Hastanelerin ihtiyaçları koronavirüs önlemlerine takıldı

9.04.2020 - Bu Yazı 233 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Hastanelerin ihtiyaçları koronavirüs önlemlerine takıldı

 Koronavirüs için alınan önlemler ve sağlık ürünlerinde maliyetin artması, devlet hastanelerinin acil temin etmesi gereken ürünleri almamasına neden oldu. Onlarca hastane ihaleleri iptal edilmek zorunda kaldı.  

 Devlet hastanelerinin ihtiyaçları için açtıkları ihaleler iptal ediliyor.  Türkiye genelinde onlarca hastane maliyetler yükseldiği için günlük kullanılan temizlik ürünlerinden havalandırma filtrelerine kadar ihtiyaçlarını karşılayamadı. Adana, Bursa, Manisa, Diyarbakır, Samsun ve pekçok ilde benzer durumlar yaşandı.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü’ne, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi, Salihli Devlet Hastanesi, Alaşehir Devlet Hastanesi, Sarıgöl Devlet Hastanesi, Kula Devlet Hastanesi, Demirci Devlet Hastanesi, Gördes Devlet Hastanesi, Selendi Devlet Hastanesi, Akhisar Devlet Hastanesi, Kırkağaç Devlet Hastanesi, Soma Devlet Hastanesi, Saruhanlı Devlet Hastanesi ile Turgutlu Devlet Hastanesi’nin 2020 yılı 41 kalem tıbbi sarf ve temizlik malzemesi toplu alımı ve 2020 - 2021 yılları arası 18 aylık 753 kalem ilaç ve serum alımı Kovid-19 tedbirleri kapsamında iptal edildi.

Bursa’da bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin fizik tedavi (elektroterapi) ve rehabilitasyon hizmet alımı da koronavirüs tedbirlerine takıldı. Bunun dışında pek çok hastanenin açtığı ihalelere ya katılım olmadı ya da ayrılan bütçe yetersiz kaldığı için hastanelerin günlük ihtiyacı olan ürünler temin edilemedi.

İhale iptallerinde “Dünya genelinde görülen ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel risk olarak tanımlanan ve pandemi (Dünya Genelinde Görülen Salgın Hastalık) olarak ilan Kovid-19 koronavirüs salgını nedeniyle hastanemiz tarafından verilen bazı tıbbi hizmetlerin iptali söz konusu olmuştur. Bu nedenle Bakanlığımızın Kovid-19 genelgesi gereği mücbir sebep kapsamında; Hastanemizce alımı planlanan “15(onbeş) Aylık Fizik Tedavi (Elektroterapi) ve Rehabilitasyon Hizmet Alımı” ihalesinin iptali” ifadesi kullanıldı.

İLAÇ İHALELERİNE GİREN OLMAYINCA İPTAL EDİLDİ

Adana Şehir Hastanesi’nden Samsun’a Edirne’ye kadar çoğu hastanenin açtığı ihaleler iptal edildi. Bazı kurumlar iptal nedeni olarak  “ihaleye teklif veren istekli çıkmaması nedeniyle” ifadesini koyarken çok büyük bir iptalin gerekçesi ise “bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin/ yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle” olarak belirtildi. İptal edilen ihaleler içerisinde temizlik malzemelerinden oksijen tüplerine kadar Koronavirüs döneminde hastanelerin en çok ihtiyaç duyduğu ürünler yer alıyor.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
İşte il il koronavirüsten vefat edenlerin sayısı
...
  
Türkiye'de Koronavirüs nedeniyle 27 kişi daha hayatını kaybetti; 952 yeni tanı kondu
...
  
Kayseri'de üfürükçü bütün mahalleye koronavirüs yaydı
...
  
BETAM raporu: Koronavirüs işsizlikte tsunami etkisi doğurabilir
...
  
Silivri Cezaevi'nde 44 tutuklu/hükümlüde koronavirüs tespit edildi
...
  
Aydoğan Semizer: Ekonomimizin davetsiz misafiri koronavirüs
...
  
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü'den Koronavirüs açıklaması: Yeni bir kırılma olmazsa mayıs sonuna kadar yangını söndürürüz
...
  
CDC Direktörü Redfield: İkinci dalga koronavirüs salgını grip mevsimine denk gelecek
...
  
Buca Cezaevi'nde 65 tutuklu koronavirüse yakalandı
...
  
YÖK Başkanı Saraç: Üniversite hastanelerine 14 bin 500 kadro tahsis edildi
...
  
Koronavirüsü yendi, sözleri şaşırttı: Tepkisi 'Kimse duymasın, evlenemezsin' oldu
...
  
Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan koronavirüs ilacı paylaşımı: İnsanların hayatını kurtarabilir
...
  
Koronavirüs salgını için düzenlenen ekonomik tedbir paketi yasalaştı
...
  
Sosyal güvencesi olmayanlar da dahil edildi; Koronavirüs tedavisi ücretsiz oldu
...
  
Atık sulardaki virüs partiküllerinden koronavirüs vaka sayısı bulunabilir
...
  
Koronavirüste can kaybı 908'e yükseldi
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive