Tayfun Atay

T24Bookmark and Share

Ümmet-i Muhabbet!


11.07.2019 - Bu Yazı 46 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 BBC’nin yarım asırlık “efsane” Ortadoğu ve dış haberler muhabiri John Simpson, Ayetullah Humeyni’nin Fransa sürgününden İran’a yeni bir dönemin başlama vuruşunu yapmak üzere döndüğü uçakta olma imkânı yakalamış gazetecilerden biridir. “İmam”la aynı uçakta Tahran’a ayak basma “şeref”ine nail olmak için adeta birbirini ezen yüzlerce genç İranlı öğrenci arasında kendisi gibi uğraşa-didine uçağa girebilmiş bir grup yabancı basın mensubu ile birlikte Humeyni’nin bulunduğu ön bölümüne oturtulmuşlardır.

Humeyni, hepimizin gayet iyi bildiği o sert çehresi ile pencereden dışarıyı, gökyüzünü seyretmekte, gazetecilere zerre kadar ilgi göstermemektedir.

Simpson onunla konuşmak ister ama o dönüp bakmaz bile. Diğerleri de Humeyni ile konuşmak için deyiş yerindeyse etrafında dört dönmekte fakat onun kılı kıpırdamamaktadır.

Nihayet bir Fransız gazeteci daha cevval bir şekilde öne atılır ve Humeyni’nin yüzünü onlardan yana çevirmesini sağlamayı da başararak sorar:

“Şu anda İran toprakları üzerindeyiz. Bunca yıllık sürgünden sonra duygularınız nedir, ne hissediyorsunuz?”

Humeyni’nin cevabı kısa, net ve “dopdolu”dur:

“Hiç.”    

(Burada cevabın aynen Türkçe kullandığımız şekilde olduğunu da not düşelim; Türkçedeki “hiç” sözcüğü Farsçadan gelmektedir.)

Simpson, Humeyni’nin, kelimenin tam anlamıyla altını üstüne getirdiği ülkesine dönerken hiç ama hiçbir şey hissetmiyor oluşunu onun “dünya görüşü” ile bağlantılı olarak şöyle açıklar:

“Kur’an, inananlara Allah’ı, ondan başka her şeyi bir kenara bırakarak sevmeyi emreder. Humeyni, İran’a dönmekte oluşundan dolayı hiçbir şey hissetmiyordu, çünkü kendisine başka bir kişi ya da yeri başlı başına sevme izni vermiyordu.”

(John Simpson bu yazıyı İran İslam Devrimi’nin 15’inci yıl dönümü vesilesiyle The Guardian gazetesinde “Veil of fears” başlığı altında 1 Şubat 1994’te kaleme aldı ve bu yazı benim arşivimde bulunmakta. Devrim'in 40'ıncı yıl dönümünde olduğumuz bu sene, uçakta yaşananları tekrar aktardığı hemen hemen aynı ve 1 Şubat 2019 tarihli bir yazıyı ise BBC Türkçe sayfasında bulmak mümkün.)

***

Şimdi 1979’dan 2019’a hızla intikal edelim ve bir başka uçakta Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisine refakat eden bir grup gazeteciye Humeyni’ninkinden gayet farklı şekilde sıcacık bir muhabbetle yaklaşıp onları nasıl “berhürdâr” kıldığına bakalım!..

Bu “embedded”, yani sıkı sıkıya iktidarın bağrına basılmış gazeteciler, dönüş yolunda kendisine Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’na kırgın olup olmadığını sorduğunda Erdoğan, “Bu sorulur mu Allah aşkına! Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak” demiş. Ayrıca sözü daha özel olarak Ali Babacan’a da getirerek şöyle devam etmiş:

“Ben Ali Bey’in kendisine de söyledim; ‘Yolunuz yolunuzdur eyvallah ama şunu unutmayın ki bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Siz bunu yapıyorsunuz. Bunun parçalanmasıyla da bir yere gidemeyeceksiniz’ dedim.”

***

Naçizane kanaatim odur ki Erdoğan bu bağra-basılmış gazetecilerin, “Babacan, Gül ve Davutoğlu’na kırgın mısınız” sorusuna, 40 yıl önce Humeyni’nin yaptığına benzer şekilde kısa ve net bir “Hiç” cevabı verse çok daha etkin, sağlam ve güçlü bir izlenim bırakmış olurdu!..

Verdiği cevap (“Evet, kırgınım”), hele hele Babacan’a-özel söyledikleri (“Ümmet’i bölüyor”) olsa olsa “Aşağıdan yukarıya, yolun sonu görünüyor” hissine, vehmine, endişesine kapılmış bir lider profilinin yansımaları olarak değerlendirilebilir.

AKP’li Cumhurbaşkanı, Ali Babacan’ın başlattığı hareketten ürktüğünü, tedirgin olduğunu ve telaşlandığını açık etmiş bana sorarsanız… Baksanıza cevap öyle okkalı ki iş “Ümmet’i bölmek” gibi hassas, kritik, ciddi ve neredeyse sıkıyönetim ilanını gerektirebilecek olağanüstü bir raddeye vardırılmış!..

Yahu ne oluyorsunuz, alt tarafı siz gencecik, dipdiri, yakışıklı mı yakışıklı bir vaziyette, o zaman kardeşiniz olan Abdullah Gül’le beraber Erbakan Hoca’nın karşısına yeni bir hareket arayışıyla nasıl çıktıysanız, şimdi de Babacan aynı şekilde gencecik, dipdiri, yakışıklı mı yakışıklı şekilde sizin karşınıza çıkmış, bir yol tutturmuş gidiyor işte...

Erbakan da size “Bölmeyin” dedi, dinlediniz mi?

Hiç olmazsa bunu hatırlayıp daha “fâris” bir karşılık verseydiniz ya “Ali Bey”e, olmaz mıydı?..

***

Olmazdı.

Çünkü 2011-sonrası süreçteki iktidar zehirlenmesinin maalesef daha vahim noktaya vardırılıp bir de “Ümmetçilik” kisvesine büründürülmesi söz konusudur.

Bunun ilk tohumlarının tâ 2009 Davos’undaki “One Minute” çıkışıyla atıldığına kuşku yoktur. İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres ile girdiği tartışmada onun karşısında sergilediği bu tavır sonrası Erdoğan’a Müslüman dünyada kitlelerce verilen “coşku” ile 10 yıldır İslam dünyasının liderliği, “Ümmet’in reisliği” gibi bir yanılsama içinde yol alınmaya devam ediliyor.

Tabii Davos sonrası süreçte başlayan Suriye iç savaşına, bu popülist “One Minute”coşkusunun itici gücü eşliğinde “neo-Osmanlıcı” bir başka yanılsama ve heyecanla müdahil olunması da “Vatan-Millet-Sakarya”yı aşan bir perspektiften “Ümmet’le iştigal”i anlamak için işaret edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır.

***

“Ümmet” göndermesinin en “kristal” şekilde ilk kullanımının, Erdoğan’ın 30 Mart 2014 yerel seçim zaferinin hemen ardından yaptığı balkon konuşmasında sarf ettiği, “Bu millet, ümmetin umududur” sözüyle olduğunu hatırlıyorum.

Bu söz ya da daha doğrusu seçim öncesinde yaşananları kabataslak hatırlayalım: 2013 Haziran Gezi olayları; onunla eş zamanlı şekilde vuku bulan Mısır’da Mursi’ye karşı Sisi darbesi ve bu olayın Türkiye’deki iç-politik çalkantılara havale edilip malzeme yapılması; sonrasında da 17-25 Aralık olayları…  

Böyle girilen yerel seçimden galip çıkıldığında, balkonda ülkenin hanidir sadece yüzde 50’sine beka bağlılığı hisseden bir liderin, geri kalan yüzde 50’nin karşısına artık kendince tümüyle “Ümmet-i Muhammed”i çıkarmaya dönük bir söylemsel mecraya ilerleyişine tanık olduk!..

Tabii aynı dönem, yukarıda kaydettiğimiz gibi, “neo-Osmanlıcılık rüyası, hülyası, fantezisi içerisinde Ortadoğu merkezli olarak İslam dünyasının liderliğine yönelik iddia ve imalarda da bol bol bulunulan bir dönem olmuştur.

***

Elbette sonuç, böylesi iddia ve imaların sahiplerine dönük “bumerang etkisi”nden başka bir şey olmadı. Boyların ölçüsü alındı.

Ne Arap dünyası ne İran ne de “diyar-ı İslam’ın bir başka köşesinde bu “Emir’ül-Müminin” olma arayışı akis buldu, sonuç verdi.

Kendileri söyleyip kendileri dinlediler.

Ha, pardon, elbette başka dinleyenler, daha doğrusu “dinliyor görünenler” bulundu tabii, büyük ozan Hasan Hüseyin’in deyişiyle “Şu benim her yanı bin dert açan çıra çakmak ülkemde”

Gel gelelim giderek anlaşılmakta ki artık o “dinleyenler” de bıktı, usandı, bezdi ve 23 Haziran’da İstanbul’daki tekrar-seçimde olduğu gibi, “Yeter artık bitsin bu ümmetçilik oyunu” dediler.

Fakat AKP lideri, şu aralar hep yaptığı üzere yine yaşarken tarih olduğunu düşündüren bir söylem çerçevesi içerisinden, artık kimseye hitap etmeyen bir belâgatle hâlâ “ümmet” simgeseliyle Türkiye realitesine bakmaya devam ediyor.  

Bu Türkiye realitesinin, kaçınılmaz olarak hem kendi siyaset ve ideolojisi dışında (İmamoğlu) hem de kendi siyasi-ideolojik çizgisi içinden (Babacan) ortaya çıkardığı yeni dinamikleri böylesi dinbaz bir ümmetçilikle enterne edebileceğini sanıyor.

Ve bu sanı doğrultusunda bir grup gazeteciyle uçakta muhabbet ediyor.

Elbette bu “ümmet-i muhabbet”e katılamayan diğer gazetecilerin aynı zaman diliminde fişlenmiş halde ayrı bir kategori olarak siyaseten “ümmet-i melanet” kılınmakta oluşunu da dehşetle izliyoruz!..

***

Aslında Peygamber’e kulak verilecek olursa “ümmet” yoktur.

Çünkü, bakın ne diyor o:

“Nasâra [Hristiyanlar] da yetmiş iki fırkaya ayrılmıştı. Yetmiş biri Cehenneme gitmiştir. Bir zaman sonra benim ümmetim de yetmiş üç kısma ayrılır. Bunlardan yetmiş ikisi Cehenneme gidip, yalnız bir fırkası kurtulur. Cehennemden kurtulan fırka, benim ve Eshâbımın gittiği yoldan gidenlerdir” (Tirmizî).

Hâl böyleyse demek ki bugün ortada topyekûn ümmet falan yok, fırkalar var ve bütün mesele bunların hangisinin “cennetlik” olduğudur!..

Humeyni fırkası mı?

Suud fırkası mı?

Taliban fırkası mı?

IŞİD fırkası mı?

“İhvan” fırkası mı?

“Saadet” fırkası mı?

Erdoğan fırkası mı?

Yoksa, Babacan fırkası mı?..

Cevap belli:

Allâhu a’lem…

Facebook Yorumları

reklam
18.02.2020
Goebbels korosu söylüyor: "Her şey mükemmel efendim!"
11.02.2020
Goebbelsleşme karşısında muhalefeti sorgulamak!
27.01.2020
CHP ortanın solunda olduğu kadar muhafazakârlığın da kalbinde olacaktır!
23.01.2020
Cami ne kadar ibadethane, siz onu söyleyin!
9.01.2020
Kan davası
7.01.2020
Kerbela paradigması
5.01.2020
Çağımızın hâkim ideolojisi: Kıyametçilik
31.12.2019
Mehdiyi beklemek Godotyu beklemekten beterdir!
26.12.2019
AKP’yi kültürel körlük yedi bitirdi en çok!
22.12.2019
İnmesini bilmek ya da bilememek… Mesele bu!
12.12.2019
Romanları yazanlar, nutukları atanlardan daha güçlüdürler
10.12.2019
Ümmetin kurdu kendinden olur
5.12.2019
Toprak, Beton ve Kanal
3.12.2019
İrlandalı’nın Kızı
1.12.2019
Ya Alzheimer ya cinayet: Bir şaheserdir Şahsiyet!
19.11.2019
Büşra’nın mevlit-şovu
17.11.2019
Başlangıçta tiyatro vardı!
14.11.2019
Doğallaştırma
10.11.2019
Fenomenlik, domestiklikten evlâdır!
7.11.2019
‘Ne kaa homofobi, o kaa İslamofobi!’
5.11.2019
AKP Katolikliği, CHP Protestanlığı ve cadılaştırılan HDP
3.11.2019
Hayatta olmayanı kurgudan beklemek ayıptır
31.10.2019
Vahşet Tanrısı, Uygarlık Tasması
29.10.2019
Trumpın suratından Bağdadi akıyor!
27.10.2019
Cumhurbaşkanlığına özel antropoloji tedrisatı: Araplık, Kürtlük, çöl, dağ, kültür
24.10.2019
Mevlânâ sizden utanırdı!
22.10.2019
Al Trump’ı vur Şevki’ye şevkle şehvetle!
20.10.2019
Savaşın pornografisi
15.10.2019
Pınarınız ya IŞİDe can suyu olursa!..
8.10.2019
Tapılacak en kutsal varlık Doğadır!
3.10.2019
Komediden rezalete, Etnospor-Türkiye
1.10.2019
Etnospor komedisi: "Yâ Hak diye diye yunduk Yunandık!"
22.09.2019
Helâl teşhirde Türkiyenin gururu: Modanisa
12.09.2019
Bir insanlık yenilgisi: ‘Erkeklik’
25.08.2019
Yaratılmışların en şerefsizi: İnsan
20.08.2019
Amok koşusu
6.08.2019
Akif’in Akit’i normalleştirmesi
30.07.2019
Sen bahar toprağı gibisin Dersim, seni seviyorum!
26.07.2019
İthal ya da itlaf: Bütün mesele bu!
11.07.2019
Ümmet-i Muhabbet!
2.07.2019
Geç gelen doğruluk, doğruluk değildir
11.07.2019
Ümmet-i Muhabbet!
1.07.2019
Geç gelen doğruluk, doğruluk değildir
27.06.2019
AKP zarâfetle düşmesini bilecek mi?
25.06.2019
Bitmiş bir iktidarın yakın ölümü
20.06.2019
Dinbazlığı doğrulukla birleştirmek olanaksızdır
17.06.2019
Binali Yıldırım: Elde var hüzün…
10.06.2019
“Yeni Türkiye”de dinî hiyerarşi ve dinbaz sıkışıklık
9.06.2019
Mevzubahis iktidarsa ‘Kürdistan’ teferruatmış!
3.06.2019
Dinbazlığın kırılma noktası: Gezi
27.05.2019
Bir 'dinî-ortodoksi' deklarasyonu: Diyanet raporu
26.05.2019
‘Devletin Tunç-eli’ yine mi inecek Dersim üzerine?
23.05.2019
Yeni Zelanda İslam’ı!
19.05.2019
"Hasta Türk’ün gençleşmesi": 19 Mayıs
9.05.2019
Bir ‘Ümmet-i iktidar’ komedisi
22.4.2019
Cumhuriyet’i cezasıyla sevdik biz!
21.4.2019
İmamoğlu’nun işareti: Dünya dünyevî yaşanır!
18.4.2019
Ya Cumhurbaşkanı ya ‘Biz’!
15.4.2019
‘Erkeklik kabuğu’nu kıran adam: Şener Şen
14.4.2019
Etnografi ‘mızrağı’nın İslamcılık ‘çuvalı’na sığmadığı Sudan
11.4.2019
'AKP Katolisizmi', Cadılar ve Seçimler
7.4.2019
Doktorun iyisi ‘palyaço’ olur!
5.4.2019
Kürdün olduğu kadar kurdun da hakkını gözeten Fatih Başkan
2.4.2019
'Beka sorunu’nun sonucu: Balkondaki yalnızlık
31.3.2019
İslam’da ilk seçim: Halifelik
28.3.2019
Bir ‘kriko’ olarak AKP
25.3.2019
Reis’e İskenderpaşa vız gelir tırıs gider
22.3.2019
Hangi Erdoğan?
4.3.2019
İslamiyet’te evrim
1.3.2019
Evet, Türkistan yoksa Kürdistan da yoktur!
25.2.2019
Komünizm ve din
21.2.2019
Hukukun ‘intikam’ olduğu yer: Cumhuriyet davası
18.2.2019
Siz ‘insan’ olun, kadından imam da olur peygamber de!
14.2.2019
Bir ‘ağıt’ olarak Sevgililer Günü
10.2.2019
Dede’cim seni söylüyorum, Reis’im sen anla!
4.2.2019
Hazzı kazıyın, altından hüzün çıkar: ‘Sex Education’
3.2.2019
Gutenberg asıl şimdi ölürken…
24.1.2019
A’dan Z’ye hep ‘memuriyet’tir işimiz!
21.1.2019
Hız zehri
14.1.2019
Kamu spotlarının ‘Kamu'dan bîhaberliği!
10.1.2019
Katil, adın ‘Şöhret' olsun!
27.12.2018
Bugünün ‘Abuzer'i kim?
24.12.2018
Kim milyonlara rezil olmak ister?
20.12.2018
Murat ve Acun, papağan ve aslan: 7 farkı bulun!
17.12.2018
Kadın vaiz, imanınızı mı gevşetir?!
13.12.2018
‘Usta'ya veda!
29.11.2018
Geçin ‘helâl turizm'i, ‘helâl porno' kapıda!
26.11.2018
'BİSMİLLAH'
22.11.2018
“Mühendis olmuş, matematik bilmiyor hocam!”
19.11.2018
Çocuk, insanın babasıdır!
15.11.2018
Mısıroğlu meselesi: Galip kim, mağlup kim?
12.11.2018
Türkçe ezan kimin fikriydi?
10.11.2018
Atatürk, cesarettir
5.11.2018
Birbirimizi yaşamak
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive