Bekir Ağırdır: AK Parti 46’dan 25’lere düştü. Bunu da MHP desteğiyle yapabiliyor

7.11.2019 - Bu Yazı 155 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bekir Ağırdır: AK Parti 46’dan 25’lere düştü. Bunu da MHP desteğiyle yapabiliyor

 KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, yaptıkları son araştırmalar ışığında yaptığı açıklamada “AK Parti bugün gelindiği noktaya bakıldığında, 1 Kasım’da 100 kişiden 45’inin desteğini alıyordu ama şimdi 25-26 kişiden destek alabiliyor ve bunu MHP desteğiyle yapabiliyor” ifadelerini kullandı.

T24‘te yayınında açıklamalar yapan Bekir Ağırdır, “AK Parti’nin en güçlü vaadi ‘makbul vatandaş’ tanımını kaldırmaktı, ancak kaldırmak bir yana buna bir de ‘dindarlık’ eklendi” şeklinde konuştu.

Erdoğan ekonomik bolluktan yararlanmıştı

Yıllarca hizmet alamamış ve aradığını bulamamış toplumun 2002 yılında AK Parti’ye bir şans verdiğini söyleyen Ağırdır, AK Parti’nin o dönemki ekonomik bolluktan faydalandığını belirtti. Ağırdır, AK Parti’nin siyasi tarzını ‘ikili karakter’ olarak değerlendirirken, 2002-2007 yılları arasında dindarlığın değil, sosyal politikalar konusunda yapılan yardımların yüzde 47’ye ulaşmada fayda sağladığını aktardı.

AK Parti’nin yüzde 47’lik oyunu 2009 yerel seçimlerinde yüzde 39’a düşürmesini Türk milletinin yapılan işlere bakarak seçim yaptığını ve hizmete oy verdiği olarak açıklanabileceği ve bu sebeple 2009’dan itibaren AK Parti’nin zihniyetinde farklılıklar olduğuna değindi. Bu farklılıklardan birinin ise seçmenlerini sempatizanlaştırma ve AK Partilileştirme sürecine dönüştürmesi olduğunu söyledi.

AK Parti 25’e düştü

2011 yılından itibaren ise AK Partilileştirilmiş seçmenin Tayyip Erdoğanlaştırılmış kitleye dönüştüğünü belirten Ağırdır, 2013 yılından sonra ‘ötekiler’ üzerinden tanımlanan bir siyaset evresine dönüştüğünü aktardı.

Gelinen süreci “2002’de iktidara gelirken itiraz ettikleri tüm argümanlar yeniden diriltildi” sözleriyle değerlendiren Bekir Ağırdır, şunladı kaydetti:

“Erdoğan iktidarını koruyor demek mümkün fakat kutuplaşmalara teslim bir toplum üzerinde yoğunlaşıyor. Bu ülkeye büyük bir kötülük. Araştırmalarımıza göre AK Parti bugün gelindiği noktaya bakıldığında, 1 Kasım’da 100 kişiden 45’inin desteğini alıyordu ama şimdi 25-26 kişiden destek alabiliyor ve bunu MHP desteğiyle yapabiliyor.”

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Perakendede 17 firma konkordato ilan etti
...
  
11 milyon fidan kampanyasına ormancılardan tepki: 8-9 milyonu zayi olacak
...
  
Ekonomiyi eleştirenler 'terörist', ekonomik yorum ve analizler 'terör suçu' olacak!
...
  
'Genel müdür öğütücüsü' Çaykur'daki rekor zararın sebebi belli oldu
...
  
Çanakkale’de beş dakika erken başlayan 10 Kasım törenine soruşturma
...
  
Akdoğan Özkan: İdlib’de ilk hedef, Cisr’uş Şuğur!
...
  
Gündem Otizmli çocukların velileri, Aksaray’daki okulu anlattı: Otizmliler arka kapıyı kullanıyor, Müdür dışlıyor, muhtar hakaret ediyor…
...
  
Mehmet Tıraş, TÜYAP'ta kitaplarını imzalayacak
...
  
Bekir Ağırdır: AK Parti 46’dan 25’lere düştü. Bunu da MHP desteğiyle yapabiliyor
...
  
Davutoğlu: Yeni parti bu yıl sonuna tamamlanacak
...
  
Mazlum Kobane: Resmi olarak 32 kilometrenin gerisindeyiz fakat bu halkımızın korumasız kaldığı anlamına gelmiyor
...
  
Altan ve Ilıcak’ın tahliyesine itiraz
...
  
Hürriyet’te yeni Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan oldu
...
  
AP duyurdu: Türkiye, Bağdadi’nin ablasını yakaladı
...
  
Nazlı Ilıcak, 1197 gün sonra cezaevinden çıktı
...
  
Ahmet Altan'ın savunmasının tam metni: Meydanlarda yakılmamı, çarmıha gerilmemi, derimin yüzülmesini de talep edecek misiniz?
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive