Türkiye Varlık Fonu borcunu bir yılda ikiye katladı

28.04.2020 - Bu Yazı 190 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Türkiye Varlık Fonu borcunu bir yılda ikiye katladı

 TBMM'ye 7 ay gecikmeli sunulan Devlet Denetleme Kurumu'nun raporuna göre, Türkiye Varlık Fonu'nun 2018 yılında borcu iki kat artarak 75 milyar TL'ye çıktı.

 Devlet Denetleme Kurumu'nun raporuna göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başında bulunduğu Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF), 2018 yılında kullandırdığı 641 milyar TL'lik avans ve kredinin 500 milyar TL'si kişilere verildi. TVF'nin 2017 yılında 37 milyar TL olan borcu ise 2018’de 75 milyar 404 milyon TL’ye yükseldi.

Kanun gereği geçen yılın ekim ayında TBMM'ye sunulması gereken Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) ait 2018 Yılı Denetim Raporu, yedi ay gecikmeli olarak teslim edildi.

Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Ziraat Bankası, Halkbank, BOTAŞ ve PTT başta olmak üzere çok sayıda gelir getirici kuruluşu bünyesinde bulunduran TVF'nin 2017 yılında 37 milyar TL olan borcu 2018'de 75 milyar 404 milyon TL'ye yükseldi. Bu borçların 58 milyar TL'si uzun dönem borçlardan oluşurken geri kalan borçlarının ise kısa vadeli olduğu bildirildi.

ŞAHISLARA VERİLEN KREDİLER 500 MİLYAR TL'YE ULAŞTI

BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre; TVF'nin talep eden kuruluşlara ve şahıslara verdiği borçlar da raporlarda kendisine yer buldu.

Edinilen bilgiye göre, TVF, 2018'de tam 641 milyar TL'lik avans ve kredi kullandırdı. Bunun 500 milyar TL'si kişilere verilen kredileri oluşturdu. Bu borçların kimlere verildiği ise raporda yer almadı.

BÜNYESİNDEKİ ŞİRKETLER KONTROL EDİLEMİYOR

Denetim raporunu hazırlayan uzmanlar, fona devredilen birçok şirkete ait pay sahipliğinden doğan yönetim hakkının kullanılamadığını bildirdi.

TVF bünyesinde olmasına karşın Türk Telekom, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Türksat, PTT, BOTAŞ, ETİ Maden gibi şirketlerin fon tarafından kontrol edilemediği için yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

YÖNETİCİLER HİÇ TOPLANTI YAPMADI

Denetim Raporu'nda, milyarlarca TL'lik kaynağı elinde bulunduran TVF yönetiminin bir türlü toplantı yapmadığı da bildirildi. Buna göre aralarında Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yanı sıra Rifat Hisarcıklıoğlu, Fuat Tosyalı, Yiğit Bulut gibi isimlerin bulunduğu yöneticiler, iki katı borç artışının yaşandığı 2018 yılı faaliyet dönemine ilişkin hiç toplantı yapmadı.

 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Alman düşünce kuruluşu SWP: Yeni partiler Türkiye’de çığır açabilir
...
  
Türkiye'de son durum: Yeni vaka ve can kaybı sayısında artış
...
  
Türkiye'de Koronavirüs nedeniyle 27 kişi daha hayatını kaybetti; 952 yeni tanı kondu
...
  
Türkiye'de son durum: Yeni vaka sayısı binin altına düştü
...
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan Bayramı süresince tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı olacak
...
  
Türkiye, swap anlaşması için 4 ülke ile görüşüyor
...
  
133 milyarlık fonun 4 milyarı işçiye harcandı
...
  
AİHM, Türkiye'nin Kavala itirazını reddetti: Şimdi ne olacak?
...
  
İşte Türkiye'nin normalleşme takvimi: Haziran'da sokak, Ağustos'ta okul
...
  
Osman Sert: Türkiye ve Kürt Kartı
...
  
Fuat Keyman: Post-korona dünya: Siyasetin değişen parametreleri ve Türkiye
...
  
Bugün Erdoğan duyuracak; Türkiye'nin gözü üç kararda: Sınav tarihleri, 65 yaş üstü için esnetme ve 19 Mayıs haftası ile Ramazan Bayramı'nda 4 günlük yasak
...
  
Türkiye’de halkın yüzde 44’ü aşırı kalabalık evlerde yaşıyor
...
  
SOHR: Türkiye, Libya’ya 7 bin 400 kişi taşıdı
...
  
DEVA: Af Örgütü raporu hukuk devletinden ne kadar uzaklaştığımızı gösteriyor; Türkiye bu baskı ve keyfi adaletsizliklerle yönetilemez
...
  
Türkiye'nin koronafobi haritası! En çok bu bölgeler korkuyor
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive