AKP'li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK yarın görüşmeye başlayacak

21.4.2019 - Bu Yazı 158 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AKP'li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK yarın görüşmeye başlayacak

 AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, partisinin İstanbul seçim sonuçları için YSK'ye yaptığı itirazların pazartesi günü görüşüleceğini söyledi. Yavuz "Aldığımız duyumlara göre YSK Pazartesi (yarın) görüşmeye başlayacak' diye konuştu.

AKP Genel Başkan Yavuz, 31 Mart yerel seçimleri sonuçlarından 17 gün sonra mazbatayı alan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun sürecine ilişkin hükümete yakınlığıyla bilinen Kanal 7'de açıklamalarda bulundu. 

Ali İhsan Yavuz'un Kanal 7 ekranında yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

Biz 16'sında dilekçemizi dün ek dilekçemizi verdik. Bundan sonra YSK karar verecek. Bu hafta içi başlayacak. Ne kadar sürüp sürmeyeceği oradaki delillere bakacak. KHK ile karar verecekse bu çok sürmez.

Ölüler ve cezaevindekileri iki ayrı yerde görülenler var. Bunları tek tek inceleyeceği için bir zaman alacak.

Ben 18 yıldır bu işlerle ilgileniyorum. Bu işin mutfağındayım. İlçe seçim kurulları ve YSK sandık başkanlarını vermiyorlar. Neden? diye sorduğumuzda şöyle cevap verdiler: "Bu noktada siyasi partilerin baskıları olabilir. Bu yüzden vermedik.

Hiçbir partiye vermiyoruz diyorlar. Eğer CHP'ye veriliyorsa bundan sonra başka bir şeyi konuşuruz. CHP'nin ileri gelenlerinin tek dertleri seçim bizde kalsın mantığıdır.

Biz seçim gününden sonra başladık.Sandık başkanlarını ve görevlilerini taramaya. Alıyorsunuz sayım döküm cetvellerini tek tek baktık.

Bizim müşahitlerimiz de bilmiyor seçim gününe kadar. CHP'liler diyor ki, bunlar usulsüzlüktür. Kanunsuzluk değildir. Burada sandık kurullarının belirlenmesinde tamamen kanunun dışına çıkılmış. Adeta kanun diskalifiye edilmiş. Biz çok sağlamcı gidiyoruz. Biz kafaları karıştırmak istemiyoruz. AK Parti'yle beraber hukuk kurulları içerisinde bir düzen kuruldu.

"YSK BU KONUYU İLK KEZ ELE ALIYOR"

CHP hep kendi gibi düşünüyor. Mülki amirler YSK'ya hukuka uygun bir liste sundular. Sonra bu liste kenara konuluyor. Başka listeler belirleniyor. Kamu hizmeti olmayanlar görevli yapılıyor.

19 bin 380 kişi olarak belirlenen rakam arttı. Şimdi 19 bin 742 kişinin tamamı kamu hizmetinden yasaklı değil ama sandık başkanı olamaz. Ama bunların hepsi sandıklarda görev aldı. YSK bugün konuyu ilk kez ele alıyor.

Sandık başkanlarıyla ilgili ilk kez karar verecek. Sayım döküm cetvelleri de ilk kez YSK'ya taşındı. Sayım döküm cetvelleri bu işin temelini oluşturur. Bu binanın temelini ortadan kaldırdığınız zaman ortada bir şey kalmaz.

Bugün ortaya çıkan manzara " Tam kanunsuzluk" halidir. Dört yerde seçim iptal edildi. Kısıtlı seçmene oy kullandırıldı diye. Bizde diyoruz ki, "İstanbul'da da kullanılmış olabilir" bunu kontrol et diye YSK'ya uyarımızı yaptık.

Aldığımız duyumlara göre YSK Pazartesi (yarın) görüşmeye başlayacak.

25 bin kişi kısıtlı seçmen var. Önce bu rakamın 2388'ini belirledik. Şu anda bu rakam 2732'ye çıktı. 21 bin 352 kişinin de listesini YSK'ya verdik. Dilekçemizde şunu söyledik: Bunu Sulh hukuk veriyor. Türkiye'de kısıtlı verilenleri Sulh Hukuk'a sor.

Biz size liste verdik. 'Bunu mahkemeye sorun' dedik, YSK'ya.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
AKP'li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK yarın görüşmeye başlayacak
...
  
AK Partili Yavuz: Öne almak diye bir şey yok...
...
  
...
  
...
  
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive