Gürbüz Özaltınlı: İktidar ‘yedi düvele karşı’ya demirledi...

13.08.2020 - Bu Yazı 4310 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Gürbüz Özaltınlı: İktidar ‘yedi düvele karşı’ya demirledi...

 “Yedi düvele karşı mücadele eden bir yönetime sahibiz. Başımıza gelen kötülükler, onların haklarımızı en iyi savunan kadro olmasıyla ilgili. Bize söylenen budur...”

 Serbestiyet yazarı Gürbüz Özaltınlı, iktidarın ‘yedi düvele karşı’ya demirlemesini anlattı...

 Serbestiyet: Adalet ve Kalkınma Partisi’nin söyleminde uzun yıllardır gözlenen daralma en sonunda iyice kısır bir görünüme büründü. Başlangıçla bugün arasındaki mesafe sizin gözünüzden nasıl görünüyor?

Özaltınlı: Kamuoyu, uzun süredir kendini tekrarlayan bir propagandaya maruz kalmakta. İktidar uzun yıllar boyu kendisini sunarken hiç bu kadar renksizleşmemişti. Değişik temaları bir arada kullanabiliyor, farklı beklentilere seslenebiliyordu. Misyonunu; kalkınma ve zenginleşmeyle, özgürlükçülükle, istikrarla, küresel itibarla ve hatta temiz, şeffaf siyasetle açıklamaya yönelen bir söylem zenginliği oluşturmayı başarabiliyordu.

Başörtülü genç kadınların, seçim meydanlarında Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini açıklarken Erdoğan’ı coşkuyla alkışladıkları zamanların üstünden çok geçmedi. Duble yollar, köprüler, havaalanları, toplu konutlar büyük bir sıçramanın kanıtları olarak az anlatılmadı. “Analar ağlamasın” sloganı toplumun ezici çoğunluğunun yüreğine değen, umut yaratan bir ses oldu. “Bütün milliyetçilikleri ayaklar altına aldık biz” sözünü de duydu bu ülkenin muhafazakâr kulakları ve alkışladılar Erdoğan’ı. Bugünlerde sarsıntılı tartışmalara yol açan İstanbul Sözleşmesi de LGBT yürüyüşleri de bu iktidar döneminin ürünleridir.

Kısacası, önyargılı olmayan, kulakları ve duyguları karşısındakini dinlemeye açık duran çok geniş çevrelere anlatabileceği bir çizgisi bulunan iktidar döndü dolaştı, bildiğimiz düzeysiz milliyetçi hamasetten medet umar duruma düştü. Evet, ne olduysa oldu, sonunda elde tek malzeme bu kaldı.

Yedi düvele karşı mücadele eden bir yönetime sahibiz. Başımıza gelen kötülükler, onların haklarımızı en iyi savunan kadro olmasıyla ilgili. Bize söylenen budur…

“Biliyoruz, kötü durumdasınız, fakat bilin ki bunun nedeni iyi yönetiliyor olmanızdır…” Ben bu sözleri böyle anlıyorum. İktidar sözcüleri ve medyası her türlü eleştiri ve şikâyete tek telden cevap veriyor: “Milli ve yerli çıkarlarımızı o kadar iyi ve tavizsiz savunuyoruz ki, bütün dünya bize zarar vermeye çalışıyor. Sıkın dişinizi; başınıza gelen kötülüklere karşı bu iyi yönetimi destekleyin.” Bu söylemin öyle harika bir özelliği vardır ki içinde hiçbir koşulda yönetime bağlayabileceğiniz bir “başarısızlık, yanlışlık, beceriksizlik” barındırmaz. O ünlü “teflon” metaforu bu söylem için yaratılmıştır adeta.

İronik gibi gözüküyor ama gerçekten ortada iktidar adına duyduğumuz tek ses kaldı, o da bu…

Milliyetçi hamaseti küçümsediğim sanılmasın. Bu topraklarda müşteri sıkıntısı çekmez. Uygun konjonktürlerde her zamankinden de fazla iş görebilir. Muhalefeti düşmanlaştıran, nefreti köpürten, gerilimi tırmandıran güçlü bir malzemedir. Ayrıca siyasi-sosyolojik süreçlerin kavranması zor karmaşasına karşı, insan zihnini ve duygularını kısa yoldan tatmin eden ucuz, basit bir reçetedir. Her türlü sorunu, bütün gündelik kızgınlıklarınızı bu “düşmanlar ve biz” şemasına yerleştirir, “doğru tutumu” takınıverirsiniz.

Basit ama etkili bir malzemedir sonuçta. Fakat (eğer konu buysa) seçim kazanmaya yeter mi?

Bence yetmez…

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Cihangir İslam: İktidar da Kandil de rahatlama istemedi
...
  
İktidarın 'takviye hazır kuvvet müdürlüğü' endişe yarattı: Tehlikeli bir gelişme
...
  
Gürbüz Özaltınlı: İktidar ‘yedi düvele karşı’ya demirledi...
...
  
TOKİ, iktidara yakın firmalara 17 yılda 106 milyon lira ödemiş
...
  
"Diyanet, AKP’nin iktidarını pekiştirme noktasında kritik"
...
  
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan iktidar manifestosu
...
  
Babacan: İktidar varoluş mücadelesi veriyor
...
  
Evrensel başyazarı: Erdoğan iktidarı CHP'yi PKK'nın uzantısı ilan ederek, legal siyaset alanı dışına itmeye çalışıyor
...
  
Karamollaoğlu'ndan iktidara çağrı: Muhalefeti bir araya toplayın dertlerimizi sıkıntılarımızı konuşalım
...
  
Faruk Bildirici: İktidara sırtını dayamış altı yazar...
...
  
İlhan Uzgel: Kendisini tüketen bir iktidar olarak AKP
...
  
İmamoğlu'ndan Yıldırım'a: 25 yıldır İBB'nin yönetiminde olan iktidarın İstanbul'da sıfır kreş açmasına ne diyorsunuz?
...
  
'Babacan'ın kuracağı parti AK Parti'yi iktidardan düşürecek kadar zarar verir'
...
  
Bülent Küçük: Ne iktidar ne de toplumsal muhalefet başa dönebilir
...
  
MAK Danışmanlık: İktidar, anketçilere kızdığı dönemde bile birden fazla anket yaptırdı
...
  
İbrahim Kiras: AK Parti’nin iktidar paradoksu
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive