Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden şahıs tutuklandı

1.06.2020 - Bu Yazı 171 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden şahıs tutuklandı

 Hrant Dink Vakfı'na tehdit içerikli elektronik posta gönderilmesine ilişkin Konya'da gözaltına alınıp İstanbul'a getirilen H.A, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilmişti. H.A, sorgusunun ardından tutuklanarak cezaevine konuldu.

 Hrant Dink Vakfına e-posta yoluyla mesaj gönderen ve “Bir gece ansızın gelebiliriz” ifadeleriyle Rakel Dink ve avukatını ölümle tehdit eden H.A. yakalandı. Konya’da evinde yakalanan ve İstanbul’a getirilen H.A. sevk edildiği nöbetçi hakimlikte “Zincirleme şekilde kişinin kendisini bir hale koyması suretiyle imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit” suçundan tutuklandı. 

Hrant Dink Vakfı’nın e-posta adresine 25 yaşındaki H.A tarafından “Bir gece ansızın geleceğiz, orayı başınıza yıkacağız ya terk edersiniz ya da ölürsünüz bu kadarını söyleyeyim, bu sefer Rakel Dink ve o avukatı ölecek” ifadelerinin yer aldığı tehdit mesajı e-posta ile gönderildi.

HRANT DİNK VAKFI: AYRIMCILIKLA MÜCADE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Hrant Dink Vakfı, e-posta yoluyla gelen bir ölüm tehdidini kamuoyu ile paylaştı, konuyla ilgili Şişli Emniyeti ve İstanbul Valiliğini bilgilendirdi. Vakfın açıklamasında “Tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı ‘kardeş masalları’ anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor” denildi.

Hrant Dink Vakfı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“27-28 Mayıs 2020 tarihlerinde Hrant Dink Vakfı’na e-mail yoluyla yazılı ölüm tehdidi ulaştığını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Şişli Emniyeti ve İstanbul Valiliği’ne durumu yazılı olarak bildirdik. Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de resmi kurumların bilgisi dahilinde, herkesin gözü önünde öldürülmesinden önce de duymaya aşina olduğumuz ve bugünlerde marifet sayarak kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sloganını da içeren tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı ‘kardeş masalları’ anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor.

Son dönemde yükseltilmesinde sakınca görülmeyen ırkçı, ayrımcı, nefret dili ancak bu tür korkunç yaklaşımları tetikler, cesaretlendirir, azmettirir. Her vatandaşın eşit, özgür ve adil yaşamasını sağlamak için çalışmak Türkiye’de siyaset yapan tüm kesimlerin görev ve sorumluluğudur. Oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak ve tüm yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak üzere bu talihsiz duyuruyu yapmanın da bizim görevimiz olduğu kanaatindeyiz.

2007’den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye’ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak; tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi saygıyla duyururuz.”

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Hrant Dink Vakfına tehdit içerikli elektronik posta gönderilmesine ilişkin Konya'da gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan H.A'nın, ifadesinde, Azerbaycan uyruklu kız arkadaşının Dağlık Karabağ'da 'Ermenilerin yaptıklarıyla' ilgili anlattıklarından etkilendiğini iddia ederek, bu nedenle vakfa tehdit içerikli mesaj attığını söylediği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Hrant Dink Vakfı'nın Twitter hesabından yapılan "27-28 Mayıs'ta Hrant Dink Vakfına e-mail ile ölüm tehdidi ulaştığını kamuoyuyla paylaşıyoruz. Son dönemde yükselen nefret dili ve oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak, yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak için bu duyuruyu yapmanın görevimiz olduğu kanaatindeyiz" şeklindeki paylaşım üzerine tutanak tutularak resmen soruşturma başlatılmıştı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce düzenlenen operasyonda, merkez Selçuklu ilçesindeki evinde gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen şüphelinin, lise öğrenimini tamamlamadan okuldan ayrıldığı, 'kasten yaralama, tehdit ve hakaret' suçlarından kaydı olduğu öğrenildi.

H.A'nın kaldığı evde arama yapan polis ekibi, şüphelinin cep telefonuna el koyarak, incelenmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim etti.

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen şüphelinin ilk ifadesinde, "İnternetten tanıştığım Azerbaycan uyruklu kız arkadaşımın Karabağ'da Ermenilerle alakalı anlattıklarından etkilenerek böyle bir şey yaptım. Bu kapsamda bir de Ermeni Kilisesi'ni aradım ancak telefonuma bakan olmadı" dediği öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Hrant Dink Vakfı'nın Twitter hesabından "27-28 Mayıs’ta Hrant Dink Vakfı’na e-mail ile ölüm tehdidi ulaştığını kamuoyuyla paylaşıyoruz. Son dönemde yükselen nefret dili ve oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak, yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak için bu duyuruyu yapmanın görevimiz olduğu kanaatindeyiz" şeklindeki paylaşımının üzerine tutanak tutularak resen soruşturma başlatılmıştı.

Başsavcılık soruşturma kapsamında Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğüne konuyla ilgili talimat yazısı gönderişti.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden şahıs tutuklandı
...
  
Rakel Dink'e ölüm tehdine Babacan, Davutoğlu ve Sancar'dan tepki
...
  
Baskın Oran: Hrant kimdi, tarihî misyonu neydi
1994 veya 95 olabilir, Mülkiye’deyim, bir telefon geldi: “Ben İstanbullu işadamlarından Fırat Dink....
  
"İstihbaratçılar, Karlov’a yönelik suikastın, Dink cinayeti ve Danıştay saldırısıyla benzerlik taşıdığı görüşünde"
Türkiye’de şok etkisi yaratan Rus Büyükelçi suikastının aydınlatılması için savcılar ve güvenlik bi...
  
...
  
Fuat Keyman: "Hrant'ın Ardından"
Dokuz yıl sonra, Hrant'ın hunharca öldürüldüğü o soğuk, kasvetli günden daha da soğuk, daha da kasve...
  
Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin: Hocalara baskı Dink'i hatırlatıyor; TCK 301 çok tehlikeli
"301'in tümüyle kaldırılması lazım"...
  
Dink cinayetini ‘davulcu’ bile jandarma ve emniyete söylemiş
Hrant Dink cinayeti azmettiricisi Yasin hayal’in arkadaşı Süleyman Kartal’ın hem Trabzon Emniyeti’...
  
MİT görevlisi Yılmaz: Dink görüşmesini Genelkurmay istedi
Dink'i İstanbul Valiliği'ne çağıran eski MİT Bölge Başkan Yardımcısı Yılmaz ve Vali Yardımcısı Güngö...
  
Türkan Elçi: Tahir'in katledilmesini Hrant Dink'e benzetiyorum, ikisi de yanlış anlaşıldı, linç edildi
"Kimse ‘Tahir ne demek istiyorsun' deme ihtiyacı hissetmeden saldırdı"...
  
Dink cinayetine dair her şey önceden biliniyordu
Dink iddianamesinde savcılık, Dink’in mutlak suretle öldürüleceği, bunun için hazırlıklar yapan suç...
  
Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ı Trabzon'dan İstanbul'a istihbaratçılar uğurlamış!
Dink cinayeti soruşturmasından yeni detaylar ortaya çıkıyor......
  
Fuat Keyman: Hrant Dink'den Ahmet Hakan'a: Kınamak gerekli ama yeterli değildir
Karşımızda olan, basın özgürlüğü sorununu içeren, ama bu sorunun çok ötesine giden örgütlü ve tasarl...
  
Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink Yüksekova'da gözaltına alındı
Geerdink, gözaltına alındığını Twitter'dan duyurdu....
  
Dink cinayetinde yeni bulgular: Yasin Hayal ve grubuna ilişkin 24 takip raporu ortaya çıktı!
'Cinayet öncesi elde edilen bilgilerin yer aldığı bilgisayar yok edildi'...
  
Dink cinayetinden ‘kusur yok’ raporu verenlere terfi
Dink cinayetinde, Trabzon Emniyet Müdürlüğü ve İstihbarat Daire Başkanlığı ve kamu görevlileri hakk...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive