Kulis: Cumhur İttifakı, erken seçimin yenilgi getireceği görüşünde

14.08.2020 - Bu Yazı 8686 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Kulis: Cumhur İttifakı, erken seçimin yenilgi getireceği görüşünde

 Cumhur İttifakı cephesi “olası bir erken seçimi”, Bahçeli’nin önünü açtığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin geleceği açısından “riskli” görüyor. İYİ Parti’yi yanına çekmeye çalışan iktidar ittifakının bu hamlesini gören Akşener, “güçlendirilmiş parlamenter” kozunu yeniden dillendirdi.

Muhalefette “erken seçimin olacağı” yönünde tartışmalar sürerken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den önceki gün yeniden “seçimlerin 2023’te yapılacağı” açıklaması üzerine kulislerde, “Cumhur İttifakı’nın ekonomik göstergeler nedeniyle erken seçime sıcak bakmadığı” değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi.

‘SEÇİM YENİLGİSİ, MUHALEFETİN YENİDEN PARLAMENTER SİSTEM HAMLESİNDE BULUNMASINA YOL AÇAR’

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre dolar ve altın fiyatlarındaki artışın tırmanması durumunda “ülke ekonomisinin olası bir erken seçimi kaldıramayacağı, erken seçime gidilmesi halinde ittifakın, dolayısıyla da Bahçeli’nin önünü açtığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sekteye uğrayacağı, muhalefetin bu kez daha gür bir şekilde “güçlendirilmiş parlamenter sistemi” tartışmaya açacağı ve bunun için hamlelerde bulunacağı” görüşünün olduğu aktarıldı.

‘SİSTEM İÇİN RİSKLİ, EN ÖNEMLİ NEDEN EKONOMİ’

Muhalefet cephesinde, son aylarda “erken seçim olacağına” yönelik açıklamalar, MHP lideri Bahçeli’nin önceki haftalarda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik “Evine dön” çağrısıyla yeniden hareketlenmişti. Cumhur İttifakı cephesinin “olası bir erken seçimi” ittifakın ve Bahçeli’nin önünü açtığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin geleceği açısından “riskli” görüyor.

Bunun en önemli nedenlerinden birinin de “ülkedeki ekonomik göstergeler olduğu” ifade ediliyor.

2001 KRİZİ VE KOALİSYON HÜKÜMETİ ÖRNEĞİ

Coronavirus salgını nedeniyle gerek küçük esnafın gerekse işçi kesiminin önemli bir bölümünün “işsizlik sorunuyla karşı karşıya kaldığı ve bu sürecin hükümete ve ittifaka olan güveni sarsmaya başladığı” değerlendirilirken, ittifakın “erken seçim” kararı almasının “ülke ekonomisini daha da zora sokabileceği” kaydediliyor. Süreç için, “2001 yılındaki, koalisyon hükümeti dönemindeki, ekonomik kriz örneği” gösteriliyor. İktidarın, 2023’e kadar “ekonomik atılımlar yapmadan, döviz kurlarındaki artışın önüne geçmeden “böylesi bir risk almayacağı” konuşuluyor.

AKŞENER’İN KOZU

Kulislerde, “AKP ve MHP cephesinin 2023 seçimlerine doğru giderken, İYİ Parti’yi de yanına almaya çalışacağı” ve “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devamı için güçlü bir Cumhur İttifakı ile seçimlere gidilmesi gerektiği” belirtiliyor. “Evine dön” çağrısıyla kastedilenin aslında “sosyolojik olarak İYİ Parti’ye oy veren kitlenin AKP ve MHP tabanına yakın kesimini oluşturduğu, böylece İYİ Parti’nin “sol siyaseti benimseyen CHP ile ittifak yerine hitap ettiği kitle açısından Cumhur İttifakı bileşeni içinde yer alması gerektiğine” vurgu yapılıyor.

Böylece İYİ Parti’nin de “CHP’nin HDP ile yakın siyasetinden şikâyet eden milliyetçi muhafazakâr kesimin alternatifinin Cumhur İttifakı olabileceği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu nedenle Bahçeli’nin çağrısına olumlu yanıt verdiği” dillendiriliyor.

Ayrıca bu hamlenin İYİ Parti’nin, DEVA ve Gelecek partileriyle, “üçüncü ittifaka gitmesinin önüne set çekebileceği” de tartışılıyor. Ancak Cumhur İttifakı’nın bu kozu karşısında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “yeniden güçlendirilmiş parlamenter sistem kozunu ortaya koyduğu” belirtiliyor.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
11. Cumhurbaşkanı Gül: Anayasa Mahkemesi'nin özgürlükçü kararlarına 'evet' diyen üyeleri saldırı altında, hayretle karşılıyorum!
...
  
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermenistan topraklarımızdan çıkar ve özür dilerse operasyonlar durur
...
  
Kulis: Cumhur İttifakı, erken seçimin yenilgi getireceği görüşünde
...
  
Ahmet Hakan: Akşener'in kapısı 'Eve dön' çağrısına sımsıkı kapalı değil, davetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmesini bekliyor gibi
...
  
Cumhur İttifakı sürdürülebilir midir?
...
  
MHP'li Cemal Enginyurt: Biz her söze 'Sayın Cumhurbaşkanı' diye başlıyoruz, onlar bizi yok sayıyorlar
...
  
Cumhurbaşkanlığı, sistemini sorguluyor!
...
  
“Boğaz’da kaçak var” başlıklı haber nedeniyle Cumhuriyet'e verilen cezaya Kılıçdaroğlu ve Akşener'den tepki: Suçlu olmanın telaşıdır bu!
...
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan Bayramı süresince tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı olacak
...
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yazar Ragıp Zarakolu hakkında suç duyurusu
...
  
Fincancı: Cezaevlerindeki durumu anlatmak için Cumhurbaşkanından randevu istedim
...
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Nisan dahil olmak üzere 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı
...
  
Şehit Anaları Derneği Başkanı'na cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma
...
  
CHP Milletvekili Polat: Ağrı'daki kaçakçılık ve rüşvet ağına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral da dahil oldu
...
  
Eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti
...
  
Nazlı Ilıcak'tan 'Türkiye İttifakı' mektubu: Samimiyetine inanmayı tercih ediyorum
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive