SEL FELAKETİ GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

30.07.2019 - Bu Yazı 328 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

SEL FELAKETİ GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

 Akçakoca'ya bağlı Koçullu köyüne  içme suyu arıtma tesisi  yapan müteahhit firma, Sarıyayla barajından gelen Sarma deresine bundan 2 yıl önce  tonlarca ağırlıktaki hafriyat malzemesi dökünce 18 temmuz sabahı olanlar oldu.  Dere yatağına dökülen molozların dere yatağını tıkması sonucu birikerek göle doluşan sular bendi patlatınca,  büyük bir yıkıma yol açarak Değirmenağzı bölgesinde milyonlarca liralık maddi hasara yol açtı. 

Bundan 2 yıl önce Koçar eski muhtarı Yılmaz Kütük ile birlikte yaptığımız özel haberde, dönemin belediye başkanı Cüneyt Yemenici, İçme Suyu Arıtma Tesisini yapan yüklenici  firma, Akçakoca Kaymakamlığı, Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Düzce Valiliği uyarılılarımızı dikkate alsaydı, 18 temmuz sabahı yaşanan sel felaketinin yarattığı yıkımın sonuçları bu kadar büyük olur muydu?

Bu sorunun cevabını aramak için, kameraman arkadaşım İsa Keleş ile birlikte selin başlangıç noktası olan Sarmaderesi Yaylacık mevkisine gittik. Felaketi yaşayan köylülerle röportaj yaptık. Gördüğümüz manzara korkunçtu. Akçakoca Belediyesine ait Koçullu köyünde yapımı devam eden Arıtma Tesisinin temel kazısı yapım aşamasında çıkıralan tonlarca taş ve moloz, müteahhit firmanın nakliye masrafından tasarruf etmesi için Sarıyayla köyü Yaylacık mahallesinden Sarma deresine boşaltıldı. 

Sarma deresine dökülen kimilerine göre 500, kimilerine göre 1 500 kamyon tonlarca ağırlıkta ki hafriyat malzemesi dere yatağında büyük bir set oluşturarak, dere yatağında suni bir göl oluşturdu. Dere yatağı çevresinde tarlaları olan Sarıyayla, Kurugöl, Koçullu ve Koçar deresi sakinleri, 2 yıl boyunca müracaat etmedikleri kapı kalmamasına rağmen, günlük palyatif pansumanların dışında soruna kalıcı çözüm bulamadılar. Dere yatağı çevresinde tarlaları olan köylülerin fındık bahçeleri sel suları tarafından yok edildi.

Selden büyük zarar gören köylüler fındık bahçelerinin sele kapıldığını, sebze ve meyve bahçelerinin yok olduğunu ve sel sularlının getirdiği taşların dere yatağı içinde doğal küçük küçük gölcükleri doldurarak dümdüz ettiği söylediler. Dere yatağı içinde ki canlı yaşamı yok eden facia, derenin Karadeniz ile buluştuğu noktaya kadar olan bütün bölgede yıkıma yok açtı. Köprüler yıkıldı, işletmeler yerle bir oldu.

Eşi ile birlikte sel sularından canını zor kurtardığını söyleyen Hüseyin Kolçak, bugüne kadar kendilerine hiçbir devlet yetkilisinin ulaşmadığını ve zararlarını nasıl telafi edileceğini bilmediğini söyledi. felakete seyirci kalan ve göz yumanların mutlaka yargıya hesap vermesini isteyen Kolçak, zararının tanzim edilmesini istedi.

Değirmenağzı deresinde ki selin  başlangıç noktası burası diyen Koçullu köyünden bir başka  görgü tanığı ise, dere yatağına atılan hafriyat malzemesi dere yatağını kapattı ve baraj ve geriye doğru çok büyük bir göl oluştu.  Biriken suyun patlamasıyla birlikte dere kenarında bahçeleri olan köylüler büyük zarar gördü.

Sarma deresinden  gelen sel suları Korugöl deresinden gelen suyla birleşerek Değirmenağzı deresi üzerinde bulunan onlarca işletmeye milyonlarca lira zarar verdi Otomobiller sel sularına kapıldı. Koçar alabalık tesisleri, Kaşmirpar, Yeşil vadi, Cumayanı mesire alanı, 15 temmuz şehitler parkı, Tuana otel, Günbatmı tesisleri, dere boyunda ki düğün salonları ile  Akçakoca Belediyesine ait garaj ağır hasar gördü. Milyonlarca liralık hasar oluştu.

İHMALİ OLANLAR ZARARI KARŞILASIN

Dere yatağını dolum sahası yapan ve buna izin verenler birinci derece sorumludur. Göz göre göre çevre katlimanı neden sorumsuz yerel yöneticiler yüzünden Milyonlarca lira zarar urayan işletmeler  ile tarlaları sel sularına kapılan köylüler hukuk mücadelesi açmaya hazırlanıyor.  Zararlarının telafisini istiyor.

Haber& Röportaj: Nevzat CİNGİRT

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
'Kobani'ye saldırı olursa bundan Erdoğan kişisel olarak sorumlu tutulacak'
...
  
Yüzünü görmek isteyenlerden 500 lira alan 'sahte peygamber' gözaltında
...
  
HDP’den Selçuk Bayraktar’a 'SİHA' yanıtı: İşte savaşın bir nedeni de bu
...
  
Gözaltındaki Diken yazıişleri müdürü Fatih Gökhan Diler adli kontrolle serbest
...
  
CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı ile birlikte 8 kişi gözaltına alındı
...
  
Murat Sabuncu: AKP içinde Kavala’nın tutukluluğuna itirazlar yükseliyor
...
  
Ekonomist Prof. Dr. Selva Demiralp: Sistemde tıkanma söz konusu
...
  
İstanbul Üniversitesi: Silivri depremi Marmara fayından farklı; bir uyarıcı ve bilimsel fırsat
...
  
Diyanet’in önlenemez yükselişi
...
  
34 Yıl Sonra İlk Kez Yayınlanan 12 Eylül Hapishaneleri Belgeseli
...
  
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni ziyaret eden HDP heyeti, Mesut Barzani ile görüştü
...
  
Damat Selçuk Bayraktar'ın şirketine, Sabah ile ATV'nin sahibine ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni yapan firmaya 14 milyar liralık teşvik
...
  
6-7 Eylül'ün tanıklarının anlatıları: İstiklal Caddesi eşyadan bir metre yükselmişti
...
  
HDP’li Türk’ten sitem: “Biz demokrasi adına gelip İstanbul’da seçim çalışması yaptık, tepkinizi yükseltin”
...
  
Selvi: Devlet kayyım atıyor da ne oluyor, halk yine HDP'yi seçiyor
...
  
Kılıçdaroğlu'ndan kayyım tepkisi: Bu mesele HDP meselesi değil, yapılan milletin iradesine saygısızlıktır
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive