Babacan: Türkiye’nin önceliği hükümet sistemini düzeltmek olmalı

Babacan: Türkiye’nin önceliği hükümet sistemini düzeltmek olmalı
6.02.2021 - 10:12
3510
0

 DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sıfırdan yeni anayasa için siyasi iklim olmadığını söyledi, “Türkiye’nin önceliği bir an önce hükümet sistemini düzeltmek olmalı” dedi. İktidarın yeni anayasa çıkışını muhalefetin parlamenter sistem için başlattığı çalışmayla ilişkilendiren Babacan, reform söylemi için de, “Ekonomide bazı adımlar belki düşünebilirler ama hukuk devleti olmadan bu ülkenin ekonomik sorunları çözülmeyecek” ifadelerini kullandı.

 AK Parti’nin kuruluş ilke ve değerlerinde farklılık yaşandığı gerekçesiyle partisinden istifa eden eski bakan Ali Babacan’ın öncülüğünde kurulan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi büyük kongresini tamamladı, Haziran 2021’den sonra yapılacak olası bir seçime girmeye hak kazandı.

Türkiye’de öncelikli olarak bir hükümet sistemi değişikliği gerektiğini savunan Babacan, bir yandan CHP ve İYİ Parti ile “Parlamenter Sistem Modeli” için ortak çalışmalar için adım attı, diğer taraftan 5 yıllık kalkınma planlarında olduğu gibi hükümetin ilk 90, 360 günlük faaliyetleri için 13 politika kurulu ile somut eylem planı üzerinde çalışmaya başladıklarını anlattı.

Türkiye ekonomi, hukuk ve demokraside reform beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “birdenbire” gündeme getirdiği “yeni anayasa” çıkışını muhalefet partileri arasında başlayan “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışması ile ilişkilendiren Babacan, “Yeni anayasa için neden uğraşıyorsunuz, zaten uymuyorsunuz” dedi. Babacan, reform söylemi için de, “Ekonomide bazı adımlar belki düşünebilirler ama hukuk devleti olmadan bu ülkenin ekonomik sorunları çözülmeyecek” dedi.

Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Nergis Demirkaya ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile iktidarın yeni anayasa çıkışı, reform vaadi, muhalefetin parlamenter sistem arayışı başta olmak üzere gündemdeki konuları konuştuk:

Reform vaadinin üzerinden yaklaşık 3 ay geçti ama reform beklerken “yeni anayasa” ile karşılaştık. Bu yeni anayasa çağrısı ne anlama geliyor?

Bizim mayıs ayından bu yana akademisyenler, hukukçularla başlattığımız bir süreç var. 74 maddelik anayasa değişiklik paketi hazırladık. Bu yeni anayasa değil. Sadece anayasanın sistemi ilgilendiren maddelerinde değişikliklerle güçlendirilmiş parlamenter sistemi içeriyor. Sıfırdan yeni bir anayasa için öyle bir siyasi iklim yok, ülkenin şartları da ona çok müsait değil.

ÖNCELİK BİR AN ÖNCE SİSTEMİ DÜZELTMEK OLMALI

“Siyasi iklim yok” dediniz ama siz de bir anayasa çalışması yapıyorsunuz?

Çok gerilmiş, kutuplaştırılmış bir toplumsal yapıyla karşı karşıyayız. Tüm anayasa çok geniş. Türkiye’nin önceliği bir an önce sistemini düzeltmek olmalı. Sistem düzeldikten sonra, gerçekten güçler ayrılığına inanan, demokrasiye gönül vermiş, yargının bağımsızlığına inanan bir yönetimin iş başına gelmesi, sosyal toplumsal yapının da biraz daha kaynaşmış, birbirini anlamaya, dinlemeye hazır hale gelmesi gerekiyor. Şu andaki iktidar döneminde bunu yapmak zor, çünkü gerginlikten, kutuplaşmadan, çatışmadan besleniyorlar.

Sizin çalışma nasıl yürüyecek?

Ben lider ziyaretlerinin hepsinde bu konuyu açtım. Parlamenter sistemle ilgili çalışma başlattık, sizin de hazırlıklarınız varsa arkadaşlarımız bir araya gelsinler, karşılıklı görüşsünler, dedim. İlk ziyaretlerde hepsi “tamam” dedi. CHP, İYİ Parti kendi hazırlıklarını önemli aşamaya getirdiler. İlk aşamada ikili olacak. Arkadaşlar yaptıkları hazırlıkları görüşecekler. Ortaya çıkaracağımız metin “bizim metnimiz budur” değil, istişare için notlar olacak.

Aslında yeni bir sistem keşfetmeyeceksiniz. Parlamenter sistemin ana unsurları belli değil mi?
Doğru ama birkaç kademe aşağı indiğinizde bağlanması gereken hususlar var. Anayasa içinde yürütme, yasama ve yargı ile ilgili maddeler var. Anayasa dışında da Meclis içtüzüğü, siyasi partiler ve seçim yasalarını ilgilendiren konular var.

YENİ ANAYASA İÇİN NEDEN UĞRAŞIYORSUNUZ, ZATEN UYMUYORSUNUZ

Sizin bu çalışmaya başlamanız mı iktidarı harekete geçirdi, yeni anayasa çağrısı yapıldı?
Benim okuyuşum o. Reform derken anayasa gibi bir gündem yoktu. Biz Kemal Bey’le basın toplantısında (28 Ocak) “böyle bir süreci başlatıyoruz” diye açıkladık ve cumhurbaşkanından kabine toplantısı sonrası (1 Şubat) anayasa açıklaması geldi. Ertesi gün Bahçeli’nin açıklamasında, daha sonra Cumhurbaşkanın açıklamasında ilave unsurlar var. Belli ki bunlar oturulmuş, konuşulmuş değil. Sanki alelacele bir gündem oluşturma çabası olarak okudum ben bunu. Kaldı ki, mevcut anayasaya uyma kaygısı yokken yeni bir anayasa hazırlayalım! Zaten istediğinizi yapıyorsunuz. Niye uğraşıyorsunuz, zaten uymuyorsunuz ki? Ama biraz daha detayları öğrenelim. Eğer bir davet gelirse, diğer partilerle de bu işi konuşmak istiyoruz derlerse…

Görüşür müsünüz?

Önce bir görmemiz lazım. Kırmızı çizgileri var mı yok mu merak ederiz. Başlarken biz başkanlık sistemi istiyoruz ve başkanlık sistemini tahkim etmek için bunu yapıyoruz diyorlarsa zor…

DAVET GELİRSE DEĞERLENDİRİRİZ

Bahçeli açıklamasında bu kırmızı çizgileri çekti aslında. İlk 4 madde, cumhurbaşkanlığı sistemi kırmızı çizgi görünüyor. Masaya oturur musunuz?

Bugün için katı bir tutum ortaya koymak istemem. Ne olursa olsun bu ülke hepimizin, bu konuda kategorik yaklaşım bugün için doğru değil diye düşünüyorum. Biz her konuda açık fikirliyiz. Kendi partimizin programı, ilkeleri tamam. Ama böyle bir konuda bir davet gelirse açık fikirle değerlendiririz. Kabul anlamında değil, değerlendirmek. Dolayısıyla biraz daha detayını görmek lazım ama ilk gelen sinyaller cesaret verici değil. Nasıl gelişir bilmiyorum ama biz nasıl yürümek istediğimizi diğer siyasi partilerle paylaştık.

Parlamenter sistem için yaptığınız ikili çalışmalar daha sonra bu talepte bulunan tüm partilerin kamuoyuna ortak bir deklarasyon açıklamasına dönüşür mü?

Bu daha ilk safhası. Dediğim gibi anayasanın ayrı ayrı 3 bölümü var. Bir de 3 yasal düzenleme var yapılması gereken. Bunlarla ilgili fikir alışverişinde bulunalım. Bugünden bağlayıcı bir şeyler söylemek doğru olmayabilir. Bu görüşme trafiğinin çok faydalı olacağına inanıyorum.

ERDOĞAN, BAHÇELİ 'GÖRÜŞSEK' DESE GÖRÜŞÜRÜZ

Bu görüşme trafiği ile ilgili bir takviminiz var mı?

Hayır, şu anda bir takvim yok ama ilerleyen aşamalarda olabilir. AB, Dışişleri Bakanlığı sürecinde başka ülkelerin iç süreçleriyle yakından ilgilendim, arabuluculuk yaptığım çok mesele oldu. Eğer uzlaşı arıyorsanız başlangıç tutumunuzun çok katı olmaması, takvimi çok erken açıklamamanız lazım. Çünkü bu bir uzlaşı arayışı. Biz kuruluşumuzda her parti ile diyaloğa açık olacağız, dedik. Bugün Sayın Bahçeli “Bir görüşsek” dese, görüşürüz, hiçbir problem yok. Siyasi parti genel başkanı Sayın Erdoğan “bir konuyu görüşsek” dese, görüşürüz. Çekinecek korkacak bir şeyimiz yok. Biz siyaseti karşıtlık üzerinden yapmıyoruz. Siyaseti karşıtlık üzerinden yapanlar “onunla görüşürüm, bununla görüşmem” diye kategoriler sürer. Pozitif gündemleri, çözümleri yok.

ERDOĞAN İKTİDARINI İKİ KAVRAM ÜZERİNDEN SÜRDÜRÜYOR: MİLLİ-MANEVİ

Bu tabloyu partiler arası bayramlaşmada da gördük. İktidar sizinle bayramlaşmadı.
Aslında biz iktidar partisiyle bayramlaşma yapmak istedik, ama “Geçen seneki bayramda hangi partilerle bayramlaştıysak bu sene de aynı partilerle bayramlaşacağız” diye yanıt verdiler. Bu yeni kurulan partilerle bayramlaşmayacağız, demekti. Sorun yok biz 10-11 parti ile bayramlaştık.

Cumhurbaşkanı önceki günkü açıklamasında kaç kere milli, manevi dedi. O iki kelimeye tutunmaya çalışıyor. Yani iktidarını o iki kelime, iki kavram üzerinden sürdürmeye çalışıyor. Peki sormak lazım, en sevmediğiniz komşunuz gelip kapınızı çalsa, bayramlaşmak istese kapıdan çevirir misiniz? Bu bizim milli manevi değerlerimizde var mı? Ama hiç önemli değil, biz ona bakmıyoruz, takılmıyoruz. Bu ülke için çok çalışmamız lazım.

EKONOMİDE REFORMUN YOLU BU ÜLKEYİ HUKUK DEVLETİ YAPMAKTAN GEÇİYOR

Reform söyleminin üzerinden 3 ay geçti bir beklentiniz var mı? Bir de bu söylem AB yaptırım süreci, ABD’deki Biden dönemi ile de ilişkilendirildi. Siz nasıl yorumluyorsunuz? Reform kapasitesi var mı iktidarın?

Ekonomi tarafında bazı adımlar atılabilir. Çünkü ekonomide çok büyük sıkışıklıklar var. Yoksulluk, hayat pahalılığı, işsizlik… Ekonomik tarafta bazı adımlar belki düşünebilirler ama şunu bilmeleri lazım ki hukuk devleti olmadan, yargı bağımsız ve tarafsız bir şekilde işlemeden bu ülkenin ekonomik sorunları, özellikle işsizlik sorunları kesinlikle çözülmeyecek. Dolayısıyla ekonomide bir sıkışıklık varsa bunun yolu dönüp bu ülkeyi hukuk devleti yapmaktan geçiyor. Ama şu anda Türkiye’yi yöneten zihniyetin güçler ayrımı ile ilgili bir bağlılığı yok, yargının bağımsız olması gerektiğine inanan bir zihniyet de değil. AYM’nin gerekçeli kararını okudunuz. Çok üzüldüm ben. Anayasa Mahkemesi, “Anayasa herkesi bağlar” diyor. Bunu neden söylüyor, demek ki bunu takmayanlar, uymayanlar var.

Ekonomi tarafında bağımsız kurum kalmadı. Bu reformlar bunların bağımsızlığını garanti altına alacak reformlar olur mu? Asla. Yapmazlar böyle bir şey. Kağıt üzerinde yapsalar fiiliyatta gene olmaz. Çünkü bağımsız kurum olması gerektiğine inanmıyorlar.

BİR TELEFON GELSE DE 10 DAKİKA KONUŞSAK, BU ÜLKE ADINA YAZIK

Bu arada Biden’a kutlama mesajı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir dönüş olmadı. Henüz telefon gelmedi.

Bir tek İbrahim Kalın ile Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı telefon görüşmesi oldu. Ekip tamamen yeni olduğu için muhtemelen içeride bir pozisyon oturtmaya çalışıyorlar. Bir de AB, mart ayına kadar ABD’de yeni yönetimi bekleyeceğiz dedi. Avrupa ile ilgili kendi aralarında da koordinasyon ihtiyacı olabilir, çünkü Türkiye-AB ilişkileri açısından da, Türkiye-ABD arasındaki ilişki açısından kritik bir dönem. O pozisyonları oluşturuyorlardır diye tahmin ediyorum.

Obama yönetimi göreve geldiğinde ben Dışişleri bakanıydım. Seçimlerden 6 ay önce süreç başlattık. Telefonu bırakın, Obama kıtalararası ilk seyahatini Türkiye’ye yaptı. O günkü iklime bakın bir de bugünkü iklime bakın. Göreve başlayalı kaç gün oldu hala “bir telefon gelse de 10 dakika konuşsak” yani bu ülke adına yazık.

HERHALDE 'BU RECEP TAYYİP ERDOĞAN YANLIŞ İŞLER YAPIYOR' DİYE ŞİKAYET EDİYOR

Merkez Bankası Başkanı ve Hazine Bakanı, Bakanlığınız döneminde çalışma ekibinizden isimler. Yönetim değişti ama politikalar değişecek görünüyor mu? Bu 3 aylık performansı nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu arada faiz artırımı oldu ama geçtiğimiz günlerde Erdoğan “Arkadaşlar kızıyor ama yüksek faize kesinlikle karşıyım” dedi. Bu ekip bu tutumla sonuç alabilir mi?
Eğer Merkez Bankası’nın yüksek faizinden şikayet ediyorsa hemen talimat versin düşürsün, arkadaşlara bahane bulmasın. Başkanlık sistemi var artık memlekette! Merkez Bankası bağımsızlığı falan yok. Kimi kime şikayet ediyor ki? Herhalde “bu Recep Tayyip Erdoğan yanlış işler yapıyor” diye kendini kendine şikayet ediyor. Bu tutarlı, samimi bir davranış değil. “Faiz sebeptir, enflasyon sonuç” tezi var, “iktisat bilimi önemsiz, ben buna inanıyorum” diyor. O zaman kendi tezini konuştursun.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIŞLARIYLA DEMOKRASİ SORUNUNU ÇÖZEMEZ

Yeni ekonomi yönetiminin performansı sonuç getirir mi?
Şu ana kadar atılan tek adım Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 8.25’ten yüzde 17’ye çıkarmak. Onun haricinde somut adım görmüyoruz. Bu atılan adımlar nereye nasıl götürür resmin bütününü görmediğimiz için bir şey söylemek zor. Ama şu var ki Türkiye’de özgürlük sorunu var, demokrasi, hukuk sorunu var. Merkez Bankası faiz artışlarıyla bu sorunları çözemez. Ekonomide ciddi yapısal sorunlar var. Merkez Bankası’nın faiz artışı yapısal sorunları çözemez…

Bunun bugün için ülkeye de çok ciddi bedeli, maliyeti var. Giren sermaye yüksek faizi cebine alıyor ve götürüyor. Bu seneki faiz bütçesi 179 milyar, tüm çiftçilere verilen destek 22 milyar. 3 aylık bilanço, faizi yükseltmek ve yabancı kısa vadeli yatırımcıya yüksek faiz bedelini ödeyerek kuru biraz sakinleştirmek. Bu ülkenin kaynakları fiilen dışarıya yabancı yatırımcılara akıtılıyor.

2021 YILINDA İKİ ÇALIŞMA ALANINA ODAKLANIYORUZ

Büyük kongreniz bitti “geçmiş olsun” ve de “hayırlı olsun” diyelim. Bundan sonraki süreç için yol haritanız nedir?

Seçim yasasında 41 ilde teşkilat kurma şartı var. Rekor hızla küçük illeri, ilçeleri hedefledik. Sayıyı tutturunca hemen büyük kongreyi yaptık ki seçime girme hakkımızı alıp cebimize koyalım. Çok şükür onu cebimize koyduk. 2021 yılında iki çalışma alanına odaklanıyoruz. Birincisi saha çalışması, ikincisi politika üretme. Saha çalışmasında kongresini yapmadığımız 38 ilimiz, yaklaşık 500 ilçemiz var. Bu yıl içinde kalan kongreleri yapacağız. Bir kısmına bizzat katılacağım. Bu yıl teşkilatlanma ve teşkilatlanma çalışmamız vesilesiyle de DEVA Partisi farkındalığını, bilinirliğini artırmalı, Türkiye geneline yaymalıyız. İkinci çalışma alanı politika üretmek. Bizim 13 politika başkanlığımız var. 5 yıllık kalkınma planları nasıl ülkenin bütün politika alanlarını kuşatıyorsa 13 politika başkanımıza da “siz hükümetin ilk 90 gününü, ilk 365 gününü çalışıyorsunuz” dedik.

HÜKÜMETİN EYLEM PLANINI HAZIRLIYORUZ

Hükümet programını mı hazırlıyorsunuz?

Hükümetin eylem planını. Hükümet ilk 90 günde, ilk 360 günde ne yapmalı, bunları çalışmaya başladık. Parti programını somut eylem planına tercüme edecekler. Örneğin çevre veya eğitim konusunda şu kanun düzenlemeleri, yeni kurum oluşturma ya da ciddi bir politika değişikliği olabilir. Bizim ülkenin geleceği ile ilgili her alanda çalışma yapacak, kalifikasyonları çok iyi bir ekibimiz var. 2021 yılı DEVA Partisi için daha çok sahada olmak, farkındalık ve tanınırlık için daha çok çalışmak, teşkilatlanma çalışmalarını genişletmek ve ülkemizin yarınları için sağlam bir hazırlık yapmak olacak. Tabi bir de sistem değişikliği ve geçiş süreci var.

MEVCUT SİSTEMDE SEÇİLEN CUMHURBAŞKANI O GÜÇLERİ ELDE ETTİKTEN SONRA AYAK SÜRÜYEBİLİR

Konuşmalarınızda hep bu geçiş sürecinin altını çiziyorsunuz. Bu geçiş süreci neyi içerecek?

Çok önemli. Öncelikle nasıl bir sistem olacağının netleşmesi lazım ki ona göre bir geçiş süreci tasarlansın. Herkesin mutabakat sağladığı çerçeve oluştuktan sonra oturup bu sistemden yeni sisteme ne zaman, hangi basamaklarla nasıl geçeceğiz? Seçmene anlatmak lazım. Sadece “parlamenter sistem” deyip de, mevcut sisteme göre cumhurbaşkanı seçilen bir kişi o güçleri elde ettikten sonra ayak sürüyebilir.

CHP’li İlhan Kesici bu yetkiler için “evliyayı çıldırtır” demişti.

Onun için hem yeni sistemin biraz daha detayları konusunda çerçeve oluşturmak hem de aday(ların) çıkıp “Ben seçildikten sonra şunları yapacağım, ülkeyi parlamenter sisteme götürmenin liderliğini yapacağım” sözünü veren kredibilitesi olan bir süreç olmalı. Çok detaya gerek yok 8-10 madde belki. Kendini bağlayacak. Başka türlü çok zor. İlelebet değişmeyebilir sistem.

Anayasa profesörü Ergun Özbudun muhalefetin Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimini alabileceğini ama yüksek ihtimalle mecliste anayasal çoğunluk sağlayamayacağını söylüyor. Bu durumda da tıkanma olmaz mı? Sistemi değiştirecek çoğunluk olmayabilir?

O zamanki seçimin sonucunu görelim. Olabilir ama zaten o noktada mutabakat arayışı gerekecek. Bir de şu var iktidardayken başkanlık sistemi isterler de iktidardan düşünce pozisyon değişebilir. Tutarlılık derdinde olmayan insanlardan bahsediyoruz. Bugün savunduklarının tam tersini 2-3 sene önce savunmuş oluyorlar. Hiç de problem etmiyorlar. O gün dönüp muhalefete düştüklerinde başka şeyi de savunabilirler, belli olmaz. Bence o çok erken bir kaygı. Önce biz idealleri hedefleyeceğiz, o idealler için mücadele edeceğiz.

BİZİ HENÜZ ÖLÇEMİYORLAR

Bu arada seçim yasası, seçim kanunu değişikliği de gündemde. Bahçeli barajın aşağı çekilmesi ve ittifaklara da uygulanmasını önerdi. Bu değişikliğin sonuçları ittifaklara etkisi ne olur?

Diğer ortaktan bir şey duymadık. Bu konuyla ilgili somutlaşmış bir çalışma olduğuna dair de bilgi gelmiyor. Problem şu ki bizi henüz ölçemiyorlar.

Siz ölçüyor musunuz?

Hayır biz anket yaptırmıyoruz. Türkiye’nin her yerinde varız. Bu partinin halk açısından baktığınızda bir karşı cephesi yok. Bize ters bir tavır almış, olumsuz bakan, nefret dolu bir kesim yok. DEVA deyince kanaat genelde bunlar iyi insanlar. Bu çok kıymetli bir başlangıç noktası. Önce ev ödevimizi yapalım, dersimizi çalışalım. Biraz daha ilerleyelim belki kendimize özel yaptırırız, şu anda çok erken.

AK PARTİ ESKİ AK PARTİ DEĞİL, ÖNEMLİ OLAN TEK MAKAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kongre konuşmasında “Partimizden ayrılmış olan arkadaşlarımızı tekrar kazanalım” dedi. Mümkün mü?

Şimdi iktidar partisi olunca iki duygu egemen oluyor. Bir korku, bir de fayda. İktidar partisi içinde olmanın faydası, dışında kalmanın da korkusu. Böyle bir çağrıyı bazıları korkuyla, bazıları fayda sebebiyle yapar ama ilkeler, değerler açısından o kopuşu yaşayan arkadaşlar açısından baktığımızda o arkadaşların geri dönmesi mümkün değil. Neden geri dönsünler ki. Kuruluş ilkeleri, değerleri tamamen ayaklar altına alınmış. “AK Parti’ye dönün” diyor ama AK Parti eski parti değil ki. Partinin sistemdeki önemi zaten azalmış durumda. Partiye destek ile Erdoğan’a destek arasında makas var. Bu öyle kendiliğinden de olmamış, amaç var, her şeyi önemsizleştirme var. Önemli olan tek bir makam ve tek kişinin kalması. Düşünebiliyor musunuz anayasa değişikliğinde başka hiçbir iş yokmuş gibi kurumların başındaki “yüksek” ifadesi yok edildi.

HSYK, HSK oldu evet. Böyle bir yorum duymamıştım.

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) oldu. Çünkü “yüksek” nasıl “yüksek” olur. Yüksek bir makam var! Partinin de kurumların da önemsizleşmesi var. Merkez Bankası’nın önemsizleşmesi, bunların hepsi o zihniyetin ürünü.

ERKEN SEÇİME ORTAĞI MECBUR BIRAKABİLİR

2021 yılında seçim bekliyor musunuz?

Benim kanaatim Sayın Erdoğan’a kalsa kolay kolay yapmaz. Böyle bir sıkışık bir ortamda, daha 2.5 yılı varken neden elindeki gücü riske atsın. Onu bir şeylerin zorlaması, mecbur bırakması lazım. Kim mecbur bırakabilir? Ortağı mecbur bırakabilir. Ortağı öngörülebilir bir ortak değil. Sık sık pozisyon değiştirmiş. Bir gün çıkıp da, “artık yürümüyor memleketin seçime gitme zamanı gelmiştir” dediği anda yürütemez. Mecliste çoğunluk düşer. Gerçi meclisi kapatsanız da bir şey olmaz ama siyasi meşruiyet düşüyor. 50+1 ile seçildiyse herkes biliyor ki MHP desteği ile oldu. Bir o olabilir, öngörülemeyen bir faktör. Pat diye günün birinde yapar mı yapar. Ama benim kanaatim ülkede şartların biraz daha düzelmesini, iklimin biraz daha iktidardan yana olmasını tercih edecektir. Vakit kendi lehine işleyecek diye düşünüyor olabilir.  

Gazete Duvar

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Münir AKTOLGA

VAROLUŞUN GENEL İZAFİYET TEORİSİ VE TASAVVUF -2

VAROLUŞUN GENEL İZAFİYET TEORİSİ VE TASAVVUF -2

 • 20 Eylül 2021 Pazartesi

Zeki ALPTEKİN

Su yolunda akar! Bir sel felaketinin dersleri…

Su yolunda akar! Bir sel felaketinin dersleri…

 • 20 Ağustos 2021 Cuma

Hikmet MUTİ

Baykal  neden  Livaneli'den  daha ilericidir ....

Baykal neden Livaneli'den daha ilericidir ....

 • 10 Temmuz 2021 Cumartesi

Yazarlar

Julos, sürgün dostlarından teşekkür sana...
DOĞAN ÖZGÜDEN

Julos, sürgün dostlarından teşekkür sana...

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
'Muhataplık tartışması' ve imkanlar
Kemal CAN

'Muhataplık tartışması' ve imkanlar

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
KÜRT SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?
Ali Türer

KÜRT SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
Kürt sorunu yok, eşya toplamak var
Ümit KIVANÇ

Kürt sorunu yok, eşya toplamak var

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
Kürt sorunu nedir, var mıdır, kimle, nasıl çözülür?
Aydın Selcen

Kürt sorunu nedir, var mıdır, kimle, nasıl çö

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
Erkeğin kadını ezmesi
Metin Münir

Erkeğin kadını ezmesi

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
İmralı mı?
Murat BELGE

İmralı mı?

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
“Endişeli muhafazakârlar” için sihirli reçete
Mehmet Y. Yılmaz

“Endişeli muhafazakârlar” için sihirli reçete

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
Konut probleminin nedeni hukuk devletini çökertmiş olmaktır
Eser KARAKAŞ

Konut probleminin nedeni hukuk devletini çöke

 • 22 Eylül 2021 Çarşamba
Kürt sorunu... Kılıçdaroğlu... HDP... İmralı... Kandil... Ve barış...
Hasan CEMAL

Kürt sorunu... Kılıçdaroğlu... HDP... İmralı.

 • 21 Eylül 2021 Salı
CHP'den ve HDP'den alışılmadık iki ses geldi
Aydın ENGİN

CHP'den ve HDP'den alışılmadık iki ses geldi

 • 21 Eylül 2021 Salı
İktidar ve muhalefete ortak noktalar
Ali BAYRAMOĞLU

İktidar ve muhalefete ortak noktalar

 • 21 Eylül 2021 Salı
‘Oyuna gelmeyelim’ diye diye oyuna gelmek
Oya BAYDAR

‘Oyuna gelmeyelim’ diye diye oyuna gelmek

 • 21 Eylül 2021 Salı
Kürt meselesi Öcalan’sız çözülebilir mi?
Ergun BABAHAN

Kürt meselesi Öcalan’sız çözülebilir mi?

 • 21 Eylül 2021 Salı
Külliye ve Merkez Bankası arasında İngilizce ve enflasyon soğukluğu
Barış Soydan

Külliye ve Merkez Bankası arasında İngilizce

 • 21 Eylül 2021 Salı
Sabotajcıları yakalayın!
Yıldıray OĞUR

Sabotajcıları yakalayın!

 • 21 Eylül 2021 Salı
Eksik Türkiye’yi nasıl yöneteceksiniz?
Bekir AĞIRDIR

Eksik Türkiye’yi nasıl yöneteceksiniz?

 • 21 Eylül 2021 Salı
Abdullah Öcalan ne olacak?
Gökhan BACIK

Abdullah Öcalan ne olacak?

 • 21 Eylül 2021 Salı
Rus-Amerikan kazanında Suriye için ne pişiyor?
Fehim TAŞTEKİN

Rus-Amerikan kazanında Suriye için ne pişiyor

 • 21 Eylül 2021 Salı
Peker ve Bayraktar...
Figen Çalıkuşu

Peker ve Bayraktar...

 • 21 Eylül 2021 Salı
Konut sorununa çözüm
İbrahim Kahveci

Konut sorununa çözüm

 • 16 Eylül 2021 Perşembe
Muhalefetten gelen çatırdama seslerinin iki nedeni
İsmet Berkan

Muhalefetten gelen çatırdama seslerinin iki n

 • 16 Eylül 2021 Perşembe
12 Eylül’ün simgesi: Diyarbakır Cezaevi
Ümit KARDAŞ

12 Eylül’ün simgesi: Diyarbakır Cezaevi

 • 14 Eylül 2021 Salı
KÜRTLER VARAN-5
Mehmet TIRAŞ

KÜRTLER VARAN-5

 • 14 Eylül 2021 Salı
DEMOKRASİ FAŞİZMİN PANZEHİRİDİR!
İlker DEMİR

DEMOKRASİ FAŞİZMİN PANZEHİRİDİR!

 • 14 Eylül 2021 Salı
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar