Ekin GÜN

Hür HaberBookmark and Share

Yüksekdağ ve Demirtaş’a 25 Soru


30.7.2015 - Bu Yazı 1936 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Bir dönemin meşhur eylemiydi “Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olan şu günlerde…” diye başlayan cümleler kurmak. Bu eylemin yerini son zamanlarda “Barışı bugün dünden daha çok savunmalıyız” cümlesi almışa benziyor. Bu cümlenin kurulma sebebi ise insanların ölmesinden, barışın yerine silahların konuşmasından başka bir şey değil. Bu satırları yazdığım sıralarda Malazgirt'te bir komutanın pusu kurularak öldürüldüğünü “son dakika” olarak geçiyordu televizyon kanalları. Savaşın en çetin olduğu zamanlarda korkusuzca “barışı savunmak” herkesin harcı değildi, şimdilerde ise “barışı daha çok savunmak” barışa giden yolun birileri tarafından engellendiğini anlatıyor bize. Belki de “barışı savunmak” zorunda kalmanın derinine inildiğinde barışa karşı savaş açanların habercisi… Ya da “barışı daha çok savunmak” cümlesi barıştan daha fazla savaş isteyenlerin, barış düşmanlarının aktif faaliyette bulunduğunun en bariz kanıtı. Gerisi de bunun gibi cevabı belli olmayan sorular… Sorulara cevap vermesi beklenilenler de “barışı ve demokrasiyi” bir an olsun dilinden düşürmeyen HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ…

1) 2015'in Mart'ın da yapılan son Newroz'da Abdullah Öcalan PKK'ya aynı 2013'te olduğu gibi “olağanüstü kongreyi toplayıp silahları bırakması” için çağrıda bulunurken “artık silahlı bir dönemin kapandığından” bahsediyordu. Abdullah Öcalan'ın bu çağrısı hayata geçmemişken Öcalan'ın ifade ettiği üzere “silahları bırakması” gereken örgütlere sırt dayamak neyin anlamını taşımaktadır?

2) PKK'nın son bir haftada iki polisi uykusunda öldürmesi, Adana'da bir kişiyi sofrada ailesiyle birlikte yemek yerken vurması, kaza ihbarı yapıp gelen polislere pusu kurması artık JİTEM'in, Hizbullah'ın insan öldürme tarzlarından farksız bir hale gelmişken Figen Yüksekdağ'ın PKK, HPG gibi eli silahlı örgütlere sırtını dayaması bu öldürmeleri üstüne alan PKK'nın da tüm faaliyetlerinin sorumluluğunu üstüne almasıyla örtüşmez mi?

3) Figen Yüksekdağ'ın AK Parti'nin IŞİD'le ilgisi olduğunu ispatlamadan AK Parti'nin IŞİD'le olan ilgisizliğini ispatlamasını istemesi devletin IŞİD'i vurmasıyla olmayan ilgisizliği bir kez daha ispatlamasına “IŞİD'i göstermelik vuruyorlar” demek komedi dalında Altın Portakal'ı zorlamaz mı?

4) 8 Haziran Günü iktidara gelmiş bir havayla “basını özgürleştireceğini” ifade eden Selahattin Demirtaş'ın ve dolayısıyla Figen Yüksekdağ'ın Star gazetesine MLKP tarafından konan bombayla alakalı olarak bir kınama yapmaması, hatta Figen Yüksekdağ'ın “Star beni de hedef göstermişti” diyerek üste çıkması “özgür basının” bu zihniyetle kurulacağını mı ifade etmektedir?

5) Koalisyon için sıraladığı 14 ilkede Çözüm Süreci'nin Ç'si geçmeyen bir CHP'yle HDP'nin, AK Parti'nin tek başına iktidarlığından ziyade AK Parti – CHP koalisyonunu desteklemesine sebep olan şey nedir?

6) Figen Yüksekdağ'ın hiçbir kanıt sunmadan AK Parti ile IŞİD'in bir olduğunu ifade etmesiyle IŞİD'le aynı kefeye koydukları AK Parti'nin olacağı bir koalisyonu neden destekleme ihtiyacı duymuşlardır?

7) 13 senelik zaman zarfında Kürtçe karnelerin verildiği, Kürtçe hukuki savunmanın, Kürtçe seçim propagandaların yapıldığı, 3 senedir insanların ölmediği bir Türkiye AK Parti iktidarında tesis edilmişken HDP'nin AK Parti ile konuşacak bir şeylerinin olmadığını ifade etmesiyle birlikte her zaman Çözüm Süreci'ne karşı çıkmış, Kandil'in bombalanması gerektiğini savunmuş bir MHP'yle bile daha fazla konuşma isteği ihtiyacı nerden gelmektedir?

8) 7 Haziran seçimlerinden çıkan sonucu “halk koalisyon istedi, uzlaşın” diye analiz yaparken %13 oy ve 80 milletvekiliyle birlikte HDP'nin Meclis'e girmiş olmasına halk “silahları bırak, demokratik siyaset yap” demiş olabileceğine dair analiz neden yapılmamaktadır?

9) Bese Hozat'ın Özgür Gündem'de takma adla yazdığı yazıda Selahattin Demirtaş'ın bir TV programında “Benim demem bir şey ifade etmez ama PKK silah bıraksın” demesini “HDP'den birileri apolitikleşiyor” diye yorumlamasından sonra Demirtaş'ın sus pus olması Meclis'e giren bir partinin özgür ve sivil bir iradeyle hareket edemediğini açık bir şekilde ortaya koyduğu gibi 80 milletvekiliyle HDP bu teslim olmuş siyasetle ne yapmayı amaçlamaktadır?

10) Figen Yüksekdağ'ın Suruç'ta katledilen “32 gencin yerinde keşke ben olsaydım” demesi gibi öldürülen iki polis ve askerlerin yerinde aynı şekilde olmak istediğini dile getirmemesi Türkiyelileştiklerine ve Türkiye partisi olduklarına karşı tezat bir tutum değil midir?

11) Devlet PKK'ya operasyon düzenlerken “AK Parti savaş istiyor” deyip de PKK'nın öldürdüğü kişilere tek bir lanetleme yapılamaması HDP için PKK'nın öldürmelerinin “barış” adına olduğunu mu ifade etmektedir?

12) İstanbul'da, Adana'da sakallı kişileri ortada tek bir kanıt bile yokken IŞİD'çi olduklarını iddia ederek PKK'nın öldürmesi sokakta yürüyen her sakallı insanın can güvenliğini nasıl sağlayacağına dair bir kuşkuyu beraberinde getirmez mi?

13) Üç senedir insanların ölmediği, barışın toplumsallaşmaya başladığı bir dönemde bu ortamın sağlanmasında pay sahibi olan AK Parti'ye karşı “Barış Yürüyüşü” düzenlemekten ziyade PKK'nın öldürdüğü insanlar ortada gün be gün dururken PKK'ya “Silahları Bırakmaya Çağrı Yürüyüşünün” düzenlenmemesinin sebebi nedir?

14) Selahattin Demirtaş'ın “HDP kararlarını bu genel merkezde alır, başka kimseye kararlarını danışmaz” demesiyle Figen Yüksekdağ'ın “Sırtımızı PKK'ya, YPG'ye dayıyoruz” demesi arasında bir çelişki olduğu gibi sırt dayadıklarınızın karar alma süreçlerinizde etkisi olmadığını ispatlar mısınız?

15) PKK'nın son bir hafta içinde insanları öldürmesine PKK'ya bir şey demeden devlete “konuşarak ve müzakere edilerek çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur” demeniz eli silahlılara sırtınızı dayamakla, silahın geçerliliğini kabul etmekle nasıl mümkün olacaktır?

16) Pervin Buldan'ın seçimlerden önce “Barajı geçemezsek iç savaş başlar” gibi cümlelerinden yola çıkarak barajı geçtiğiniz halde sırtınızı dayadıklarınızın silahlı eylemlere başlaması Meclis'e silahlı eylemleri artırmak adına girdiğinize dair bir işaret midir?

17) Kandil/PKK'nın Kürt halkını tehdit ederek oy toplaması bölge insanı tarafından sürekli dillendirilirken kendi halkını tehdit ederek oy toplamanın PKK silah bırakırsa mümkünlüğü ortadan kalkacağı için mi silahların gölgesinde siyaset yapmayı daha meşru görüyorsunuz?

18) Milletvekilliğine hiç yakışmayacak bir şekilde halkı “silahlanmaya” davet ederken Meclis'in yolunu ancak “olağanüstü toplanma” hallerinde hatırlamanız hangi demokrasi ilkeleriyle uyum sağlamaktadır?

19) Suruç'ta daha bomba patlamadan fail bularak dünya üzerindeki en hızlı ve başarılı şekilde suçluları tespit etmeyi başardığınıza göre hem Suruç'taki hem de diğer bombalama faaliyetlerindeki faillere ulaşmanızı sağlayan elinizdeki tüm bilgileri ve kanıtları kamuoyuyla paylaşmanız gerekmez mi?

20) Artık savaş sebebi üretmek için “baraj yapımları” gibi sudan bahaneleri öne süren PKK varken böyle sudan bahanelerin üretilmesi bile barışa çok yaklaştığımızın ve barışın toplumsallaştığının bir göstergesi değil midir?

21) “Erdoğan'ın hedefi erken seçim” derken Meclis meydanlarında CHP ve MHP'ye tek bir laf söylememiş, seçimden sonra üçlü blok olarak kendinizi ifade etmişken Erdoğan'ın bu hedefini muazzam bir akıl yürütmesiyle çözdüğünüze göre “MHP'yle konuşulabilir”, CHP'yi de koalisyon için desteklerken üçlü bloğunuzla koalisyon yaparak hükümet kurmanız o bahsettiğiniz Erdoğan'ın planını boşa çıkarmış olmayacak mıdır?

22) Erdoğan ve Davutoğlu için “Seçim meydanlarında bizi hedef gösterdiler, seçim dönemi boyunca saldırılara uğradık” demişken bir mitingde Star gazetesini elinize alıp “paçavra” derken özgür basını hedef göstermiş olup Star'a bomba konulmasına sebep olmuş olabileceğinizi aklınızdan geçirdiniz mi?

23) Devletin sırf IŞİD'e operasyon yapmamasından yola çıkarak AK Parti'nin IŞİD'le ilgisi olduğunu iddia edip devlet IŞİD'i vurmaya başladıktan sonra “Erdoğan savaşa sürüklemek istiyor, savaş konsepti” demeniz bir çelişki olduğu gibi şu sıralar bu ikisi arasında bir karar vermeyi düşünüyor musunuz?

24) Meclis'i arada bir hatırlayıp olağanüstü toplanmaya çağırırken Öcalan'ın da ifade ettiği gibi PKK'yı silah bırakmaya çağırmamak Meclis'te olduğunuzu hatırlamaktan ziyade unutmak değil midir?

25) AK Parti'yi IŞİD'le ilgisi olduğunu deliller sunmadan ilgisizliğini ispat etmeye davet ettiğiniz gibi PKK ve sırt dayadığınız türevleriyle ilginiz olmadığını ispat edebilir misiniz?

İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. Sınav süresi en az “Seni Başkan Yaptırmayacağız” dediğiniz kadar PKK'nın eylemlerini lanetlemeye ve PKK'ya silahları bırakmaya davet edene kadardır. Belki de milyonların kahramanı olmak için Don Kişot olmaya değer.

Başarılar…

Facebook Yorumları

reklam
29.10.2018
MİLLETİN KURDUĞU İTTİFAK…
24.9.2018
BİR MEDYA ELEŞTİRİSİ VE BİZİM YAZARLARIMIZ
9.9.2018
MAKAM ARACI
19.8.2018
ASIL HEDEF CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ!
29.7.2018
BEDELLİ ASKERLİK KONUSU NİYE KİMSEYİ MEMNUN ETMEDİ?
15.7.2018
FUAT UĞUR HAKSIZ MI?
1.7.2018
HAVADA MİS GİBİ MAKARNA VE KEK KOKUSU VAR…
14.6.2018
HER ŞEY İZMİR MARŞI'YLA ÇÖZÜLSEYDİ…
4.6.2018
MECLİS İŞLEVİNİ YİTİRİYOR MU?
9.1.2016
Bu Anayasa Komisyonu’ndan bir iş çıkmaz!
18.12.2015
En büyük Türk Adele…
4.12.2015
Tahir Elçi üzerinden siyasi malzeme üretenler
29.11.2015
Başkanlık sistemi neden gerekli?
26.11.2015
Berat Albayrak kadar başınıza taş düşsün!
22.11.2015
İsmet Paşa ve Charlie Chaplin
13.11.2015
Keşke vicdanın da adın gibi olsaymış Melek Baykal…
7.11.2015
Yılmaz Özdil ve tayfası…
21.10.2015
Kırmızı boyayla devrim yapacaklarmış…
15.10.2015
Ya Türkiye’nin yanındasınız ya da…
10.10.2015
Halk Böyle İstedi
8.10.2015
Halk Böyle İstedi
3.10.2015
Bekir Coşkun yine coşmuş!
30.9.2015
Vay Kelkitli Aydın…
24.9.2015
Grup Tillo: “Ortağız Bir Namusa…”
22.9.2015
Sen Hep Konuş Reis…
19.9.2015
AK Parti’nin Doğal Lideri Erdoğan’dır!
17.9.2015
Sen PKK’yı Lanetleyebilir misin Demirtaş?
11.9.2015
Anasından Doğduğuna Pişman Edeceklermiş!
9.9.2015
Gün Erdoğan’ın Yanında Olma Günüdür!
4.9.2015
AK Parti’nin 8 Temel Hatası
2.9.2015
Akademisyenler Her Şeyi Bilir mi?
29.8.2015
MHP Reality Show!
26.8.2015
Hormonlu Aydın Mevsimi
21.8.2015
Başkan Erdoğan
19.8.2015
MHP Ne İşe Yarar?
15.8.2015
İstikşafinin Sonu…
12.8.2015
Selda Bağcan ve Sol Şiddet
10.8.2015
Atilla Yayla İlkeleri İçin Yaşar!
7.8.2015
Ahmet Hakan Nişantaşı’ndan Bildiriyor…
31.7.2015
Demek ki…
30.7.2015
Yüksekdağ ve Demirtaş’a 25 Soru
25.7.2015
Suruç ve İzmir’deki Suriyeli Çocuk
22.7.2015
3 Konu 3 Soru
17.7.2015
Kurusırt’ın Ardı
15.7.2015
2002’den Bugüne AK Parti…
9.7.2015
AK Parti - HDP Koalisyonunu Konuş(a)mamak…
4.7.2015
Doğu Türkistan İçin Dünya 5’ten Büyüktür!
30.6.2015
Muhalefete Dr. House Lazım!
26.6.2015
AK Parti – MHP Koalisyonu
22.6.2015
Nutella Koalisyonu
15.6.2015
Bu mektup sana
9.6.2015
Halk Böyle İstedi
6.6.2015
Buraya Kadar Demirtaş…
2.6.2015
Yapma Be Hakan Ağabey…
29.5.2015
Oy ve Ötesi Meselesi…
27.5.2015
Eski Bir Solcunun Hikayesi…
22.5.2015
Oyum AK Parti’ye, Nolmuş?
19.5.2015
Barajı Geçemeyeceksin HDP!
14.5.2015
Seni başkan yapacağız!
8.5.2015
Geç bu işleri Ahmet Altan!
4.5.2015
1 Mayıs Günlüğü…
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive