YSK'nin iptal kararının maliyeti 206 milyar

28.05.2019 - Bu Yazı 408 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

YSK'nin iptal kararının maliyeti 206 milyar

 CHP Ekonomi Masası, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimini iptal ettiği sürecin ekonomiye yansımalarını raporlaştırarak; 1 Nisan - 22 Mayıs tarihleri arasında TL’deki değer kaybı nedeniyle milli gelirin 81 milyar dolar azaldığını; kişi başına düşen gelirin ortalama 986 dolar eridiğini ortaya koydu.

Raporda; Türkiye şirketlerin borsadaki değer kaybı nedeniyle 206 milyar TL zarara uğradığı belirtildi.

CHP bünyesinde oluşturulan Ekonomi Masası, 31 Mart yerel seçimleri dolayısıyla hazırlanan ekonomi kitapçığını tekrar ele alırken, kitapçığa 1 Nisan - 22 Mayıs tarihleri arasında YSK’nin İstanbul seçimini iptal etmesi üzerine yeni bir bölüm eklendi.

SANDIK DARBESİ EKONOMİYİ VURDU

CHP Sözcüsü Faik Öztrak koordinasyonunda hazırlanan söz konusu bölümde, “Sandık darbesi ekonomiyi vurdu” başlığı altında yalnızca İstanbulluların değil, 82 milyon vatandaşın süreçten olumsuz etkilendiğine dikkat çekildi.

1 Nisan’dan YSK’nin İstanbul seçimini iptal etmesi ve gerekçeli kararın açıklanmasına kadar geçen sürede yaşananların sıralandığı bölümde şunlar yer aldı:

Milli gelir azaldı: TL, 1 Nisan 2019 ile YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali hakkındaki gerekçeli kararını açıkladığı 22 Mayıs 2019 arasında yüzde 10 değer kaybetti. Bu dönemde benzer ekonomiler arasında dolar karşısında en çok değer yitiren para birimi TL oldu. TL’deki 61 kuruşluk değer kaybı nedeniyle, 2019 yılında beklenen milli gelirin dolar cinsinden karşılığı 81 milyar dolar azaldı.

Kişi başına gelir eridi: TL’deki düşüş nedeniyle kişi başına gelir ise 986 dolar düştü. Aynı dönemde iki yıllık devlet tahvilinin faizi 4.6 puan artışla yüzde 25.7’ye çıktı. 2019 mayıs ayında tüketici güveni, serinin yayınlanmaya başladığı 2004 yılından bu yana en düşük seviyesine indi. Şirketlerin zararı 206 milyar TL:

Şirketler de dolar kurundaki artış nedeniyle ciddi zarara uğradı: Net döviz borcu 197 milyar doların üzerinde olan şirketler, kurdaki artış nedeniyle 120 milyar TL kur farkı zararı yazdı. Diğer taraftan borsada işlem gören şirketlerin piyasa değeri 86 milyar TL eridi. Böylece, Türkiye’deki şirketlerin sadece kurdaki artış ve borsadaki değer kaybı nedeniyle toplam zararı 206 milyar TL’ye ulaştı. Şirketler zararın altından kalkmak için ya fiyatları artıracak ya da maliyeti azaltmak için işçi çıkarmak zorunda kalacak. Bu durum enflasyon ve işsizlik olarak vatandaşa yansıyacak.

Vatandaşa ortalama 3 bin 342 TL dış borç yükü: İstanbul seçiminin gaspedilmesi vatandaşın da cebini boşalttı. Asgari ücretin döviz cinsinden karşılığı, 1 Nisan’da 368 dolar iken, 22 Mayıs itibarıyla 331 dolara indi. Bu dönemde her bir asgari ücretli 37 dolar kaybetti. Türkiye’nin dış borcunun TL cinsinden karşılığı ise 272 milyar TL artışla 2 trilyon 714 milyar TL’ye çıktı. Böylece her bir vatandaşın sırtındaki borç yükü 3 bin 342 TL arttı. (HABER MERKEZİ)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
AYM'den KHK kararı: Pasaportu iptal edilen, mal varlığına el konanlar da OHAL Komisyonu'na başvurabilir
...
  
AYM, güvenlik soruşturması şartı arayan düzenlemeyi iptal etti
...
  
İmamoğlu'ndan Soylu'ya 'ahmak' yanıtı: 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır
...
  
Ateşkes kararının 13 maddelik detayları açıklandı
...
  
Yargıtay'ın bozma kararının ardından Altan Kardeşler ve Ilıcak davası yeniden görülüyor
...
  
KHK ile ihraç edilen mimar Alev Şahin'e kesilen cezalar iptal: "Barışçıl eyleme ceza verilemez"
...
  
İstanbul haritasında CHP kırmızısı; YSK ilçe seçimlerini de iptal etseydi, AKP 14 başkanlığı kaybedecekti
...
  
YSK'nin iptal kararının maliyeti 206 milyar
...
  
İptale gerekçe gösterilen sandıklarda Binali Yıldırım önde
...
  
YSK, seçim iptali istemini reddetti
...
  
Kazandığı seçim iptal edilen CHP tam kadro sahaya iniyor
...
  
İYİ Parti'den 'seçimlerin tümünün iptali' için başvuru
...
  
İmamoğlu'nun mazbatası iptal, İstanbul'a kayyım atanacak
...
  
İstanbul'da seçimlerin iptal edilmesine tepki yağdı: "6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu"
...
  
Türkiye tarihinde bir ilk; YSK, İstanbul seçimini iptal etti!
...
  
İstanbul seçimi iptal edildi; 10 soruda şimdi ne olacak?
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive