ILO'dan, “İş yerlerinde şiddet ve tacizin sona erdirilmesi” sözleşmesi

13.06.2019 - Bu Yazı 153 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

ILO'dan, “İş yerlerinde şiddet ve tacizin sona erdirilmesi” sözleşmesi

 Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) belgelerine göre, dünya genelinde 800 milyon kadın her gün şiddetin farklı biçimlerini yaşıyor. Fiziksel saldırıdan sözlü şiddete, kabadayılık ve tehditten cinsel tacize kadar her türlü şiddet iş yerinde karşımıza çıkıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 100. yılında ağırlıklı olarak kadın işçiler için devrim niteliğinde bir sözleşmeye imza atmaya hazırlanıyor. ILO, 10-21 Haziran tarihleri arasında devam eden bu yılki konferansta “İş yerlerinde şiddet ve tacizin sona erdirilmesi” sözleşmesini konferans delegasyonunun onayına sunuyor. Sözleşme son hazırlıkları tamamlandıktan sonra 21 Haziran’da üye devletlerin onayına sunulacak.

Cumhuriyet'ten Olcay Büyüktaş'ın haberine göre ITUC’un hazırladığı dokümanlarda “İşyerinde şiddete ve tacize son vermek için kaybedecek bir dakikamız bile yok” deniliyor. ILO’nun ve küresel sendikaların yaptığı çalışmalara ve Birleşik Metal İş sendikası uzmanı Nuran Gülenç’in ILO dokümanlarından, çalışma raporlarından derlediği verilere göre, işyerinde sözlü ya da fiili cinsel taciz, istismar ve şiddete maruz kalan kadın emekçi sayısı son derece yüksek. 

Şiddetten ve tacizden esas olarak kadınlar etkileniyor ama erkekler de şiddet görüyor. Ayrımcı ve ırkçı politikalar şiddeti körüklüyor. Özel veya kamu sektörü, kadrolu veya taşeron fark etmeksizin bütün işçiler şiddetten ve tacizden etkileniyor. İstisnasız bütün sektörlerde şiddet yaşanıyor. Ama taşımacılık, sağlık, sosyal hizmetler, turizm, medya, eğlence, tarım ve ev işleri gibi sektörlerde çalışanlar daha çok etkileniyor.

ABD’den Güney Afrika’ya milyonlarca kadın cinsel istismara maruz kalıyor. Güney Afrika’da yapılan bir çalışmaya göre, kadınların yüzde 77’si hayatlarının bir döneminde cinsel taciz yaşadıklarını söylüyor. Doğu Afrika çiftliklerinde çalışan kadınların yüzde 89’u, Kenya’da yüzde 90’ı cinsel istismar mağduru. En büyük mağduriyet çiçek kesme sektöründe Afrika’da görülüyor. 2002’de Japonya’da işçilerin yüzde 45.2’si psikolojik tacize maruz kalırken, 2018’de ABD’de 36 milyondan fazla kişi hayatları boyunca iş yerinde istismar edici davranışa maruz kaldığını anlattı.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Siyasetin kodları değişti... İşte Yüzde 9'un sırrı
...
  
Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da israf, şatafat, kibir, ötekileştirme, ön yargı dönemi bitmiş, kardeşlik, sevgi dönemi başlamıştır
...
  
İstanbul'da oy verme işlemi tamamlandı
...
  
Altaylı: Bu iş namus işi, Küçükkaya'nın öyle bir niyeti olsa soruları telefonla da verir
...
  
Yeni askerlik yasasının 7 maddesinde değişiklik
...
  
Sayıştay'dan İmamoğlu açıklaması: Raporlarda STK yardımlarına ilişkin değerlendirme yoktur
...
  
Ordu Valiliği'nden 'VIP tartışması'na ilişkin açıklama: Salona zorla giren ve işgal ederek, fiili durum yaratan İmamoğlu...
...
  
ILO'dan, “İş yerlerinde şiddet ve tacizin sona erdirilmesi” sözleşmesi
...
  
Ankara'da sel: 3 kişi hayatını kaybetti
...
  
Karadeniz basınından AKP'lilere uyarı: Kaşımayın bu işi artık, çıkılmaz konuma doğru sürüklüyorsunuz
...
  
Bayram tatilinin ilk 2 gününde 46 trafik kazası: 16 kişi öldü, 130 kişi yaralandı
...
  
Deniz Zeyrek: Binali Yıldırım'ın işi gerçekten zor
...
  
Ankara Barosu işkenceyi tespit etti: Darp, hakaret, copla tecavüz tehdidi
...
  
Üç kamu bankasının yönetiminde önemli değişiklik
...
  
Fuat Keyman: Kürt sorununun değişen parametreleri
...
  
Prof. Kaboğlu: YSK kararı, gün ışığına çıkmadan kendisi tarafından çökertilmiş bulunuyor
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive