AK Parti'den torba yasada internet hamlesi!

17.07.2020 - Bu Yazı 513 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AK Parti'den torba yasada internet hamlesi!

 Erdoğan'ın açıklamalarının ardından sosyal medyaya sansür geleceği iddia edilirken "Dijital Mecralar Komisyonu"nun detayları ortaya çıktı.

 İktidarın sosyal medyaya yönelik kısıtlayıcı düzenlemeler yapması tartışılırken, AKP'den Meclis'te bu konuda yeni bir komisyon kurulması için kritik bir adım geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba yasaya, "Dijital Mecralar Komisyonu" kurulmasına yönelik madde eklendi.

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre; AKP'nin hazırladığı maddeye göre, 17 üyeden oluşacak komisyon internet kullanımına ve internet yoluyla işlenen suçlarla mücadele için TBMM Başkanlığı'nın talebi üzerine görüş ve öneriler sunacak, kanunları ve teklifleri inceleyecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan görüşülen torba yasaya eklenen düzenleme TBMM bünyesinde 'Dijital Mecralar Komisyonu' adı altında yeni bir komisyon kurulmasını öngörüyor. Ek madde ile teklife eklenen düzenlemenin, bu akşam komisyondan geçmesi bekleniyor.

Söz konusu maddeye göre, Dijital Mecralar Komisyonu şöyle görev yapacak:

Kendisine esas veya tali olarak havale edilen işleri görüşmek; Başkanlığın talebi üzerine ya da istenildiğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan kanun teklifleri ile olağanüstü hal sırasında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini görev alanı yönünden inceleyerek ihtisas komisyonlarına görüş sunmak.

İnternet kullanımının kanunlara, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı yahut çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde gerçekleşmesinin önlenmesi konularında görüş ve öneriler sunmak.

İnternet kullanımı yoluyla işlenen suçlarla etkin şekilde mücadele edilmesi konusunda görüş ve öneriler sunmak.

Belirtilen konularda uluslararası alanda kabul gören gelişmeleri izlemek, bu konular hakkında gerektiğinde yurt dışında incelemelerde bulunmak ve bu gelişmeler konusunda görüş ve öneriler sunmak.

İnternetin hukuka uygun kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirici etkinlik ve projeler yapmak.

Komisyonun yetkileri ise şöyle sıralandı:

Görevleri ile ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşlarından, bu Kanun kapsamında faaliyet gösteren içerik sağlayıcılar, erişim sağlayıcılar, yer sağlayıcılar ile yerli veya yabancı diğer gerçek ve tüzel kişilerden bilgi ve belge istemek ve ilgililerden bilgi almak.

Görev alanıyla ilgili faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının çalışmalarından yararlanmak.

Gerekli görüldüğünde uygun bulacağı uzmanları fikirlerini almak üzere çağırmak.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Sancar: Demirtaş 2 ay önce 6-8 Ekim dosyasını açacaklarını söyledi
...
  
Hakkı Özdal: Sermaye, egemen siyaset ve HDP’ye ‘darbe’
...
  
Aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan'ın da olduğu 82 kişi hakkında " Kobani eylemleri" soruşturmasında gözaltı kararı
...
  
Eğitim bakanı: 1.5 milyon öğrencinin bilgisayar sorunu var
...
  
Yönetmelik yayımlandı; imar planı değişiklikleri nedeniyle değeri artan taşınmazdan değer artış payı alınacak
...
  
Prof. Dr. Tekin: Eylül ayıyla birlikte grip ve Koronavirüs vakaları çok karışacak, hastalar solunum sıkıntısı semptomlarına dikkat etsin
...
  
Ülke genelinde maske takma zorunluluğu getirildi
...
  
Sakarya'da fındık işçilerine saldıran 2 kardeş serbest bırakıldı
...
  
Selahattin Demirtaş: İttifak kurulmadan seçim kazanılabilir ancak demokrasi kazanılamaz
...
  
40 kaymakam FETÖ soruşturması kapsamında görevden alındı
...
  
Meral Akşener'den Demirtaş'a kahvaltı cevabı
...
  
Kadına şiddette yeni önlemler: Dayakçı kocalar polisle muhatap olacak
...
  
Sağlık Bakanlığı haftalık koronavirüs raporunu yayımladı
...
  
Üniversitelerdeki akraba kayırmacılığı tüm hızıyla devam ediyor
...
  
Son bir aydaki vakaların yüzde 40’ı 20-40 yaş arasındaki gençler
...
  
Demokrasiyi kurtarma yolunda ittifak siyaseti
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive