Konkordato ve iflaslar hortladı: 'Kurtulmanın tek yolu var'

26.11.2019 - Bu Yazı 172 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Konkordato ve iflaslar hortladı: 'Kurtulmanın tek yolu var'

 TCMB’nin faiz indirimlerini başlattığı temmuz ayından bu yana toplam kredi hacmi yüzde 2.5 artsa da özel sektörün derdine çare olmadığı belirtiliyor. 

Para Analiz’de yer alan değerlendirmeye göre, ticari krediler 27 milyar lira kadar artıyor ve bizce büyük ölçüde işletme sermayesinde (geciken maaş, SSK primi ve vergi) kullanılıyor, yan deliğe yama oluyor.

Özel sektörün hâlâ üretüm, yatırım ve istihdam yapacak durumda olmadığına vurgu yapılan analizde, kışın gelmesiyle birlikte, yaz alışverişini kaybeden çeşitli sektörlerde, konkordato ve iflasların yeniden hortlamasına dikkat çekiliyor.

35 yıl önce, üç masa ile Bornova’dan yola çıkan, ardından İzmir ve Aydın başta olmak üzere beş kentte 20’ye yakın şube açan Kırçiçeği Restoran, son dönemde konkordato ilan eden şirketler arasında yer alıyor.

Yine perakende sekötründen Rusya’da yapılan ‘Dünya Kupası’nın lisanslı ürünlerinin bir bölümünü de üreten ünlü firma Hakan Çanta’dan iflas haberi geldi.

Daha önce konkordato ilan eden Türkiye’nin köklü tavuk firmalarından Keskinoğlu Tavukçuluk konkordato süresini altı ay daha uzattı. 

İktidar medyasında konkordatoların artık normale döndüğü savı öne sürülürken kurtulan şirketlerin büyük çoğunluğunun ya hükümet ricasıyla kamu bankalarından kredi bulduğu ya da kredileri yeniden yapılandırdığı kaydediliyor.

Ancak bu ayrıcalıktan yararlanamayan şirketlerde tablo karanlık...

Yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle, 2018’in mart ayında konkordato ilan eden ve mahkemeden karar çıkaran Mersin Özel Ortadoğu Hastanesi, SGK ve vergi dairesinin alacaklarını istemesiyle, yeniden zor bir sürece girdi. Hastane konkordato iptaliyle karşı karşıya.

Eski GS Başkanı Ünal Aysal da elektrik santralından sonra sahibi olduğu Kuruçeşme’deki Les Ottomans Hotel için konkordato talep etti ve ardından icradan sattı. 

İnşaattan sağlığa, gıdadan giyime hemen hemen bütün sektörlerden konkordato ve iflas ilanı haberleri gelmeye devam ediyor. 

Yine hafta için son iflas haberi dev bir tersaneden geldi. Kocaeli’de faaliyet gösteren Altıntaş Mermer ve Tersanecilik A.Ş., iflas etti. Üretimini durdurduktan sonra iflasını açıklayan dev fima ticari faaliyetlerine son verdi.

Para Analiz, Anadolu’nun sanayi merkezleri Kocaeli, Denizli hatta Samsun’dan gelen konkordato haberlerinin 50’yi geçtiğini ifade ediyor.

Lüleburgaz’da inşaat ve beton alanında faaliyet gösteren iki dev firma konkordato ilan edenlerden.

“Aslında konkordatodan kurtulmanın tek yolu var” denen analizde, “O basireti de bir tek yabancı ortaklı şirketler ‘kol keserek’ yani zararı kabullenerek uyguluyor ifadesi kullanılıyor.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Konda ve Genar'ın anketlerinde HDP’nin oy oranında artış
...
  
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Bu ay içinde 13 termik santral incelenecek
...
  
Turgut Kazan: Halil Ayar ve Ceren Özdemir cinayetlerinden iktidar sorumludur
...
  
İşte Tutuklanan ve serbest kalan HDP’liler
...
  
Londra'da dörtlü Suriye zirvesi kısa sürdü
...
  
Kılıçdaroğlu: Herkes vergi veriyor, Erdoğan Man Adası'nda kurduğu kumpasla 5 kuruş vergi ödemiyor
...
  
Filtresiz termik santral tasarısını kabul eden AKP'liler, tasarıyı veto eden Erdoğan'a teşekkür etti!
...
  
AKP'li Üsküdar Belediyesi Gençlik Akademisi Müdürü, "İfadem ve ihbarımdır" dedi, yolsuzlukları anlattı
...
  
Cem Uzan'dan Ali Babacan ve Abdüllatif Şener paylaşımı
...
  
AYM, güvenlik soruşturması şartı arayan düzenlemeyi iptal etti
...
  
Yargıdaki bilek güreşi: Cumhuriyet, Altan ve Gezi davaları
...
  
Haluk Bilginer'e Emmy ödülü: 'Bu bir adalet ve toplumsal bellek meselesi'
...
  
Konkordato ve iflaslar hortladı: 'Kurtulmanın tek yolu var'
...
  
Meteorolojiden, şiddetli yağış, kuvvetli rüzgar ve ani sele uyarısı
...
  
Vatandaşlık verilmesine rağmen yabancıya konut satışı düştü
...
  
Deutsche Bank: Türk Lirası kısa ve uzun vadede değerinin altında
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive