Berin UYARBookmark and Share

Dün İstanbul’da dört kardeş intihar etmiş


6.11.2019 - Bu Yazı 3861 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Yazması ne kadar kolay, altı sözcük. Sönen dört yaşam. Hem de ne pahasına? Pisi pisine. Yoksulluktan, elektrik parasını ödeyemediklerinden, maaşlarına haciz geldiğinden belki de o akşam ağızlarına atacak iki lokmaları olmadığından.

Haberi, fırından aldığım çıtır çıtır bir simidi yerken gördüm bir haberde. Boğazımda kaldı. Yiyemedim. Mideme ağrılar girdi.

Fotoğraflarını paylaştığım bu iki kadın ne kadar neşeli görünüyor bir sofranın başında. Ama onlar şimdi iki erkek kardeşleriyle birlikte morgda...

Dünyanın öbür ucunda değil, burnumuzun dibinde, İstanbul’da Fatih’te... Komşular, dayanışma, ekmeğini paylaşma... Tüm bunlarla kurtulmaz toplum, ama sosyal kurumlar, devlet... Neredeler? Halkı açlıktan kıvranırken paralarını nasıl harcayacağını, nerelerde saklayacağını bilemeyen haşmetlularımız acaba biraz olsun utanıyorlar mıdır?

Ölümü seçen dört kardeş meslekleri olan, birlikte yaşayıp hayatı paylaşan dört insan. Yayınlanan fotoğraflarına baktım. Kız kardeşlerin neşe içinde bir sofrada çekilmiş fotoğrafları. En küçüğü 48, en büyüğü 60 yaşında. İki kadın iki erkek. Müzik öğretmeniymiş biri, diğeri de kurye. Kardeşlerden biri güzel sanatlar üniversitelerinden birinde çıplak modellik de yapmış bir süre. Evde depresyon ilaçları bulunmuş. Demek ki ne kadar uzun bir zamandır maddi sıkıntı çekiyorlar ki, maaşlarına el konduğu gibi, elektrikleri de kesilmiş o sabah. Çaresizlik nedir bilirim, biliriz. Ama böyle bir çaresizliği yaşamadığım için ne kadar talihli olduğumu düşündüm.

Dünden beri aklımda bu kardeşler. Bu korkunç kararı nasıl almışlardır, tartışmış mıdırlar, içinde bulundukları çıkmazı kimselerle paylaşmışlar mıdırlar, bu durumu kimse farketmemiş midir? Siyanürün tadı nasıldır? Biz artık komşusuyla bir tas çorbamızı paylaşamayacak kadar mı uzaklaştık birbirimizden ve acımasız olduk artık?

Şimdi bana kimse, “bu sondan devlet sorumludur” demesin. Onu biliyoruz zaten. Şu anda benim düşündüğüm olayın insanlık boyutu. Bu Fatih dediğimiz yerde camiler, tarikatlar, dini yardım kuruluşları kaynar. Afrika’daki “Müslüman kardeşlerimizin” karnının doyması kadar, komşusunun karnının doyup doymadığını merak etmeyen bir cemaat. Acımasızlık, bencillik, vurdumduymazlık ve kötülük ve hatta düşmanlık tohumu saçıldı bir kere topluma... Etimizi, kemiğimizi, vicdan ve yardımlaşma, dayanışma duygularımızı kemirip bitirmekte.

Şimdi düşündüm de, aynı durumda olan ne çok insan var. Kim bilir kaç kişi diyemem, çok kişi olduğunu ve insanların artık karınlarını doyuramayacak duruma geldiklerini görüyoruz. Devlet dairelerinin kapısında kendini yakanlar, çocuğunu doyuramadığı için intihar edenler... Haberler bu acı olaylarla dolu. Ama duymuyoruz, belki de duymak istemiyoruz.

Biz de ve ben de yazıyorum. Kime? Neden? Ne işe yarayacak?

Hiç.

Biraz rahatlamak, belki paylaşarak, dertleşerek ayakta kalmaya çalışmak yaptığımız. Ama şu anda, benim bu satırları yazdığım bu dakikalarda kim bilir kaç anne evladını sade suya tirit bir çorba içirerek uyuttu, kaç insan yukarıda yaşanan dramın benzerini planlıyordur, bilmiyorum. Ve bunu düşündükçe çaresizlikten mideme kramplar giriyor.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, iç mekan ve yiyecek

Facebook Yorumları

reklam
6.11.2019
Dün İstanbul’da dört kardeş intihar etmiş
4.11.2019
"RUHUN KIŞI“NA KARŞI ÖNLEM
26.10.2019
Şili halkının direnişinin benim kuşağımda bıraktığı derin izler vardır
10.1.2017
8 Ocak günü aramızdan sessiz ve sitemsiz ayrılan kardeşim Zerrin Tümay için
4.11.2016
AYDIN ABİMİ YAZMAK İSTİYORUM, DURMADAN HEM DE... (2)
2.11.2016
Aydın abimi yazmak istiyorum, durmadan hem de...
18.9.2016
Bir TARIK AKAN anısı...
7.5.2016
DİNMEYEN BİR YÜREK SIZISI
14.2.2016
DUVARA TEBEŞİRLE YAZILAN
15.1.2016
DİK DURMAK KOLAY DEĞİL
25.12.2015
Bugün 24 Aralık
20.11.2015
Doğan Abi ve eşi Nesrin Görsev için yazdım
5.8.2015
Bir Yıldız daha kaydı
31.7.2015
BİR YAPRAK DAHA DÜŞTÜ
22.6.2015
Bir inat abidesi: Babam
8.6.2015
Sevincimi paylaşmak istiyorum
29.03.2015
ÇIRILÇIPLAK!
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive