100 bin dolar üzeri döviz almak isteyenler bir gün bekleyecek

21.05.2019 - Bu Yazı 441 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

100 bin dolar üzeri döviz almak isteyenler bir gün bekleyecek

 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların döviz alım ve satım işlemlerine yeni kural getirdi. BDDK tarafından bankalara iletilen yeni kural çerçevesinde, 100 bin dolar üzeri döviz almak isteyenler bir gün bekleyecek. Dövizin Türk Lirası karşılığı bir gün önce yatırılacak, alınan döviz hesaba ertesi gün geçecek.


Döviz bozduranlar için bekleme süresi yok.Satılan dövizin Türk Lirası karşılığı aynı gün hesapta olacak. Karar ile spekülatif döviz talebinin frenlenmesi, piyasa istikrarırının desteklenmesi amaçlanıyor.

Söz konusu uygulama yarın başlayacak. Geçtiğimiz günlerde döviz alımına binde bir oranında vergi de getirilmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara döviz işlemleriyle ilgili bir yazı gönderdi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben imzalı yazıda, gerçek kişilerin 100 bin dolar ve üzeri döviz alım işlemlerinde, dövizin ilgilinin hesabına yatırılmasının ve kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesi talimatı yer aldı.

Yazıda ayrıca, bankalar tarafından gerekli görülmesi halinde müşteriler ile yapılan sözleşmelere bu yönde bir hüküm eklenebileceği ifade edildi.

Döviz işlemlerine komisyon getirilmişti

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de duyurulan benzer bir kararla on yılın ardından, kredi alımları ve internet bankacılığı haricindeki döviz satış işlemlerine yüzde 0,1 komisyon koymuş ve böylelikle önü alınamayan ekonomik kriz karşısında bütçeye aylık 33 milyon dolar ek gelir yaratmayı hedeflemişti.

Valör nedir?

Döviz piyasası sözleşmelerinde, işlem sonucu oluşan yükümlülüklerin yerine getirildiği, başka bir deyişle alınan veya satılan para birimlerinin el değiştirdiği (takas) tarihtir. Piyasada (spot) yapılan işlemlerde takas iki iş günü olarak değerlendirilir. Buradaki iş günü, kotasyonu yapılan para birimlerine ait ülkelerin çalışma günü anlamına gelmektedir. Örneğin GBP/JPY çifti için, hem İngiltere’de hem de Japonya’da iş günü olan günler kastedilmektedir. Eğer bu iki ülkeden birinde piyasa tatilde ise o zaman takas bir sonraki iş gününe aktarılır. İlerideki tarihler için vade belirlenirken de vade sonunun iş gününe denk gelmesine gerekir. Vade sonu bir şekilde işlem yapılacak merkezlerden birinin tatil gününe denk gelirse o zaman bir sonraki iş gününe bırakılır. Günlerin kaydırılması ile yapılan tip değişiklikler daha sonraki vade günlerini etkilemez, orijinal vadeler geçerliliğini sürdürmeye devam eder. Eğer ayın son iş gününe rast geliyor ise o zaman sonraki vade günleri de aynı şekilde ayarlanır.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
BİN YILDIR KONUŞULAN DİLE ‘BİLİNMEYEN DİL’ DİYEMEZSİN
...
  
İdlib’den kaçan 120 bin kişi Türkiye sınırına ulaştı
...
  
Akdoğan Özkan: Trilyon dolarlık savaşların bile panzehiri, kuvvetler ayrılığı
...
  
'68 kuşağı devrimcilerinden Teslim Töre’yi binlerce kişi uğurladı
...
  
GATA'nın da bulunduğu 117 bin metrekarelik alan yapılaşmaya açılıyor
...
  
Davutoğlu ekibinden Ünal 'oy' oranlarını açıkladı, 'ittifak' mesajı verdi
...
  
MHP'li Yıldız: ‘Şartlı Ceza İndirimi’ kanun teklifinin yasalaşması halinde 129 bin kişi tahliye olacak
...
  
188 bin 129 kişi soyadını değiştirdi, 74 bin 708 kişi ismini düzeltti
...
  
Irak’ta protestolar devam ediyor: 63 ölü, 3 binden fazla yaralı
...
  
'Feyzioğlu'nun sözleri Nusaybin'de uygulandı'
...
  
BM: Suriye’de 160 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı
...
  
ABD: Suriye'nin kuzeyinden bin askeri çekiyoruz
...
  
Çelik: Arap Birliği kendi varlık sebebini yok sayıyor
...
  
Bahadır Özgür: 93 milyar dolar: Torunlarınızı bile soyuyorlar
...
  
Akşener'den Diyarbakır HDP binası önünde oturma eylemi yapan annelere: Annelerin feryadının çözüm adresi bir partinin kapısı değildir
...
  
Cumartesi Anneleri'nden HDP il binası önünde oturan annelere: Oturmanız gereken yer bu ülkeyi yönetenlerin kapısıdır
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive