Hay Allah yine çenemi tutamadım!


16.4.2017 - Bu Yazı 40013 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

  Dün, şirketimizin 16 Nisan halk oylamasıyla ilgili yaptığı kamuoyu araştırması sonuçları yayınlandı. Bu hafta boyunca onlarca araştırma yayınlandı. Ancak bizim yayınladığımız araştırmadan sonra her seçim döneminde olduğu gibi tebrikler, tehditler, iftiralar havada uçuşmaya başladı. Seçim dönemleri siyasi araştırma yapan şirketler için sınav dönemidir. Siz pazar araştırması yapıyorsanız halkın ne kadarı makarna yiyor, kaç kişi dişini fırçalıyor, ne söylerseniz söyleyin, sonucun doğru olup olmadığını ölçecek bir mekanizma yok. Halbuki seçimler böyle değil. Siz sınav döneminde bir kağıt verirsiniz, başarılı olup olmadığınızı sandıktan çıkan sonuca göre tüm kamuoyu takdir eder.

Bu nedenledir ki; sandıktan birkaç gün önce tüm kamuoyu araştırma şirketleri elindeki verileri kamuoyu ile paylaşır, sandıkların açılmasını bekler. İşte biz de tam böyle yaptık, her seçim döneminde olduğu gibi! Unutmayalımki; bu işi hobi olarak yapmıyoruz, başka bir gelir kaynağımız da yok. Şirketimizin ve bu şirketten gelir elde eden yüzlerce insanın çoluk çocuğun rızkını etkileyecek bir sınava giriyoruz. Bu nedenle tüm şirketler kazanmak ister, en yakın sonucu bulmak ister, aylarca sadece bunun için hazırlanır. Biz de böyle yaptık ve bulduğumuz sonuçları kamuoyu ile paylaştık. Başarılı olup olmadığımızı bu akşam saatlerinde tüm kamuoyunun huzurunda hep beraber öğreneceğiz. Onlarca araştırmanın hata sınırları içerisinde birbirine yakın oranda yayınlandığı bir ortamda, hiç risk almadan benzer bir sonuçta açıklayabilirdik çeşitli gerekçeler ileri sürerek. Ancak, her seçim döneminde olduğu gibi elimizdeki verilere güvenip kamuoyu ile paylaştık, doğru olan da buydu zaten… Araştırma bir öngörü, tahmin sanatı değil;Rakamlara ve verilere dayanan bilimsel bir çalışma. Bulduğumuz rakamlardan farklı bir şeyi telaffuz etmek hem yaptığımız işe, hem bu işte emeği olan yüzlerce insana saygısızlık olurdu. Bugüne kadar ne bulduysak yayınladık; 2009’da herkes Ak Parti %45 -%50 alacak derken,%39 dedik.1 Kasım’da Ak Parti tek başına iktidar olamaz denilirken, rahat bir iktidar çıkacağını söyledik. Bu bir tahmin miydi? Elbetteki hayır!Bulduğumuz veriler bu yöndeydi. Yani bir araştırmacının, sınav döneminde bulduğu sonucun kime yaradığı, kime yaramadığı kaygısı olmadan verilerine güvenerek yayınlaması gerekirdi. Biz de onu yaptık! Hani bir söz vardır; “Kasap et derdinde, koyun can derdinde!”

Dünden buyana yapılan açıklamalara, eleştirilere baktığımda, şunu söylemeden geçemeyeceğim; elbetteki eleştiriler olacaktır. Bunu doğal ve saygıyla karşılarım. Ancak,nezaket sınırlarını aşan iftira ve tehditler için şu söylenebilir; Teessüf bile etmiyorum, tebessüm ediyorum! Bunca kara propagandaya verilecek en iyi cevap başarı olacaktır. Ha! kimse korktuğumuzu, çekindiğimizi de zannetmesin; değneğimizi gömdük ama yerini de unutmadık! Bu da böyle biline.

Bugün, tüm vatandaşlar sandık başında! Sonuç ne olursa olsun, yarın hep beraber bu ülkede kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bugüne kadar defalarca söyledim; Suriyelilerin gidecek bir Türkiye’si vardı. Ama bizim gidecek hiçbir yerimiz yok. Onun için lütfen dikkat!Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize en küçük oranda zarar verecek açıklamalardan kaçınmalıyız. Çünkü başka Türkiye yok...

Facebook Yorumları

reklam
16.4.2017
Hay Allah yine çenemi tutamadım!
10.4.2017
SANDIKTA HİLE OLABİLİR Mİ?
9.4.2017
Kürt seçmenlerin tercihi
3.4.2017
GİZLENEN SEÇMEN VAR MI?
21.3.2017
Kamuoyu araştırmaları ne kadar etkili!
13.3.2017
Kadının iş gücünde ve siyasette yeri!
6.3.2017
16 Nisan’da katılım oranı sonucu nasıl etkiler?
28.2.2017
Kararsızlar kadar önemli yurt dışı seçmen kararı!
26.2.2017
Gurbetçiler ne diyecek?
21.2.2017
Referandumun kaderini belirleyecek kadınlar!
14.2.2017
Referandumun kaderini belirleyecek ‘5 milyon seçmen!’
6.2.2017
Referanduma katılımı ne etkiler?
30.1.2017
TÜRKİYE’DE SOL BİR İKTİDAR OLUR MU?
23.1.2017
Anayasa maddelerine bakarak mı oy vereceğiz?
17.1.2017
Ekonomi, referandum sonucunu nasıl etkiler?
9.1.2017
Terör algısı!
2.1.2017
Sindiremeyeceksiniz!
27.12.2016
Cumhurbaşkanı neden ‘Milli seferberlik’ diyor?
12.12.2016
Terörden medet umanlar
5.12.2016
Aslında sistem yüzde 90 değişti
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive