Vahim tablo! Üniversite mezunlarının yüzde 42'si iş bulamadı

3.08.2020 - Bu Yazı 1163 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Vahim tablo! Üniversite mezunlarının yüzde 42'si iş bulamadı

  Türkiye’de üniversiteden mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulanların oranının yüzde 29 olduğu, iş bulamayanların oranının ise yüzde 42 olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, ilk kez tam zamanlı bir işe başlayan üniversite mezunlarının yüzde 31'i asgari ücret alıyor.

 Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği'nin araştırmasına göre, Türkiye genelinde üniversite okuyan gençlerin yüzde 42’si mezuniyetinden sonra iş bulamıyor. 6 ay içinde iş bulabilenlerin oranı yüzde 29 olurken, 6-12 arasında iş bulanların oranı yüzde 10 oldu. Henüz öğrenciyken iş bulanların oranı ise yüzde 14. 

Cumhuriyet'in haberine göre, üniversite sınav sonuçlarının açıklamasının ardından, adayların tercih dönemi öncesinde, üniversite mezunlarının iş bulmaları oranlarına ilişkin bir araştırma yayımlandı. Buna göre, Türkiye genelinde üniversite mezunlarının yüzde 42'si mezuniyetinin ardından iş bulamadığı belirtildi. Yüzde 31'i de iş bulduklarında asgari ücretle işe başlatılıyor. Türkiye'nin en başarılısı olarak gösterilen üniversitesinden mezun olanların da ülke genelindeki durumun aynısı olduğu belirtildi.

YÜZDE 31 ASGARİ ÜCRETLE BAŞLIYOR

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk tam zamanlı işe başlayan üniversite mezunlarının yüzde 31'i asgari ücret alıyor. Yüzde 42'si asgari ücret ile 2 bin 999 lira arasında alırken, yüzde 16'sı 3 bin ila 3 bin 999 lira arasında ücret ile işe başlayabiliyor.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan "2019-2020 URAP Dünya Sıralaması"nda Türkiye'den en iyi performansı gösteren ilk 4 üniversiteden mezun olanların iş bulma olanaklarına ilişkin de dikkat veriler bulunuyor.

EN İYİ ÜNİVERSİTELER DE AYNI DURUMDA 

Derneğin anketine katılan Hacettepe Üniversitesi mezunlarının yüzde 47,46'sı mezun olduktan sonra çalışamadığını, yüzde 28,81'i 6 ayda iş bulduğunu, yüzde 6,21'i 6-12 ay arasında iş bulabildiğini ve yüzde 14,12'si mezun olmadan önce işe başladığını belirtti. İstanbul Üniversitesi mezunlarının yüzde 44.33'ü mezun olduktan sonra işe başlayamadığını, yüzde 27,67'si 6 ay içinde iş bulduğunu, yüzde 7,67'si 6-12 ay arasında iş bulduğunu ve yüzde 16,33'ü mezun olmadan önce işe başladığını söyledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunlarının yüzde 23,49'u mezun olduktan sora iş bulamadı, yüzde 37,25'i 6 ay içinde iş bulabildi, yüzde 7,72'si 6-12 ay içinde iş buldu, yüzde 27,85'i mezun olmadan önce işe başladı. ODTÜ'den mezUn olanların yüzde 28,61'i mezun olmadan önce işe başlarken, yüzde 16,14'ü mezun olduktan sonra işe başlamadı, yüzde 37,41'i 6 ay içinde işe başladı, yüzde 13,69'u 6-12 ay arası bir zamanda iş bulabildi.
 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Üniversitelerde partili rektör dönemi: 7'si milletvekili AKP'ye yakın 12 atama
...
  
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden ‘Kayyum rektör’ tepkisi
...
  
Son dakika! Bakan Koca son tabloyu açıkladı: Tedbirler sonuç verdi
...
  
Üniversitelerdeki akraba kayırmacılığı tüm hızıyla devam ediyor
...
  
Türkiye koronavirüs tablosunda son durum: Günlük can kaybı sayısı 2 ay önceki seviyelerde
...
  
Üniversitelerde 143 bölüm boş kaldı, 20 bölüm ise hiç tercih edilmedi
...
  
16 üniversiteye rektör ataması Resmi Gazete’de
...
  
Üniversitelerde eğitim 1 Ekim sonrasında başlayacak
...
  
Vahim tablo! Üniversite mezunlarının yüzde 42'si iş bulamadı
...
  
Grafiklerle Türkiye’nin ‘corona’ tablosu
...
  
Şehir Üniversitesi öğrencileri: ‘Eylemlerde yalnız, medyada görünmezdik’
...
  
YÖK Başkanı Saraç: Üniversite hastanelerine 14 bin 500 kadro tahsis edildi
...
  
İBB'nin mali durumunu açıklayan İmamoğlu: Tablo tüyler ürpertici
...
  
O tabloyu yeniden yerine astı
...
  
PORTRE | Üniversiteden siyasete, Gezi Parkı’ndan İmralı sürprizine Ali Kemal Özcan
...
  
Üniversite 1 liralık malı 10 liraya aldı, yakalanınca 'pardon' dedi
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive