Abdulmenaf KIRANBookmark and Share

Demokratik Türkiye, Irkçı, Faşist Avrupa!!!


15.3.2017 - Bu Yazı 407 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Gerek Dışişleri Bakanı, Sayın Mevlüt Çavuşloğlu’nun uçağının iniş İzninin iptali, gerekse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayankayan’nın kolluk zoruyla Hollanda sınırının dışına çıkarılması, Avrupa Demokrasisi için şık hareketler olmadı. Öte yandan Bakanı karşılamak için gelen topluluğun zor kullanılarak dağıtılması ve üzerlerine köpeklerin sürülmesi de insan hakları ile izah etmek mümkün değildir. Demokrasiyle de bağdaştırılamaz.

Bütün bunları İslamafobi veya Türkiye düşmanlığı ile izah etmek yeterli midir? Öncelikle sayın iki Bakanda Avrupa’daki Türk seçmene referandumda “EVET “ oyu kullanmaları için propaganda yapmaya gidiyorlardı. Oysa 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 94. Maddesini A bendinin son fıkrası “Yurt dışında ve yurt dışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz.”  Hükmünü taşımaktadır. Bu Sayın Bakanlar kendi yasalarını ihlal etmiş olmuyorlar mı?

Yine bugün Hollanda’da genel seçimler var. (14.03.2017 günü) Hollanda Hükümeti Diplomatik yolda seçim öncesinde Türkiye Hükümeti yetkililerinin Hollanda’ya referandum çalışmasına gelmelerini istemediklerini bildiriyorlar. Sayın bakanlarımız Hollanda hükümetinin hassasiyetini dikkate almadıkları gibi hem itham hem de tehdit ettiler. Bir yandan Nazilikle itham ederken, bir yandan da Dünyayı başlarına yıkarız; diye benzeri tehditlerde bulundular. Arkasından da AB’nin neden Türkiye’yi desteklemedikleri şikâyetinde bulunuldu. Şimdi de tatilde bulunan Hollanda Büyük Elçisinin Türkiye’ye girişi yasaklandı. Yarın Büyük Elçi çıkıp Türkiye’ye gelirse Türkiye Tarafından gülle mi karşılanacak?

Avrupa bu referandumda açıkça “HAYIR” çıkmasını istiyor. Nedeni de çok açık. Avrupa meseleye demokrasi ve İnsan hakları çerçevesinde bakıyor. Geçmişte Mussolini, Hitler ve Franko’da  kendi ülkelerinde tüm devlet yetkilerini tek elde topladılar. Bunun zararını tüm Avrupa 2. Dünya savaşında ödedi. Türkiye Avrupa Birliğine aday ülkedir. Aday bir ülke Kopenhag siyasi kriterlerini karşılamak zorundadır. Bunlar, İşleyen Bir Demokrasi, Hukukun Üstünlüğü, Azınlık Haklarının geliştirilmesi ve İnsan Haklarına saygıdır. Hukukun üstünlüğü ancak devlet yetkililerinin de Meri hukuka uygun davranması ve bağımsız ve tarafız bir yargı ile sağlanabilir. Yeni Anayasa paketi ne yazık ki tüm iktidar gücünü tek elde topluyor. Avrupa’nın geçirmiş olduğu acı tecrübelere rağmen bu paketin geçmesini istemesini beklemek, kendi değerlerine ters düşmesini istemekten başka bir şey değildir.

Hükümet içerde yarattığı gerilim ve kutuplaşmayı Avrupa’ya da taşımak isteyince, içinde bulunduğumuz nahoş durumla karşı karşıya geldik. Referandum sürecine bir bakalım: Tüm televizyon kanalları tek ses “EVET”i savunuyor.  Hükümet yetkilileri sık sık ya” hayır” çıkarsa kaos, kargaşa olur temasını işliyor, ya da tüm  “HAYIRCILARI” terör yanlısı veya bölücü olarak itham ediyor. Hayır’ı savunanlar saldırılara uğruyor, açık hava ve kapalı salon toplantıları yasaklanıyor. Demokrasi gerçekten bu mudur?

Bir ülke kendi yurttaşlarının demokratik haklarını sağlamıyorsa, yurttaşlarının bireysel ve kolektif İnsan Haklarını yaşama sokmuyorsa, başkalarına demokrasi ve insan hakları dersi verebilir mi? Sık sık belirttiğimiz gibi Türkiye nüfusunun üçte biri Kürt’tür. Kürtlerin anadilde eğitim hakları yok, dilleri resmi dillerden biri olarak kabul edilmiyor, kendi kendilerini yönetme hakları yoktur. Türkiye 80 milyon insanıyla, 783.562.Kilometre karelik coğrafyasıyla tek bir merkezde idare edildiği gibi yeni Anayasa Paketiyle şimdi de tek bir adam tarafından idare edilecektir. Sonra da dünyaya demokrasi dersi vereceğiz!

Avrupa’nın hemen hemen tüm ülkeleri federal sistemlerle, öz yönetimlerle, Özerk bölgelerle Adem-i Merkeziyetçi bir tarzda idare ediliyor. Söz gelimi Hollanda 12 vilayetten oluşmakta. Vilayetler İl Genel Meclisi tarafında yönetilmekte. İl daimi Encümenleri yerel hükümet gibi yetkilidir. İmar, Kalkınma, Çevre. Trafik, ulaşım ve su işleri konusunda tüm politikalar yerel yönetim tarafından belirleniyor. Belediyeler de tam bir özerkliğe sahiptirler. Belediye Meclis Üyeleri İzlenecek Politikaların çerçevelerini belirlemek, Kontrol etmek ve Halk temsilciliğini yapma yetkilerine sahiptirler. Yerel yönetimler pek çok zaman merkezi hükümet politikalarına aykırı politikalara belirleme yetkisine sahiptirler. Nüfusu 17.000.000.dur. 41.500. Km karelik coğrafyası vardır. Ülkede nüfusun %22’si yabancıdır. Fert Başına 40.000. dolar milli geliri vardır. Nüfus Türkiye nüfusunun beşte biri Milli geliri Türkiye kadardır. Dünya’da en çok ihraç eden onuncu ülkedir. Dolayısıyla her bir Hollanda vatandaşı yaklaşık beş Türk vatandaşı kadar üretip, tüketmektedir. Öyle Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi kalkınmamızı hazım edememe durumları söz konusu değildir.

Hollanda nüfusunun %2.4’ Türkiye kökenlidir. Dört yüz bin Türk Vatandaşı Hollanda da yaşıyor. Bunların 320.000.’i çifte vatandaş. Hollanda’da  bu yurttaşlarımızın anadilde eğitim hakkı vardır. Onlar da Hollanda’da ki seçimlere katılma hakkına sahiptirler. Bizim nadide demokrasimizde (!)  bırakın yabancıları, 20 milyon yurttaşın anadilde eğitim hakkı yoktur. Referandumda evet çıksın diye iki ülke arasında gerilimi tırmandırmak en çok bize zarar verecektir. Önce kendi ülkemizde işleyen bir demokrasi tesis edelim; sonra da AB demokrasini sorgulamak için, inanılır olalım. 

Av.Abdulmenaf KIRAN

HAK-PAR Gnl.Bşk.Yrd.

  

Facebook Yorumları

reklam
15.3.2017
Demokratik Türkiye, Irkçı, Faşist Avrupa!!!
8.3.2017
Kaos Tellallığı
2.3.2017
Anayasa Değişikliği Kürtleri İlgilendirmiyor Mu !
24.2.2017
Vesayet Kaldırılıyor mu?
9.2.2017
Sıtmaya Razı Etmek!
3.2.2017
Yeni Bir Başlangıç Sancısı
19.1.2017
Kutsal Yönetme Hakkı Olarak Alaturka Başkanlık!
22.12.2016
Sistem Terör Üretiyor
15.12.2016
Birbirimizin Yaşamına Tahammülümüz Yok
6.12.2016
Reel Sektörde Ekonomi Durma Noktasında
1.12.2016
Avrupa Bizi Anlamıyor!
15.11.2016
Toplumsal Sözleşme mi, Milliyetçi Muhafazakâr mutabakat mı?!
3.11.2016
Halk mı idam cezasını istiyor
16.10.2016
Amaç, otoriter bir başkanlık sistemi mi?!
11.10.2016
Şiddet aşiretlerle durdurulamaz
9.10.2016
Dindar (devlet) nesillere ihtiyaç var mı?
6.10.2016
Nefret söylemi yükselişte
30.9.2016
Mağduriyetler iç güvenliği zedeler
25.9.2016
Adalet herkes için gereklidir
25.9.2016
Önce Türkiye’yi reforme edin!
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.