A.Esra YALAZANBookmark and Share

Gorki’nin Tolstoy anıları ve hafıza


26.8.2018 - Bu Yazı 502 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

  Hikayenin hayattan daha büyük olduğuna inanırım ben. Hikaye yoksa insan da yoktur. Yıllarca ruhumuzun karanlık dehlizlerinde saklayıp kendimizi keşfetmek, yeniden inşa etmek için anlattığımız hikayeler hafızadan da fazladır. Onlar sadece geçmiş yaşantıların, kırık dökük hatıraların değil gelecek tahayyülünün izlerine de taşırlar çünkü. 

Sevdiği yazarın ‘otobiyografik hafızasına’ güvenmek, oradan süzülerek kendi portresini çizen yazarın samimiyetine, dürüstlüğüne inanmak ister okur. Onun düşüncelerinin, duygularının ardında biriken anılarını mutlak bir gerçekmiş gibi kabul etme eğilimindedir çoğu zaman. Oysa hikayeler, onları aktaranların hafızasında bozulur, değişir ve sürekli yenilenir. 

Andre Maruois’ın hatırlattığı gibi ‘hafıza’ büyük bir sanatçıdır. Orası hatırlananların ilk haliyle saklandığı soğuk, dış etkilere kapalı bir dolap değil. Ele geçirdiği her şeyi yontan, cilalayan, eksilten, çoğaltan, çürüten, dönüştüren bağımsız bir ‘canlı’. Her bir hatıranın diğerinin izlerini gölgelediği, bazen sahibine isyan eden bazen de onu isteklerine boyun eğdiren anlaşılmaz bir sistem hafıza.

tolstoy ve gorki

Estetik, kaotik ve şiirsel bir süreçten geçen hafızadan süzülen hatıralar usta bir yazarın zihninde unutulmaz metinlere dönüşebilir. Hayatı kendi gerçeklik algısının tüm damarlarıyla kavramak isteyen Tolstoy bu anlamda sahiden benzersiz bir yazar. 

Özellikle hayatının son 30 yılını hayatın anlamını keşfetmek öğrenmek için yazan Tolstoy hakkında en çarpıcı biyografilerden birisini yazan Zweig, onu anlatmanın imkansızlığını tarif ediyordu: 

“Tolstoy’un eserlerini açık ve seçik bir şekilde, keskin bir gözlemle okumasını bilen biri için, her türlü biyografi, onu anlatan her çeşit belge, kelimenin tam anlamıyla gereksizdir; çünkü Tolstoy’u dışardan bakarak inceleyen hiç kimse ifadedeki açıklık ve saçıklık bakımından, kendi benliğini dikkatle inceleyen bu gözlemciyi aşamaz. O bizi en tehlikeli çatışmaların ortasına götürür, en gizli duygularını açıklar bize. Goethe’nin şiiri gibi Tolstoy’un nesri de, bütün bir hayat boyunca, imajdan imaja geçerek gelişen ve birbirini tamamlayan bir, tek ve büyük bir itiraftan başka bir şey değildir”. 

tolstoy

Zweig, bu tespiti sadece onun romanlarında, kendini izleyen ve yaratan “kahramalarına” bakarak yapmıyor. Yazarın sürekli değişen portrelerine rağmen aynı kalabilen kişiliğinden de bahsediyor. Ölünceye kadar onun ruhuna eşlik eden, ailenin, edebiyatın, dinin, metafizik problemleri aktardığı günlükler ve mektuplar da “otobiyografik” sanatının bir parçası. 

Binlerce sayfalık günlüklerle, kendisini sonu olamayan bir kitaba dönüştürmek isteyen Tolstoy’a, ‘İhtiyar Bilge’ diye anılan yazarın biyografilerine ve efsaneleştirilmiş hayat hikayesine rağmen onun hakkında farklı ne söylenebilir ki, diye düşünenler olacaktır. 

Eğer benim gibi yazarların keskin bıçakları ve değişken duygularıyla birbirlerine dair yorumlarını okumaktan hoşlanıyorsanız Gorki’nin Anıları’nda edebiyat tarihinin “en iyi bilinen” yazarı hakkında aldığı notlar ve izlenimleri yeni bir bakış açısı sağlayacaktır. 

tolstoy

‘Tolstoy’dan Anılar’, Gorki’nin Tolstoy’un ağır hastalığıyla iyileşme sürecini kapsayan dönemde yazdığı bölük pörçük notlardan derlenmiş. O her ne kadar “Kağıt parçaları üstüne çalakalem karalanmış şeylerdi” dese de pırıltılı ifadelerini okuyanların rahatça anlayabileceği gibi, belli ki geleceğe kalsın diye yazılmış ve saklanmış. Sonuna ölümünün etkisi altında yazdığı bitmemiş bir mektubu eklemiş. Tabii ki gelecek kuşaklar Tolstoy’u Gorki’nin cümleleriyle de tanısın diye. 

Kitaptaki notlara geçmeden önce, Maksim Gorki’nin meşhur üçlemesinin (Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken, Benim Üniversitelerim) edebiyat tarihinin en hakiki ve çarpıcı otobiyografilerinden birisi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Tolstoy hakkında düşünen, yazan, yüceltmenin ötesinde gözlemlerini aktaran yazar, sıradan bir anlatıcı değildi kuşkusuz. 

gorki

“Çocukluğum”un hemen başındaki cümleler, kendi edebiyat anlayışını da gösterir: “Ama gerçek, acıma duygusundan üstündür. Kaldı ki, ben burada kendimi değil, sıradan Rus insanının o gün bugündür yaşamakta olduğu boğucu, kahredici, ürpertici çevreden edindiğim izlenimleri anlatıyorum”. 

Bir yazarın diğerine hissettiği muhtemel öfkeye, belki biraz kıskançlığına rağmen sevecen bir saygıyla yaklaşmasındaki incelikten etkileniyorum doğrusu. O gölgeli bahçede ‘gün ışığına’ çıkan duygular, izlenimler bazen yazarın kendi hakkında yazdıklarından daha etkili oluyor. Bir yazarın bakışıyla sevilen başka bir yazarı izlemenin hazzı da çok özel tabii. 

Gorki kızdığı, eleştirdiği, bazen acımasız yorumları karşısında küçük bir çocuk gibi küsüp alındığı Tolstoy’a dair bir tespitle başlamış notlarına: “Onu her şeyden daha çok uğraştıran, açıktan açığa kemiren düşünce. Tanrı düşüncesi. Gerçekten bir düşünce değil de, kendisinden daha yukarılarda duyduğu bir şeye karşın çılgınca bir direnme gibi bir şey bu zaman zaman”. 

gorki

Eleştirenlerin kendisini Homeros’la andığı, çağının pek çok yazarı tarafından Tanrısal bir yaratıcı güce sahip olduğuna inanılan Tolstoy’u böyle tarif etmesi anlaşılır. Aralarındaki kırk yaşın neden olduğu zaman sıçramasına rağmen onu “zamansız” bir yazar olarak izlemiş belli ki. Yüceltirken ya da eleştirirken kendisine olan mesafesini de çekinmeden hatırlatmış; “Bana duyduğu ilgi etnolojik. Onun gözünde ben, tanımadığı soydan gelme bir varlığım - hepsi bu”. 

Bir gün ona “Boğa” adlı öyküsünü okumuş. Tolstoy, önce “dil kurnazlıkları” hakkındaki bilgisini övmüş. Sonra kıyasıya eleştirmiş: “Ama sözcükleri kullanışın ustaca değil; sizin o köylülerin hepsi de büyük bir ustalıkla konuşur. Gerçek yaşamlarında söyledikleri, budalaca tutarsız şeylerdir, bir köylünün ne demek istediğini ilk çırpıda anlayamazsınız. İyi bir köylü kafasından geçenleri hiçbir zaman belli etmez. Bir çıkar sağlamaz çünkü bu kendisine…

Kuşkucudur; içinden geçeni karısına bile söylemekten korkar. Ama siz köylülerin her öyküsünde her şey her an açılıveriyor. Evrensel bir bilgelik kurulu sanki. Hepsi de özdeyişlerle konuşuyor. Bu da gerçek yaşamdan uzak bir şey”. 

Malum, Tolstoy karakterlerini hakiki kılmak için ait oldukları sınıf özelliklerinin, kullandıkları dilin, kültürel iklimin gerçek olmasını tercih eden bir yazar. Gorki’yi böyle hırpalaması doğal. Ancak bu konuşmada Gorki hemen kendisinin de konuşmalarında özdeyişleri kullandığını hatırlatınca, “Asla” diyor. Ve kısa bir açıklamadan sonra ona basit bir nasihat veriyor: “Hiç kimsenin seni etkilemesine göz yumma, hiç kimseden de korkma. İşte o zaman başarılısın”. Tolstoy’u büyük bir yazar yapan onca özelliğinin yanı sıra yazıya dair inancından asla taviz vermeyen bu net duruşu. 

Kitapta yazmak isteyenlerin ilgisini çeken başka anektodlar da var. Gorki, başka bir gün ona “Ayaktakımı Arasında” adlı oyundan birkaç bölüm okuyor. Onu da eleştiriyor ve soruyor: “Oyun yazmak güçtür. Ama orospuyu iyi çizmişsin. Öyle olurlar mı hep? Çok orospu tanıdın mı?”. “Evet, bir zamanlar” diye cevap veriyor Gorki. 

Tolstoy’un yorumu yine acımasız: “Belli. Söylediklerinin çoğu senden, kendinden çıkıyor. Onun için kesin doğal özellikler gösteren kişilerin yok, bütün kişilerin de aynı yüzü taşıyor. Kadınları anlayamadığını söyleyebilirim; kadın kişilerinden hiçbiri iyice belirmiyor. Hiçbir iz kalmıyor insanda onlardan”. 

Öte yandan başka bir notta Gorki’den Tolstoy’un kadınlara yaklaşımını da okuyoruz: “Kadınlara amansız bir düşmanlık besliyor bence…Alabildiğince bütün tatları almayı başarmış bir erkeğin düşmanlığı bu ya da ruhun “gövdenin aşağılık dürtülerine” karşı düşmanlığı”. 

Tolstoy’un kimi zaman o tanıdık yazar kibrinin ötesine geçen kaba bencilliğiyle kadınlara pek nazik yaklaşmadığı sır değil. Çehov’un “Çok zamparalık yaptın mı gençliğinde” sorusuna “Ben durmak bilmezdim” diye cevap veriyor ve başka bir gün ispinoz kuşunun kıskançlığıyla ilgili konuşurken bugün söylendiğinde bile kadınları irkiltebilecek bir yorum yapıyor : 

“Bir erkeğin, bir kadına, o kadının, kendisiyle ilgili olarak bilmesi gerekenden fazla şeyler söylediği anlar vardır. Erkek söyler, sonra da unutur ama kadın unutmaz. Kıskançlık, insanın ruhunu küçük düşürme korkusundan, hor görülme, gülünç olma korkusundan doğar belki de. Bir erkeği …inden tutan kadın değil, ruhunun …inden tutan kadın tehlikelidir”. Tolstoy her zamanki gibi fazlasıyla açık sözlü. 

tolstoy

Bu tür kitapların güzel yanı, yazarlara rağmen yazı sanatının sahne arkasını bir biçimde göstermesi. Bugün edebiyat tarihinde iz bırakan iki yazarın birbirlerini eleştirirken düşüncelerini, duygularını okuyabilmek, bu vahşi ‘meydan savaşına’ rağmen kıymetli. Çünkü bu dikenli eleştirilerin gerisinde her ikisinin de saklamadığı bir zarafet ve ömrünü yazıya vakfedenlerde rastlanan içten bir hayranlık var. Gorki’nin başka bir notunda mücevher gibi parlıyor o his. Tolstoy söylemiş: “Gene bir sessizlikten sonra, düşünceli düşünceli ekledi: “Senin kafanı bir türlü anlamıyorum - çok karışık bir kafa - ama yüreğin ince sezişli…evet ince sezişli bir yürek”. 

Notların sonuna eklediği, muhatabı bilinmeyen mektubu da okuduktan sonra “İyi ki bütün bunları Gorki yazmış diye düşündüm. Ömrü boyunca kendini ve hayatı anlamlandırmak için romanların dışında neredeyse her anını kayda geçiren Tolstoy, bu hatıraları  ‘sanatçı’ hafızası yüzünden başka türlü hikaye ederdi muhtemelen. 

1789’da kendisine ‘Niçin yaşamalı’ sorusuyla başlayan, ‘Ölüm nedir? Kendimi nasıl kurtarabilirim’ sorusuyla biten bir liste yapmış. Soruların cevabı son yıllarında dine sığınışında, eserlerinde fazlasıyla hissedilir. Bu kitabın sonunda, Gorki, “İnancım yok, benim Lev Nikolayeviç” diyor. Tolstoy, “Gerçek değil. Doğuştan inanan bir kişisin” dedikten sonra uzunca bir “söylev” vermiş. Gorki sözlerinin ciddiliği karşısında biraz heyecanlanmış. Susmuş. Tolstoy, gülümseyerek “Susmakla kurtulamazsın” diye bağırmış. Gorki’nin son cümlesi onu neden ciddiye aldığını, her şeye rağmen hayranlığını iyi anlatıyor: 

“O zaman Tanrı’ya inanmayan ben, bilmem neden, epey, sakınarak biraz da ürkerek baktım ona, baktım, düşündüm: “Tanrı gibi bir adam”. 

Yaşadığı sürece kendinden yola çıkarak insanın en görkemli halini arayan, yazan Tolstoy’un eserleri, onun hayat hikayesiyle birlikte nesiller boyu devam eden bir efsaneye dönüştü. Gorki haksız mı? 

* Maksim Gorki - Tolstoy’dan Anılar / Yapı Kredi Yayınları

Facebook Yorumları

reklam
19.06.2019
Aşkın doğası, Marie Curie, Blanche ve Enquist
9.06.2019
'Çernobil Duası' ve kurgusal gerçekliğin öteki yüzü
4.06.2019
Marcel Proust’un 'gizli' yaşamı ve Edmund White
27.05.2019
'Karanlıktaki Umut' ve Rebecca Solnit
19.05.2019
Cezayir’de bir kitapçının-yayıncının hikayesi: 'Zenginliklerimiz'
12.05.2019
John Berger ile 'Manzaralar'a bakmak
21.4.2019
Zabel Yesayan’la ‘Yıkıntılar Arasında’ dolaşmak
14.4.2019
Devran: İnatçı bir umut ve Selahattin Demirtaş
7.4.2019
Savaş çocuklarının öyküleri: 'Son Tanıklar'
31.3.2019
'Kendiyle Dost Olmak' ve Hikayenin aslı
24.2.2019
Ret yazarlarının hikâyeleri ve Enrique Vila-Matas
10.2.2019
Yazarların takıntıları ve tuhaf alışkanlıkları
21.1.2019
Hermann Hesse'nin 'Ağaçlar'ı ve hafıza
24.12.2018
Steinbeck ve ‘Mektuplarda Bir Yaşam’
17.12.2018
Bir özgürleşme ihtimali olarak aşk ve Zabel Yesayan
26.11.2018
Yazarlarla 'Okuma Üzerine Yakın Okumalar'
12.11.2018
John Berger ve Jean Mohr’la göçmen işçilere bakmak
28.10.2018
Ishiguro'nun 'küçük ve mahrem' keşifleriyle Nobel yolculuğu
22.10.2018
Robert Musil’le ‘Aptallık Üzerine’ düşünmek
16.10.2018
'Şehirde Yürüyen Kadınlar' ve yazının flanözleri
8.10.2018
Patti Smith ‘Adanmışlık’la soruyor: Neden yazarız?
17.9.2018
George Orwell’le ‘Edebiyat Üzerine’
26.8.2018
Gorki’nin Tolstoy anıları ve hafıza
22.8.2018
Herman Hesse’nin ‘Görkemli Dünya’sı ve Yazı
6.8.2018
'Edebiyatın Kısa Tarihi’nde eğlenceli bir yolculuk
30.7.2018
'Denize Gömülenler' ve Umut
23.7.2018
‘Duygular Sözlüğü’nün efsunlu geçitlerinde dolaşmak
16.7.2018
‘Bildiğimiz Dünyanın Sonu’nda kimlikler ve sınırlar
1.7.2018
Patikalar ve Hikayeler üzerine bir keşif
24.6.2018
Skarmeta, Neruda ve Galeano’yla 'Biz Hayır diyoruz'
3.6.2018
Zweig’la Faşizm rüzgarının değiştirdiği Avrupa yolculukları
29.4.2018
Yusuf Atılgan'ın yaktığı romanları
7.1.2017
John Berger’le iyimserlik diyarında “Hoşbeş”
12.12.2016
Flaubert’in Doğu’suna yolculuk
20.11.2016
Savaşın ‘Kadın’ yüzü ve Aleksiyeviç
11.10.2016
Hasan Ali Toptaş’ın merhametli romanı “Kuşlar Yasına Gider”
2.10.2016
Faşizmi sanatla sorgulayan besteci; Dimitri Şostakoviç ve J. Barnes
10.7.2016
Kokuların duygusu ve edebiyat
3.7.2016
Cahit Sıtkı’yla kelime deryasında yolculuk
26.6.2016
Yürümenin gücü
19.6.2016
Fanilik ve yazı
12.6.2016
Yalnızlığa Övgü ya da buruk bir sitem
5.6.2016
Kafka’yı mektuplarıyla anlamak
30.5.2016
Sebald ve Walser’in izinde yazı kardeşliği
22.5.2016
Galeano’nun ‘Ateş Anıları’yla tazelenmek
9.5.2016
An’ları genişletenler ve Proust
5.5.2016
Korkuyorlar
2.5.2016
Tabiat, insan ve Novalis
27.4.2016
Gerçekler ve laiklik
25.4.2016
Yazmak ve yolculuk
22.4.2016
Köle ticareti ve 'Misafir'
17.4.2016
Kayboluşun sırları ve bahar
5.4.2016
Kültürel soykırım, Sur ve Tahir Elçi
31.3.2016
Heyecanlı gazetecilik ve ‘Dava’
24.3.2016
Meslek onuru ve Çetin Altan
21.3.2016
Anne Frank’in kelimeleri ve korku
17.3.2016
Gerçeklikten kopuş ve Nevruz
14.3.2016
Werner Herzog, Rebeca Solnit ve kadınlarla umuda yürüyüş
10.3.2016
İsimlerini bakır telle yazan çocuklar ve ev
8.3.2016
İnsanlık tarihinin iz bırakan ‘Kadınlar’ı ve Galeano
7.3.2016
Gazetecilik, taraftarlar ve medya
21.2.2016
Savaş çığırtkanları ve hikayeler
7.2.2016
Araf'taki mültecilerin sonsuz ıstırabı
26.1.2016
Toprağın Tuzu: Gezegene yazılmış bir aşk mektubu
24.1.2016
‘Tarihe Düşülen Notlar' ve Akademi
10.1.2016
Gömülemeyenler ve ölmeden ölenler
30.12.2015
Roboski ve 'İstenmeyen Çocuklar'
27.12.2015
Susanlar değil ‘adalet savaşı' verenler hatırlanacak
8.11.2015
Gerçeğe bakma cesareti ve Günter Grass
11.10.2015
Yürüyüşün iklimi ve protesto
27.9.2015
'Eski Sevgiliye Yazılmış Mektuplar’ için…
20.9.2015
Linç kitle iktidar ve insan
6.9.2015
İnsanın tabiatla zorlu sınavı ve Hopa
23.8.2015
İyilikle ‘kötülüğün' bitmeyen mücadelesi ve Faust
9.8.2015
Beklerken yazma umudunun kitabı: Ağaçların Özel Hayatı
26.7.2015
Savaşın uğultusunda bölük pörçük yaşamlar
5.7.2015
Ihlamurlar, savaş ve Remarque
21.6.2015
Ramazan vakit ve sükûnet
7.6.2015
‘Söz’ yasakları Sokrat’ın savunması ve medya
24.5.2015
Ortadoğu’da medeniyet yangınları
3.5.2015
Göçmenlerin bitmeyen trajik yolculuğu
19.4.2015
Sinan Çağı’nın mimarî adabı nasıl değişti?
12.4.2015
Sevdiğimiz romanları ‘sırlarıyla’ anlatan bir kılavuz ve Selim İleri
05.04.2015
Refik Halit Karay’ın ‘Memleket Yazıları’yla iyileşmek
23.03.2015
Bahar bayramları ve barışın dili
22.03.2015
‘Kalp Zamanı’nın mektupları: Bachmann-Celan
15.03.2015
Duyguların anatomisi, eksik hayatlar ve Ahmet Altan
08.03.2015
Kadın tabiatının özü ve dilinin tılsımlı sesi
02.03.2015
Medeniyet yangınları ve ‘Körleşme’
01.03.2015
Medeniyet yangınları ve ‘Körleşme’
22.02.2015
Yürüyüşün mucizevî gücü ve Selma
15.02.2015
Suç, bağışlama ve yüzleşme
08.02.2015
Şehir ve yaşam kültürü kaybolurken
01.02.2015
Yaşlanmak mı sükunet mi?
25.01.2015
Skarmetá’nın kelimeleriyle diktatörlüğe ‘HAYIR’ !
04.01.2015
Stephen Hawking'le zamanda 'sonsuzluğa' yolculuk
28.12.2014
Roboski ve 'İstenmeyen Çocuklar'
21.12.2014
Net ve dikenli bir yazarla uzun bir söyleşi: Marguerite Duras
14.12.2014
Sempozyumda 'Mavi bir kelebek': Didem Madak
07.12.2014
Aşk, tarihi ve sırlarıyla neden hâlâ yasak bölge?
25.11.2014
Ulusal kimlikler nasıl oluşturuldu?
16.11.2014
Yazı yalnızlığı ve Hasan Ali Toptaş
02.11.2014
'Ağaç Diken Adam' ve umut
26.10.2014
Efes ve zamanın tozları
19.10.2014
Nabokov ve yazarların gizli tarihi
05.10.2014
Kelime avcıları ve defterler
28.09.2014
Yersiz yurtsuz Edward Said, Sürgünler, Mülteciler
21.09.2014
Kendini arayan insan ve 3. Mardin Bienali
07.09.2014
Platonov'un muhteşem dünyası
31.08.2014
Bir roman kahramanı olarak Colette
24.08.2014
Yazının acı iklimi
17.08.2014
İnsanı iyileştiren edebiyat
10.08.2014
Zeytin bütün ağaçların ilkidir, ilk aşk, ilk acı gibi
13.04.2014
Sahte ‘Gündüz Güzelleri’ ve Joseph Kessel
26.01.2014
Kötülüğün edebiyattaki zaferi; Doktor Faustus ve Thomas Mann
15.01.2014
Zamanın tozlarına karışan bir yönetmen: Theo Angelopoulos
23.12.2013
Bu roman Gide’in hikayesidir
14.08.2013
Dünyası kayboldu ama şiiri hala yaşıyor
03.08.2013
Aşklarını ‘Tanrılaştıran’ Bir Büyücü: Alma Mahler
18.07.2013
Aşk Coğrafya Tanımaz
02.07.2013
Savaşın Uğultusunda ‘Bölük Pörçük Yaşamlar’
15.06.2013
Karanlıkta ışıldayan bir söz kuyumcusu
08.05.2013
Ahlar Ağacı’nın Dili
25.04.2013
Tam o an, ‘Saatler’ ve ‘Mrs. Dalloway’…
09.12.2012
Bütün insanlar yalancıdır
25.11.2012
‘Yara İzleri’nin gizli hikâyeleri
18.11.2012
Bangır bangır ‘yazı’ çalıyor evde!
11.11.2012
Eskiz defterleri ve John Berger
04.11.2012
‘Ah’lar Ağacı’nın dili
28.10.2012
İskenderiye rüyası
21.10.2012
Sait Faik’le hep yeniden...
15.10.2012
Genç Pessoa’yı gördüm
15.10.2012
Savaşın kıyısında bekleyenler
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive