Yeni Amerikan kumpası: Film başa sarsın, Türkiye rolünü alsın!


27.05.2019 - Bu Yazı 282 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 ABD’nin Ortadoğu siyaseti, ‘Yüzyılın Barış Anlaşması’ ile İsrail’i emin bir çevreye kavuşturma ve İran’a ket vurma istikametinde billurlaşırken Türkiye’nin pozisyonu önem kazanıyor.

Amerikan bakış açısına göre böylesi kritik bir süreçte, Türkiye’nin S-400 siparişiyle Rus savunma bandına girmesi ve Suriye’de Astana mutabakatıyla Rus stratejisinin önünü açması affedilir bir kayış değil. Bu kızgınlık, Kongre’de S-400 alımından vazgeçmediği takdirde Türkiye’ye yönelik “Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’nı (CAATSA) devreye sokan tasarıyla kendini gösteriyor. (Tasarı 24 Mayıs’ta Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’ndan geçti.) Kongre’nin her iki kanadında oluşan tepkilerin tercümesi “Türkiye, Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi kendisine biçilen giysiyi giymeli.”

2002’den beri ABD’nin bütün Ortadoğu planlarına gönülden katılmış AKP iktidarının bu giysiyi giymekten yüksündüğü söylenemez. İktidarın son bir iki yıldır nükseden retorik düzeyindeki Amerikan karşıtlığı, Washington’a “Bölgede Amerikan çıkarlarını en iyi biz koruruz” seslenişleriyle zaten intihar etmişti. Neo-İttihatçıların bölgesel heveslerine denk gelecek tür ve ölçekte bir Amerikan müdahalesi olsaydı kuşkusuz Oval Ofis’te en iyi bacak bacak üstüne atma fiyakası onlarda olurdu.

***

Washington’da iç içe geçen İran ve Suriye siyasetiyle ilgili tartışmalara bakılırsa Kongre’deki müdahaleci kanatlar filmi başa sarmak için Trump’ı da kıskaca alıyor. Burada aradaki gerilimlere rağmen Türkiye’nin nasıl bir paranteze alındığı önemli.

Kongre’de oluşturulan Suriye Çalışma Grubu, 1 Mayıs’ta Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’e raporunu sundu. Raporda kabaca asker çekme planının askıya alınması ve Suriye yönetimine siyasi-ekonomik baskının artırılması salık veriliyor. Suriye’deki askerlerin kalıcı olması, bu varlığın Türkler ve Kürtler arasında barış gücü işlevi görmesi ve Suriye hükümetine alternatif bir yapıyı inşa eden bir misyona dönüştürülmesi öneriliyor. Dahası Türkiye’nin Halk Koruma Birlikleri’ne (YPG) husumetine uzun vadeli çözüm olarak PKK ile barış sürecine dönülmesi öngörülüyor.

Suriye meselesi 22 Mayıs’ta da Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda da ele alındı. Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin cevaplarındaki kritik noktalar şöyleydi:

– Çekilme planı: “Şubatta Suriye’de belirli bir miktar asker bırakma kararı aldık ama Suriye’nin kuzeydoğusundan hava kuvvetleri unsurlarını çekeceğimizi hiçbir zaman söylemedik.”

– Trump, Erdoğan’a neyin sözünü verdi?: “Trump, Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) Türkiye’ye ve Türkiye’den de SDG’ye bir saldırı istemediğini net şekilde söyledi.”

– Güvenli bölge: “Türklerle ve yerel ortaklarla çalışıyoruz. Sadece yerel kolluk gücünün görev yapacağı, bizim ve Türklerin de yakından gözleyeceği bir plan. Henüz bir anlaşmaya varamadık.”

– Astana süreci: “Türkiye’nin Esad rejimine karşı güçlü bir düşmanlığı var. Türkiye İran ile Ortadoğu’da bir rekabet içinde. Türkiye, Rusya’nın kendisine karşı hamlelerinden de memnun değil. Türkiye kuzeybatıdaki askeri varlığını kullanıp kuzeydoğuda güvenli bölge oluşturulması için bizimle ve Rusya ile müzakere ederek bu konularla baş ediyor.”

– İdlib’deki operasyonlar: “Türkiye’nin İdlib’de askeri var. Türkiye bazı askerleri rejim ateşinde yaralanmış olmasına rağmen askerlerini çekmeyerek ve buradaki pozisyonlarını güçlendirerek Ruslar ve Suriyelilerin burada yapmak istediklerine karşı duruyor… Türkiye genel olarak bizim gibi muhalifleri destekliyor. Koordineli hareket ediyoruz… Ruslara ateşkese dönülmesi için baskı uyguladık. Ruslar Heyet Tahrir el Şam’ın saldırılarına maruz kaldıklarını ve Türklerin bu grupla baş edeceğini söylediğini ancak bunu yapmadığını söylüyor. Bu doğru ancak İdlib’de ateşkese ihtiyaç var. Bunun durdurulması için yoğun çaba sarf ediyoruz.”

Yani demek istiyor ki;

– Türkiye’nin Esad’a düşmanlığı ve İran’la rekabeti Amerika için kıymetli.
– Türkiye’nin İdlib’deki pozisyonu ABD’nin işine geliyor.
– İdlib’in El Kaide’nin kontrolünde olması ABD açısından sorun değil.

Suriye’yi lime lime etme siyasetindeki devamlılık bunu gerektiriyor. ABD’nin kuzeydoğuda, Türkiye’nin kuzeybatıda askeri varlığını sürdürmesi 2015 öncesindeki gibi amaç-eylem birliğiyle buluşursa ne ala! Böylelikle Suriye bir daha belini doğrultamaz…

***

Jeffrey’in sahadaki ‘temas memuru’ olarak sunduğu fotoğrafı ve Suriye Çalışma Grubu’nun raporunu 535 sandalyeli Kongre’de 400 üyenin Trump’a ‘yeni strateji’ niyetine gönderdiği mektup tamamlıyor.

Mektup Suriye için tek seçenek sunuyor: “ABD ve İsrail’in çıkarları için Suriye’de kalmaya devam edilmeli.”

Suriye’de terörün yanı sıra ‘İran’, ‘Rusya’ ve ‘Hizbullah’ da tehdit olarak sıralanıyor. Mektuptaki ifadelere bakılırsa Rusya’nın günahı savaşın seyrini değiştirmek, Esad rejimini kurtarmak, Tartus üssünün ötesinde kalıcı hale gelmeye çalışmak, Şam’a S-300 tedarik ederek İsrail’in savunma kabiliyetlerini zorlaştırmak ve istikrarsızlaştırıcı bir rol ile İran’ın misyonunu tamamlamak.

Kongre üyelerinin Trump’a sunulan ödev listesinde de şunlar öne çıkıyor:

– İsrail’in tehditlere karşı kendini savunması için ihtiyaç duyduğu kaynaklar ve malzemeler sağlanmalı.
– İran ve Rusya’yı sınırlamak için müttefiklerle birlikte bir plan hazırlanmalı.
– İran’ın Hizbullah’a, Rusya’nın Esad’a verdiği desteği engellemek amacıyla ekonomik ve diplomatik çabalar sürdürülmeli.
– Hizbullah üzerindeki baskı artırılmalı.

***

Bunların ötesinde Şark’ul Evsat gazetesi Batılı diplomatik kaynaklara dayanarak ABD’nin yeni Suriye stratejisinin ana unsurlarını şöyle yazdı:

– ABD’nin askerlerini azaltmasına paralel olarak Suriye’nin kuzeydoğusuna Avrupalı güçlerin konuşlanması ve bu ülkelerle koordinasyonun sürmesi.
– İran’ın Fırat doğusundaki boşluğu doldurmasını engellemek için uluslararası koalisyonun himayesinde SDG’den 60 bin savaşçı bölgeye konuşlandırılması.
– İsrail’in Suriye’deki kırmızı çizgilerini aşmaları halinde İran ve Hizbullah noktalarına yönelik operasyon düzenlemesinin desteklenmesi.
– Suriye’ye uygulanan yaptırımlarda ABD ile Avrupa arasında koordinasyon sağlanması.
– Arap ülkeleri ve Arap Birliği’nin Şam’la ilişkileri normalleştirme girişimlerinin engellenmesi.
– Suriye’de yeniden inşa sürecinin finanse edilmesinin engellenmesi.
– Suriye hükümetinin uluslararası alanda meşrulaşmasının önlenmesi.
– Hükümetin kontrolü altındaki bölgelerde kimyasal silah bulunması halinde nokta atışıyla Suriye cezalandırılmalı.

***

Kongre ve Amerikan kurulu düzeninin diğer uzantıları, Trump’ın çekilme planını İran ve İsrail’le ilişkilendirerek önce belirsizleştirdi, şimdi de müdahaleci stratejiye dönüş için bastırıyor. Sistem içinden gelen öneriler, ABD’nin müdahaleci tarafını öne çıkartıyor. Bu yaklaşım Türkiye’yi Amerikan planı içinde yeniden konumlandırıyor. Bu çerçevede Türkiye’nin Suriye içindeki askeri varlığına farklı bir misyon biçiliyor. Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü YPG’ye Amerikan desteğinin yarattığı çelişkiyi bertaraf edip uyumsuzluğu gidermek için Kürtlerle barış süreci öne çıkartılıyor. Kongre’nin histerik Russofobik karakteri dikkate alındığında Türk-Amerikan ortaklığında nikâh tazelemek elbette Türkiye’nin S-400’den vazgeçmesini de gerektiriyor. Bu konuda pek ciddiler! Türkiye’nin Trump’a bel bağlaması işe yaramayabilir.

İdlib’de Ruslara verdiği sözleri yerine getiremeyip cihatçı hamiliğinde ısrar eden AKP iktidarı, eski kıvamında ABD ile ortaklığa dönmeyi kendi cenderesinden çıkış yolu olarak görüyor olabilir mi? Mümkün.

Bu stratejinin en önemli ayağını İran’ın kollarının kesilmesi oluşturuyor. Ankara, İran’ın geriletilmesini Türkiye’nin önünün açılması olarak görüp ikili oynayabilir mi? Bu da mümkün. Tahran’a sözde verilen destek fiili olarak Amerikan yaptırımlarına karşı bir direnişe dönüşmüş değil. Türkiye’ye tanınan muafiyetin hitamına paralel olarak mayısta petrol ithalatının sıfırlanması bunun göstergesi. Tabii işin içinde istatistik hilesi yoksa! Ankara, Irak ve Suriye’de ‘Yeni Osmanlı’ hülyalarını berbat eden İran için de ABD’yle bozuşmak istemiyor.

***

Müdahaleci kanatlar inisiyatif alırken elbette bunun bahaneleri de yaratılacaktır. ABD Dışişleri Bakanlığı, manidar bir zamanlama ile Suriye ordusunun 19 Mayıs’ta ülkenin kuzeybatısında kimyasal silah (klor gazı) kullandığını gösteren işaretler geldiğini öne sürüp ekledi: “Bilgi toplamaya devam ediyoruz. Kimyasal silah kullanırsa ABD ve müttefiklerinin yanıt vereceği uyarısını tekrarlıyoruz.”

İşte hikâye yeniden başlıyor. Kimyasal silah suçlamaları ve buna dayalı noktasal operasyonlar Suriye’nin belini kırma ve silahlı grupları koruma mekanizması olarak devreye sokuluyor.

İdlib’de kimyasal saldırı tezgâhının tekrarlanacağına dair senaryolar yeniden gündeme geldiği bir dönemde BM Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Duma raporuyla ilgili bir skandal patlak verdi. OPCW’nin Nisan 2018’deki olayla ilgili resmi raporu, kurumun mühendisleri tarafından hazırlanan orijinal raporla çelişiyor. Mart 2019’da yayımlanan resmi raporda, bölgede sarin gazına rastlanmadığı ancak içinde klor molekülleri bulunan silindirlerin havadan bırakıldığı not edilmişti. Dayanak olarak isimsiz kaynaklar gösterilmişti. Ancak mühendis raporunda silindirlerin elle yerleştirildiği tespiti yer alıyor. Bu tespit, bizi, kimyasal saldırının bir tezgâh olduğu sonucuna götürüyor. Ki Rusya ve Suriye’nin suçlamalar karşısındaki yanıtı da bu yöndeydi. Resmi raporda adı verilmeyen kaynak da mühendis raporunda Beyaz Baretliler (White Helmets) olarak geçiyor. ABD, İngiltere ve Fransa, BM incelemesini beklemeden El Kaide’nin sivil kurtarma aparatı Beyaz Baretliler’in iddialarına sarılarak Suriye’ye saldırmıştı.

***

Askeri müdahalelere değil ama para etmeyen savaşlara karşı çıkan Trump bu kumpasa ne kadar direnir bilmiyoruz. Türkiye bu filmdeki rolü ne kadar benimser o da ABD’nin sunacağı garantilerin yanı sıra Ruslar ve İranlılarla ortaklığının gidişatına bağlı. Fakat Trump’ın razı geldiği planlar bile coğrafyanın kolay kolay rahat bırakılmayacağını anlamaya yetiyor.

Facebook Yorumları

reklam
16.09.2019
Üçlü zirve: Hezimetin beşinci taksidi
11.09.2019
Cihatçının gönlü Türkiye’den ne ister?
26.08.2019
Milisin var derdin var
23.08.2019
Kayyımlı muhalefet, kayıtsız muhalefet ve İdlib’in laneti
30.07.2019
Şam’la Kürtler arasında kalan aşiretler ve petrol kavgası
28.07.2019
İktisadi vaziyet: Savaş ekonomisinden halk ekonomisine
1.07.2019
Türkiye’nin Libya savaşı: Kesinlikle tombaladan çıkmadı
27.06.2019
Kürt dersi alındı mı?
24.06.2019
Yufka yürekli Trump ve kibrin sınırları
17.06.2019
S-400’ü bağlarsın İdlib’e, gerisi Allah kerim!
10.06.2019
İran kuşatması ABD’nin de çıkmazı
7.06.2019
Kandaka devriminden milis devletine
1.06.2019
İran’a karşı Arap cephesi: Biraz öfke biraz serap
30.05.2019
Kürdistan’da oğullar dönemi ve çıkmazlar
27.05.2019
Yeni Amerikan kumpası: Film başa sarsın, Türkiye rolünü alsın!
23.05.2019
Komşulukta Kürtler 'sıfır çarpan' olmak zorunda mı?
21.05.2019
Savaş mı? Tevbe neuzubillah!
15.05.2019
Alooo Ağayi Donald!
13.05.2019
İdlib seçimi: Cehennemden cehennem beğen
6.05.2019
Büyük düşün küçük kırıntıları: Tel Rıfat hesapları
29.04.2019
Çekiştirilen Sudan: Vekâlet savaşı çıkar mı?
21.4.2019
Kuzey-Doğu Suriye’nin Élysée çıkarması
18.4.2019
Cendere
16.4.2019
Tezgâhlık işler ve Sudan gerekçeleri
11.4.2019
Devrim Muhafızları’nın adamı Trump!
8.4.2019
Libya’nın laneti: Din için petrol, petrol için din
6.4.2019
Yeni Osmanlı’dan yenik İttihatçıya: Kükreyesin var mı?
2.4.2019
Yerelin aynasında küreselimiz: Kasırga yaklaşıyor
27.3.2019
Şeytani ısrar: Golan’dan sonraki senaryo
20.3.2019
Bağuz’dan sonrası için biriken fırtına
18.3.2019
Bir ziyaretin kodları: Şeytan çarpacak ama…
12.3.2019
Devrimin Kudüs’ü geri mi dönüyor?
6.3.2019
Üç ziyaret, çok kurgu
1.3.2019
Kral ve prensin çalımları: Asıl tecrit olan kim?
25.2.2019
Bu tampon o tampon değil!
20.2.2019
IŞİD bitmiş, teşekkürler Trump!
10.2.2019
İstihbarat rejimi olmak
6.2.2019
Irak’ın Amerikan sancısı depreşirken…
4.2.2019
ABD’nin Hizbullah hesabı neden tutmadı?
1.2.2019
Uyanık kalın, piyangodan bir darbe vurabilir
28.1.2019
Basılan Türk karargâhının anlattıkları…
23.1.2019
Cehennemin kapıları tıklanırken…
16.1.2019
Tampon fantezisi ve Kürtler: TOKİ’den bahçeli evler, iki kat olanından...
15.1.2019
Tampon fakat kime?
13.1.2019
İdlib, buyurun eseriniz!
10.1.2019
Yeni Sykes-Picot ve Suriye’de jandarma olmak
31.12.2018
Orta Dünya’nın simsarları nereye gidiyor?
26.12.2018
İki nehir arasında boğulmak
25.12.2018
Pimi çekilmiş bir çuval el bombası
20.12.2018
ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?
20.12.2018
Fırat'ta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?
18.12.2018
Sarı Yelekliler nereye koşuyor?
14.12.2018
Fırat seferine ayarlı sandıklar!
1.12.2018
Meydan muharebesinden Kerç dalaşına: En pahalı faşist kart
27.11.2018
Barzani bir kez daha Bağdat’a dönerken…
24.11.2018
Tampon düşüren tampon
20.11.2018
Kaddafi’nin ahı ve İtalya bozgunu
13.11.2018
Siyon düşünde Arap çözülmesi
11.11.2018
Arap sokağında İran kışı, İsrail baharı: Yoksa serap mı?
6.11.2018
'Ak Gezer'in 'Şir'le savaşı: Kabadayılıkta yeni sezon
30.10.2018
X-large'tan X-small'a: Çaresizliğin hikâyesi
23.10.2018
Bela fırtınası: Katar öfkesi, Kaşıkçı intikamı, Kuveyt çalımı ve 'Küçük Saddam'
20.10.2018
Körfez'deki 'pitbull'lar
16.10.2018
Bir rehineden, bir suçtan lütuf devşirmek
10.10.2018
Suud işi: Ortadoğu’da oyuncu olmanın ‘elif-ba’sı
7.10.2018
Kafkasya’da tehlikeli restleşmeler
4.10.2018
Kürtler Bağdat’a dönerken…
28.9.2018
Sahi İsrail hiç mi afallamadı?
26.9.2018
Ahvaz tuzağı ve ‘ödenmiş’ devrimciler
20.9.2018
Dehşet dengesine İL-20 girdisi
19.9.2018
Erdoğan eliyle tasfiye
9.9.2018
İdlib zehirlenmesi
4.9.2018
Su savaşlarından ‘Mavi Barış’a
31.8.2018
Bağdat’ta şeytanla dans
28.8.2018
'Stratejik müşteri' ve İdlib çengeli
22.8.2018
İran kumarı ve ilk hasıla
20.8.2018
Çal kemancı!
11.8.2018
Bir başka açıdan İran-ABD gerilimi: Aslında iyi anlaşırlardı
6.8.2018
Diplomaside serseri zamanlar
3.8.2018
Savaşların anası ve nevzuhur İttihatçıların çaresizliği
31.7.2018
Kürtlerle müzakere: Ankara’yı ifrit eden seçenek
24.7.2018
Beyaz Miğferler için tahliye zamanı: Bir rejim değiştirme aparatı emin ellerde
14.7.2018
Moskova’ya çıkan çift şeritli yol: Bir kefede Netanyahu diğerinde Velayeti
11.7.2018
‘Kabadayılar Çetesi’nin son güncesi
7.7.2018
Güneyde ‘dost ihaneti’ ve 'düşman suskunluğu'
4.7.2018
Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi’ yapan nedir?
30.6.2018
Sen sus patatesler konuşsun!
27.6.2018
Kapa çeneni!
22.6.2018
Yemen boğun eğer mi? Suudi atası aksini söylüyor
21.6.2018
Gökdelen azgınları ve yalın ayaklar
19.6.2018
Kürtlerin Şam’la diyalogu: ABD’ye rağmen mümkün mü?
18.6.2018
Menbic: Yeni bir fetihçi beklemeyen eski 'kutsal şehir'
13.6.2018
Roket adamların barışı: Dünyanın nasibine düşen ne?
6.6.2018
Ürdün’de isyan; kralca hamleler, bölgesel oyunlar
4.6.2018
Cehennem Borsası
29.5.2018
Golan hesapları: Kaostan lütfa, tampondan petrole
26.5.2018
İsfahan: İnsanın insana bir iyiliği
24.5.2018
12 emir, İran, Suriye: Sanki herkes Putin’e çalışıyor!
11.5.2018
Trump’ın barutu, Bibi’nin ateşi
8.5.2018
Veliahtım, prensim! Lübnan size ‘şey’ dedi
2.5.2018
Trump’a atılan pas İran’a gol olur mu?
30.4.2018
Kore baharındaki 'parlamayan' yıldız
26.4.2018
Bir ‘diyet IŞİD’ almaz mıydınız?
23.4.2018
Toz duman dağılınca geriye kalan
16.4.2018
Küresel küstahlığın yüzünü kurtaran 105 salvo
11.4.2018
Felakete doğru
5.4.2018
Elysée’de ne konuşuldu? Afrin’den sonra Kürtler ne bekliyor?
1.4.2018
Bak şu Elysée’nin işine!
29.3.2018
Batı'nın Rusya krizi ve bizim payımıza düşen
21.3.2018
'Afrin’in Fethi' ve nasipse 'Birinci Tayyip Dönemi'
15.3.2018
Pompeo orta dünyaya ne pompalar?
13.3.2018
İran, Kürtleri yakın plana alırken…
7.3.2018
‘Makul’ darbeler, ‘biçare’ Yemenliler ve Batılı vicdanı!
24.2.2018
Afrin çıkmazı
19.2.2018
Menbic senaryosu: ABD çekilirse ne olur?
13.2.2018
Savaşın fabrika ayarları
6.2.2018
Afrin aynasında İdlib ve Rus ruleti
2.2.2018
Kuvayi Milliye! Hayalden öteye…
30.1.2018
Erdoğan’ın kefil olduğu ‘Milli Ordu’
21.1.2018
Ateşle dansın ‘cool’ partnerleri
16.1.2018
Bir gece ansızın girersiniz ama bin gecede çıkamazsınız!
12.1.2018
Erdoğan'ın yürüdüğü son sahne
6.1.2018
İki gerçek arasında: İran çıkmazı
2.1.2018
İran nereye gidiyor?
20.12.2017
‘Vatansever Kürt’ten ‘hain Kürt’e: Suriye’de kritik dönemeç
12.12.2017
Kendi oyununda tepetaklak olanlar
4.12.2017
Yemen’deki hesaplaşma
1.12.2017
Komşumuzdur İran! Ona ne şüphe!
22.11.2017
Bence Lübnan!
13.11.2017
Feyruz’un çocukları!
6.11.2017
Suudiler Lübnan’ı neden ateşe atıyor?
3.11.2017
İran’ın oyunu, Bağdat’ın talihi
27.10.2017
Çölün Martin Luther’ine yer açın!
25.10.2017
ABD Kürtlerden vazgeçti mi?
10.10.2017
İdlib’de El Kaide ile Amerikan güreşi!
7.10.2017
Kral hazretleri Rus gemisine neden bindi?
3.10.2017
Çuvala sokulan, Mossad’a çalınan Kürt sandığı
1.10.2017
Rusya’nın Kürdistan nüansı
27.9.2017
Referandumdan sonra: Paniğe mahal yok!
15.9.2017
Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt
7.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?
6.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 2: KDP cephesinden bir bakış: Kürdistan çaresiz değil
5.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı: Tarihi fırsat mı, oyun mu?
25.8.2017
Raconatif diplomasi
23.8.2017
Biçare!
20.8.2017
Kürdistan’daki İsrail parantezi; kârdan çok zarar
14.8.2017
Savaşın en zoru: Deyr el Zor
10.8.2017
Türkiye Çin için Uygurları terk edecek mi?
8.8.2017
Şiiler arasında bir Suud kılıcı! Sahi mi?
3.8.2017
Kıtlıkla beslenen darbe ve Chavismo’nun kaderi
31.7.2017
Pakistan FETÖ’sü darbe mi yaptı?
27.7.2017
Hariri, Trump’la âbâd olurken Lübnan cephesi
23.7.2017
İdlib’deki tuzak: Türk’ün Talibanistan’ında işler karıştı
21.7.2017
Suriye’deki Kafkasya lejyonu: Kadirov’dan ötesi
14.7.2017
Boru hattında yüzen Filistin sevdası!
9.7.2017
Tampon pazarı
6.7.2017
Körfez krizindeki rahmet!
4.7.2017
Irak’ı kurtarmak!
23.6.2017
Taht kavgasından Badiya Çölü'ne
21.6.2017
Ya Fırat kızıla çalarsa!
14.6.2017
Puslu havada ‘Amerikan hilali’
8.6.2017
IŞİD’in püskürtülmesi, Haşd’ın Kürtleri ve alabora hesaplar
7.6.2017
Terör sofrasında terör muhabbeti
6.6.2017
Ah Katar vah Katar!
25.5.2017
Jöleli-Arap-İslam NATO’su
20.5.2017
Diplomaside Yerkelizm
17.5.2017
Noktalı virgül
15.5.2017
Fars mı seçim mi?
5.5.2017
Çatışmasızlık bölgeleri: Bu tampon, başka tampon
30.4.2017
İsrail'in IŞİD ve El Kaide aşkı!
26.4.2017
Referandum Orta Doğu siyasetine nasıl yansıyacak?
22.4.2017
Suriyelinin canı, Katar’ın fidyesi
19.4.2017
Yerim daraldı ama oynayacağım!
10.4.2017
Ebu İvanka! Saçma sıkan kovboy!
7.4.2017
Kimyasal dehşetten sonra
6.4.2017
Kerkük; ateş orada, duman burada
5.4.2017
‘Kiril Mücahitlerle’ yüzleşme
25.3.2017
50 aşiretlik yeni ordu: Yine kâğıttan kaplan
22.3.2017
Kürtlerin 'çıkış' senaryosu
16.3.2017
Gürültü hasılatı
10.3.2017
Menbic Düzeni’nden Rakka’ya: Uygunsuz adım marş marş!
9.3.2017
Menbic’te oyunu bozan oyun ve bayrak savaşı
4.3.2017
Bab’tan sonra Menbic tuzağı
2.3.2017
Beyaz ile siyah inci arasındaki Kürt kaderi
28.2.2017
İyi Şii kötü Şii!
26.2.2017
İran-Türkiye gerilimi ekonomiyi vuruyor
24.2.2017
Kürt’ü seven Kürt’ü döven!
22.2.2017
Kürtlere göre Rakka’da Türkiye olmayacak
20.2.2017
El Bab’ı aşmadan Rakka inandırıcı mı?
19.2.2017
Erdoğan’ın vadettiği ordu milli mi hayalet mi?
17.2.2017
Fırat’ın fısıldadıkları
13.2.2017
Golan’ın Çerkesleri: Ateş hattında hayat
12.2.2017
Rakka’yı Suriye’siz kurtarmak!
10.2.2017
Suriye’de ABD’ye Mehmet olmak!
9.2.2017
Türk'ün eliyle Rus ruleti: Cihatçıyla cihatçıyı temizlemek!
3.2.2017
Trump’ın levhasız yolu
2.2.2017
Savaş kendini dayatırsa Kürtler ne yapacak?
29.1.2017
İD’in PYD’den gizli talebi: Kürt İslam devleti
26.1.2017
Şam’dan Kamışlı’ya: Özerklik gerilimi
23.1.2017
Suriyelilerin Suriye’si (1)
21.1.2017
Halep bir Pirus zaferi mi?
14.1.2017
Suriyelilerin Suriye’si
28.12.2016
El Bab ateşi halkı yaktığı gibi hükümeti yakmıyor
26.12.2016
Sıradaki İdlib Emirliği; ibretlik bir miras
25.12.2016
Ankara’nın boynu artık kıldan ince
23.12.2016
Halep’ten sonra Türk’ün senaryosu
21.12.2016
Mahşerin üç atlısı!
20.12.2016
Suikastı Moskova’nın nasıl okuduğu önemli!
19.12.2016
Hezimetten Türk usulü zafer çıkarmak!
11.12.2016
Şeyh Maksud’daki Kürt düğümü
8.12.2016
Türk'ün Türk'le, Türk'ün Rum'la imtihanı
6.12.2016
Halep ateşi niçin Türkiye’yi yakıyor?
1.12.2016
Dua kardeşliğinde son perde
30.11.2016
Salih Müslim’i yakalama kararı Türkiye’ye ne getirir?
26.11.2016
El Bab! Felaket Kapısı!
24.11.2016
Asya’nın NATO’sunda Türk’ün yeri
20.11.2016
Şengal ikinci bir Kandil olur mu?
12.11.2016
Menbic taktiği Rakka için de geçerli
11.11.2016
Trump dünyanın sonu mu?
8.11.2016
Bu kez Rakka’nın gazabı!
6.11.2016
Halep cehenneminde yakıcı kartlar
3.11.2016
'Hacı' Bekir'in ekseni kaybediyor!
28.10.2016
Rojava’yı kemiksiz Esad’a teslim etmek! Öyle mi?
22.10.2016
Musul’dan sonra nasipse Rakka! Amma velakin fakat…
18.10.2016
Musul’a beş kala!
14.10.2016
Musul’u ne yapsak? Musullulara bıraksak! Birlikte kurtarsak! Parçalasak! Dağıtsak!
8.10.2016
Dicle’dir kalkanın adı paşam! Ama bu Musul o Musul değildir!
5.10.2016
Korkunun İdaresi
10.9.2016
Türk müdahalesi Kürt-Arap ittifakını bozar mı?
4.9.2016
TÜRKİYE’NİN KENDİNİ SÜRÜKLEDİĞİ TUZAK
24.8.2016
İran’la balayı ne vaat ediyor?
14.8.2016
Rusya ile ikinci baharın diyeti: Suriye
31.7.2016
İnce ayar Kürt hesabı
3.7.2016
IŞİD Türkiye'nin komşularıyla barışını mı hedef aldı?
15.6.2016
Son nakavt Erdoğan’a
7.6.2016
‘Değerli Yalnız’ın Afrika fethi!
28.5.2016
Rakka’ya doğru yol temizliği
26.4.2016
ROJAVA, AVRUPA’DA ‘DİPLOMATİK’ AĞINI GENİŞLETİYOR
16.4.2016
Türkiye’nin İD’e karşı ilk hamlesi fiyasko
7.4.2016
Bu bir veda değildir!
13.3.2016
KÜRT HESABI!
11.3.2016
ABD Kürtleri terk mi ediyor?
20.2.2016
Türkiye’nin umutsuz Azez savaşı
2.2.2016
Cenevre'nin ahı Rojava'dan çıkıyor!
4.1.2016
'Beyaz IŞİD'in aynasından...
2.1.2016
Düşman kardeşliği!
23.12.2015
Bir kayıp hikayesi: Şii Türkmenler-5
22.12.2015
IŞİD'e karşı Sünni direnişi-4
21.12.2015
Kerbela'dan Samarra, Tıkrit ve Beyci'ye...
20.12.2015
Ali Ekber Tugayı: Şii-Sünni-Hıristiyan ittifakı
19.12.2015
IRAK'IN IŞİD İLE SAVAŞI-1: Kerbela; IŞİD eliyle yeniden...
18.12.2015
Suud şakası: Aşırıların aşırılıkla savaşı
15.12.2015
Bağdat'ın şifreleri
11.12.2015
Suudilerin elinin değdiği hamur
8.12.2015
Bağdat'tan dönen Musul hesabı!
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive