Türkiye, swap anlaşması için 4 ülke ile görüşüyor

15.05.2020 - Bu Yazı 835 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Türkiye, swap anlaşması için 4 ülke ile görüşüyor

  Koronavirüs salgını nedeniyle IMF'ye kredi başvurusunda bulunan 90 ülke arasında yer almayan Türkiye, dolar ihtiyacını karşılamak amacıyla Tokyo, Pekin, Londra ve Doha ile swap anlaşması için iletişim halinde. 

 
 Reuters'da yer alan habere göre, Merkez Bankası ve Hazine yetkilileri son dönemde İngiltere ve Japonya hükümetiyle swap hatları açmayı, Katar ve Çin hükümeti ile de mevcut swap hatlarını genişletmeyi amaçlayan görüşmeler yaptı. 

Reuters'e konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin swap anlaşmaları yapmaya çalıştığını doğruladı: 

“Bir çok farklı Merkez Bankası ile swap anlaşması yapmak için pazarlıkları sürdürüyoruz. Sadece Amerika Birleşik Devletleri değil, başka ülkeler de var” dedi. Ancak Yılmaz, bu konuda detay vermekten kaçındı.

Başka bir yetkili hükümetin görüşmeler sonrası güven ve umudunun arttığını söyledi ancak korona krizinin Merkez Bankaları ve hükümetleri zorladığı böyle bir dönemde bunun nasıl gerçekleşebileceğine açıklık getirmedi.

Türkiye Hazine Bakanlığı, Japonya Maliye Bakanlığı ve İngiltere Merkez Bankası, Ankara’nın çabaları konusundaki soruları yanıtsız bıraktı.

TL YARI YARIYA DEĞER KAYBETMİŞTİ 

Uzmanlar Türkiye’nin kısa zamanda on milyarlarca dolar kaynak bulamaması durumda kurda 2018 krizinde olduğu gibi bir çöküş yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. O dönem Türk Lirası yarı yarıya değer kaybetmişti.

Yatırımcılar bu tablo karşısında Türkiye’nin faizleri yükseltmek hatta IMF kapısını çalmak veya sermaye kontrolü getirmek gibi yöntemlere başvurabileceğini belirttiler. Hükümet yetkilileri ise özellikle Katar, İngiltere ve Çin ile yapılan görüşmelerden umutlu olduklarını, kısa bir sürede belirli bir miktar kaynak sağlanmasını umut ettiklerini belirttiler.

26 MİLYAR DOLARA GERİLEDİ 

Türkiye Merkez Bankası rezervleri bu sene 40 milyar dolardan 26 milyar dolara geriledi. Kaybın çoğunluğu, Türk Lirası’nı belirli bir seviyede tutmak için piyasaya sürekli dolar vermekten kaynaklandı. Ankara’nın 12 aylık borç ödeme yükümlülüğü 168 milyar dolar ve bu paranın yarısının Ağustos başında ödenmesi gerekiyor. Turizm gelirlerinin sıfırlanması buradaki umudu da tüketti.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Bahadır Özrgür: Koç’tan Sancak’a... Türkiye’nin ‘savaş makinası’
...
  
Babacan: Türkiye’nin önceliği hükümet sistemini düzeltmek olmalı
...
  
Bahçeli'den dikkat çeken 'Boğaziçi' açıklaması: Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynanıyor
...
  
ABD’li şirketin ‘iklim krizi’ öngörüsü: Türkiye’yi 2040’ta neler bekliyor?
...
  
2021 Türkiyesi: “Kaçırıldım, işkence gördüm, ‘Biz görünmeyenleriz’ diyorlardı”
...
  
Türkiye, cumhurbaşkanı maaşı ile asgari ücret arasındaki farkın en büyük olduğu ülke
...
  
Gergerlioğlu gerçeği Türkiye’ye öğretti
...
  
İyi Partili Çıray'dan Sağlık Bakanı'na 'oksijen tüpü' sorusu: Türkiye'de insan hayatı bu kadar ucuz mu, istifa için neyi bekliyor?
...
  
ABD Senatosu, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan Ulusal Savunma Yetkilendirme tasarısını kabul etti
...
  
Türkiye genelinde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı başladı
...
  
Dünyada en fazla servet kaçırılan ülke: Türkiye 1. oldu
...
  
Türkiye yeni bir ekonomik şokla karşı karşıya
...
  
Libya'da Türkiye'ye ait gemiye el konuldu
...
  
Fazıl Hüsnü Erdem: Türkiye’yi Herkesin Ülkesi Yapmanın Yolu Yeni Anayasa
...
  
Ahmet Kardam: Mustafa Suphi'nin kaybıyla Türkiye komünist ve sosyalist hareketi İslâm’la hiç barışamadı
...
  
CHP'den boykota destek: Türkiye'nin buna cevap vermesi kaçınılmaz
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive