Rüya çalan!


14.01.2020 - Bu Yazı 221 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Şam’dan Trablus’a Çar’ın ayağında Osmanlı çarığı. İbretle izliyoruz. “Rüya çalan” dediğimize aldırmayın, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin, NATO-Körfez blokunun Orta Doğu ve Kuzey Afrika maceralarından ve Türkiye’yi yönetenlerin hatalarından kendine akıllıca zaferler devşiriyor! Suriye’den sonra sıra Libya’da.

Arap Baharı rüzgârına yaslanıp Şam’da Cuma namazı kılmak Erdoğan’ın katmanlı düşlerinde 9 yıldır asılı kalan bir ukdeyken Putin, nazire yaparcasına Suriye lideri Beşşar el Esad ile birlikte Emeviye Camii’ni ziyaret etti. Üstelik Rus lider, Emeviye Camii’ne 17. yüzyıla ait bir el yazma Kuran hediye etti. Bab Tuma’daki Aziz Meryem Katedrali’ne hediyesi de Aziz Meryem ikonu idi. Bu ziyaret, Putin’i, 2015’te Suriye’deki savaşa müdahil olması konusunda ikna eden Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin hemen ardından geldi. Erdoğan’ın rüyasını karabasana döndüren sürecin temel aktörlerinden biri gitmişti. Ancak bu, Rusya’nın Orta Doğu’ya dönüş yolculuğunda kesintiye neden olacak bir kayıp değildi.
Putin’in Şam’dan Ankara’ya intikalinde Rusya’nın bölgede nasıl belirleyici olduğunu gösteren yeni bir gelişme yaşandı. Putin ve Erdoğan enine boyuna Libya’yı konuştu. İki lider 12 Ocak itibariyle ateşkesin başlaması yönünde bir çağrıda bulundu. Libya konusunda da ‘kol büken’ bir sonuçtu.
Şimdi züğürt tesellisi olarak iktidar çevreleri diyebilir ki, “Türkiye asker gönderme tezkeresini çıkarıp kas gücünü göstermeseydi bu ateşkes olmazdı. Biz böylece masadaki yerimizi sağlamlaştırdık.”
Alacakaranlıkta bu hikâye yok satar; Libya şafağında ise toza dumana karışır.
Libya seferberliğine dair hamaset köpürten demeçleri tekrarlayıp hafıza işkencesi yapmayalım. İddia büyüktü. Libya’da Müslüman Kardeşler lehine 5 yıldır sürdürülen vekalet savaşındaki yasadışılık, 27 Kasım’da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yapılan iki anlaşmayla ‘Mavi Vatan’ parantezine alınmış, deniz sınırları anlaşmasını geleceğe taşımak için Trablus kanadının zafere taşınması birincil hedefe dönüştürülmüş, bunun için 2 Ocak’ta Meclis’ten tezkere geçirilmişti. Ardından askeri sevkıyatın peyderpey yapıldığı, MİT’in de aktif çalıştığı birinci ağızdan ifade edilmişti. Bunun paralelinde Suriye’den Libya’ya milis taşıma operasyonu hız kazanmıştı.

***

Ne var ki Meclis’ten hışımla geçirilen tezkere, haşmetli bir seferberliğe dönüşemedi. Her şeyden evvel Suriye’de “devrim” projesini kursakta bırakıp Ankara’ya kendi yol haritasını dayatan Rusya ile Libya’da da kafa kafaya gelineceği kısa sürede anlaşıldı. İdlib, Trablus derken Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı ve MİT Başkanı Ak Saray’dan daha çok Kremlin Sarayı’na çıkar oldular!
Beri tarafta Ankara’nın “Oyunu bozduk” dediği Doğu Akdeniz’de rakip cephe gardını aldı. Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak EstMed hattı ile ilgili imzalar Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Cumhuriyeti liderlerinin katılımıyla 2 Ocak’ta Atina’da atıldı.

8 Ocak’ta Kahire’de bir araya gelen Fransa, Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs Cumhuriyeti dışişleri bakanları Ankara’nın Trablus yönetimiyle yaptığı anlaşmalara “geçersiz” diyen bir bildiri yayımladı.
Öte tarafta Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’na desteğini artırdı. Ve Türkiye’nin askeri katkısıyla Halife Hafter’i püskürtmeyi uman Trablus cenahı Sirte’de yenilgiye uğradı. Kent Hafter güçlerinin eline geçti. Hafter, Sirte’den sonra Mısrata’yı hedefe koyarken iki gün sonra ateşkes çağrısı önlerine düşüverdi.
Bu arada Libya’daki güç dengeleri açısından bir noktaya daha dikkat çekelim: Sirte rüzgar tersine döndüğünde yereldeki silahlı grupların da saf değiştirebileceğini gösterdi. Bu gelişmelere paralel olarak Bingazi, Tobruk, Beyda, Beni Velid, Zintan, Surman, Ghat, Ecdebiye, Şahat, Sabrata, Alkuba, Küfra, Cimeyl, Aceylat ve Tazerbu gibi yerlerden kabile liderleri Bingazi’de toplanıp Hafter ve Temsilciler Meclisi’ne desteğini sundu. Bu, Türkiye’nin askeri müdahalesine itirazı da barındıran bir destek. 2011’de linç edilen Albay Muammer Kaddafi’nin kızı Ayşe Kaddafi de Türk askeri müdahalesini püskürtmek için televizyondan çağrı yaptı.
Libya’ya komşu ülkelerin tutumları da Ankara’nın beklediği yönde değişiklik göstermedi. Tunus, Türkiye’ye üs ve lojistik hat açacağı iddialarını defalarca reddetmek zorunda kaldı. İki Türk firkateyninin Cezayir limanlarına yanaşacağına dair suları köpürten haberlere karşın Cezayir’den Libya’da dış müdahaleyi reddeden bir açıklama geldi. Cezayir savaşın iki tarafına da mesafeli duruyor.

***

Böylesi bir denklemde Türkiye’nin estirdiği rüzgârı arkasına alan Rusya oldu. Türkiye’nin müdahale planını avantaja çeviren Putin, Hafter ve iki kritik destekçisi Mısır ve BAE’yi ateşkesin herkesin hayrına olduğuna ikna etti. Rusya’nın yaklaşımı Türkiye’nin ‘gayri meşru’ deyip hezimet vaat ettiği Hafter’i ister istemez müzakere masasının bir kenarına oturtuyor. Türkiye’nin Libya hamlesi ateşkesle birlikte Trablus’u ‘kırmızı çizgi’ye dönüştüren sınırlı bir hedefe çekilmiş oldu.
Doğrusu Bingazi, Derne, Sirte gibi yerlerden kaçan İslamcı güçlerin temerküz alanına dönüşmüş olan Trablus’ta içten bir çözülme olmadığı sürece Hafter’in dışardan hamleleri yıkım ve kandan başka bir şey getirmeyebilir. Muhtemelen Putin telefonda görüştüğü BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’nin bunu anlamasını sağladı. Rusya’nın, Erdoğan’ın didiştiği Körfez bloku ve Mısır gibi ülkelerle son dönemlerde geliştirdiği ilişkiler sözünün dinlenmesini sağlıyor. Rusya’nın Doğu Akdeniz’deki kavganın öteki tarafına düşen İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkileri de öteden beri dostane. Haliyle Libya’da Rusya’nın Türkiye ile koordinasyonu bu ilişkilerin arz ettiği dengeleri gözeterek ilerleyecektir. Libya’da Türkiye bütün yumurtalarını bir tarafın sepetine yığarak savaşın parçası haline gelirken Rusya dengeli ilişkiler ağıyla kendini arabulucu konumuna yükseltti.
Putin bu ateşkesle Rusya’nın bölgedeki pozisyonunu güçlendirirken Türk-Rus karşılaşmasının da önünü almış oldu. Henüz Suriye’deki hesap kapanmadığından Libya’da istenmeyen karşılaşmalar her şeyi berbat edebilirdi.

Rusya’nın Suriye’den iyice tecrübe ettiği yaklaşım, Erdoğan’ın hesapsız, aceleci, tek atımlık ve şantaj dozu yüksek hamlelerini Rus stratejisinin önünü açacak şekilde kullanmayı öngörüyor. Muhtemelen Putin, Erdoğan’ın Trablus’taki İslamcılar üzerindeki etkisini tarafları masaya çekme konusunda elverişli nüfuz kanalı olarak görüyor. Erdoğan, Trablus hükümetiyle anlaşmalar yaptıktan sonra “Hafter konusu istiyorum ki Rusya ile münasebetlerde yeni bir Suriye doğurmasın. İnanıyorum ki Rusya da mevcut tezi gözden geçirecektir” temennisinde bulunmuştu. Bu temenniyi hınzırca bir gülüşle karşılayan Putin, Türkiye’yi Libya’da sınırlandırmakla kalmayıp bu fırtınalı günlerde Erdoğan’ın “İşbirliğimizin son nişanesi” dediği TürkAkım doğalgaz boru hattının açılışını da sorunsuz bir şekilde yaptı. Bu denli genişleyen stratejik ortaklık iki ülke arasındaki kavgalı alanlarda yumuşatıcı etkisi yapıyor.

***

Lafın kısası Libya’daki dengeler Suriye’de olduğu gibi ‘çatışma içinde ortaklık’ seçeneğini Rusya ve Türkiye’ye dayatıyor. 17 Mart 2011’de BM Güvenlik Konseyi’nin çıkan uçuşa yasak bölge kararıyla aldatıldıklarını düşünen ve 4 gün sonra bu kararı “Haçlı Seferleri’ni andırıyor” diyerek yeren Putin, Libya sahnesinde oyun kurucu olarak dönerken Erdoğan’a da müteşekkir olmalı.

Rusya’nın Libya’da söz sahibi olması hem Akdeniz’deki pozisyonunu güçlendirmesi hem Kuzey Afrika ile bağlarına yeni bir ilmek atması hem de Avrupa’ya güneyden bakabilmesi anlamına geliyor. Şam’dan sonra Trablus’a da Osmanlı çarığıyla gitmek böyle bir şey olsa gerek.

Geçen ay Rus Senatör Oleg Morozov şunu söylerken haksız sayılmazdı:
“Gerçekten de Türkiye bu iki ülkedeki (Suriye-Libya) krizde çok ciddi bir ortağımız olarak öne çıkıyor. Türk tarafının ciddi ve derin katılımı olmadan hem Suriye hem de Libya’da birçok sorunun çözülemeyeceğini anlıyoruz.”
Elbette Morozov’un bahsettiği çözüm Erdoğan’ın hayallerindekinden farklı. Aksi olsaydı Emeviye Camii’ne birlikte gidebilirlerdi. Yanar-döner politikalar sürdüğü müddetçe Şam senaryosu Trablus’ta da tekrarlanabilir.

Facebook Yorumları

reklam
27.01.2020
Hesap Bağdat’tan dönerse yedekteki savaş
20.01.2020
Berlin dönemeci
16.01.2020
Hezimetin kaç tonu olabilir?
14.01.2020
Rüya çalan!
9.01.2020
Evet evet her şey yolunda!
6.01.2020
Yastan sonra tufan mı?
3.01.2020
Amerikan salvoları: Tükenmişliğin emareleri
30.12.2019
Libya’ya cihatçı koridoru ve müstakbel felaketimiz
27.12.2019
Bataklık seferi ve asık suratlar
23.12.2019
Kimyasal tezgâhtan BM tezgâhına
19.12.2019
Petrol sarhoşluğu yeniden
16.12.2019
Türk askerine Libya seferi yazılırsa...
12.12.2019
Kürt yakasındaki eller
10.12.2019
Amerikan-İran kapışmasından Irak’a düşen
2.12.2019
Ortaya karışık ‘vezir’ hamlesi
27.11.2019
Kürdistan’da Pence’in pençe değeri
22.11.2019
Irak silbaştan: Kürtler sıfırlanır mı?
18.11.2019
İran’ın öfkeyle imtihanı: Komplodan ötesi
16.11.2019
Hırdan ne çıkar?
13.11.2019
Ateşe doğru ‘diplomatik’ safari
7.11.2019
CHP için okuma parçası: Afrin aynası
4.11.2019
Lübnan’ı çekiştirmek: Hizbullah'ın başı belada mı?
31.10.2019
Dikenli sarmaşık: ‘Barış Pınarı’ndan Bağdadi’ye
28.10.2019
Trump The Oil: Suriye cehenneminde petrolün yeri
25.10.2019
Kürtlere petrol görevi mi? Ne sefillik!
23.10.2019
Muhtıranın şifreleri
19.10.2019
Haşince aşk ile mükemmel bir çıkmaz!
17.10.2019
Hezimet evvela hakikati söyletir
14.10.2019
Bataklık senaryosu tetiklenir mi?
8.10.2019
Fırat’ın doğusunda Türkiye’yi ne bekliyor?
7.10.2019
Irak yine bir komploya kurban mı gidiyor?
3.10.2019
Iraklılar Irak’ı geri isterken…
30.09.2019
CHP’nin Suriye açılımı ve açmazlar
27.09.2019
Cepte kalan sermaye ateş ve barut
22.09.2019
İran savaşı kaç para eder?
16.09.2019
Üçlü zirve: Hezimetin beşinci taksidi
11.09.2019
Cihatçının gönlü Türkiye’den ne ister?
26.08.2019
Milisin var derdin var
23.08.2019
Kayyımlı muhalefet, kayıtsız muhalefet ve İdlib’in laneti
30.07.2019
Şam’la Kürtler arasında kalan aşiretler ve petrol kavgası
28.07.2019
İktisadi vaziyet: Savaş ekonomisinden halk ekonomisine
1.07.2019
Türkiye’nin Libya savaşı: Kesinlikle tombaladan çıkmadı
27.06.2019
Kürt dersi alındı mı?
24.06.2019
Yufka yürekli Trump ve kibrin sınırları
17.06.2019
S-400’ü bağlarsın İdlib’e, gerisi Allah kerim!
10.06.2019
İran kuşatması ABD’nin de çıkmazı
7.06.2019
Kandaka devriminden milis devletine
1.06.2019
İran’a karşı Arap cephesi: Biraz öfke biraz serap
30.05.2019
Kürdistan’da oğullar dönemi ve çıkmazlar
27.05.2019
Yeni Amerikan kumpası: Film başa sarsın, Türkiye rolünü alsın!
23.05.2019
Komşulukta Kürtler 'sıfır çarpan' olmak zorunda mı?
21.05.2019
Savaş mı? Tevbe neuzubillah!
15.05.2019
Alooo Ağayi Donald!
13.05.2019
İdlib seçimi: Cehennemden cehennem beğen
6.05.2019
Büyük düşün küçük kırıntıları: Tel Rıfat hesapları
29.04.2019
Çekiştirilen Sudan: Vekâlet savaşı çıkar mı?
21.4.2019
Kuzey-Doğu Suriye’nin Élysée çıkarması
18.4.2019
Cendere
16.4.2019
Tezgâhlık işler ve Sudan gerekçeleri
11.4.2019
Devrim Muhafızları’nın adamı Trump!
8.4.2019
Libya’nın laneti: Din için petrol, petrol için din
6.4.2019
Yeni Osmanlı’dan yenik İttihatçıya: Kükreyesin var mı?
2.4.2019
Yerelin aynasında küreselimiz: Kasırga yaklaşıyor
27.3.2019
Şeytani ısrar: Golan’dan sonraki senaryo
20.3.2019
Bağuz’dan sonrası için biriken fırtına
18.3.2019
Bir ziyaretin kodları: Şeytan çarpacak ama…
12.3.2019
Devrimin Kudüs’ü geri mi dönüyor?
6.3.2019
Üç ziyaret, çok kurgu
1.3.2019
Kral ve prensin çalımları: Asıl tecrit olan kim?
25.2.2019
Bu tampon o tampon değil!
20.2.2019
IŞİD bitmiş, teşekkürler Trump!
10.2.2019
İstihbarat rejimi olmak
6.2.2019
Irak’ın Amerikan sancısı depreşirken…
4.2.2019
ABD’nin Hizbullah hesabı neden tutmadı?
1.2.2019
Uyanık kalın, piyangodan bir darbe vurabilir
28.1.2019
Basılan Türk karargâhının anlattıkları…
23.1.2019
Cehennemin kapıları tıklanırken…
16.1.2019
Tampon fantezisi ve Kürtler: TOKİ’den bahçeli evler, iki kat olanından...
15.1.2019
Tampon fakat kime?
13.1.2019
İdlib, buyurun eseriniz!
10.1.2019
Yeni Sykes-Picot ve Suriye’de jandarma olmak
31.12.2018
Orta Dünya’nın simsarları nereye gidiyor?
26.12.2018
İki nehir arasında boğulmak
25.12.2018
Pimi çekilmiş bir çuval el bombası
20.12.2018
ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?
20.12.2018
Fırat'ta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?
18.12.2018
Sarı Yelekliler nereye koşuyor?
14.12.2018
Fırat seferine ayarlı sandıklar!
1.12.2018
Meydan muharebesinden Kerç dalaşına: En pahalı faşist kart
27.11.2018
Barzani bir kez daha Bağdat’a dönerken…
24.11.2018
Tampon düşüren tampon
20.11.2018
Kaddafi’nin ahı ve İtalya bozgunu
13.11.2018
Siyon düşünde Arap çözülmesi
11.11.2018
Arap sokağında İran kışı, İsrail baharı: Yoksa serap mı?
6.11.2018
'Ak Gezer'in 'Şir'le savaşı: Kabadayılıkta yeni sezon
30.10.2018
X-large'tan X-small'a: Çaresizliğin hikâyesi
23.10.2018
Bela fırtınası: Katar öfkesi, Kaşıkçı intikamı, Kuveyt çalımı ve 'Küçük Saddam'
20.10.2018
Körfez'deki 'pitbull'lar
16.10.2018
Bir rehineden, bir suçtan lütuf devşirmek
10.10.2018
Suud işi: Ortadoğu’da oyuncu olmanın ‘elif-ba’sı
7.10.2018
Kafkasya’da tehlikeli restleşmeler
4.10.2018
Kürtler Bağdat’a dönerken…
28.9.2018
Sahi İsrail hiç mi afallamadı?
26.9.2018
Ahvaz tuzağı ve ‘ödenmiş’ devrimciler
20.9.2018
Dehşet dengesine İL-20 girdisi
19.9.2018
Erdoğan eliyle tasfiye
9.9.2018
İdlib zehirlenmesi
4.9.2018
Su savaşlarından ‘Mavi Barış’a
31.8.2018
Bağdat’ta şeytanla dans
28.8.2018
'Stratejik müşteri' ve İdlib çengeli
22.8.2018
İran kumarı ve ilk hasıla
20.8.2018
Çal kemancı!
11.8.2018
Bir başka açıdan İran-ABD gerilimi: Aslında iyi anlaşırlardı
6.8.2018
Diplomaside serseri zamanlar
3.8.2018
Savaşların anası ve nevzuhur İttihatçıların çaresizliği
31.7.2018
Kürtlerle müzakere: Ankara’yı ifrit eden seçenek
24.7.2018
Beyaz Miğferler için tahliye zamanı: Bir rejim değiştirme aparatı emin ellerde
14.7.2018
Moskova’ya çıkan çift şeritli yol: Bir kefede Netanyahu diğerinde Velayeti
11.7.2018
‘Kabadayılar Çetesi’nin son güncesi
7.7.2018
Güneyde ‘dost ihaneti’ ve 'düşman suskunluğu'
4.7.2018
Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi’ yapan nedir?
30.6.2018
Sen sus patatesler konuşsun!
27.6.2018
Kapa çeneni!
22.6.2018
Yemen boğun eğer mi? Suudi atası aksini söylüyor
21.6.2018
Gökdelen azgınları ve yalın ayaklar
19.6.2018
Kürtlerin Şam’la diyalogu: ABD’ye rağmen mümkün mü?
18.6.2018
Menbic: Yeni bir fetihçi beklemeyen eski 'kutsal şehir'
13.6.2018
Roket adamların barışı: Dünyanın nasibine düşen ne?
6.6.2018
Ürdün’de isyan; kralca hamleler, bölgesel oyunlar
4.6.2018
Cehennem Borsası
29.5.2018
Golan hesapları: Kaostan lütfa, tampondan petrole
26.5.2018
İsfahan: İnsanın insana bir iyiliği
24.5.2018
12 emir, İran, Suriye: Sanki herkes Putin’e çalışıyor!
11.5.2018
Trump’ın barutu, Bibi’nin ateşi
8.5.2018
Veliahtım, prensim! Lübnan size ‘şey’ dedi
2.5.2018
Trump’a atılan pas İran’a gol olur mu?
30.4.2018
Kore baharındaki 'parlamayan' yıldız
26.4.2018
Bir ‘diyet IŞİD’ almaz mıydınız?
23.4.2018
Toz duman dağılınca geriye kalan
16.4.2018
Küresel küstahlığın yüzünü kurtaran 105 salvo
11.4.2018
Felakete doğru
5.4.2018
Elysée’de ne konuşuldu? Afrin’den sonra Kürtler ne bekliyor?
1.4.2018
Bak şu Elysée’nin işine!
29.3.2018
Batı'nın Rusya krizi ve bizim payımıza düşen
21.3.2018
'Afrin’in Fethi' ve nasipse 'Birinci Tayyip Dönemi'
15.3.2018
Pompeo orta dünyaya ne pompalar?
13.3.2018
İran, Kürtleri yakın plana alırken…
7.3.2018
‘Makul’ darbeler, ‘biçare’ Yemenliler ve Batılı vicdanı!
24.2.2018
Afrin çıkmazı
19.2.2018
Menbic senaryosu: ABD çekilirse ne olur?
13.2.2018
Savaşın fabrika ayarları
6.2.2018
Afrin aynasında İdlib ve Rus ruleti
2.2.2018
Kuvayi Milliye! Hayalden öteye…
30.1.2018
Erdoğan’ın kefil olduğu ‘Milli Ordu’
21.1.2018
Ateşle dansın ‘cool’ partnerleri
16.1.2018
Bir gece ansızın girersiniz ama bin gecede çıkamazsınız!
12.1.2018
Erdoğan'ın yürüdüğü son sahne
6.1.2018
İki gerçek arasında: İran çıkmazı
2.1.2018
İran nereye gidiyor?
20.12.2017
‘Vatansever Kürt’ten ‘hain Kürt’e: Suriye’de kritik dönemeç
12.12.2017
Kendi oyununda tepetaklak olanlar
4.12.2017
Yemen’deki hesaplaşma
1.12.2017
Komşumuzdur İran! Ona ne şüphe!
22.11.2017
Bence Lübnan!
13.11.2017
Feyruz’un çocukları!
6.11.2017
Suudiler Lübnan’ı neden ateşe atıyor?
3.11.2017
İran’ın oyunu, Bağdat’ın talihi
27.10.2017
Çölün Martin Luther’ine yer açın!
25.10.2017
ABD Kürtlerden vazgeçti mi?
10.10.2017
İdlib’de El Kaide ile Amerikan güreşi!
7.10.2017
Kral hazretleri Rus gemisine neden bindi?
3.10.2017
Çuvala sokulan, Mossad’a çalınan Kürt sandığı
1.10.2017
Rusya’nın Kürdistan nüansı
27.9.2017
Referandumdan sonra: Paniğe mahal yok!
15.9.2017
Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt
7.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?
6.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 2: KDP cephesinden bir bakış: Kürdistan çaresiz değil
5.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı: Tarihi fırsat mı, oyun mu?
25.8.2017
Raconatif diplomasi
23.8.2017
Biçare!
20.8.2017
Kürdistan’daki İsrail parantezi; kârdan çok zarar
14.8.2017
Savaşın en zoru: Deyr el Zor
10.8.2017
Türkiye Çin için Uygurları terk edecek mi?
8.8.2017
Şiiler arasında bir Suud kılıcı! Sahi mi?
3.8.2017
Kıtlıkla beslenen darbe ve Chavismo’nun kaderi
31.7.2017
Pakistan FETÖ’sü darbe mi yaptı?
27.7.2017
Hariri, Trump’la âbâd olurken Lübnan cephesi
23.7.2017
İdlib’deki tuzak: Türk’ün Talibanistan’ında işler karıştı
21.7.2017
Suriye’deki Kafkasya lejyonu: Kadirov’dan ötesi
14.7.2017
Boru hattında yüzen Filistin sevdası!
9.7.2017
Tampon pazarı
6.7.2017
Körfez krizindeki rahmet!
4.7.2017
Irak’ı kurtarmak!
23.6.2017
Taht kavgasından Badiya Çölü'ne
21.6.2017
Ya Fırat kızıla çalarsa!
14.6.2017
Puslu havada ‘Amerikan hilali’
8.6.2017
IŞİD’in püskürtülmesi, Haşd’ın Kürtleri ve alabora hesaplar
7.6.2017
Terör sofrasında terör muhabbeti
6.6.2017
Ah Katar vah Katar!
25.5.2017
Jöleli-Arap-İslam NATO’su
20.5.2017
Diplomaside Yerkelizm
17.5.2017
Noktalı virgül
15.5.2017
Fars mı seçim mi?
5.5.2017
Çatışmasızlık bölgeleri: Bu tampon, başka tampon
30.4.2017
İsrail'in IŞİD ve El Kaide aşkı!
26.4.2017
Referandum Orta Doğu siyasetine nasıl yansıyacak?
22.4.2017
Suriyelinin canı, Katar’ın fidyesi
19.4.2017
Yerim daraldı ama oynayacağım!
10.4.2017
Ebu İvanka! Saçma sıkan kovboy!
7.4.2017
Kimyasal dehşetten sonra
6.4.2017
Kerkük; ateş orada, duman burada
5.4.2017
‘Kiril Mücahitlerle’ yüzleşme
25.3.2017
50 aşiretlik yeni ordu: Yine kâğıttan kaplan
22.3.2017
Kürtlerin 'çıkış' senaryosu
16.3.2017
Gürültü hasılatı
10.3.2017
Menbic Düzeni’nden Rakka’ya: Uygunsuz adım marş marş!
9.3.2017
Menbic’te oyunu bozan oyun ve bayrak savaşı
4.3.2017
Bab’tan sonra Menbic tuzağı
2.3.2017
Beyaz ile siyah inci arasındaki Kürt kaderi
28.2.2017
İyi Şii kötü Şii!
26.2.2017
İran-Türkiye gerilimi ekonomiyi vuruyor
24.2.2017
Kürt’ü seven Kürt’ü döven!
22.2.2017
Kürtlere göre Rakka’da Türkiye olmayacak
20.2.2017
El Bab’ı aşmadan Rakka inandırıcı mı?
19.2.2017
Erdoğan’ın vadettiği ordu milli mi hayalet mi?
17.2.2017
Fırat’ın fısıldadıkları
13.2.2017
Golan’ın Çerkesleri: Ateş hattında hayat
12.2.2017
Rakka’yı Suriye’siz kurtarmak!
10.2.2017
Suriye’de ABD’ye Mehmet olmak!
9.2.2017
Türk'ün eliyle Rus ruleti: Cihatçıyla cihatçıyı temizlemek!
3.2.2017
Trump’ın levhasız yolu
2.2.2017
Savaş kendini dayatırsa Kürtler ne yapacak?
29.1.2017
İD’in PYD’den gizli talebi: Kürt İslam devleti
26.1.2017
Şam’dan Kamışlı’ya: Özerklik gerilimi
23.1.2017
Suriyelilerin Suriye’si (1)
21.1.2017
Halep bir Pirus zaferi mi?
14.1.2017
Suriyelilerin Suriye’si
28.12.2016
El Bab ateşi halkı yaktığı gibi hükümeti yakmıyor
26.12.2016
Sıradaki İdlib Emirliği; ibretlik bir miras
25.12.2016
Ankara’nın boynu artık kıldan ince
23.12.2016
Halep’ten sonra Türk’ün senaryosu
21.12.2016
Mahşerin üç atlısı!
20.12.2016
Suikastı Moskova’nın nasıl okuduğu önemli!
19.12.2016
Hezimetten Türk usulü zafer çıkarmak!
11.12.2016
Şeyh Maksud’daki Kürt düğümü
8.12.2016
Türk'ün Türk'le, Türk'ün Rum'la imtihanı
6.12.2016
Halep ateşi niçin Türkiye’yi yakıyor?
1.12.2016
Dua kardeşliğinde son perde
30.11.2016
Salih Müslim’i yakalama kararı Türkiye’ye ne getirir?
26.11.2016
El Bab! Felaket Kapısı!
24.11.2016
Asya’nın NATO’sunda Türk’ün yeri
20.11.2016
Şengal ikinci bir Kandil olur mu?
12.11.2016
Menbic taktiği Rakka için de geçerli
11.11.2016
Trump dünyanın sonu mu?
8.11.2016
Bu kez Rakka’nın gazabı!
6.11.2016
Halep cehenneminde yakıcı kartlar
3.11.2016
'Hacı' Bekir'in ekseni kaybediyor!
28.10.2016
Rojava’yı kemiksiz Esad’a teslim etmek! Öyle mi?
22.10.2016
Musul’dan sonra nasipse Rakka! Amma velakin fakat…
18.10.2016
Musul’a beş kala!
14.10.2016
Musul’u ne yapsak? Musullulara bıraksak! Birlikte kurtarsak! Parçalasak! Dağıtsak!
8.10.2016
Dicle’dir kalkanın adı paşam! Ama bu Musul o Musul değildir!
5.10.2016
Korkunun İdaresi
10.9.2016
Türk müdahalesi Kürt-Arap ittifakını bozar mı?
4.9.2016
TÜRKİYE’NİN KENDİNİ SÜRÜKLEDİĞİ TUZAK
24.8.2016
İran’la balayı ne vaat ediyor?
14.8.2016
Rusya ile ikinci baharın diyeti: Suriye
31.7.2016
İnce ayar Kürt hesabı
3.7.2016
IŞİD Türkiye'nin komşularıyla barışını mı hedef aldı?
15.6.2016
Son nakavt Erdoğan’a
7.6.2016
‘Değerli Yalnız’ın Afrika fethi!
28.5.2016
Rakka’ya doğru yol temizliği
26.4.2016
ROJAVA, AVRUPA’DA ‘DİPLOMATİK’ AĞINI GENİŞLETİYOR
16.4.2016
Türkiye’nin İD’e karşı ilk hamlesi fiyasko
7.4.2016
Bu bir veda değildir!
13.3.2016
KÜRT HESABI!
11.3.2016
ABD Kürtleri terk mi ediyor?
20.2.2016
Türkiye’nin umutsuz Azez savaşı
2.2.2016
Cenevre'nin ahı Rojava'dan çıkıyor!
4.1.2016
'Beyaz IŞİD'in aynasından...
2.1.2016
Düşman kardeşliği!
23.12.2015
Bir kayıp hikayesi: Şii Türkmenler-5
22.12.2015
IŞİD'e karşı Sünni direnişi-4
21.12.2015
Kerbela'dan Samarra, Tıkrit ve Beyci'ye...
20.12.2015
Ali Ekber Tugayı: Şii-Sünni-Hıristiyan ittifakı
19.12.2015
IRAK'IN IŞİD İLE SAVAŞI-1: Kerbela; IŞİD eliyle yeniden...
18.12.2015
Suud şakası: Aşırıların aşırılıkla savaşı
15.12.2015
Bağdat'ın şifreleri
11.12.2015
Suudilerin elinin değdiği hamur
8.12.2015
Bağdat'tan dönen Musul hesabı!
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive