Ekonomistler: Asgari ücreti lütuf gibi pazarlayacaklar

26.12.2018 - Bu Yazı 314 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Ekonomistler: Asgari ücreti lütuf gibi pazarlayacaklar

 7 milyon işçinin nefesini tutarak beklediği asgari ücret rakamı açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda oy birliği ile kabul edilen asgari ücret 1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olacak. 

İşçi sendikaları 1800-1900 lirayı zorlarken, asgari ücret 2 bin 20 lira ile beklentinin üzerinde geldi. Ancak 2 bin 20 lira TÜİK'in bir işçinin geçimi için açıkladığı 2 bin 213 liranın bile altında kaldı. 

Açıklanan asgari ücret tutarını Artı Gerçek'e değerlendiren iktisatçılar, rakamın asgari geçim ücretinin altında kaldığına dikkat çekiyor. Kararın seçime endeksli geldiğini belirten ekonomistler, iktidarın mart ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle masadan aklındakinden daha yüksek bir rakam ile kalktığını belirtti. 

Asgari ücret tutarı açıklanırken 2019 yılı enflasyon farkının göz önüne alınmadığını belirten CHP eski Milletvekili, ekonomist Prof. Dr. Oğuz Oyan, 2019 enflasyon farkından dolayı çalışan üzerinde ortaya çıkan pozitif etkinin yıl sonu itibariyle yerini yeniden olumsuz havaya bırakacağını kaydetti. 

 


"EN AZ 2 BİN 300 LİRA OLMASI GEREKİRDİ"

 

"2 bin 20 lira olarak açıklandı ancak verilmesi gereken en düşük rakam 2 bin 300 lira olması gerekirdi" değerlendirmesinde bulunan Oyan, yeni yıldan itibaren büyük işverenler için sigorta primlerini içeren teşvik programlarının yürürlüğe gireceğini belirtti. Hükümetin asgari ücret tutarındaki artıştan doğan yükü kendi sırtlandığını, büyük işverene yüklemediğine dikkat çeken Oyan, ortaya çıkan yükün küçük işletmeleri daha fazla etkileyeceğini belirtti. 

TÜİK'İN AÇIKLADIĞI RAKAMIN BİLE ALTINDA

"Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir işçinin aylık geçim ücretini 2 bin 213 lira olarak belirledi ve bu rakam komisyon ile paylaşıldı" bilgisini hatırlatan iktisatçı Prof. Dr. Aziz Konukman, şov havasında açıklanan asgari ücret tutarının devletin kendi kurumunun açıkladığı asgari geçim ücretinin bile altında kaldığına dikkat çekti. 

CHP’nin 'Yerel Yönetimler 2019 Seçime Hazırlık' programında bile asgari ücret tutarını 2 bin 200 olarak belirlediğini ifade eden Konukman, "Hükümetin verdiği tutar CHP'nin vaat ettiği tutarın bile altında" dedi.

"Söz konusu emekçiler, dar gelirliler, işçiler oldu mu hükümetin verdiği kararlarda gelişmekte ülke standartlarına göre hareket ettiğini" belirten Konukman, "Hükümet söz konusu büyük sermayedarların çıkarlarını savunmak olduğunda ise Avrupa standartlarına göre hareket ediyor. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun anlaşmalarına uyulmaması ve işçi haklarını güvence altına alan uluslararası sözleşmelere çekince konulması bunun göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.  

31 MART'TAKİ ÖFKEDEN KORKTULAR, LÜTUF YAPTILAR

"31 Mart'ta patlayacak öfkeden çok korkuyorlar. Asgari ücretin 2020 TL yapılmasını lütuf gibi pazarlayacaklar" diyen iktisatçı yazar Mustafa Sönmez, "Bazı elektrik, doğalgaz indirimlerini seçim şekerlerine ekleyecekler. İşsizlik Fonu'nu tepe tepe kullanacaklar. Kaşığın ucuyla verdiklerini nisanda sapıyla çıkarırlar." 


Sönmez değerlendirmelerine şöyle devam etti: "Asgari ücretle geçinen 6,5 milyon çalışan var. 2000 TL'nin altında çalışan olarak bakarsak, sayı 10 milyondur. 2 bin 20 TL olarak belirlenen asgari ücret bu 10 milyon nüfusun geçimine elbette yetmez. Adaletsizdir, insaf-izan dışıdır. En az 2 bin 500 TL olmalıydı. Asgari ücretin 2 bin 20 TL olarak belirlenmesi, 2 bin 213 TL’lik TÜİK takdirinin altındadır. Adaletsiz bir tespit olmuştur."

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) asgari ücretin en az 2 bin 800 TL olması gerektiğini belirtmişti. TÜİK'in raporuna göre ise bir işçinin aylık geçim ücreti 2 bin 213 TL.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Asgari ücret desteğinde kriterler değişti
...
  
Ekonomistler: Asgari ücreti lütuf gibi pazarlayacaklar
...
  
Yeni asgari ücret belli oldu
...
  
"Asgari ücrete yapılacak zam yüzde 20'yi geçmez"
...
  
Kılıçdaroğlu: Yeni yılda CHP'li belediyelerde asgari ücret 2 bin 200 lira olacak
...
  
Asgari ücretlinin maaşı eridi: Sofradan 44 ekmek eksildi
...
  
İyi Parti'nin ‘asgari ücretlilerden vergi alınmasın' teklifi AKP ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi
...
  
Asgari geçim sınırı aylık 5 bin 500 lirayı aştı
...
  
Çiğdem Toker: Dövizdeki 22 kuruşluk artış, geçiş ücretine nasıl 4 lira 40 kuruş yansıyor
Dolarlı milli geçiş ücreti ne şahane...
  
Başbakan Yıldırım: Asgari ücret 2017'de vergi dilimine girmeyecek
Başbakan Binali Yıldırım, asgari ücretin yıl boyunca 1.404 lira olacağını belirterek "Asgari ücret...
  
Çalışma Bakanı açıkladı; asgari ücret net 1404 lira oldu!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni yılda asgari ücretin net 1404 liraya çık...
  
Avrasya Tüneli açıldı; geçiş ücreti Ocak 2017'ye kadar 15 TL
Tünelin geçiş ücretinde dolar kurunun baz alınacağı söylenmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaş...
  
Çalışma Bakanı'nın "Eşit mesafedeyiz" dediği işçi ve işveren asgari ücrette ne istiyor?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Reşa...
  
Asgari ücretliye vergi desteği kabul edildi
Yaklaşık yedi milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme yasalaştı. Ekim, Kasım ve Aralık'ta ücretleri y...
  
Binali Yıldırım: Osman Gazi Köprüsü'nden geçiş ücretini pahalı bulan Körfez'i dolaşır
"Bedava diye bir şey yok, yine de bir güzellik yapacağım"...
  
Asgari ücret depremi; binlerce işçi işsiz kaldı
Ocak ayı itibariyle 1300 TL’ye çıkan asgari ücretten sonra KOBİ’ler ‘işten çıkarma’ formülüne sarıl...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive