret 383 Avro’dur. Türkiye’de cumhurbaşkanı, asgari ücretin 30.2 katı daha fazla ücret elde ediyor.”

“Türkiye AB ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip ülkelerden biri”

Aziz Çelik makalesinde Türkiye’deki asgari ücreti AB ülkelerinde uygulanan asgari ücret seviyeleriyle de karşılaştırıyor:

“Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip ülkelerden biri olmanın yanında, asgari ücretle çalışanların oranının en yüksek olduğu ülke konumunda.

“2010’da AB’de Türkiye’den düşük asgari ücrete sahip 12 ülke varken, 2020’de bu sayı 3’e düştü. Türkiye’de asgari ücret Avrupa ülkelerine göre diptedir. Ayrıca Kasım ve Aralık ayındaki güncel kur dikkate alındığında Türkiye’deki asgari ücretin Arnavutluk hariç Avrupa’daki en düşük asgari ücret olduğu açık.”

Kaynak: https://cumhuriyet.com.tr/haber/asgari-ucret-gercegi-2-asgari-ucretin-dunyadaki-pek-cok-ulkeye-gore-yuksek-oldugu-iddiasi-dogru-degil-1798951

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Bahadır Özrgür: Koç’tan Sancak’a... Türkiye’nin ‘savaş makinası’
...
  
Boğaziçi'ne destek veren Beyza Buldağ tutuklandı; gerekçe 'Cumhurbaşkanı'na açık mektup ile halkı kin ve düşmanlığa teşvik' etmek!
...
  
Babacan: Türkiye’nin önceliği hükümet sistemini düzeltmek olmalı
...
  
Bahçeli'den dikkat çeken 'Boğaziçi' açıklaması: Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynanıyor
...
  
ABD’li şirketin ‘iklim krizi’ öngörüsü: Türkiye’yi 2040’ta neler bekliyor?
...
  
Ataması yapılan ilçe milli eğitim müdürlerini açıklayan AK Parti Kayseri İl Başkanı: Vali, cumhurbaşkanımızın, biz de genel başkanımızın Kayseri’deki temsilcisiyiz
...
  
2021 Türkiyesi: “Kaçırıldım, işkence gördüm, ‘Biz görünmeyenleriz’ diyorlardı”
...
  
Vahap Coşkun: ‘Cumhurbaşkanının atama yetkisinin sorgulanamayacağı tezi çok yanlış’
...
  
Türkiye, cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücret arasındaki farkın en büyük olduğu ülke
...
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bizi bağlamaz’ dediği AİHM’ye geçmişte 3 kez başvurmuştu
...
  
Gergerlioğlu gerçeği Türkiye’ye öğretti
...
  
İyi Partili Çıray'dan Sağlık Bakanı'na 'oksijen tüpü' sorusu: Türkiye'de insan hayatı bu kadar ucuz mu, istifa için neyi bekliyor?
...
  
ABD Senatosu, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan Ulusal Savunma Yetkilendirme tasarısını kabul etti
...
  
Türkiye genelinde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı başladı
...
  
Dünyada en fazla servet kaçırılan ülke: Türkiye 1. oldu
...
  
Türkiye yeni bir ekonomik şokla karşı karşıya
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive