65 gün sonra sandık

19.4.2018 - Bu Yazı 395 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

65 gün sonra sandık

 MHP lideri Bahçeli’nin salı günkü grup toplantısında başlattığı erken seçim tartışmalarında son nokta konuldu. Beştepe’de önce Bahçeli ardından kurmayları ile toplanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim tarihini 24 Haziran olarak açıkladı. Türkiye 66 gün sonra 16 Nisan referandumu ile kabul edilen yeni dönemin ilk cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gidecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli’yi Beştepe’de kabul etti. 30 dakika süren görüşme sonrası açıklama yapan Erdoğan, “Ülkemizin karşı karşıya olduğu fotoğraftan hareketle bu teklife olumlu yaklaşma konusunda görüş birliğine vardık. Bahçeli ile istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik” dedi. 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli Beştepe’de bir araya geldi. Planlandığı gibi saat 13.30’da başlayan kritik görüşme 30 dakika sürdü. Erdoğan, görüşme sonrasında açıklama yapmak üzere saat 15.53’te kameraların karşısına geçti. Erdoğan, seçimin 24 Haziran’da yapılmasına karar verildiğini açıkladı. Bahçeli ile oldukça ‘verimli’ bir görüşme yaptıklarını söyleyen Erdoğan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yine MHP liderinin desteği ile yeni bir yönetim sistemi olan Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ne geçiş için 16 nisan referandumunun yapıldığını hatırlattı. Yeni sistemin yapılacak ilk seçimlerle tam olarak yürürlüğe gireceğini söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin halen 16 Nisan’dan sonra artık eski diye ifade edilebilecek sistemle yürütüldüğünü vurgulayarak şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanıyla hükümetin uyumlu çalışması sayesinde ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi gözükse de eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabilir. Gerek Suriye’de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek Suriye ve Irak merkezli olarak bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler, Türkiye’nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizin geleceğine yönelik kararların daha güçlü şekilde alınabilmesi ve uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kesbetmeye başlamıştır.” 

MHP lideri Bahçeli’nin yaptığı erken seçim çağrısını bu gerçekleri de göz önünde bulundurarak, yetkili kurullarda enine boyuna müzakere ettiklerini aktaran Erdoğan “Seçimlere ittifak içinde girme konusunda mutabık bulunduğumuz Sayın Bahçeli ile de yaptığımız istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik” diye konuştu. Erdoğan, “AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Grupları olarak konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. Aynı şekilde Yüksek Seçim Kurulu da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır” ifadelerini kullandı.
MHP lideri Bahçeli, partisinin salı günkü grup toplantısında yaptığı açıklamasında 3 Kasım 2019’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin, 26 Ağustos 2018’e alınmasını teklif etmişti.

4 ADIMDA ERKEN SEÇİM

Türkiye’de seçmenler, 24 Haziran’da cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gidiyor. Erken seçim tarihinin açıklanmasıyla izlenecek süreç şöyle:

TBMM’NİN ONAYI GEREKİYOR

Erken seçime gidebilmek için anayasa değişikliği gerekmiyor ama kararın TBMM tarafindan onaylanması şart. AK Parti’nin bugün Meclis’e erken seçim için öneri vermesi bekleniyor. Meclis komisyonunda  görüşülecek öneri daha sonra da Genel Kurul’a gelecek. TBMM’de toplam 539 milletvekili var. Erken seçime gidilmesinin kabulü için tezkereye 276 milletvekilinin onay vermesi gerekiyor. AK Parti, Meclis başkanı dışında 317 milletvekiline sahip. AKP ile MHP’nin toplam sandalye sayısı ise 352. Dolayısıyla iki partinin ‘evet’ demesi erken seçim önünde engel bırakmıyor.

TAKVİMİ YSK AÇIKLAYACAK

Erken seçim kararı alınmasından sonra propaganda ve seçim kurallarını belirleyecek ve kampanyalar başlayacak. YSK ilan edilen seçim tarihine göre seçime gidecek partilerin belirlenmesi, adayların ilanı, seçmen kütüklerinin yenilenmesi, il ve ilçe seçim kurullarının belirlenmesi, oy pusulalarının bastırılması hazırlığına başlıyor.

YENİ SEÇİM SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

Türkiye, 2017 referandumuyla kabul edilen anayasa değişiklikleriyle ilk defa Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini bir arada yapacak. TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler Cumhurbaşkanı için aday gösterecek. TBMM dışından aday gösterilenler için ise 100 bin imza gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50’ye ulaşamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. İkinci turda da en yüksek oyu alan isim 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçecek. Cumhurbaşkanı en fazla iki defa seçilebilecek. Yeni anayasaya göre, meclisteki milletvekili sayısı da 550’den 600’e çıkarıldı.

İTTİFAKLARLA İLK SEÇİM

Erken seçimler, 2017 referandumuyla kabul edilen yeni anayasanın da resmi olarak yürürlüğe girmiş olması anlamına gelecek. 

Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olurken, başbakanlık makamı da kalkacak. Partisiyle ilişiği kesilmeyecek cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi olacak.  MHP ile AK Parti seçime ‘Cumhur ittifakı’yla girecek.

SANDIKLAR‘OHAL’DE KURULACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihini 24 Haziran olarak açıkladığı gün TBMM’de de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL TBMM’de dün bir kez daha 18 Temmuz’a kadar 3 aylığına uzatıldı. Böylece sandıklar tüm Türkiye olağanüstü hal ile yönetilirken kurulmuş olacak.

YKS SINAVLARI 30 HAZİRAN’A ERTELENDİ

24 Haziran 2018’de gerçekleştirileceği açıklanan erken seçim tarihinin Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) yapılacağı tarihle aynı güne denk gelmesi üzerine Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YKS’nin 30 Haziran–1 Temmuz tarihlerinde yapılmasına karar verdi. YÖK, 30 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT), 1 Temmuz’da Alan Yeterlilik Testi’nin (AYT) ve yabancı dil testinin yapılacağını açıkladı.

ERDOĞAN'IN İLK ERKEN SEÇİMİ

2002’de yine MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla yapılan erken seçim ile iktidara gelen AK Parti 16 yıllık iktidarında ilk kez gerçek anlamda bir erken seçime gidiyor. 2002’deki seçimlerde tek başına iktidara gelen Ak Parti ve Erdoğan 2007’de’ki e muhtıra nedeni ile 4 ay erkene alınmıştı. 2015 Haziran seçimlerinin ardında hnükümet kurulamaması üzerine de 1 Kasım’da seçimler yenilenmişti.

YSK: İKİ SEÇİME DE HAZIRIZ

YSK Başkanı Sadi Güven seçime hazır olduklarını belirterek  “2 seçimi birlikte yapacağız. En az 2 seçim için hazır malzememiz olur. Şu anda da bu seçim için her türlü hazırlığımız tamam” dedi. İYİ Parti’nin seçimlere katılıp katılamayacağı sorusuna da “ Yargıtay’dan gerekli bilgileri aldıktan sonra hangi partilerin seçime katılma hakkı olduğuna inceleme sonucunda karar vereceğiz” yanıtını verdi. 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Gül-Babacan cephesi, Erdoğan’ın “Tarih oldular, kimse onları hatırlamıyor bile” sözlerinden 3 gün sonra yeni partiyi ilan etti
...
  
İmamoğlu: Yıllar sonra ilk defa göreceksiniz, belediyede yardımcılarım, müdürlerim kadın olacak
...
  
Davutoğlu: Bugün susma vakti değildir, yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç var
...
  
Seçim sonrası bir zam daha: Elektriğe yüzde 15 zam
...
  
AKP seçime 1 gün kala Saadet'in kapısını yine çaldı
...
  
Kılıçdaroğlu'ndan 'Öcalan mektubu' açıklaması: Bizim gündemimizde yok, gündeme kim getiriyor?
...
  
Erdoğan'dan İmamoğlu'na...Valimize ‘it’ diyor. Ondan sonra ‘it demedim, basit dedim’ diyor. Dürüst ol dürüst
...
  
"Seçime son üç gün kala Ekrem İmamoğlu hakkında neler duyacaksınız neler"
...
  
Yıldırım: Seçimden sonra bazı tercihler yapmak zorunda kalacağız
...
  
Akşener: Kürtlere terörist diyeceksin, sonra İstanbul’u alabilmek için Diyarbakır’da ağlayacaksın
...
  
Bayram tatilinin ilk 2 gününde 46 trafik kazası: 16 kişi öldü, 130 kişi yaralandı
...
  
Prof. Kaboğlu: YSK kararı, gün ışığına çıkmadan kendisi tarafından çökertilmiş bulunuyor
...
  
100 bin dolar üzeri döviz almak isteyenler bir gün bekleyecek
...
  
İmamoğlu için bir günde 5 milyon TL toplandı
...
  
Akşener: Üniformalı darbe günlerini bile geride bırakan sivil darbe
...
  
AKP’li Özel’e YSK kararı bugün değil, 2-3 güne çıkar: 14 Temmuz seçim planı
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive