Düzce depreminde 20 kişiye mezar olan apartmanın müteahhidi Hamza Cebeci, Darülaceze'nin başına getirildi

13.8.2015 - Bu Yazı 2388 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Düzce depreminde 20 kişiye mezar olan apartmanın müteahhidi Hamza Cebeci, Darülaceze'nin başına getirildi

Düzce depreminde 20 kişiye mezar olan apartmanın müteahhidi Hamza Cebeci, Darülaceze'nin başına getirildi. Cebeci "3 kat yapacağım deseydim iş yapamazdım." diyerek kendini savunmuştu.

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Darülaceze'de son dönemde yaşananlar ibret verici. Arsasına ve binalarına göz konulan Darülaceze'de 2 yıldır başarıyla görevini yürüten Dr. Aylin Çiftçi görevinden alındı. Yerine müteahhit, mimar ve Üsküdar Belediyesi'nin eski İmar Komisyonu Başkanı Hamza Cebeci getirildi.

HAMZE CEBECİ KİMDİR?

Hamza Cebeci, 12 Kasım 1999'daki Düzce depreminde yıkılarak 20 kişiye mezar olan Işık Apartmanı'nın müteahhidi olarak biliniyor… Bu nedenle Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nin 10 ay ağır hapse mahkum ettiği Cebeci, 3 kat yapılması gereken yere 7 kat apartman diktiği ortaya çıkınca kendisini, "Ben müteahhitim. Kat karşılığı iş yaparım. Eğer ben 3 kat yapacağım deseydim iş yapamazdım." diyerek savunmuştu.

İMARA KARŞI OLAN GİTTİ, MÜTEAHHİT GELDİ

Darülaceze'de çalışanlardan, konaklayan misafirlere kadar herkesin çok sevdiği, mesleği doktorluk olan, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevinden Darülaceze Başkanlığı'na getirilen Aylin Çiftçi bir gecede görevinden neden alındı?
Çiftçi bu konuda konuşmak istemiyor.
Ancak, Çiftçi'nin Darülaceze için yapılan imar projelerine karşı olduğu ve apar topar görevden alınma sebebinin bu olduğu konuşuluyor. Zaten yerine getirilen kişinin de müteahhit olması bunun göstergesi değil mi?

120 YILLIK KURUM

Şişli Okmeydanı'nda 1895 yılında Sultan II. Abdülhamid tarafından 27 bin metrekarelik bir alana kurulan Darülaceze binasında halen 650'den fazla bakıma muhtaç, yaşlı, çocuk ve engelli barınıyor. Darülaceze'nin Şişli'deki arazisinde idare binası, 8 aceze dairesi, çocuk yuvası, revir ve hastane, cami, kilise, sinagog, iş ocakları, aş ocağı, fırın, hamam, çamaşırhane, gasilhane, hemşire ve bakıcılar için personel lojmanları, rehabilitasyon merkezi, hayvan kesimhanesi, demirbaş eşya deposu, kuru gıda ambarı, yaş sebze ve meyve muhafaza deposu, buzhane gibi üniteleri içine alan 20 bina kompleksi bulunuyor.

KORUMA KURULU KARŞI ÇIKTI

Darülaceze'nin sahibi olduğu ve halen otopark olarak kullanılan arazi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi imar plan değişikliğine gitmişti. Geçtiğimiz haziran ayı sonunda değişiklik İBB Meclis gündemine getirildi. Daha önce sağlık lejantında bulunan arazi için turizm fonksiyonu yüklenerek, 2.50 emsal ve 15 kat yapılaşma koşulları öngörüldü. Toplam inşaat alanı 28 bin 300 metrekareyi bulacak yapılaşma için İstanbul 2 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu karşı çıktı. Kurul yeni yapılaşmanın tescilli Darülaceze binalarına etki edeceğini, 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Yasası'nın buna müsaade etmediğini belirtti. İşte tam da bu tartışmaların yaşandığı dönemde Darülaceze Başkanı Aylin Çiftçi görevinden alınarak yerine müteahhit Hamza Cebeci getirildi. Sizce, "Öküz altında buzağı" mı aramış oluyorum? (Kaynak:Radikal)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
65 yaş üzeri ve 20 yaş altı için yeni düzenleme yapılacak
...
  
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Azap: Salgın 20-24 ay daha sürebilir
...
  
Yargıda süreler 15 Haziran 2020'ye kadar ertelendi
...
  
20 barodan cezaevi yönetmeliğine dava
...
  
120 bin genci ilgilendiriyor; terhis ve celplerin ertelenmesi gündemde
...
  
'Bu bir kadro hareketi ve hedef, partiyi 2019'da kurmak'
...
  
20 Soruda Sivas Katliamı ve yargı skandalları: UnutMADIMAKlımda…
...
  
G20 zirvesi başladı
...
  
Sayıştay'ın 2017 raporu İSKİ ve İETT’deki çarpıklığı ortaya koydu
...
  
YSK'nin iptal kararının maliyeti 206 milyar
...
  
İstanbul'da seçimlerin iptal edilmesine tepki yağdı: "6 Mayıs 2019, Türkiye’de yine darbe oldu"
...
  
Ekrem İmamoğlu: 2019 rüzgârı estireceğiz
...
  
AKP, 2014'te kazandığı bazı illerde henüz üstünlüğü sağlayamadı'
...
  
Seyfettin Gürsel: 2018’in ikinci yarısında tökezleyen ekonomi ve büyümenin geleceği
...
  
Bakanlık binasında 220, askeriyede 2 bin seçmen çıktı!
...
  
Yeni mezun 720 doktor güvenlik soruşturmasına takıldı
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive