Atilla Aytemur

SerbestiyetBookmark and Share

Cumhur İttifakı çöker mi?


8.11.2018 - Bu Yazı 319 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

  Ekim ayının ortasından itibaren işlerim nedeniyle yazılarıma biraz ara vermiştim. Ama Türkiye sayısız önemli olayı baş döndürücü bir hızla yaşamaya devam ediyor. Bu sefer de öne çıkan kritik gelişme, Türkiye’yi birçok bakımdan değiştirmeyi hedefleyen Cumhur İttifakı’nın ortakları arasındaki yerel seçim anlaşmazlığı oldu.

AK Parti, ara seçimde MHP’nin ittifak arzusu hilâfına Mart 2019 sandığına tek başına gitmekte ısrar etti.

Halbuki kamuoyundaki yaygın tahmin Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de sürmesi yönündeydi. Beklentileri ters köşeye yatıran anlaşmazlık, “Cumhur İttifakı çöküyor mu” sorusunu gündemin üst sıralarına taşıdı.

Kader ortaklığı

7 Haziran 2015 genel seçimlerinin ardından adım adım inşa edilen ittifak, şimdiye kadar çok ciddi siyasî değişikliklere imza atmıştı.

Demokrasiden uzaklaşmada ve otoriter bir rejimin inşasında fazla bir sorun yaşamayan bu milliyetçi ve İslamcı-muhafazakâr partiler, aralarındaki ittifakı kader ortaklığına dönüştürmüş gibi davranıyorlardı.

Birlikteliklerini “milli ve yerli” ilân ettiler; ülkede ve bölgede olan biten her şeyi bu kavramlaştırmayı haklı çıkaracak manipülatif yorumlarla ele aldılar. İttifakı inşa etmek için sağa sola bakmadan, doğru-yanlış, haklı-haksız demeden dümdüz gittiler.

İttifaklarına böylesine abanan ikilinin daha ilk tökezlemesinin, muhtelif kesimlerde “çöküyor galiba” algısına yol açması normal sayılmalı. Ama Cumhur İttifakı’nın hakikaten çöküp çökmeyeceği hususunda sağlıklı bir tahminde bulunabilmek için, bu ilişkinin kısa tarihine ve ortak adımlarının mahiyetine daha yakından bakmak icap eder.

İttifakı neler hazırladı?

Bilindiği gibi, AK Parti tek başına hükümet kurma imkânını ilk kez 7 Haziran 2015 seçimlerinde yitirdi.

MİT tırlarını, Gezi olaylarını ve 17-25 Aralık (2013) yolsuzluk soruşturmalarını kapsayan süreç, siyasal yelpazesi oldukça geniş bir muhalif birikimi ortaya çıkararak seçimlere giden süreci hazırladı.

Seçim öncesinde, iktidarın devlet içindeki gayriresmi ortağı Fethullah Gülen cemaati ile AK Parti arasındaki anlaşmazlık çoktan açığa çıkmış ve sert bir savaşa dönüşmüştü.

Öte yandan, 2013 Mart’ında başlayan Barış ve Çözüm Süreci’nin AK Parti’ye Kürt seçmenden umduğu oy desteğini sağlamadığı görülüyor; bu da seçimlere doğru örgütte içten içe büyüyen bir huzursuzluğa yol açıyordu.

O sıralar Arap Baharı Suriye’ye sıçramıştı ve ülkede kanlı bir iç savaş yaşanıyordu. Bölgeye kendi politikaları doğrultusunda şekil vermeye çalışan ABD’nin, IŞİD’le savaş gerekçesiyle PKK-PYD-YPG’yle kurduğu yakın askeri ve siyasi ilişki dikkat çekiyordu. İktidar, bu örgütlerin özellikle Türkiye’nin güney sınırındaki belli bölgelerde hakimiyet sağlayarak güçlenmesini ve kantonal bir idari sisteme yönelmesini ülke için risk ve tehdit olarak görüyor, gelişmelere sert tepkiler veriyordu.

İktidar kendisini uluslararası düzeyde yalnızlık ve kuşatılmışlık içinde görüyordu. Bölgede ipleri elinden kaçırmış, edilgen ve olayların arkasından sürüklenmekte olan bir yönetim algısı yerleşmeye başlamıştı. 

2014 Mart’ındaki yerel seçimler ile aynı yılın Ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimi bu şartlarda gerçekleşmişti. MHP’nin fazla bir varlık gösteremediği bu seçimlerde, HDP yüzden fazla sayıda belediye başkanlığı kazanarak, parti başkanı Selahattin Demirtaş ise cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye çapında yüzde 10’a yakın oy alarak dikkatleri üzerinde toplamıştı.

Her şey o seçimle başladı

7 Haziran 2015 genel seçimlerinin sonuçları iki partiyi derin bir endişeye sevk etti. Tek başına iktidar konforu sona eren AK Parti, her zaman çok eleştirdiği koalisyon formülüne muhtaç hale gelmişti. MHP ise barajı güç bela geçip, HDP’nin ardından parlamentonun dördüncü partisi konumuna gerilemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimin üzerinden çok geçmeden AK Parti’nin koalisyon arayışlarına karşı tavır aldı. Aynı şekilde Bahçeli de muhalefetin içinde yer alacağı herhangi bir koalisyon formülüne kesinlikle yol vermedi. Erdoğan, tabii AK Parti’nin ve ayrıca MHP’nin desteğiyle, seçimlerin 1 Kasım’da yenilenmesi kararını verdi. CHP ve HDP’nin o dönemde sergilediği seçenek yaratamama zaaflarına burada yer vermiyorum.

7 Haziran 2015 ile 1 Kasım 2015 arasındaki dönemde, MHP ve AK Parti’de Cumhur İttifakı’nın yolunu açan büyük dönüşümler yaşandı.

Bu dönemde gerçekleşen bazı olaylar, ikiliye yeni yönelimlerini gerekçelendirmeleri için yeterli fırsatı verdi.

Kürt Sorunu ve Suriye faktörü

Bu olaylara kısaca göz atalım.

PKK, Kürtlerin yoğun olduğu bazı il ve ilçelerde, Suriye’deki kantonal sisteme benzetilmeye çalışılmış teatral özyönetimler ilân etti. Aynı günlerde Suruç’ta, yardımlaşma ve dayanışma için Kobani’ye gitmeyi planlayan çok sayıda gencin ölümüne yol açan bir bomba patlatıldı. Hemen ardından Ceylanpınar’da iki polis, lojmanlarında uyurken öldürüldü. Bunu takiben muhtelif yerlerde HDP parti binaları saldırıya uğradı ve yakıldı. PKK bütün Türkiye’yi kapsayacağını iddia ettiği “yeni devrimci halk savaşı”nı başlattı. Özyönetim ilân edilen il ve ilçelerde hendek ve barikatlarla sürdürülen, anlamı tartışmalı direnişte çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Devletin devâsâ ordu ve polis gücüyle yürüttüğü müdahale sonucu o kent ve kasabalar viraneye döndü. Hayat söndü ve yoğun iç göçler yaşandı.  Sonunda devlet baskın çıktı ve HDP’nin belediye başkanlıkları kayyumlara devredildi. Genel başkanı, milletvekillerini, parti yöneticilerini ve üyelerini kapsayan geniş tutuklamalar oldu.

Bu atmosferde yenilenen seçimde, AK Parti ve MHP olağanüstü yoğun bir milliyetçi propaganda sürdürdü.  Gelecekteki Cumhur İttifakı’nın temel çerçevesini oluşturacak “beka sorunu... milli ve yerli olmak... Ortadoğu coğrafyasında Türkiye’yi de parçalayacak operasyonlar... komplolar... terör örgütüyle işbirliği yapanlar” gibi söylemleri piyasaya sunmaya başladılar.

1 Kasım 2015 seçimleri iki partinin beklediği sonucu az çok verdi. AK Parti hem hükümeti kurdu, hem de Erdoğan’ın isteği üzerine (seçimi kazanmışlığına karşın) Ahmet Davutoğlu’nu, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ve ekibini tasfiye ederek, ittifak döneminin ikinci aktörü olacak olan Binali Yıldırım’ın önünü açtı.

İktidar FETÖ darbesini nasıl ele aldı?

Gülenciler 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde bulunduğunda, Cumhur İttifakı’nın tamamlanması için sadece birkaç fırça darbesine ihtiyaç kalmıştı. Yenikapı Mutabakatı pekâlâ ulusal bir mutabakat yönünde geliştirilebilecekken, AK Parti bundan sonrasında milliyetçilik dozunu artırma, demokrasiyi sınırlama, otoriterleşme, muhalefeti ve muhalif medyayı susturma, öğretim üyelerini sindirme, üniversiteleri kontrol altına alma ve sonuçta, parlamenter sistemden uzaklaşarak rejimi olağanüstü yetkili bir başkanlığa doğru bükme gibi, sağcı popülist rejimlerde sık gördüğümüz uygulamalara yöneldi. Bu tercih, 15 Temmuz sonrasında, böylesi yönelimlere fıtratı gereği sorgusuz destek verecek MHP ile birlikte yürüyeceklerini gösteriyordu.

İki partinin OHAL, KHK’lar, yaygın ve hukuksuz tutuklamalar, işten çıkarmalar ve benzeri uygulamalarda buluşması sorun olmadı. AK Parti demokrasi, özgürlük ve insan haklarından uzaklaştıkça koşar adımlarla MHP’ye yaklaştı.

16 Nisan 2017 Başkanlık Referandumu ve ardından yapılan 24 Haziran 2018 genel seçimleriyle Erdoğan, yıllardır hayalini kurduğu ama bir türlü fırsatını yakalayamadığı başkanlık hedefine ulaştı. Lümpen bir ırkçılık ile şöven taşra milliyetçiliği arasında gelgitler yaşayan MHP ise, hem ikiye bölünmesinin yarattığı problemleri aşarak Meclise girdi, hem de oyunu bir miktar artırdı. İşte Cumhur İttifakı böyle bir süreçte şekillenerek bugüne geldi.

Çökmedi ama…

Türkçülük ile İslâmcılık akımlarının tarihsel olarak barışık olduğu pek söylenemez. MHP ile AK Parti’yi bir araya getirenin yüksek idealler değil, muhtevasını bildiğimiz parti odaklı ihtiyaçlar üzerinden oluşturan bir siyasal pragmatizm olduğunu ileri sürmek, sanıyorum onlara yapılmış bir haksızlık sayılmaz.

Türkçülük ile İslâmcılık bazı dönemlerde koalisyonlarda buluştular ama bu birliktelikler memlekete hiç de hayırlı sonuçlar getirmedi. Son üç yıldır şahit olduklarımız bunu bir kez daha doğruladı.

Gelinen nokta itibariyle “Cumhur İttifakı çöktü” denilecek bir durum henüz yok. Adana, Mersin, Manisa ve Osmaniye gibi illerdeki yerel yönetim anlaşmazlıklarıyla, ya da devamının geleceği belli olsa da Melih Gökçek ve Bedrettin Dalan salvolarıyla tamamen çökmesini beklemek gerçekçi görünmüyor.

Zaten Erdoğan ve Bahçeli de anlaşmazlığı derinleştirmemek için yoğun çaba sarf ediyor, kelimelerini  tartarak konuşuyor, partilileri dikkatli davranmaları için uyarıyorlar. Belli ki anlaşmazlığın büyüyüp ittifakın temelli yıkılmasına yol açmasını istemiyor; yerel seçim sonrası hasar tespiti yapıp yaraları tedavi etmeyi planlıyorlar.

Ama bir nokta var ki, hesaplarını alt üst edebilir: Bu anlaşmazlığın özellikle Ankara ve İstanbul gibi bazı şehirlerde muhalefet lehine sonuçlar yaratması... Böyle bir sonuç yalnız Cumhur İttifakı’nın değil, başkanlık rejiminin geleceğini de tartışmaya açar ve erken seçim ihtimalini gündeme taşır.

Şüphesiz benim bu gördüğümü, yelpazesi hiç de dar olmayan muhalefet de görüyordur. 

Facebook Yorumları

reklam
21.4.2019
HDP seçimlerde ne yaptı?
14.4.2019
AK Parti ülkeyi nereye sürüklediğinin farkında mı?
6.4.2019
Adresini arayan uyarı!
3.4.2019
Sıradaki kriz: S-400’ler
22.3.2019
Başkası Adına Konuşmanın Haysiyetsizliği (*)
9.3.2019
Zorlamayalım, “beka” seçimlere sığmaz!
5.3.2019
CHP manifestosu neler vaat ediyor?
19.2.2019
AK Parti manifestoda ne diyor, ne demiyor?
10.2.2019
Seçilmişlerin meşruiyeti ve Venezuela
29.1.2019
Trump’ın açtığı kapıdan giren mevzular
11.1.2019
Parti kapattırma sevdası
3.1.2019
“Alışamadık”
21.12.2018
Böyle gider mi?
14.12.2018
Oslo toplantısı AK Parti’nin oyunu mu?
30.11.2018
Seçimler ve iktidar koalisyonunun menüsü
27.11.2018
Osman Kavala’dan gizli örgüt lideri çıkmaz!
8.11.2018
Cumhur İttifakı çöker mi?
18.9.2018
Tekrar AB yoluna giriyor muyuz?
30.8.2018
Biraz vicdan…biraz adalet…hepsi bu!
23.8.2018
Kanal (3) Risk bombası!
17.8.2018
Kanal (2) Türkiye, ücretli geçişe zorlayabilir mi?
8.8.2018
Kanal İstanbul hakiki bir ihtiyaç mı?
29.7.2018
N’olacak bu CHP’nin hali!
21.7.2018
Gitti OHAL, geldi “bu hal”!
6.7.2018
Seçimler ve başkanlık sistemi
7.6.2018
Aldatılmalara doyamıyoruz!
1.6.2018
Ahmet Maranki vakası
24.5.2018
HDP’nin konumu ve Millet İttifakı
28.4.2018
CHP’nin hamlesi
16.4.2018
“Siyasi ayak” Erdoğan iddiası...
26.3.2018
Boykot muhalefete yaramaz!
22.3.2018
Ötesini görmek
5.3.2018
İttifak yasasını anlama rehberi/ Sandık devletin “güvenli” kolları arasında
23.2.2018
HDP’de yeni dönem
12.2.2018
Olaylar, partiler ve yaklaşan seçimler
29.1.2018
Canan Kaftancıoğlu
3.1.2018
Ne zulüm ne merhamet; yalnızca adalet!
22.12.2017
Trump, ne yaptın sen!..
12.12.2017
Yeni Suudi veliaht (3) ABD bu işin neresinde?
24.11.2017
Yeni Suudi veliaht ne yapmak istiyor? (1)
3.11.2017
Gezi olayları ve Kavala hakkında bir tanıklık
27.10.2017
HDP’den özeleştirel çıkışlar
16.10.2017
AK Parti geç mi kaldı?
2.10.2017
Sosyalistler Kürt referandumuna nasıl baktı?
27.9.2017
Hamas: Meşruiyet arayışında bir adım daha
18.9.2017
Siyasal nebbaşlara geçit vermeyelim!
11.9.2017
Referanduma itirazlar ve PKK’nın tavrı
31.8.2017
Bülent Uluer’i uğurlarken
14.8.2017
Şu halimize bakın!
8.8.2017
Diyanetin FETÖ raporu: Niçin geç kaldım!
1.8.2017
Cumhuriyet gazetesi dâvâsı ve metal yorgunluğu
25.7.2017
Meclis’teki içtüzük bombası
18.7.2017
Kaçan fırsat
14.7.2017
Bazen bir yürüyüş, bir yürüyüşten fazlası olabilir
22.6.2017
Muhalefetinizi nasıl istersiniz?
17.6.2017
Dindarlar ve laikler arasındaki ilişkiler
11.6.2017
“Yan yana ve birarada olanlar”ın çağrısı
1.6.2017
İki kongre
26.5.2017
Hamas’ın meşruiyet arayışı
23.5.2017
CHP’de neler oluyor?
30.4.2017
Bu sonuçlar huzur verir mi?
10.4.2017
Son hafta için özet ve birkaç soru
29.3.2017
Referanduma giderken “Hak ve Adalet”
18.3.2017
Sorunları uhulet ve suhuletle çözmek
12.3.2017
Kılıçdaroğlu’nun “gafı” ve Alaattin’in Lambası
6.3.2017
28 Şubat’ın 20. yılında mağduriyet ve muktedirlik
26.2.2017
“Gırgır” dergisi kapanırken
19.2.2017
“Evet” nasıl anlatılıyor?
12.2.2017
Alt tarafı hükümet sistemi, deyip geçmeyelim (2)
5.2.2017
Alt tarafı hükümet sistemi, deyip geçmeyelim!
29.1.2017
Müfredat değişikliğine Atatürk’ten başlamak
17.1.2017
Tunus başardı; ya Türkiye?
11.1.2017
Reina katliamı ve hayat tarzı tartışmaları
3.1.2017
Umutlandıran üç olay
28.12.2016
Kaos günlerinde referandum
22.12.2016
Ne günlerden geçiyoruz!
3.12.2016
AB’nin yolu kendisinden önemli
22.11.2016
Başkanlık sistemi ve düello
15.11.2016
CHP bildirisi ve iki cephe
7.11.2016
Kışanak ve Anlı’yı hapsetmekle ne kazanılacak? (2)
2.11.2016
Kışanak ve Anlı’yı hapsetmekle ne kazanılacak (1)
24.10.2016
Bahçeli bunu hep yapıyor
17.10.2016
CHP sempozyumu ve Ankara katliamı
9.10.2016
JİTEM’ci albay ve Cumartesi Anneleri
2.10.2016
Atışma değil tartışma ve reformun tam zamanı
25.9.2016
Tartışma ihtiyacı
18.9.2016
Hatâlı uygulamalar havayı iyice bozuyo
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net