AK Parti ve MHP'den CHP'li başkanların meclis başkanı olmasını engelleyecek düzenleme

28.05.2020 - Bu Yazı 363 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AK Parti ve MHP'den CHP'li başkanların meclis başkanı olmasını engelleyecek düzenleme

 AK Parti ve MHP, belediye meclislerinde başkanlık sistemi kuralları uygulanması için çalışma başlattı. Söz konusu çalışmaya göre, belediye meclislerinde belediye başkanları meclisin doğal başkanı olamayacak. Başkanlar meclis tarafından seçilecek. Pek çok CHP'li büyükşehir belediyesinde meclis çoğunluğunun AK Parti-MHP ortaklığının elinde olması, muhalefet belediyelerine yeni bir engelleme olarak algılandı.

 HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, AKP-MHP ittifakının, seçim ve yerel yönetimlere ilişkin mevzuatlarda yapacağı değişiklik düzenlemesinde belediye meclislerinde meclis başkanının TBMM’deki gibi seçilerek göreve geleceğinin planlandığını yazdı.

Mevcut durumda belediye meclislerine belediye başkanları başkanlık ediyor. Sarıkaya bugünkü köşesinde aktardığı kulis bilgilerde bu sistemin değiştirilmesinin gündemde olduğunu ifade etti. Sarıkaya, "Örneğin İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya’da belediye başkanını Millet İttifakı desteğindeki CHP adayları kazandı, ancak belediye meclislerinde Cumhur İttifakı ağırlıklı oya ulaştı. Belediye başkanlarının hemen hepsi azınlıkta kaldı… Bu durum dikkate alınarak, belediye meclislerinde de başkanlık sisteminin tüm kurallarının uygulanmasına karar verilmiş" ifadelerini kullandı.

Sarıkaya iktidarın gündemindeki söz konusu düzenlemenin detaylarını şöyle aktardı:

"Nasıl ki Cumhurbaşkanı ile TBMM birbirinden farklı işlev görüyor, Cumhurbaşkanı da Meclis oturumunu yönetmiyorsa, benzer durumun belediye meclislerinde de uygulanmasına yönelik çalışma başlamış. Buna göre seçilen belediye başkanları, belediye meclislerinin doğal başkanı olamayacak; belediye meclisleri TBMM gibi başkanını kendisi seçecek. Oturumu da seçilen başkan veya yerine gösterdiği başkanvekilleri yönetecek."

Sarıkaya, söz konusu düzenlemenin ne zaman çıkabileceğine ilişkin kaynaklarına yönelttiği soru karşılığında ise şu yanı aldığını katardı:

"Kovid-19 nedeniyle uzun ara veren ve gelecek hafta salı günü çalışmalarına kaldığı yerden başlayacak olan TBMM’de bütün bu değişikliklerin bu yasama yılında tamamlanmasının zor olduğuna dikkat çekildi."

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Sancar: Demirtaş 2 ay önce 6-8 Ekim dosyasını açacaklarını söyledi
...
  
Hakkı Özdal: Sermaye, egemen siyaset ve HDP’ye ‘darbe’
...
  
Mahçupyan, Çalışlar ve Coşkun HDP operasyonunu değerlendirdi
...
  
Aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan'ın da olduğu 82 kişi hakkında " Kobani eylemleri" soruşturmasında gözaltı kararı
...
  
Halk iradesine tek parti ablukası...
...
  
Eğitim bakanı: 1.5 milyon öğrencinin bilgisayar sorunu var
...
  
Yönetmelik yayımlandı; imar planı değişiklikleri nedeniyle değeri artan taşınmazdan değer artış payı alınacak
...
  
DEVA Partisi'nden Soylu'nun AYM Başkanı'na sözlerine tepki: İstifa etmeli
...
  
Prof. Dr. Tekin: Eylül ayıyla birlikte grip ve Koronavirüs vakaları çok karışacak, hastalar solunum sıkıntısı semptomlarına dikkat etsin
...
  
HDP’li 6 partilinin tutukluğu devam edecek
...
  
En çok aranan vekil: Gergerlioğlu
...
  
Gece yarısından itibaren 81 ilde kafeterya ve restoranlarda müzik yayını sona erecek
...
  
Ülke genelinde maske takma zorunluluğu getirildi
...
  
Sakarya'da fındık işçilerine saldıran 2 kardeş serbest bırakıldı
...
  
Selahattin Demirtaş: İttifak kurulmadan seçim kazanılabilir ancak demokrasi kazanılamaz
...
  
40 kaymakam FETÖ soruşturması kapsamında görevden alındı
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive