Halil BERKTAY

Serbestiyet.comBookmark and Share

19 yaşımdaydım


26.5.2015 - Bu Yazı 2478 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 [25 Mayıs 2015] Zaman ne çabuk geçiyor. Hem klişelerin klişesi, hem en yaşamsal gerçek. Militan solculuğu ne zaman bıraktım; uzatmalı doktoramı ne zaman dişimi sıkıp bitirdim; Ortaçağ tarihinden historiyografiye, milliyetçilik etütlerine ve Ermeni soykırımına nasıl geçtim; ne zaman 40’tım da sonra 50, 60, 65 oluverdim; akademik hayata daha ne zaman döndüm ki emekliliğim ansızın kapıya dayanıversin; Türkiye neler gördü 2002’den bu yana; bu arada 2007-2013 Taraf serüvenim de nasıl başlayıp bitiverdi. Daha dün, of, diyordum, önümüzde upuzun bir seçim kampanyası var; nasıl tahammül edeceğiz? Ama neredeyse sonuna geldik. Her sabah erkenden, çeşitli web sitelerindeki dünya olaylarına bakıyorum, hangilerini Serbestiyet’e haber yapsam diye. Ânında çevirip özetlemez de “yarına” bırakırsam, hemen eskiyor ve bir daha doğmuyor o fırsat. Aşağıdaki değinmeler, işte o yetişemediğim ama etkilendiğim, ilginç ve önemli bulduklarımdan. Dokuz küçük yazıda kısa bir dünya turu.

Zenginler daha zengin (yoksullar daha yoksul olmasa da)

Madalyonun bir yüzünde, yeryüzünün ortalama refah düzeyi sürekli yükseliyor; dolayısıyla bugünün yoksulları dünün yoksulları değil. Diğer yandan, gelir ve servet farkları artmaya, en zenginler ile başka herkes arasındaki uçurum derinleşmeye devam ediyor. Bu, yaygın olarak saptanan ve kabul edilen bir gerçek. Çok çeşitli ölçütleri mevcut. Araştırmalardan araştırma, rakamlardan rakam beğenin. Dünya Kalkınma İktisadı Enstitüsü’nün bir çalışmasına göre, 2000 yılında bütün yetişkinlerin en zengin yüzde 1’i dünyadaki bütün aktiflerin yüzde 40’ına sahipti. “On milyon dolar milyonerleri”nin toplam serveti 2008’de 41 trilyon dolara ulaştı. Oxfam, bir uluslar arası yardım kuruluşu. Tek bir örgüt değil; kendi ölçülerine göre yoksulluğa ve haksızlığa karşı 94 ülkede faaliyet gösteren 17 ayrı örgütü çatısı altında toplayan bir konfederasyon. Ocak 2014 tarihli bir Oxfam raporuna göre, dünyanın en zengin 85 kişisinin toplam serveti, dünya nüfusunun alt yüzde 50’sinin, yani yaklaşık 3.5 milyar insanın toplam mal varlığına eşit. Sadece en zengin ilk üç kişi alındığında, malî portföylerinin en yoksul 48 ülkenin toplamını geçtiği ortaya çıkıyor. Dünyanın en zengin yüzde 1’i hakkında ise, Credit Suisse bankasının 2014 Ekim araştırması, insanlığın toplam servetinin neredeyse yarısına sahip olduklarını; gene Oxfam’ın 2015 Ocak araştırması, 2016’ya gelindiğinde yarıyı geçmiş olacaklarını vurguluyor. Tampa Bay Times gazetesinin bilgi sitesi PolitiFact.com’a göre, en zengin 400 Amerikalının toplam serveti, “bütün Amerikalıların toplam servetinin yarısından fazla.” 22 Temmuz 2014 tarihli New York Times belki daha bile dramatik bir ölçüt getiriyor: “ABD’nin en zengin yüzde 1’inin mal varlığı, en alt yüzde 90’ın üzerinde.” Bu durumda aile miraslarının payı büyük. Yukarıda sözü edilen en zengin 400 Amerikalının yüzde 60’tan fazlasının zaten “çok ayrıcalıklı” koşullarda büyüdüğü anlaşılıyor.     

Bu da küresel kapitalizmin bedeli ve haksızlığı. Alternatifini bir zamanlar “sosyalizm” dediğimiz genel piyasa ve özel mülkiyet karşıtlığında arayacak değilim; o proje çoktan çöktü. Biraz nükleer enerjiye benzetiyorum. Hem öylesine bereketli, hem öylesine tehlikeli. İnsanlık herhalde nükleer enerjisiz yapamayacağı gibi, yaratıcı girişimsiz ve rekabetsiz, sonuçta kapitalizmsiz de yapamayacak. Buna karşılık, nükleer enerji gibi kapitalizmi de çok dikkatle kontrol etmeyi, potansiyel vahşetini törpülemeyi ve potansiyel ahlâksızlığını demokratik şeffaflıkla dengelemeyi öğrenmesi gerekli.

Pahalı oyuncaklar

Gelgelelim, kapitalizmin üretkenliğini görmeyip sırf bölüşüm sorunlarına bakmak hatâlıysa da, bazen işin bu tüketim ve tüketimcilik yanı sabır taşını çatlatacak gibi oluyor. 21 Mayıs’ta BBC web sitesinde, “Zenginlerin oyuncakları -- sizinkilerden iyi” diye bir dosya gördüm (Toys of the rich -- better than yours). 

Yukarıda solda gördüğünüz, kendi GPS sistemiyle donatılmış küçük drone’un (insansız hava aracı) burun kamerası çok yükseklerden 1080 pixellik video ve 14 mega-pixellik fotoğraf çekimleri yapabiliyor. Fiyatı 500 dolar; BBC ıskalasının en altında yer alıyor. Sağdaki Hydro-tepkili Jetovator ise bizzat sizi sudan yaklaşık 8 metre yukarı uçurabildiği gibi, sathın 3 metre altına da daldırabiliyor – 7000 dolara.

Aynı firma, ikinci sırada solda gördüğünüz hovercraft türü golf arabasını da sunmakta. Artık delikten deliğe, yerden 25 santim havada ve saatte 72 kilometreyle gidebilir, göletleri de ıslanmadan geçebilirsiniz. Golf sahalarının fiyaka kralı sizsiniz, 58,000 doları bayılırsanız. Oyuncak araba yarış pistlerini atlıyorum, 125-150,000 dolara kurdurmak istemezsiniz diye. İkinci sırada sağdaki Triton 3300/3 modeli özel denizaltıya bakın, yeter. Üç kişi alıyor, 1000 metreye dalıyor ve fiyatı 3.6 milyon dolardan başlıyor.

Böyle birkaç tenezzüh denizaltısıyla, Gazze Şeridi’nde kaç kişi beslenir? Son iki depremle harabeye dönen Nepal’in kaçta kaçı onarılır? Kalkota ve Mumbai’nin sefil varoşlarının ne kadarına kanalizasyon ve temiz su götürülür? İç savaşlardan kırılan Afrika ülkelerinde, AIDS’e ve Ebola’ya karşı ne gibi sağlık hizmetleri sağlanır? Kolombiya’da kaç dağ köyü toprak kaymalarından korunur?

Ya da, yeryüzünün yağmur ormanlarını esirgemek; karbon emisyonlarını azaltıp küresel ısınmayı durdurmak; Kuzey Denizi ve Güney Kutbu buzlarının erimesini önlemek açısından neler sağlanır?

Çin, Amazon havzasına demiryolu açacak

İnsanın içi karışıyor ister istemez, bu müthiş tezatları düşününce -- ve bir de üzerine, Çin’in bütün Amazon havzasını enlemesine kesecek bir demiryolu yapmaya talip olduğunu okuyunca. Bu haber eski değil; daha dün gördüm, ama cuk oturduğu için buraya alıyorum. 

Çin başbakanı Li Keqiang (Keçiang) şu sırada bunun için Güney Amerika’da. Hafta başında Brezilya’nın onayını almış; son günlerde Peru devlet başkanı Ollanta Humala’dan da “öneriyi inceleyecekleri” vaadini koparmış. Demiryolu gerçekleştiği takdirde haritanın sağında gördüğünüz, Brezilya’nın Atlantik kıyısındaki limanı Acu’dan, Peru’nun henüz belirlenmemiş bir Pasifik kıyısı limanına (belki başkent Lima’ya) kadar yaklaşık 5300 kilometre uzanacak.

Dünya ekonomisinin yeni ağırlık merkezi Atlantik’ten Pasifik Okyanusuna kayarken, Çin’in Latin Amerika’ya hammadde ve tarım ürünleri ihracatında bu, her iki taraf için de çok önemli bir maliyet kısma ve fiyat düşürme olanağı. Peru açısından, Başkan Humala’nın ifadesiyle, ülkenin “[Pasifik’ten] Güney Amerika’ya doğal giriş kapısı olarak jeopolitik konumunu pekiştirici” nitelikte. İyi de, zaten kaçak ağaç kesimiyle ve büyük toprak sahiplerinin yeni tarım alanı açma çabalarıyla orasından burasından aşındırılan, “yeryüzünün akciğeri” konumundaki cengele ne olacak, bu arada? Yağmur ormanlarının henüz el değmemiş köşelerinde, onbinlerce yıllık yaşamlarını hâlâ bozulmamış biçimde sürdüren yüzlerce yerli grubu var. Onların başına neler gelecek? Habire kalabalıklaşan insanlığın küçülen bir gezegene sığışma ve kalkınma uğruna kaynak diye ne varsa tüketme çabası, sonunda bizzat kendi varlığını hangi uçurumun kenarına sürükleyecek?   

Fidel ve Raul Castro

Bir alttaki haberi Türkiye’de kaç kişi görüp önemsedi acaba? Özellikle solcu web sitelerinin hiçbirinde rastlamadım. Ama önce biraz arkaplan bilgisi. Her türlü diktatörlük gibi komünist rejimlerde de “iktidarın devri” hep bir problem ve potansiyel kriz kaynağı olageldi. Demokratik seçim ve dönüşüm olmayınca, meşruiyet başka yerlerde arandı. Kimin “devrimin en sadık halefi” olup mevcut “çizgi”den sapmayacağına güvenilebilir? Bu sorunun gerçek cevabı, tabii kimse! Çünkü sonsuz değişim, hiçbir dogmaya ilelebet bağlılık tanımaz. Ama yüzeysel veya kısa vâdeli cevabı, hele bazı küçük ve geri ülkelerde, giderek daha dar çevrelerde ve nihayet aile içinde aranır oldu. Bu yönelim Kuzey Kore’nin üç kuşaklık Kim hanedanında (İl-sung  Jong-il  Jong-un) doruğuna ve karikatür düzeyine vardı. Aynı olgu çeşitli Maocu hareketlerde de gözlenebilir (çünkü varlık nedenini sadece 1960’lar ve 70’lerin özel koşullarından alan Maoculuk, makro planda bakıldığında bütünüyle bir gerçekten kopukluk manzarası arz ediyor ve bu “temelden karikatür” niteliğiyle ister istemez çok sınırlı çevre ya da mahfillere mahkûm olup kendi içine gömülmek zorunda kalıyordu). Nitekim Türkiye’nin Maocuları olarak bizler, kendimizi çok olmuş ve ermiş gördüğümüz 1970’lerde, örneğin Kanada Komünist Partisi (Marksist-Leninist)’in tamamen Hardial Bains ve ailesinin hegemonyasında olmasıyla kendi aramızda dalga geçerdik -- ama bugün, o miadını doldurmuş Maoculuğu sırf kerameti kendinden menkul bir capoistorico’nun (= tarihsel şef) özgün misyon hırsı yüzünden her türlü zaman aşımı sınırının ötesinde sürdürmekte israr ettikçe faşizme doğru dejenere olan Vatan Partisi de (bkz Türkiye’nin meczup ‘Altın Şafak’ faşisti, 11 Mayıs 2015) aynı ailevî hegemonya anlayışını yansıtıyor.    

Kuzey Kore veya VP ile dalga geçmek, birçok eski solcu için görece kolay da, Küba’ya gelince bir sıkıntı baş gösteriyor. Bir zamanlar Sovyetler Birliği ile Çin arasında üçüncü bir Tricontinental yolunu temsil ettiği düşünülen Küba’yı “Che” üzerinden sarıp sarmalayan maceracı silâhlı mücadele romantizmi, faraza eski Dev-Yol veya Kurtuluş tabanları (diyelim, 50-60 yaşlarındaki Birgün okuyucuları) üzerindeki büyüsünü hâlâ tamamen yitirmedi. Oysa Küba’nın “saltanat veraseti” açısından durumu yukarıdaki örneklerden o kadar farklı değil. Devrimin efsanevî lideri Fidel Castro, halen 89 yaşında. Daha bundan on yıl kadar önce, yönetemeyecek hale geldi. İktidarın zirvesini kim devraldı? Beş yaş küçük (halen 84 yaşındaki) kardeşi Raul Castro. 2006’da geçici olarak getirildiği Devlet Konseyi Başkanlığına, 2008’de Ulusal Meclis tarafından kendi adına ve kalıcı olarak seçildi. 2011’de de, 46 yıl boyunca büyük biraderinin ardından İkinci Sekreterliğini yaptığı Komünist Partisi’nin nihayet Birinci Sekreteri oldu. (Türkiye’de Erdoğan’a diktatör diyenler, Küba’da Fidel ve sonra Raul kardeşlere ne diyor, bilmiyorum doğrusu.)    

Papa, Raoul Castro ve din

Fakat gelin görün ki ağabeyini izleyerek rejimin tepesine oturan Raul Castro önderliği de habire değişim sinyalleri veriyor, günümüz dünyasında. (Kimbilir, belki Fidel’den Raul’a geçişi, Fidel tarihî Fidel olarak kalacak ve bu “dönüş” sorumluluğunu paylaşmayacak şekilde zamanladılar.) Bir zamanların ademi merkezîleşme, şeffaflaşma ve kurumsallaşma gibi tabu sözcükleri, artık günlük tedavülde. Özel teşebbüs özellikle turizm ve hizmet sektörlerinde hızla yayılıyor. Küçük çiftçiye daha fazla özerklik ve insiyatif tanıyan bir tarım reformu devreye girdi. Özel kredi, emlâk ve toptancı piyasaları şekillenmekte. Yurtdışına çıkış kolaylaştırıldı; yurtdışında ikamet süresi iki yıla çıkarıldı. Yakın zamanda ABD ile ilişkilerin elli yıl sonra düzelmesi ve ambargonun kaldırılması mecrasına girilmesi bomba gibi patladı (bu öyle büyük bir olay ki, meselâ Kore açısından bunun muadili, Kuzey ile Güney arasında 1953’ten beri süren resmî savaş halini sona erdiren bir barış antlaşması ve 1930’ların Fransız Maginot Hattını andıran o korkunç DMZ’nin, Askerden Arındırılmış Bölge’nin toptan kapatılması olabilir). Şimdi şimdi, bu yakınlaşmada Papa I. Fransiskus’un önemli rol oynadığı ve iki taraf arasındaki gizli görüşmelerin Vatikan’da cereyan ettiği anlaşılıyor (Cumhuriyetçi neo-con’ların Gülenciler benzeri bir paralel yapısı yok ki gizli tutanak tutup pazarlıkları Obama yönetiminden kim yürüttüyse onu tutuklatmaya kalksınlar).

Tariz bir yana, yukarıdaki son bilgi BBC’nin 10 Mayıs tarihli bir haberinde yer aldı. Haberin başlığı ise aynen şöyleydi: Pope Francis inspires Cuba's Raul Castro towards Church (Papa Fransiskus Küba’nın Raul Castro’sunu Kiliseye cezbediyor). Altında, Moskova’daki 9 Mayıs (İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa cephesindeki sonunun, yani Nazizme karşı zaferin 70. yıldönümü) kutlamalarından dönerken Vatikan’a uğrayan Küba liderinin, neredeyse bir saat başbaşa görüştüğü I. Fransiskus’tan çok etkilendiği, Katolik âleminin ruhanî liderinin bilgeliğini övdüğü ve hattâ “eğer Papa bu çizgiyi sürdürürse ben de Kiliseye döner ve tekrar dua etmeye başlarım” dediği yazıyordu. BBC’ye göre Raul Castro “Papa Cizvit ve ben de az çok öyle sayılırım, çünkü Cizvit okullarında okudum” demiş; “ciddiyim, doğru söylüyorum” (I mean what I say) diye eklemekten geri durmamıştı.

Buna rağmen, şakaydı tabii, ama Havana ile Vatikan’ın son zamanlarda ne kadar yakınlaştığını gösteren bir şaka. Ve ilginçtir; Küba Komünist Partisi Merkez komitesi’nin resmî organı Granma gazetesi, Raul Castro’nun Papa’yla buluşmasını verirken, Küba halkını şoke edip kafasını karıştırmamak için midir, bilinmez, fakat bu cümleleri yayınlamadı. Öte yandan, Ankara için ek fikir: AKP hükümeti, Küba ile ABD’yi yakınlaştıracak kadar yapıcı bir Papa ile, bir defacık soykırım dedi diye bu kadar hırlaşacağına, aynı yapıcılığı Türkiye için de kullanıp diyalog kanallarını daha fazla açmasını sağlamaya çalışsa, çok daha akıllıca olur(du) sanıyorum. 

Fransa’da Müslüman kızın bu sefer uzun eteğine yasak

Buna karşılık, Batı dünyasında herkes Papa olgunluğunda değil kuşkusuz. Nisan sonunda Fransa, Kemalizme de örnek olan otoriter laiklik anlayışı yüzünden bir kere daha sarsıldı. Ülkenin kuzeyindeki Champagne-Ardenne bölgesinin Charleville-Mezieres kasabasında, adı sadece Sarah olarak verilen 15 yaşında bir Müslüman kızın, Nisan ayı içinde iki defa lise müdürü tarafından “etek uzunluğu” gerekçe gösterilerek okula alınmayıp evine gönderildiği ortaya çıktı. Bizde böyle sorunlar genellikle kız öğrencilerin “fazla kısa” etek giymesinin öğrencilik âdâbı ve disiplinine aykırı bulunmasından kaynaklanır. Ama şimdi sıkı durun: Charleville-Mezieres’te mesele Sarah’nın eteğinin kısalığı değil, tam tersine uzunluğuydu, çünkü müdür, kızın giydiği uzun siyah eteği “dinî bir simge” olarak yorumlamış ve 2004 tarihli okullarda dinî simgelerin gösterimi yasağının kapsamına sokmuş; Sarah’nın, başörtüsünü çıkardığı ama uzun eteğinin bir inanç simgesi sayılamayacağı yolundaki itirazlarına da kulak asmamıştı. 

Kamuoyundan özellikle sosyal medya tepkileri çığ gibi büyümekte gecikmedi. Twitter’da  #JePorteMaJupeCommeJeVeux (Eteğimi nasıl istersem öyle giyerim) hashtag’i birkaç günde 45,000 tweet’e ulaştı. Yukarıda gördüğünüz tweet’lerin ilkinde LoloBbb diye bir izleyici, “Cesaret Sarah!! Sen hiç yanlış bir şey yapmadın. Sadece çatlak bir dünyada yaşıyorsun” diye yazdı.  İkincisinde Zainab M bir ikiyüzlülük ve çifte standartlılığı “Podyum modelleri uzun etekler giyince haute couture [yüksek moda] oluyor da aynı şeyi bir Müslüman yapınca laikliğe tehdit oluşturuyor” sözleriyle deşifre etti.  Başbakan Manuel Valls’a din ve laiklik konularında danışmanlık yapan Nicolas Cadence, 2004 yasasıyla “peçe veya nikâb, [Yahudilerin giydiği] kippah, büyük boy haç veya Sihlerin sarığı” gibi çok belirgin simgelerin hedef alındığını, ama “uzun siyah bir eteğin yasa dışı olmadığını” açıkladı.

Madalyonun diğer yüzünde, nikâb yasağını kabullenmiş görünen Müslüman kadın öğrenciler şimdi gitgide daha kitlesel ölçülerde uzun siyah etek giymeye başlarsa ne olacağı artan bir tedirginlik konusu. O zaman da “bak işte, bunu da dinî bir simge haline getirdiler, dolayısıyla bu da yasaklanmalı” denecek mi? Lise yöneticilerinin buradan hareketle 2004 yasasını giderek daha aşırı biçimlerde yorumlama eğilimi karşısında, Sarah’ya akan teminat ve destek beyanları tam anlamıyla yatıştırıcı ve güven verici olamıyor.

Çinli feministler internette direniyor

Fransa muazzam Avrasya kitlesinin batı, Çin ise doğu ucu. Geçtiğimiz Mart ve Nisan aylarında Çin sosyal medyası da yetkili makamlar ile zihnen ve ruhen hür kadınların çatışmasına tanık oldu. Öncesinde, yaygın cinsiyetçiliğe karşı sembolik protestolar çoğaldı. İnternette yayınlanan kanlı gelinliklerle aile-içi şiddete; erkek tuvaletlerini işgal eden kadın görüntüleriyle, kamusal alanda kadın tuvaletlerinin yokluğu veya azlığına dikkat çekildi.

Ardından baskılar geldi. Siz bir zamanlar Mao’nun “gökkubbenin yarısı kadınların omuzlarında duruyor” demesine bakmayın. Bu, kadınları ve kadın haklarını gene kadınların özgürce ve özerkçe savunabilmesi demek değil. Aynen daha önce Sovyetler Birliği’nin yukarıdan aşağı komünist modernleşme, ya da Türkiye’nin yukarıdan aşağı Atatürkçü modernleşme projelerinde olduğu gibi Çin’de de, bir çağdaşlık değeri olarak kadın haklarını savunma gereği ile bağımsız sivil toplum hareketlerine duyulan şüphe daima yan yana ve iç içe. Nevzat Tandoğan’a izafe edilen “bu ülkeye sosyalizm gerekiyorsa onu da biz yaparız” zihniyeti ÇKP’nin topluma bakışına da yansıyor.  

Bu perspektif, nisbet verircesine tam da geçtiğimiz 8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü’nde, cinsiyetçiliğe yönelik online “eylem”lerin başını çeken “Feminist Beşler”in -- yukarıda resimlerini gördüğünüz (30 yaşındaki) Wu Rongrong, (25 yaşındaki) Li Tingting, (26 yaşındaki) Wei Tingting, (33 yaşındaki) Wang Man ve (25 yaşındaki) Zeng Çuran’ın --  “münakaşalara girişmek ve karışıklık çıkarmaya çalışmak” gibi, yasalarda tanımı olmayan ama “proletarya diktatörlüğü”nün prensipte sınırsızlığı ve aslen hukuk tanımazlığını bir kere daha hatırlatan bir “suç” icadı ve isnadıyla tutuklanıp uzun süre sorguya çekilmesine yol açtı.  1913’ten bu yana Çin’de kadın hakları aktivistleri hiç tutuklanmamışken bu hoyratlığın nereden icap ettiğini, parti ve devlet kontrolündeki resmî Global Times gazetesi, “kadın haklarını savunmak, onay almadan protestoya kalkışmak demek değildir” sözleriyle ortaya koydu. İktidarın asıl korkusunun feminist görüşlerin kendileri değil, tabandaki feministlerin ülke çapında network’lar kurup yeni sivil toplum kuruluşlarına örnek teşkil etmeleri ihtimali olduğu bir kere daha ortaya çıktı.  

“Beşler”in tutuklanmasıyla birlikte, internet feminizmi ilk ağızda derin bir sessizliğe gömüldü. Dalga geri çekildi ve bir anlamda yeraltına geçti. Ama bu sefer uluslar arası dayanışma baş gösterdi. #FreeBeijing20Five hashtag’ine yüzbinlerce tweet aktı. Yukarıdaki gibi, serbest bırakılmalarını talep eden posterler ortalığı kapladı. Nisan ortasında haklarında (henüz) dâvâ açılmaksızın kefalet karşılığı serbest bırakılmaları ise bu sefer yeni bir canlanışla elele gitti. Kadın hakları Çin sosyal medyasında eskisinde de fazla tartışılmaya başladı.  Bunun da ilginç (ve Türkiye açısından da anlamlı) bir göstergesi, Beycing’in bir mahallesindeki bir hükümet dairesine asılan “Kadının en büyük hasletleri iyi ev kadınlığı ve iyi anneliktir. Her şeyi tüketip erkeklerin işlerini ellerinden almaya çalışmak zorunda mısınız?” panosunun fark edilip de internette yayınlanması üzerine on binlerce kadının öfkesini çekmesi oldu.

Güney Afrika’da muhalefet ilk siyah liderini seçti

Yukarıda komünist rejimlerin “iktidar devri” sorunları bağlamında Küba’dan söz ederken, devrimin “kurucu baba”larına ilelebet ve harfiyen sadakat diye bir şey olamaz, çünkü koşullar habire değişiyor demiştim; tabii bu muhalefet partileri ve gelenekleri için de geçerli. Güney Afrika’daki ırk ayırımı (apartheid) rejiminin çökmesi, o zamanlar Nelson Mandela’nın liderliğindeki Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC = African National Congress) karşısında zamanla Demokratik İttifak (DA = Democratic Alliance) muhalefetinin oluşmasına yol açmış; ANC ezici çoğunluğu itibariyle siyahların partisi olarak şekillenirken, DA da daha çok Güney Afrikalı beyazların partisi kimliğini kazanmıştı.

Gel zaman git zaman, Mandela sonrasında bir yandan ANC çok uzun süre başta kalan ve neredeyse rakipsiz görünen bütün partilerin (yolsuzluk ve aşırı iktidar merkezîleşmesi gibi) ortak hastalıklarına yakalanmaya başladı. Diğer yandan DA, otoriter tek-parti yönetimine karşı daha liberal-demokratik bir muhalefet niteliği kazanırken, aynı zamanda “beyaz görüntü”den kurtulmadıkları takdirde pek yol alamayacakları anlayışına ulaştı. Bu gelişmeler, DA’nın Mayıs başındaki son kongresinde Mmusi Maimane’nin parti liderliğine seçilmesi noktasına vardı. 

 

Yukarıda, beyaz eşinin yanında seçim zaferini kutlarken gördüğünüz Maimane, henüz 34 yaşında. 2009’da katıldığı DA’da, 2011’den beri parti sözcüsü. 1980’de Johannesburg’un apartheid dönemindeki, polisin vahşice ateş açtığı protesto gösterileriyle ünlü Soweto beldesinde doğmuş. Güney Afrika ve İngiltere (Galler bölgesi) üniversitelerinde okumuş; İlâhiyat ve Psikoloji yüksek lisans diplomaları var. Altı dil biliyor; iş danışmanlığı tecrübesi var; hafta sonlarında Johannesburg’daki bir kilisede vaizlik yapıyor. Bir sonraki seçimlerde sadece ANC’yle değil, aşırı sol Ekonomik Özgürlük Savaşçıları Partisi’nin meydan okumasıyla da baş etmek zorunda.

Maya Plisetskaya (1925-2015)

2 Mayıs’ta gözüme çarptığında ah dedim içimden. Maya Plisetskaya ölmüş. Münih’te. Kalp krizinden. 89 yaşında. En tepede, ana başlığın yanında sağda, son dönemlerindeki sayısız ödül töreninden birinde. 80 küsurken nasıl bu kadar güzel olunur? Solda, Kuğu Gölü’nde, Odette/Odile rolünde. Yıl 1966. Tam benim Boston’da seyrettiğim sırada.

20. yüzyılın, yanında belki sadece Galina Ulanova ve Margot Fonteyn’in yer alabileceği birkaç en büyük balerininden biri, belki birincisiydi. Hayatı asrının ve Sovyetler Birliği’nin olabilecek bütün umut ve trajedilerinin içiçeliğini yansıtır. 1925’te Moskova’da doğdu. Litvanya Yahudisi ailesinde tiyatro, sinema ve bale sanatçısından geçilmiyordu. Babası Mikhail (Mişa) Plisetski, diplomat, mühendis ve maden müdürüydü. Tam anlamıyla inanmış bir komünistti; Sovyet kömür endüstrisindeki başarıları nedeniyle “ulusal emek kahramanı” ilân edilmiş, bizzat Molotov tarafından ilk Sovyet yapımı otomobillerden biriyle ödüllendirilmişti. Derken Stalin’in bilmem kaçıncı büyük terör dalgası çerçevesinde 1938’de tutuklandı ve idam edildi. Ardından annesi, sessiz sinema döneminin gözde aktrislerinden Rachel Messerer-Plisetskaya da tutuklandı ve üç yılını Kazakistan’daki bir Gulag zorunlu çalışma kampında geçirdi. Maya’yı ve o sırada yedi aylık kardeşi (sonradan ünlü koreograf) Aleksandr Plisetski’yi, Rachel 1941’de serbest kalıncaya kadar teyzeleri, Bolşoy’un büyük dansçılarından Sulamith Messerer yanına aldı.

O terör ve savaş yıllarında fiilen öksüz yetim kalıp hayatı altüst olan Maya, baleye ve Bolşoy Tiyatrosu’na sığındı. 1934’te 9 yaşında başladığı balede hızla gelişmiş, Bolşoy sahnesinde ilk performansını 11’inde vermişti. 1943’te, 18 yaşında koreografi okulunu bitirdi ve resmen kumpanyaya katıldı. O kadar yetenekliydi ki, corps de ballet’de çok az oyalanıp hemen solist oldu. Başından beri hem çok akıcı hem çok güçlü, tutkulu, dramatik ve karizmatikti; teknik üstünlüğü, jeté’lerinin yüksekliği ve sırtının inanılmaz esnekliğiyle dikkat çekiyordu. 1960’da Galina Ulanova’nın ardından Bolşoy’un baş balerini oldu; zamanla prima ballerina assoluta ünvanını aldı (kelime anlamıyla “mutlak baş balerin”; ordinaryüs profesör, onur başkanı veya ebedî şef gibi, çok az dansçıya lâyık görülen sembolik bir tanım). 1990’da sahneden kesin olarak indiğinde 65 yaşındaydı. Eleştirmenlerin genel kanısına göre, olağanüstü parlaklığı ve dinamizmiyle 1950’lerden başlayarak bale dünyasını değiştirdi; balerinler için çıtayı çok yükseltti, yeni standartlar tanımladı. 

Ve bunu yaparken uzun süre başından bela eksik olmadı; her adımda rejimin paranoyak baskı ve şüphelerini göğüslemek zorunda kaldı. Ailesi Yahudi, babası ve annesi (güya) siyasî suçluı, kendisi de boyun eğmez bir kişiliğe sahip olduğundan, Bolşoy’a alındığı 1943’ten itibaren 16 yıl boyunca yurt dışına çıkmasına izin verilmedi. 1948’de Jdanov Doktrini’nin yürürlüğe girmesiyle birlikte, Stalin’in son yıllarına damgasını vuran anti-Siyonizmin özel hedefleri arasına girdi. Politik toplantılara katılmadığın için alenen kınandı, aşağılandı. Bir dönem, Sovyet taşrasına dönük otobüs turlarının toz toprağına mahkûm edildi. Buna karşılık “üstün” Sovyet kültürünün zirvesi diye Moskova’ya gelen önemli yabancı misafirlere sergilenen Bolşoy vitrininde hep o vardı. Bu kalpsiz ikiyüzlülük biraz Kruşçev’le kırıldı. İçinde biriktirdiği isyan, 1956’da inanılmaz bir Kuğu Gölü performansıyla patladı. Bale tarihçisi Jennifer Homans anlatıyor: “Dansına hükmeden o çelik gibi küçümseme ve meydan okuyuşu hissetmemek olanaksızdı. Daha [üç perdelik 1895 Petipa-İvanov versiyonundaki] birinci perde kapanır kapanmaz halk çılgına döndü. KGB’nin ayıları izleyicilerin alkışlayan ellerini sıkıp susturmaya çalışıyor; tekme atan, bağıran, tırmalayan insanları sürükleyerek salondan dışarı çıkarıyordu. Ama akşamın sonunda hükümetin zorbaları artık çekilmiş, pes etmişti. Zafer Plisetskaya’nındı.” Bu olağanüstü geceyi, yurtdışına çıkma yasağını 1959’da bizzat Kruşçev’in kaldırması izledi. Gitti; New York’u, ABD’yi ve bütün dünyayı fethetti. Döndüğünde gene Kruşçev tarafından karşılandı. Kucaklandı ve kulağına kişisel teşekkür sözcükleri fısıldandı: “Aferin kız, geri geldiğin için. Beni aptal durumuna düşürmedin. Hayal kırıklığına uğratmadın.” Nureyev’in, Barişnikov’un, Makarova’nın peş peşe Batıya iltica ettiği yıllardı. Oysa olanca asîliğiyle birlikte Plisetskaya için, babasını katletmiş, kendisi ve ailesine cehennem azabı yaşatmış bir rejimden kaçmak, o Soğuk Savaş kutuplaşmaları ortamında, her şeye karşın “düşmanın safına geçmek, yani ihanet” anlamına geliyordu. Bir gün annesine, çocukluğunda Norveç’te geçirdikleri birkaç yılı hatırlatarak, hazır fırsat varken neden Sovyetler Birliği’ni terk etmediklerini sormuş; annesinin cevabı, “bunu telaffuz dahi edecek olsam Misha beni ve sizleri ânında bırakıp giderdi” şeklinde olmuştu. Bu anekdotlara bütün bir tarihin çelişkileri, karanlık çizgileri ve ironisi yansımakta.

Bolşoy 1966’da tekrar bir Amerika turnesine çıktığında, bütün bunları bilmiyordum kuşkusuz. Ne program broşüründe yazıyordu, ne başka herhangi bir yerde. Yazsa bile ne yapardım, o da ayrı, çünkü maalesef ben de aynı ideolojik hegemonyanın esiriydim, Sovyetlere toz kondurmazdım o yıllarda. Önce bir arkadaşımla kendimiz bilet alıp New York’a gittik; Fındıkkıran’da karı koca Ekaterina Maksimova ve Vladimir Vasilyev çiftini izledik. Hayran kaldım; bundan daha güzel ve zarif bir şey olamaz diye düşündüm kendi kendime. Ardından kız arkadaşım -- ne kız arkadaşı, en katıksız anlamıyla sevgilim -- her nasılsa Kuğu Gölü’ne iki bilet bulup beni Boston’a çağırdı. Baş roldeki Maya Plisetskaya bir süperstardı, en büyük süperstardı artık. Kendine özgü, ikonoklastik stili, neredeyse erkekler kadar kudretli sıçramaları, bugün dahi eşine rastlanmayan cüret ve cesareti dillerde dolaşıyor; “sahnedeki varlığının elektrikleyiciliği”nden, tek bir bakışıyla bütün salonu avucunun içine almasından, köşeli, çıkıntılı vücut dilinin kısa ve kesin jestlerine çok güçlü ve esrarlı duygular yükleyebilmesinden adetâ fısıltıyla, doğaüstü bir efsane gibi söz ediliyordu.

 

Bunları okuyordum da pek anlamıyor, bilmiyordum ne demek olduğunu. Gittik, balkonda yerlerimizi bulup oturduk. Rus geleneğine uygun olarak, Petipa-İvanov’un dört değil üç perdelik 1895 versiyonunu sahneliyorlardı. Birinci perde birinci sahne, Prens Siegfried’in in 21. yaşgünü balosunun hazırlıklarıyla, köylü dansları ve eğlenceleriyle geçti. İkinci sahne geldi; prens ve arkadaşları geceleyin ayışığında yıkanan gölün kıyısında, kuğuları avlamak için pusuda beklerken, Odette [Beyaz Kuğu] rolünde Plisetskaya sahneye fırladı.

Fırladı ve kollarıyla başını akıl almaz bir açıyla geriye büküp sadece durdu orada. Ve bütün salonda garip bir ürperti dolaştı. Yukarıda, ana başlığın altında soldaki fotoğrafa tekrar bakın. Bu poz o giriş ânı değil aslında; belden yukarısını belki 70 derece geri yatmış gibi düşünmeniz lâzım (imkânsız ama öyle geliyordu işte); böyle dahi, kendi âlemlerinde apayrı bir yaşantı sürdürüyormuş hissini veren o benzersiz kolların uzanışı ve vücudun tambur gibi gerginliği, o müthiş dramatik yoğunluğu biraz olsun yansıtıyor. Ölümünden sonra ardından yazılanlarda, dönemin ünlü emprezaryosu Sol Hurok’un, Anna Pavlova’dan sonra sadece Plisetskaya’nın sırf sahneye adım atmasıyla “elektrik çarpmış gibi” olduğunu okudum. 1966’daki o Boston gecesi, aynen buydu benim de başıma gelen; tepeden tırnağa titreyip kasıldığımı hatırlıyorum. Yanımdaki dünya güzeli genç kadını unuttum; elimi tutuyor ve biliyordu başka bir dünyaya gittiğimi; o iki saat, sahnedeki büyücüye âşık olmuştum. Boston Senfoni’nin konser salonunda sanki sırf o ve ben vardık. Deli gibi kıskandım, onu kollarına alıp kaldıran, belinden tutup döndüren, önünde diz çöken baş balet Nikolay Fadeyeçev’i. Odile’in Siegfried’i aldatıp ayarttığı üçüncü perdeyi, ben de o daha vahşi, daha seksi Siyah Kuğu tarafından aldatılıp ayartılıyormuşum gibi yaşadım. Finalde, Sovyet koreografisinin sosyalist realizm doğrultusunda uydurduğu, arka planda insanlığın geleceğini haber veren pembe şafakların söktüğü “onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” tipi mutlu son, fazla şekere bulanmış gibi geldi. Sınıfsız toplum hayaline boş verip, sırf Plisetskaya başkasının olmasın diye, asıl Petipa-İvanov finalini -- Odette ile Siegfried’in hiç olmazsa ölümde birleşmek uğruna göle dalıp intihar edişini aradım.

19 yaşımdaydım.

 

Facebook Yorumları

reklam
16.06.2019
Ruhumuzdaki şeytan (6) burjuvazi nerede saklanıyor?
12.06.2019
Ruhumuzdaki şeytan (4) “cadı avı” kavramının güncellenmesi
9.06.2019
Ruhumuzdaki şeytan (3) hangi Avrupa-merkezcilik?
7.06.2019
Ruhumuzdaki şeytan (2) Yeniçağda Kilisenin “beka” sorunu
5.06.2019
Ruhumuzdaki şeytan (1) Prehistoryadan Ortaçağa
4.06.2019
Yargı Reformu (2) 1128’lerin hali
3.06.2019
Yargı Reformu (1) beş ay önceki bir görüşmeden aklımda kalanlar
27.05.2019
Özgür iradesiyle
17.05.2019
Tarih ve siyaset
13.05.2019
Kötülük kol gezerken
12.05.2019
Bu nasıl bir kin?
10.05.2019
Uqbar, Tlön, Türkiye
30.04.2019
Bir “ekonomik terör” açıklaması
22.4.2019
Soğutmak ve soğutturmamak
21.4.2019
Küçük düşmek
16.4.2019
Hah işte, nihayet taze bir yaklaşım; iki dürüst ve akıllı adam!
7.4.2019
Tarihe bir not: 1973 seçimleri
6.4.2019
Fenerbahçe esprilerinde, AYM’den YSK’ya
2.4.2019
16 Nisan 2017 “Pirus zaferi”nden, iki yıl içinde ağır bir yenilgiye
27.3.2019
Yanıtlasam, nasıl yanıtlardım?
25.3.2019
Yeni Zelandalılar aslen Türk mü acaba?
4.3.2019
Kemal Karpat’tan Abdülhamit’e, uzunca bir tarih sohbeti
26.2.2019
Kendimi bir an...
10.2.2019
Venezuela (1) Emperyalizm
6.2.2019
Venezuela (güncel) Kim seçim istiyor, kim istemiyor?
5.2.2019
Venezuela (giriş) Melih Altınok
29.1.2019
Birlikte bir şey yapmak
22.1.2019
Ara fikir: proto-faşizm ve proto-komünizm
21.1.2019
Dubara atmak da mümkünken
13.1.2019
Bir hukukçu: Otto Thierack
25.12.2018
Bir sergide başıma gelenler
21.12.2018
İskender niçin ve nasıl kazanabildi?
18.12.2018
“Bir milyonluk ordu” neye yarar? Nasıl savaşabilir?
17.12.2018
“Bir milyon” İlkçağ ve Ortaçağda ne anlama gelir?
1.12.2018
(12) ve son: Fraksiyon ahlâkı, ahlâkın fraksiyonlaşması
29.11.2018
Marksizm ve ahlâk (11) Tepede taht kavgaları, aşağıda sıradan halk yığınları
27.11.2018
Marksizm ve ahlâk (11) Tepede taht kavgaları, aşağıda sıradan halk yığınları
24.11.2018
Marksizm ve ahlâk (10) Tarihin emrediciliği ve partinin rehberliğinde, cehennem yollarında
22.11.2018
Marksizm ve ahlâk (9) Gregor Samsa, ya da mazlumlardan zalimlere
20.11.2018
Marksizm ve ahlâk (8) Kimlik inşası (yarı-otobiyografik notlar)
13.11.2018
Marksizm ve ahlâk (7) Formalistler ve araçsalcılar
7.11.2018
Marksizm ve ahlâk (6) Başka hiçbir alternatif bağlayıcılığın kalmaması
5.11.2018
Marksizm ve ahlâk (5) Bir özet ve hatırlatma
31.10.2018
Pinokyo ödülleri (1) Doğu Perinçek
28.10.2018
Bu yılın Pinokyo ödülleri (2) Suudi yönetimi ve Prens Muhammed bin Salman
26.10.2018
Bu yılın Pinokyo ödüllerini şimdiden açıklıyoruz: (3) Putin, GRU, “Petrov” ve “Bushirov”
17.9.2018
Günün düşüncesi: Myanmar (nereden nereye)
14.9.2018
Günün düşüncesi: Macaristan (nereden nereye)
3.9.2018
Uzun bir geçiş süreci -- ne ile ne arasında?
1.9.2018
Recep Peker’den Süleyman Soylu’ya
26.7.2018
Marksizm ve ahlâk (4) Göreliliğe karşı, örtüşme ve devamlılık
25.7.2018
Marksizm ve ahlâk (3) Görelilik, devrim(cilik), sınıf(sallık)
24.7.2018
Marksizm ve ahlâk (2) Ne gitti, ne kaldı?
19.7.2018
Marksizm ve ahlâk sorunu (1) Apollon, Dionysos ve Nâzım Hikmet
16.7.2018
15 Temmuz’da halk niçin ve nasıl direnebildi?
13.7.2018
(4) 15 Temmuz sonrasının “ihtilâl hukuku”ndan nasıl çıkılacak?
12.7.2018
(3) “Geçiş sarsıntıları” bittiyse...
11.7.2018
(2) 15 Temmuz sonrasının “ihtilâl hukuku” nasıl oluştu?
10.7.2018
(1) “İhtilâl hukuku” üzerine düşünceler
9.7.2018
Kim Avrupalı?
5.7.2018
“Post-truth” toplumda huzura eriyorum
1.7.2018
Dün gece gördüğüm gerçek rüyadır
19.6.2018
Cohn-Bendit anlatıyor (2) Kitle hareketinin kazanımlarını, seçimler ve yasalar tahkim eder
17.6.2018
Sorular (2) Amerika ne yapmalı?
12.6.2018
Sorular (1a) Türkiye nereye (2002’den 2016 darbe girişimine kadar)
10.6.2018
Tartışmalar
14.5.2018
Amerikan siyaseti üzerinden, cephe ve ittifak sorunları
23.4.2018
Tuhaf ifadeler
3.4.2018
Karamsar yazı (1) “Batıralım ve bitirelim” mi?
27.3.2018
Karamsar yazı (1) “Batıralım ve bitirelim” mi?
16.3.2018
Yörünge dergisiyle sohbetler (4) Batı çökebilir mi? İslâmiyetin alternatifi var mı?
12.3.2018
Olabilirliğin sınırları
10.3.2018
“Üstün medeniyet” kavgalarında, geçmişin ve bugünün sahte bilimi
5.3.2018
“İnsancıl koridor”
1.3.2018
Guernica 1937, Guta 2018
27.2.2018
Recep Peker de mi rol modeli?
25.2.2018
Siyaset karşısında tarih (ve tarihçinin asıl sorumluluğu)
19.2.2018
Rusya’da demokrasi ve demokratlık (2)
16.2.2018
Rusya’da demokrasi ve demokratlık (1)
6.2.2018
Katı gözüken her şey, artık iyice buharlaşırken
30.1.2018
Putin ve Stalin
14.1.2018
Post-truth (gerçek sonrası) 2: bağımsız yargı ve Osman Kavala
9.1.2018
Dış mihraklar, kökü dışardalar
3.1.2018
Burhan Kuzu’dan bir taksi şoförüne
8.12.2017
Tüy dikti
4.12.2017
Hangi BBC?
13.11.2017
Hayır, “özlemle” anmadım ve anmıyorum
7.11.2017
Post-truth (gerçek sonrası) 1
31.10.2017
Komplo teorileri (mi)
27.10.2017
Brutus’un şerefi
24.10.2017
Elma dersem çık, armut dersem çıkma
16.10.2017
İşsiz öğretim üyeleri, geçersiz diplomalar
7.10.2017
Neyi anlatamadım
27.9.2017
Sözde
26.9.2017
Şimdi İran ve İbadi, Barzani’den daha mı yakın?
6.9.2017
Geri dönerken
7.8.2017
Büyükada ve Yıldıray Oğur
27.7.2017
Kederlerimin krallığında
25.7.2017
Devrim, darbe, demokrasi
22.7.2017
15 Temmuz’a ilişkin bazı temel soru ve sorunlar
21.7.2017
“İki Türkiye”yi aşma çabasında, 15 Temmuz’a ilişkin entelektüel bir konsensüs arayışı
18.7.2017
Hem 9, hem 15 Temmuz (ya da, “her iki Türkiye”yi kucaklamak)
10.7.2017
Sıra Türkiye’de; kendi ahlâkını şiddet yetkisine dönüştürenlerde
9.7.2017
Yer kavgası mı, din kavgası mı?
27.6.2017
Bir yanda J. S. Mill, diğer yanda Suudiler
26.6.2017
Bağnazlık ve özgürlük
22.6.2017
Berberoğlu’nun mahkûmiyeti ve tutuklanmasına karşı çıkmak, MİT tırları komplosuna destek anlamına mı geliyor?
19.6.2017
Tarihe bir not: Erdoğan, Demirel’i yanlış biliyor
16.6.2017
Trump’ı Erdoğan’ın yerine koymamak
13.6.2017
Trump’a yakın durmamak
5.6.2017
Ahmet Arif’ten, başkasının “dava”sına mektuplar
13.5.2017
Üç ay önce bir panelde söylediklerim
1.5.2017
Batırdı mı, kurtardı mı?
25.4.2017
Napolyon
17.4.2017
Buyurun size katıksız bir “Pirus zaferi”
17.4.2017
Nazi dehşeti (2) nasıl motive oldu ve örgütlendi; neler yaptı-yaşattı
15.4.2017
Nazi dehşeti (1) Avrupa’nın çektikleri, Türkiye’nin (ve ABD’nin) çekmedikleri
7.4.2017
İyi ki hatırlattı
4.4.2017
Tek Parti ve Faşizm/Nazizm sorunu
3.4.2017
Hukuk devleti varsa, Faşizm ve Nazizmden söz edilemez
28.3.2017
Faşizm ve Nazizmin esası, gerçek çehresi
24.3.2017
19. yüzyıl sonu proto-faşizminden, 1930’ların Faşizmi ve Nazizmine
23.3.2017
“Katı olan herşey buharlaşıp havaya karışırken...”
19.3.2017
Türkiye, Faşizmi ve Nazizmi tanıyor mu? Erdoğan, Faşizmi ve Nazizmi tanıyor mu?
18.3.2017
Kriz ve kavga yönetimi
16.3.2017
Almanya ve Hollanda’nın bariz haksızlığı
14.3.2017
Unutulan darbe: 12 Mart; unutulan tarih: 1965-71
12.3.2017
Teneke Trump’et (2)
7.3.2017
Teneke Trump’et (1)
28.2.2017
“Seni başkan danışmanı yaptırmayacağız
21.2.2017
Nedir bu “pilotların Rusya’ya teslimi” masalı?
15.2.2017
Bir okuyucu mektubu: Yüksel Taşkın’lar neye yarar?
12.2.2017
“Aynı paralel”
10.2.2017
Ara nağme (5) başkanlık neden Avrupa dışında yoğunlaştı?
8.2.2017
(4) Avrupa’da demokrasi arayışı neden parlamenter sisteme kanalize oldu?
6.2.2017
Ara nağme (3) geçmiş çağlarda ölçek ve güçlü yürütme ihtiyacı
5.2.2017
Ara nağme (intermezzo): Atilla Aytemur’un korrelasyonu sebep-sonuç ilişkisiyle karıştırması
4.2.2017
Ara nağme (intermezzo): başkanlık tartışmasının neresindeyim?
1.2.2017
Güney Afrika notları (1) “değerler” ve “çıkarlar”
23.1.2017
Yeni gergedanlar
19.1.2017
Buharin’i anlamak
17.1.2017
Sözün bittiği yer
11.1.2017
Kassandra (ya da, doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar)
10.1.2017
Marx: bazen devrim (belki), ama bazen de toptan yıkım
8.1.2017
“Pirus zaferi” (ve Helenistik Çağ üzerine notlar)
5.1.2017
Tarih tekerrür etmez; felâket hep farklı kılıklarda çıkagelir
2.1.2017
Reina’ya sevinmek
1.1.2017
Belirsizlik
20.12.2016
“Tanrının oyun sahası” (God’s playground)
14.12.2016
“Evde tek başıma”
8.12.2016
Trump’ın dış politikası (3) Çin’e ve Putin’e direnecek mi?
5.12.2016
Trump’ın dış politikası (2) belirsizlik ve tuhaflıklar sürüyor
24.11.2016
Trump’ın dış politikası (1) en genel yeryüzü, insanlık ve ideoloji sorunları
19.11.2016
Bilinmeyene doğru (4) “o duvar”ın neresinde duracak?
17.11.2016
Bilinmeyene doğru (3) gelen gideni aratır mı?
13.11.2016
Bilinmeyene doğru (2) şimdi ne yapacak?
12.11.2016
Bilinmeyene doğru (1) neden ve nasıl kazandı?
1.11.2016
(4) Kant’ı hangi köyden kovdular?
30.10.2016
(3) “Gerçeğe mecbur” olup olmamak
26.10.2016
Siyaset ve ahlâk (2) İdeoloji, politika ve birey ayırımları
24.10.2016
Orhan Berktay (1926-2016)
20.10.2016
Siyaset ve ahlâk (1) Külter’in düşündürdükleri
6.10.2016
“Devrim sonrası”na örnekler (2) Mustafa Kemal ve Çanakkale
1.10.2016
Tarihten “devrim sonrası” örnekleri (1) Abraham Lincoln ve Amerikan İç Savaşının sonu
27.9.2016
“Devrim sonrası durum”da, AK Parti’yi rayından çıkarıp ulusalcılığa çekme arayışları
23.9.2016
Öküzün (pardon, üçüncü köprünün) altında buzağı aramak
18.9.2016
Tekrar Kürt sorunu (3) “Silâhların Tahtı”nın Türkiye’ye söyleyeceği bir şey var mı?
16.9.2016
Karışık düşünceler (2) Tarih, sanat ve edebiyatta Kürt savaşı?
15.9.2016
Karışık düşünceler (2) Tarih, sanat ve edebiyatta Kürt savaşı?
13.9.2016
İmralı’ya giden yolda (1) Kameranın son iki yılda yakaladıkları
5.9.2016
Soykırım tartışması (2) Solcuların yeni dâvâlar arayışı
30.8.2016
Bir ek daha: 89-90’da da mı sokağa çıkmazdık, Doğu Avrupa demokratikleşirken?
28.8.2016
Ek’in eki: Murat neden sokağa çıkamamış?
24.8.2016
Soykırım tartışmasına ek (1) Devrimin yuttuğu alanlar
22.8.2016
Darbe olsa da olmasa da, soykırım soykırım kalacak
15.8.2016
Kürtler ve Fethullahçılar
12.8.2016
Ya Türkiye’deki darbe girişimi başarıya ulaşsaydı?
10.8.2016
İdama da, idam söylemine de esastan karşıyım
8.8.2016
Dört konu, dört mücadele alanı
4.8.2016
İkinci Cumhuriyet’ten, Yeni Türkiye’ye
29.7.2016
Halil İnalcık (1916-2016)
21.7.2016
Fox News’dan, başarısız darbeye hayıflanma kılavuzu
15.7.2016
Nâzım ve Botticelli (Venüs, Meryem, Emine)
14.7.2016
Hangi Türkiye? Nâzım’ın 75 yıl geride kalan memleketi
12.7.2016
Devrimci şiddet: Nâzım’ın Ali Kemal’e bakışı
7.7.2016
(2) Bir tweet’in düşündürdükleri
4.7.2016
(1) Kolombiya: nereden nereye
2.7.2016
Belgesel (10) MBK, 14’ler ve idamlar
28.6.2016
Belgesel (9) DP’nin hatâları; Türkiye’nin 1950-60 arası demokrasi dersleri
26.6.2016
Belgesel (8) Emperyalizmi doğru anlamak
25.6.2016
Belgesel (7) Amerikancı İnönü, bağımsızlıkçı Menderes
18.6.2016
Belgesel vesilesiyle (6) 1946-50’nin dış dinamikleri
14.6.2016
Belgesel vesilesiyle (5) sağın ve solun sandıkla imtihanı
10.6.2016
Menderes belgeseli (4)
8.6.2016
Menderes belgeseli (3) “Üst akıl” ve yeni milliyetçiliğin komplo teorileri
3.6.2016
Tuhaf bir Menderes belgeseli (2) Tarihçilikte olgu ve yorum sorunları
30.5.2016
Tuhaf bir Menderes belgeseli (1) Ben ne dedim, kim ne anladı?
28.5.2016
Aziz Yıldırım
26.5.2016
Gerçek ve gerçek
16.5.2016
Bir zamanlar...
11.5.2016
Son kriz
9.5.2016
Yalancı
30.4.2016
Laiklik tartışmaları
25.4.2016
Alman kanalı ne yapmış; onu da var mı soran?
17.4.2016
(4) Avrupa Parlamentosu nerede, 1128’ler nerede
13.4.2016
(3) Sol ve “barış” geleneği
11.4.2016
(2) “Barış” davulunu kimler çalmış geçmişte?
5.4.2016
(1) “Olmayan” savaşın “barış” bildirisi
28.3.2016
Somut siyasî eleştiriye karşı, dogmatik, apriorist bir savunma
24.3.2016
Olmadı, imzalamadım
21.3.2016
Nelerden geçiyoruz
17.3.2016
Bireysel ahlâk sorunu
12.3.2016
Antagonistleşmemek, fraksiyonlaşmamak
9.3.2016
Savunulamaz olanı savunmaya kalkmamak
7.3.2016
Üç önemli yazının düşündürdükleri
2.3.2016
Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan
27.2.2016
Uzundu, usuldu dedemin boyu
24.2.2016
Katliam mı? Hayır, direniş. Kâtil mi? Hayır, kahraman.
15.2.2016
(3) Önce beştiler; derken dört, sonra üç, iki ve bir kaldı...
13.2.2016
(2) Resimler, 'çizgi'ler, kaybolan siyasî komiserler
11.2.2016
Hazır, lâf resimden, 'çizgi'lerden ve Stalincilerden açılmışken (1)
8.2.2016
Aydınlar ve dar çizgiciler
1.2.2016
“Çizgi” nedir? “Dar” ve “geniş” çizgiler neye yarar
24.1.2016
Yemekten sonra
20.1.2016
O son, üçüncü bildiriye ben de imza atardım
17.1.2016
Voltaire ve Mill’den özgürlük dersleri (2008’den 2016’ya)
15.1.2016
Aykırılık ve demokrasi
4.1.2016
Milliyetçiliği 'burjuvazi'siz düşünememek: Teorisist, arkaik, anakronik bir yaklaşım
29.12.2015
Bakur-Rojava yolunda (2) PKK savaş kararını nasıl aldı?
21.12.2015
Ful ası atıp beş benzemeze kalmak
14.12.2015
Yerli muhalefet liderliğinden, Bakur-Rojava başbakanlığına (1)
12.12.2015
Bir metin şerhi denemesi (Demirtaş’ı okuma kılavuzu)
7.12.2015
Tahir Elçi’yi kazara vuran, PKK değil polis mi?
3.12.2015
Tekrar Tahir Elçi, normalleşme ve iktidarın sorumluluğu
30.11.2015
Tahir Elçi’yi kaybetmek; solu ve HDP’yi anlamak
28.11.2015
Bu “şey” nasıl tarif edilebilir?
26.11.2015
Bir “ahlâkî tahribat” hatırası
22.11.2015
'İç dinamikler' ve 'ideolojik mücadele'
15.11.2015
Diyarbakır, Suruç, Ankara, Paris: Bir cehenneme uyanmak
12.11.2015
Mayakovsky ve Atatürk
8.11.2015
'Mahalle' insanı nasıl yanıltır?
6.11.2015
Konya’ya sürülmek
3.11.2015
Hak yerini buldu
28.10.2015
Klişeler: BTÖ, soykırım, sözde soykırım
22.10.2015
Demokrasi ve meşruiyet için
20.10.2015
Neden olamaz?
13.10.2015
Ahlâksız Teklif (Indecent Proposal)
11.10.2015
Bir felâkete sürükleniyoruz
9.10.2015
Ara yüz, ancak böyle böyle olacak
6.10.2015
Çifte standarda sıfır tolerans (3) Hürriyet ve Ahmet Hakan saldırıları üzerine
4.10.2015
Nefes nefese
27.9.2015
Çifte standarda sıfır tolerans (2) Yenikapı tartışmaları
24.9.2015
Çifte standarda sıfır tolerans (1) Geçmişte yazdıklarım
13.9.2015
Türkiye, 12 Eylül’e nasıl sürüklendi
8.9.2015
Şimdi Erdoğan mı sevinsin, Kılıçdaroğlu mu kahrolsun?
1.9.2015
Bu “özerklik” o özerklik; bu “özyönetim” o özyönetim mi?
29.8.2015
Kaçınılmaz bir çatlağın aleniyet kazanması
23.8.2015
Muhalefet seçimi boykota meyledebilir mi?
20.8.2015
Dengir Mir Fırat’ın mektubu
18.8.2015
Aman ne hoş, ne güzelmiş BBC gibi yalan söyleyebilmek
16.8.2015
Kyrgios ve Demirtaş
7.8.2015
En basit soru: PKK’nın istediği tam nedir?
2.8.2015
Bitirme tezi (olgun, yaratıcı, ahlâklı tarihçi)
27.7.2015
Suruç’un ardından (3) HDP ile kısa ve beyhude bir tartışma
26.7.2015
Suruç’un ardından (2) PKK’nın yeni karşı-devrimci iç savaşı
22.7.2015
Suruç’un ardından (1) Ortadoğu’nun 'Cenevre'si nerede?
10.7.2015
IŞİD sırf Batı’nın meselesi mi?
6.7.2015
AKP Kürt oylarını sırf 'mahalle baskısı'yla mı kaybetti?
2.7.2015
İftardan izlenimler 2
30.6.2015
İftardan izlenimler 1
21.6.2015
Weimar’a karşı Prusya’yı “restore” etme hayali
14.6.2015
Devrimci belleğin hayaleti, kumdaki son ayak izleri
12.6.2015
Zaman geçer, fırsat kaçar; Kobani’ye dönemezsin
9.6.2015
Erdoğan’ın sorumluluğu; AKP’nin eleştiri ihtiyacı
6.6.2015
Diyarbakır önlenebilmeliydi
6.6.2015
Sorular (II) Aydınlar Bildirisi’nde bombalar ve güvensiz seçim
4.6.2015
Sorular (I) Fetih Şöleni ve Ermeni soykırımı
31.5.2015
Geçmişten bugüne, düello mantığı ve düşman kültürü
26.5.2015
19 yaşımdaydım
25.5.2015
Obama’nın ilk tweet’ine ırkçı nefret tepkileri
22.5.2015
Ölüm, idam, Gezi zekâsı, mağlupların nefreti
19.5.2015
Küçük bir düzeltme
17.5.2015
Sol, Markar ve Etyen’de neyi hazmedemiyor?
14.5.2015
Evren, Gülen ve Degülenizasyon sorun
12.5.2015
Türkiye’nin meczup 'Altın Şafak' faşisti
9.5.2015
Gandi kim, Kılıçdaroğlu kim?
29.4.2015
Akıncı’nın değil, Erdoğan’ın hatâsı
25.4.2015
Arınç’a yanıt: Talât Paşa bilerek yaptık diyor
23.4.2015
Soykırımı kabul ettirme-etmeme çatışmasında son durum
22.4.2015
Davutoğlu’nun 1915 mesajı ve ‘âdil hafıza’ arayışı
17.4.2015
Taziye’nin özgürlüğü Papa’yı kapsamıyor mu?
15.4.2015
Eski yanlışlar sökün etti
13.4.2015
'Amaç barışsa, evet, her şey mübah' mıdır?
11.4.2015
Bebek, katil, karanlık
7.4.2015
Fenerbahçe saldırısının ardından DHKP-C çıksa?
06.04.2015
Dün Hıristiyanlık ve komünizm; bugün İran
02.04.2015
Affedersiniz, sizin IŞİD’den nedir farkınız?
31.03.2015
‘Medenî beşeriyet’ ve ‘büyük insanlık’
28.03.2015
‘Bizim’ değil, asıl ‘onların’ iktidarında
24.03.2015
Batı ve Müslümanlık; Gürbüz Özaltınlı ve Murat Belge
21.03.2015
Pornografik neo-oryantalizm ve Müslüman kadınlar
15.03.2015
Padova’da üç gün
10.03.2015
Şimdi serinkanlılıkla, şu türbe meselesi
23.02.2015
Büyük teoriler, küçük hayatlar
16.02.2015
‘9 Mart’larla iktidara gelmek?
13.02.2015
Babam öleli beri
20.01.2015
Mallarmé’den Hrant’a
18.01.2015
Amerikan futbolunun ‘ruhsuz beyaz’ oyun kurucuları
15.01.2015
Demokratik hak; siyasal sorumsuzluk ve ahmaklık
12.01.2015
İslâmi terör
05.01.2015
Eğitim Şurası (4) Osmanlı Türkçesinin serüveni
29.12.2014
Eğitim Şurası (3) Hangi Osmanlı?
26.12.2014
Eğitim Şurası (2) Osmanlıca sembolizmi
17.12.2014
Neymiş, zorunlu din dersinin, ibadete zorlamaktan farkı?
15.12.2014
Eğitim Şurası (1) Zorunlu din dersleri
11.12.2014
Öylesine bir makale çevirisi (Isaiah Berlin)
1.12.2014
Öylesine bir şiir çevirisi (Tennessee Williams)
04.11.2014
Birleşip parti kursunlar
04.10.2014
Türkiye bu savaşa girmek ve Kobane’yi kurtarmak zorunda
30.09.2014
Kuşbakışı
01.09.2014
Etyen ‘anti azınlık’ mı? (Hrant da öyle miydi?)
31.08.2014
Üçünün de altına imzamı atarım
17.08.2014
Geleceğe bakış (1) Devrim planları olmayan bir dünya
09.08.2014
Kediler, öfkeler, hayaller
07.08.2014
Siyaset ve kültür; Arınç ve Erdoğan
04.08.2014
İlkçağa sığınmak; güncelliğe uyanmak
23.07.2014
İsrail’in Madam Nhu’ları, Kemalist Aysun’ları, Yeni Akit muadilleri
19.07.2014
İşte Şekil 1 önünüzde
17.07.2014
Bir mektup vesilesiyle, Türkiyeli Yahudilerin endişeleri
10.07.2014
İktidar İsrail’leşse, PKK Hamas’laşsa çok mu sevineceksiniz?
07.07.2014
Zeki, çevik, ahlâksız (Suarez ve Zuniga)
06.07.2014
Üç İsrailli genç, sonra bir Filistinli genç…
29.06.2014
Geçtiğimiz günler, haftalar…
13.06.2014
Neo-con’ların lâneti
04.06.2014
‘Anti-anti-AKP’
26.05.2014
27 Mayıs, 1960 – 2014
23.05.2014
15 yaşında bir kız çocuğunun ‘Menemen’i yakacak lider’ özlemi
22.05.2014
Kemalist Aysun’un ‘mütevazı öneri’si: Madenlerde yalnız türbanlıları çalıştırmak
20.05.2014
Genç bir avukat kadının Soma bedduası üzerine düşünceler
18.05.2014
‘Dağdaki çobanın değersiz oyu’ndan, ‘ölüme müstahak’ kömür madencisine
11.05.2014
Bu özgürlük beratının peşinatını Hrant hayatıyla ödedi
06.05.2014
Soykırım panelinde (4) bir soru: AKP’yi inkârcılıktan Gezi mi vazgeçirecekti?!
03.05.2014
Soykırım panelinde (3) son engel — nasıl aşılır(mış)
29.04.2014
Meaningful World soykırım panelinde(2) söylediklerim: İnkâr inadı nereden kaynaklanıyor?
25.04.2014
Büyük bir adım, tarihî bir dönüm noktası
23.04.2014
‘Meaningful World’ soykırım panelinde (1) söyleyemediklerim: 1915’te ne oldu?
20.04.2014
Chicago havaalanında, Serbestiyet, ekmek ve şarap
17.04.2014
Yazamıyorum, çünkü…
08.04.2014
Hayal ve gerçek hakkında 11 paragraf
30.03.2014
‘AKP’nin gizli anketi’ (nelere inanıyorlar)
25.03.2014
İzmir mitingi, Cemil Koçak ve ‘kara kalabalıklar’
25.03.2014
Karanlığın yüreği, karanlık kıta
24.03.2014
Ruhunuzun aynası
23.03.2014
İçimden geldiği gibi
18.03.2014
Berkin ve başbakan
03.03.2014
Kasetler, kutular, torbalar
24.02.2014
Soruyu ‘yanlış’ sorarsan…
21.02.2014
Koşullar değişince (3) Savaşta Collins (ve aynasında Öcalan)
16.02.2014
Koşullar değişince (2) ‘Savaş bitti’ (mi)
15.02.2014
Koşullar değişince (1) ‘Ölümüne direnme’nin en aşırı halleri
10.02.2014
‘1920 ruhu’ neydi
29.01.2014
Hırçınlıklarımıza dair
26.01.2014
Serbestiyet’teki farklar ve tartışmanın tanımı
20.01.2014
Bir ölümün gölgesinde başlamak
15.01.2014
Meğer 4 – yeni HSYK bu olacakmış
13.01.2014
Meğer 3 – Yolsuzluk ve kapitalizm taşlamak
11.01.2014
Meğer 2 – Gezi, ütopya, ayaklanma
08.01.2014
Meğer 1 (‘Bir elitin ölümü’nden devam)
06.01.2014
“Çok sağlam bir tahlil”
02.01.2014
Atatürk’ün izinde, jingle bells all the way
23.12.2013
“Bir elitin ölümü”
20.12.2013
Cemaat + İsrail + Amerikan neo-con’ları
17.12.2013
Atatürkçülüğün sanal âlemi: “Zalim AKP diktatörlüğü”
13.12.2013
Hayatın anlamı (3) Steve Biko ve “dünyanın en mutlu polis devleti”
10.12.2013
Hayatın anlamı (2) Ghetto, Bantustan, Kürdistan
08.12.2013
Hayatın anlamı (1) Mandela ve Atatürk Ödülü
06.12.2013
Madiba 1918-2013
1.12.2013
Ya Kızıl Ordu (1946-47’de) Fransa’ya kadar gitseydi
30.11.2013
İstiklâl Mahkemeleri ve Moskova Duruşmaları; Kemalist terör ve Stalin terörü
25.11.2013
Oldu mu sayın Arınç, yaptığınızı beğendiniz mi
22.11.2013
Haklı ve haksız muhalefet
20.11.2013
Gönüllü emeği unutanlar
18.11.2013
“Sizden Atatürkçü çocuklar bekliyoruz”
11.11.2013
Altı buçuk ay olmuş
18.06.2013
16 HAZİRAN 2013, PAZAR: SAAT 17-20 ARASI NİŞANTAŞI, VALİKONAĞI
17.06.2013
Bir soru: AKP kendi kitlesini sokağa ve Taksim'e dökerse ne olur?
01.05.2013
632. Buraya kadarmış
27.04.2013
İknacı bir yol haritası
25.04.2013
Tarihsel gerçek, neden hukuktan daha önemli
24.04.2013
1915’in abc’si: soykırım sorunu
20.04.2013
Seyir defteri (3)
18.04.2013
Seyir defteri (2)
17.04.2013
Seyir defteri (1)
13.04.2013
Çatalhöyük
11.04.2013
Faşizan bir spor kültürü ve Fatih Terim
10.04.2013
‘Bir zamanlar kardeştiler’
08.04.2013
Yeniden birleşirken
08.04.2013
Başbakan kürk giyenlere tepki gösterdi
03.04.2013
’Ankara’nın ihtiyarları’
30.03.2013
Tarihsel Marx
28.03.2013
Evvel zaman içinde
27.03.2013
Noktayı Newroz koydu
23.03.2013
Gelinen noktaya ilişkin, bir özet daha
21.03.2013
Hakan Erdem’den bir açıklama (ve yorumum)
20.03.2013
Engin Ardıç yüzünden, kerhen, tekrar Torosyan
16.03.2013
Devrimin yeni formülü
14.03.2013
Kim birleştirir, kim böler
13.03.2013
Bernstein’ın günahı
09.03.2013
Hayat, tarih ve revizyonizm korkusu
07.03.2013
‘Hareket’ ve ‘nihaî amaç’
06.03.2013
Sadece Öcalan
02.03.2013
‘Ezilen’in irredantizmi de mi haklı olur
28.02.2013
Tekelci bir milliyetçilik, nerede durabilir
27.02.2013
Arabayı atın önüne koşmamak
23.02.2013
Barış, Türkiye’den başka nerede aranabilir
21.02.2013
Değinmeler (2) Aydın Engin’e birkaç itiraz
20.02.2013
Edebiyattan kopya çeken hayat
16.02.2013
Boris’ler, Suphi’ler, Musa Anter’ler
14.02.2013
Organize suç olarak savaş, devletin doğuşu ve PKK
13.02.2013
Değinmeler (1)
09.02.2013
Tatilden (son) ABD’nin ve TC’nin Cumhuriyetçileri
07.02.2013
Hâlâ tatilden (5) Münih’te bir müze sohbeti
06.02.2013
Hâlâ tatilden (4) Charles Rosen
02.02.2013
Tatilden (3) Kahramanlar ve olağanüstülükler
31.01.2013
Tatil notları (2) Atatürk, Lincoln ve demokrasi
30.01.2013
Tatil notları (1) Lincoln’ın ve Atatürk’ün tiz sesi
26.01.2013
Detoks
24.01.2013
Erdoğan’ın kafasındaki Türk-Kürt nüfus sorunu
19.01.2013
Empedokles’in ve Hrant’ın pabuçları
17.01.2013
10) Muzaffer Albayrak: Paşa Kudüs’te; mühürde yanlış, sahtecilik kanıtı
16.01.2013
(9) Tasdiknâme; Osmaniye nişanı; yarı ümmî kâtip; rütbe ve imza ‘mosmor’
12.01.2013
8) Edhem Eldem: her iki belgeyi aynı acemi yazmış
10.01.2013
7) Sahte belgeler: ikisinin de içeriği uydurma
09.01.2013
(6) Dedenin hayatının tanığı, torunu olabilir mi
05.01.2013
Cevaplar (5) Temel bir algı ve idrak sorunu
03.01.2013
Cevaplar (4) En gülünç apoloji: Torosyan ‘tarihçi değil’miş
02.01.2013
Cevaplar (3) Gerçeğe ‘partizan’ yaklaşım
29.12.2012
Cevaplar (2) Velev, şey oğlu şey olsam...
27.12.2012
Taner Akçam’a cevaplar (1) Konu neydi ve (ah o mahut soru) ‘neden/şimdi’
26.12.2012
Taner Akçam’ın keşfettiği muhteşem komplo
22.12.2012
Harley-Davidson’cılar
20.12.2012
Hani nerede bilim ahlâkı
19.12.2012
Öksüz-yetim kalmışlık
15.12.2012
Hakan Erdem’in görüp sordukları (2)
13.12.2012
Bunlar da Hakan Erdem’in görüp sordukları (1)
12.12.2012
Torosyan’ın kimliği açığa çıkınca, sorun halloldu mu
08.12.2012
Bir metnin ‘iç kritiği’ ne demektir
06.12.2012
Tartışmanın geniş çerçevesi
05.12.2012
Tartışmanın dar çerçevesi
01.12.2012
Bu da Fazıl Say’ın ‘kültürel diktatörlük’ özlemi
29.11.2012
TTK’ya yeni işlev: dizi komiserliği
28.11.2012
Bir yanda Fazıl Say, bir yanda Tayyip Erdoğan
24.11.2012
Gazze ve Kürdistan
22.11.2012
Aşiret ve devlet
21.11.2012
Walter Mitty’nin Gizli Hayatı
17.11.2012
Hem yutmuş, hem tahrif etmiş, hem telâşa kapılmış
15.11.2012
Paradigmatik körlük, olursa bu kadar olur
14.11.2012
Çevir kazı, yanmasın
10.11.2012
Biraz fazla hasar, bir ‘batık zırhlı’ eder mi
08.11.2012
Strateji dehası Torosyan, kara harekâtını bilmiyor
07.11.2012
Aktar’ın hiç değinmediği bazı aşikâr palavralar
03.11.2012
Ne yapsın, inanmış bir kere
01.11.2012
Bu ‘tasdiknâme’nin içeriği gerçek dışı
31.10.2012
‘Masa başı’ tarihçileri ve tarihçiliği hiç bilmeyenler
27.10.2012
Çanakkale’de ne oldu, ne olmadı
25.10.2012
Bilvesile, Halil Namık Bey
24.10.2012
İki buçuk yıl sonra tekrar, Torosyan’ın masalları
20.10.2012
‘Bak, kimlerle berabersin’
18.10.2012
Taraf, Bolşevik Partisi mi
17.10.2012
Kavgaymış; girsem mi acaba
14.10.2012
Eric Hobsbawm ve Komünizm Romansı
13.10.2012
En temel bazı noktalar
11.10.2012
İki büyük tarihçiyi birlikte anmak
06.10.2012
Uçurumun kıyısında
04.10.2012
İletişim özürlü bir yargı, demokrasiyi diri tutamaz
03.10.2012
Mahkeme politik değil, apolitik ve bürokratikti
02.10.2012
Eric Hobsbawm [1917-2012] yazdı geçti bu dünyadan
29.09.2012
Lidersiz, cuntasız, kararsız, bir de geveze darbeciler
27.09.2012
‘Kin ve intikam’mış
26.09.2012
Ben ‘ama’sız memnunum; bu çok gerekliydi
22.09.2012
Her ‘ideolojik çatı’nın kendi ‘birlik andı’ var
20.09.2012
Demokrasiye karşı, Liberalizme vurmak
19.09.2012
‘Liberal avı’na Marksizmin katkısı
15.09.2012
Breivik ve Azerbaycan
13.09.2012
Bela Biszku
12.09.2012
Bir çapsızlık öyküsü
08.09.2012
Nasıl hem vatan haini, hem milliyetçi olunur
06.09.2012
Nelerle uğraşıyoruz, uğraştırıyorlar
05.09.2012
Yalanlarınızı gördüm, ikiyüzlülüğünüzü gördüm
01.09.2012
Aslan amcam
30.08.2012
‘Normal’ savaşın türevi vahşet; ‘anormal’ vahşetin kökeni savaş
29.08.2012
Bu çığlık hakiki,bu çığlık çoğalacak
25.08.2012
Şiddet, yalan ve ‘Kürt özgürlük hareketi’
23.08.2012
Akşam-sabah iki CHP vak’ası
22.08.2012
Olimpiyatlardan, Hüseyin Aygün’le uyanmak
28.07.2012
İki taşra estetiği : Texas neo-con’ları ve AKP
26.07.2012
İki tarz-ı hükümet
25.07.2012
Sosyalistlere siyaset neden çok zor geliyor
21.07.2012
Bolu-Ankara hattı
19.07.2012
Birleşik cepheler
18.07.2012
Gene berbat bir ülke
14.07.2012
Hükümet ve Diyanet
12.07.2012
Anti-telesiyej
11.07.2012
Kosova korkusu; lânet olası parçacık
30.06.2012
Ve ecnebi mürebbiyeler
28.06.2012
Beynelmilel orospular, millî anneler
27.06.2012
Uygar ve güvenilir kadın; Kemalizm ve AKP
23.06.2012
Nüfus, İttihatçılık ve Ermeni soykırımı
21.06.2012
Aile, kürtaj ve Stalinizm
20.06.2012
Aile ve annelik madalyaları
16.06.2012
Aile, kürtaj ve Nazizm
14.06.2012
Marksizm ve Kemalist sonderweg (özel patika)
13.06.2012
Nâzım ve Nihal Atsız : bir karşılaştırma
09.06.2012
Yan pistin yan pisti : Nâzım ve kadınlar
07.06.2012
‘Fuhşiyat’ın ardındaki özgür kadın korkusu
06.06.2012
Evinç ve Mekin Dinçer
02.06.2012
Büyük (ve saf) bir nüfus arayışı
31.05.2012
Erdoğan, proto-faşizm içinden konuşuyor
30.05.2012
Özet ve yol haritası
26.05.2012
İki tür tanıklık
24.05.2012
Kamyonetimi isterim ! Amerikalılarımı isterim !
23.05.2012
Celâlettin Can’dan, Mustafa Yalçıner’e
19.05.2012
İkrarın böylesi
17.05.2012
Tertip için iki olasılık : (2) dışarıdan saldırı
16.05.2012
Tertip için iki olasılık : (1) içerden provokasyon
12.05.2012
Acele işe şeytan karışır
10.05.2012
Ulusalcılar ve 19 Mayıs, solcular ve 1 Mayıs
09.05.2012
İyi ki konuşmuşum
05.05.2012
(4) Nâzım Hikmet
03.05.2012
2) Liebknecht’ten (3) Hasan Tahsin’e
02.05.2012
Liebknecht (ve Luxemburg) üzerine bazı düşünceler
28.04.2012
Liebknecht, Reichstag önünde
26.04.2012
Sosyalist tanıklıklar (2) : Karl Liebknecht
25.04.2012
Sosyalistler ‘büyük yalan’a karşı (1) : Jean Jaurès
21.04.2012
‘Akademi ayağı’ olursa böyle olur
19.04.2012
Bernard Lewis, Çevik Bir ve ASMEA
18.04.2012
Şah ve mat
14.04.2012
(Hangisi benim köklerim, asıl memleketim)
12.04.2012
‘Führer ilkesi’ ve Kızılelma
11.04.2012
Floransa’dan Kürdistan’a
05.04.2012
Milliyetçi mistisizm ve güçlü lider arayışı
04.04.2012
Nazizm, Führer’in yetkileri, Hitler selâmı
31.03.2012
Abdülhamit, Evren, Öcalan
29.03.2012
Komünist ‘kişi kültleri’ ve anayasaları
28.03.2012
Mutlakiyeti de, parti diktasını da aşıyor
24.03.2012
(Dönüş: Greko’ya Rapor)
22.03.2012
(Çeşme, değirmen, yaşlı çınar ağacı)
21.03.2012
(Girit’te dört gün)
17.03.2012
4. soruma, 11. madde (yani hamsi reçeli)
15.03.2012
Stalin aynasında Öcalan
14.03.2012
‘Haklı şiddet’, iç şiddet ve Stalin’in kedi-fare oyunu
10.03.2012
İlk iki soru, ilk iki cevap
08.03.2012
Antropologun tarihsiz, zaman dışı totemi
07.03.2012
‘24’ün ‘işkenceden başka çare yok’ totemi
03.03.2012
Öğretim sorunları
01.03.2012
Asıl epistemolojik kopuş, hangisi
29.02.2012
Yozlaşma (3) : Özentiler, ASALA, Winnie Mandela
25.02.2012
Nasıl yozlaştı (2) : silâhlı mücadele enflasyonu
23.02.2012
Nasıl yozlaştı (1) : ‘Haklı şiddet’ ve Üçüncü Dünya
22.02.2012
Dinden, Marksizme
18.02.2012
‘Haklı şiddet’ nasıl başladı
16.02.2012
Sol, devrim, şiddet (ek notlar)
15.02.2012
Yeni blok denemeleri
11.02.2012
İkinci iddia : 12 Eylül’de Solun sorumluluğu yok mu
09.02.2012
Evetler, hayırlar
08.02.2012
En samimiyetsiz iddia : ‘yersiz’ ve ‘zamansız’
04.02.2012
Bir Nabi Yağcı özeti
02.02.2012
Zigzaglarıyla siyaset (2)
01.02.2012
Zigzaglarıyla siyaset (1)
28.01.2012
Millî Güvenlik’ten, Vatandaşlık dersine
26.01.2012
Voldemort’un Horcrux’u
25.01.2012
Gerçek, arkadaşlıktan önemlidir
21.01.2012
Judt, Hrant, karmakarışık
19.01.2012
Açılmak, açılmamak; okumak, okumamak
18.01.2012
Sol Reform Partisi
14.01.2012
Mazower ve Hobsbawm
12.01.2012
Bir örnek : İngiliz Marksist tarihçileri
11.01.2012
Hayır, sorun ‘political correctness’ değil
07.01.2012
Her şey, ilelebet “Marksizm” olabilir mi ?
05.01.2012
Neler gitti, neler kaldı
31.12.2011
O sosyalizm yok artık
29.12.2011
Temel tanımlar: Sol, Marksizm, sosyalizm
28.12.2011
Ne demiş olabilirim, ne demem gerekirdi
24.12.2011
Teorik apriorizm itirafı
22.12.2011
(Murat’a iki küçük itiraz)
17.12.2011
‘La Guerre est Finie’
15.12.2011
Bir bahtsız, bir akılsıza demiş ki...
10.12.2011
Tartışmanın özeti (2) : Roni Margulies
08.12.2011
Tartışmanın özeti (1) : Murat Belge
03.12.2011
Devrim, Dersim, normalite
01.12.2011
Dersim, özür, şaşkınlık
26.11.2011
Solun hayal perdesi ve reel Kürt hareketi
24.11.2011
Eski-yeni ayrışmalar
19.11.2011
4) Kürt sorunu ve Kürt hareketi sorunu
17.11.2011
Nerede duruyorum (3) : Yalan ve utanmazlık
14.11.2011
Nerede duruyorum (2) : Kürtler, PKK, KCK
10.11.2011
Nerede duruyorum (1) : ‘ideolojik çatı’ sorunu
07.11.2011
Soran olmadı ama, hayır, ben BDP’de ders vermek istemiyorum
05.11.2011
İğrenç şeyler
03.11.2011
Korkunç şeyler
29.10.2011
(IV) Solculuk ve kötülük
27.10.2011
(III) KKK : Küçük ve katıksız kötüler
22.10.2011
(II) Kültür ve kötülük
20.10.2011
Kötülük üzerine (I) : Salt kötülük
15.10.2011
Militanlık, bağımsızlığa karşı
13.10.2011
Aşırı angajmandan, eleştirel bağımsızlığa
08.10.2011
Rousset (1949): Taraf ve Karayılan (2011)
06.10.2011
Taraf, Tacitus, Cicero ve Lenin
01.10.2011
Aydın ve partisel yalan
29.09.2011
Parti, gelenek, enternasyonal
24.09.2011
Cesaret ve korkaklık, vefa ve vefasızlık
22.09.2011
Muhalif Marksizmden iktidar Marksizmine
17.09.2011
Parti ve aydın
15.09.2011
‘Benim aydınım’
10.09.2011
Fay hattı
08.09.2011
‘Millî süzgeç’ ve Murat Belge
03.09.2011
400. yazı: ‘millî süzgeç’ ve kendi hayatım
01.09.2011
Sansür ve oto-sansür
27.08.2011
Hikâye-i Emerik (2)
25.08.2011
Hikâye-i Emerik (1)
20.08.2011
Öyle ağırdı ki eli
18.08.2011
Bilim ve bağlılık yemini
13.08.2011
Anahtar, süzgeç, filtre
11.08.2011
‘Tartışma’nın sınırları
06.08.2011
Lider direktifiyle tarih
04.08.2011
Hep devletin gölgesinde
30.07.2011
Devlet eliyle tarih
28.07.2011
Madde madde, Atatürk’ün yanlışları (3)
23.07.2011
Madde madde, Atatürk’ün yanlışları (2)
21.07.2011
Madde madde, Atatürk’ün yanlışları (1)
16.07.2011
Madde madde, Atatürk’ün görüşleri
14.07.2011
Mektup ilginç de, kitap bir tuhaf
09.07.2011
Sansürün sansürü
07.07.2011
94. Sone
02.07.2011
Tepedeki’nin bildiği ve bilmediği
30.06.2011
‘Küçük Baba’ ideolojisi
25.06.2011
Şaka gibi
23.06.2011
Hünkâr mı büyük, ‘Muhammed Efendi’ mi
18.06.2011
Geçişler ve ‘uluç’lar dünyası
16.06.2011
Devletin sesi, toplumun gizli yaşamı
11.06.2011
Akıl ve Tarih yanlıları
09.06.2011
Tekrar Aydınlanma; felsefe ve tarih
04.06.2011
Kiminle birlik
02.06.2011
Ayrı dünyalar
28.05.2011
Arrow’un kararı
26.05.2011
Kenan ve Dragan
21.05.2011
Saraybosna Çellisti
19.05.2011
Kaybolduğum haftalar...
14.05.2011
Aydınlanma ve Ortaçağ
12.05.2011
Ortaçağ ve tarih
07.05.2011
Hangi Aydınlanma
05.05.2011
Üç altın çağ
30.04.2011
Nabi’ye notlar (4)
23.04.2011
Nabi’ye notlar (2)
21.04.2011
Nabi’ye notlar (1
16.04.2011
Ergenekon, yaşıyor hâlâ
14.04.2011
Buradan, nereye...
09.04.2011
Kimin Kürdü
07.04.2011
“Sivil itaatsizlik”
02.04.2011
Maksimalizm: nereye kadar
31.03.2011
PKK’nın AKP sorunu
26.03.2011
Hegemonya ve “psikolojik savaş”
24.03.2011
PKK’nın barış ve şeffaflık sorunları
19.03.2011
PKK ve Taraf
17.03.2011
“Sol”un haset ve nefreti
12.03.2011
İki faktör : ‘Taraf’ ve AKP
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive