Brunson'ın ABD'li avukatı: Büyük bir zafer

13.10.2018 - Bu Yazı 211 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Brunson'ın ABD'li avukatı: Büyük bir zafer

 Elektronik kelepçesi çıkarılan ve yurt dışı yasağı kaldırılarak serbest bırakılan ABD'li rahip Andrew Brunson'ın, ülkesine dönmek üzere İzmir Havalimanında hazır bekletilen uçağa bindiği belirtildi.

Reuters haber ajansına konuşan Brunson ailesinin avukatlarından Jay Sekulow, Brunson’ın uçağa bindiğini ve işlemlerinin tamamlanmasının ardından ABD’ye döneceğini açıkladı.

TRUMP'A TEŞEKKÜR

Sekulow; ABD Başkanı Donald Trump’a, Kongre üyelerine ve Pastör Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye’ye baskı yapmayı sürdüren liderlere minnettar olduklarını söyledi.

Sekulow son gelişmeleri, “Pastör Brunson ve ailesi için büyük bir zafer” olarak nitelendirdi.

TÜRKİYE'DEKİ AVUKATI MAHKEME SONRASINDA BASINA KONUŞTU

Brunson’un serbest bırakılması kararının verilerek yurt dışı yasağının kaldırılmasının ardından Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, mahkeme kapısında basına açıklama yaptı. Halavurt, "Ceza alması üzücü, ama özgürlüğüne kavuşması bakımından olumlu bir karar" dedi.

Brunson’un mehkemeden hemen sonra evine gönderileceğini belirten Halavurt, "Kendisi yurt dışına mı çıkacak" sorusuna ise "Düşünüyor, çıkacak, evet" yanıtını verdi.

Brunson'ın savcının verdiği mütalaayla üzüldüğünü ancak kararın açıklanmasıyla sevindiğini dile getiren Halavurt, şu ifadeleri kullandı:

"Müvekkilim yurtdışına çıkacak, adli kontrol hükümlerini kaldırmaya yönelik bir iki işlem var, çok uzun sürmez, UYAP'tan yürüyor işlemler. Evde kelepçelerin sökülmesi de yarım saat, bir saat sürer. Gidene kadar evinde olur. Bugün tanık ifadelerini dinleyince 'dağ fare doğurdu' gibi bir şey oldu. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine Türkiye'nin bu kadar mağdur olmasına ilişkilerin bu kadar gerilmesine hiç gerek yoktu. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz temyiz edeceğiz itiraz haklarımızı kullanacağız. Keşke bunların hiçbirisi yaşanmadan tutuksuz bir şekilde yargılanabilseydi böyle bir krize dönüşmeseydi. Biraz süratli oldu biz yine de hazırlığımızı yapmıştık olabileceğini tahmin ediyorduk ama bugün için beklemiyordum işin doğrusu. Brunson durumu anlamaya çalışıyor Türk hukukunu bilmediği için ona özgür olduğunu söyleyince o zaman anladı sevindi, duygulandı. Gider diye düşünüyorum artık burada güvenlik sorunu da oluştu onun için. Kendi takdiri bunu ona sormak belki daha iyi olur. Eve gittiler. Çiğli'ye gitmeyecek. Evinde bekleyecek uçak falan ayarlanırsa yurtdışına gider herhalde. Saygın bir din adamı olarak 2 yıl neredeyse özgürlüğünden mahrum kaldı. Aile düzeni sosyal düzeni bozuldu. Türkiye'yi seven bir insan Türkiye'de kalmak isteyen bir insandı şu an için gitmek zorunda. Bu onu belli ölçüde üzüyor.'' (HABER MERKEZİ)

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Brunson'ın ABD'li avukatı: Büyük bir zafer
...
  
Ahmet Altan'ın avukatı: Savcı suç işliyor, Altan'ın köşesinde yazdığı görüşme gizliymiş gibi servis ediliyor!
23 Eylül'de 'FETÖ üyeliği' suçlamasıyla tutuklanan ve hâlâ Silivri Cezaevi'nde bulunan gazeteci ve ...
  
Aslı Erdoğan’ın avukatı: Yazıları nedeniyle tutuklandı, gerekçe gösterilmedi!
Cihat Duman: Cezaevi koşulları hayati tehlike oluşturabilir...
  
...
  
Dink Ailesinin Avukatı: Engin Dinç'in Cinayette Sorumluluğu Çok Açık
Dink cinayetinde polisler tutuklanırken, amirleri Engin Dinç'in ifadesinin alınmamasına Dink Ailesi ...
  
...
  
...


EN ÇOK OKUNANLAR
Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net