'Seçim sonuçları Avrupa solunda heyecan yarattı'

15.4.2019 - Bu Yazı 269 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

'Seçim sonuçları Avrupa solunda heyecan yarattı'

 Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, 8-12 Nisan tarihlerinde Fransa’nın Strazburg kentinde yapıldı. Genel kurula katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve AKPM Türk Grubu üyesi Yunus Emre, Türkiye’deki seçim sürecine yönelik Avrupa’daki izlenimlerini anlattı.

AKPM’deki en büyük ikinci grup olan Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu’nda (SOC) 31 Mart yerel seçimlerinin gündeme geldiğini, CHP’nin büyükşehirlerde elde ettiği başarının takdirle karşılandığını belirten Emre, “Uzun süredir dünyada bir tartışma var; yükselen otoriter dalga, sağ popülizmin yükselişi, bu kapsamda Türkiye’de Erdoğan, Macaristan’da Orban gibi konular dünyada konuşuluyor. Bu bakımdan Türkiye’deki muhalefetin başarısı bir heyecan yarattı. Dünyada demokrasiye taraftar ve otoriter popülizmin yükselişinden mustarip olan kesimler için önemli bir örnek yarattı” dedi.

‘DEMOKRASİYE ZARAR’

Emre, İstanbul’da itirazlarla seçim sonucunun kesinleşmesinin geciktirilmesi ve dört belediye başkanına seçilmelerine rağmen KHK ile kamu görevinden ihraç edildikleri gerekçesiyle mazbatalarının verilmemesinin de Avrupa’da kaygıya neden olduğunu aktararak, “2017 anayasa değişikliğiyle birlikte yargı bağımsızlığı ve güçler ayrılığıyla ilgili çok ciddi sorunlar ortaya çıkmıştı. Bu zaten Avrupa Konseyi’nin dikkatle izlediği bir konu. Zaten temel olarak bu sebepten ötürü Türkiye, izleme sürecine alınmıştı. Bunun anlamı, Türkiye’de demokrasinin niteliğinin bir ölçüde lig düşmesiydi. Seçim sonrası yaşanan gelişmeler bu durumu ne yazık ki pekiştiriyor. Seçimi kazanmış adaylara belediyelerin teslim edilmemesi gibi sorunlar Türkiye’nin demokrasisi açısından büyük bir sorun oluşturmayı sürdürüyor. İktidarın bu tavrıyla izleme sürecinden çıkmamız çok zor görünüyor” değerlendirmesini yaptı.

AKPM’DEN ‘SEÇİM SONUÇLARINA SAYGI GÖSTERİN’ ÇAĞRISI

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul’da seçimi CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasına karşın itirazlarla sürecin uzatılmasına da Avrupa’dan tepkiler sürüyor. AKPM’deki en büyük ikinci grup olan Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu (SOC) ve yerel seçimlere gözlemci heyet göndererek Türkiye’de ilk kez seçim gözlemi yapan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, geçen hafta iki ayrı bildiri yayımlayarak Türkiye’ye seçim sonuçlarına saygı göstermesi çağrısında bulundu. AKPM SOC’un açıklamasında İstanbul’daki nihai sonuçların AKP’nin tekrarlanan itirazları nedeniyle açıklanmamasının ‘endişe verici’ olduğu belirtilerek, “Bu durum, birçok diğer belediyede muhalefet partilerinin benzer itirazlarını reddeden Yüksek Seçim Kurulu’nun önceki kararlarına aykırıdır. Türk makamlarını, Avrupa Konseyi değerlerine bağlı kalmaya ve halkın iradesini kabul etmeye çağırıyoruz” denildi.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
YSK, İstanbul seçiminin kesin sonuçlarını açıkladı
...
  
Erdoğan ağustosta erken seçim turlarına, hezimete gidiyor...
...
  
CHP’den seçim değerlendirmesi: "Bu oyların tamamı bizim oylarımız değil"
...
  
Seçim sonrası bir zam daha: Elektriğe yüzde 15 zam
...
  
İsmail Kılıçarslan: Bu seçimi ben kaybettim
...
  
AKP'ye yakın isimlerden İstanbul seçimi yorumları
...
  
İstanbul haritasında CHP kırmızısı; YSK ilçe seçimlerini de iptal etseydi, AKP 14 başkanlığı kaybedecekti
...
  
Yabancı gözlemciler: Seçim usulüne uygun gerçekleşti
...
  
AKP seçime 1 gün kala Saadet'in kapısını yine çaldı
...
  
Seçime saatler kala son anket; Aradaki fark 6 puanın üzerinde
...
  
Seçim öncesinde kayyımın borçsuz olduğunu duyurduğu Diyarbakır'ın 759 milyon borcu çıktı
...
  
"Seçime son üç gün kala Ekrem İmamoğlu hakkında neler duyacaksınız neler"
...
  
31 Mart'ta ne kadar CHP seçmeni sandığa gitmedi, 23 Haziran'da İstanbul seçimlerinde ne yapacaklar?
...
  
Yıldırım: Seçimden sonra bazı tercihler yapmak zorunda kalacağız
...
  
YSK karar verdi: Soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürleri 23 Haziran'da da görev yapacak
...
  
Fuat Keyman: İstanbul seçimleri kaygılı orta sınıflar Türkiye’nin geleceği
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive