M.Latif YILDIZ

[email protected]Bookmark and Share

KÜRDLERE BÜYÜK OYUN


09.09.2013 - Bu Yazı 1732 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

  İnternetime düşen bir haber keyfimi kaçırdı. Haberin başlığı aynen şöyleydi. “ Kürd Ulusal Kongresi erteleniyor mu?”  İçeriğinde: Kongre Hazırlık Komitesi Üyesi Kemal Kerkuki; 15 Eylül’de yapılacak kongrenin tarihinin ertelenebileceğini ifade ederken gerekçe olarak “ Delege sayısının belirlenmesinde yaşanan sorunların aşılamaması” demiş!

            Ankara toplantısına delege olarak katıldığım günden beri en büyük korkum, endişem, kuşkum emperyal güçlerin kışkırtması; Türkiye ve İran’ın tuzakları ( Suriye ve Irak kendi derdine düştüklerinden hesaba katmıyorum) sonucu ertelene, ertelene nereye varılacağıdır?

            Endişelerimden haklı çıkmak istemiyorum. Zira malum güçler Kürd halkının siyasi partilerini, önderlerini, aydınlarını, yazar ve sivil toplum örgütlerini güç, iktidar, rekabet, partizanlık yarışına iterek “en fazla delege benim hakkım” ; “Federal hak elde eden kongre modelini belirler” ya da “20 milyon ile 3 milyona eşit delege olmaz” ve“Şu da olmazsa eksik olur” gibi savlar, palyatif bahaneler; “Konferans bazı Kürdlere daha fazla yarar sağlayacak” ve de “ben merkezci geleneksel feodal yapı” sonucu ilk kez yakalanan büyük fırsatı “berhava” edecekleri kuşku ve endişesine kapıldım ki 3 Eylül’de olan oldu, zirve konferans ertelendi.

            Medya ve sanal dünyanın verdiği habere göre 25 Kasım’a ertelendi. Gerekçeler o kadar çok ki en çok da delege ve Kürdistan’da 21 Eylül’de yapılacak seçimmiş!

            Kongre ya da Konferans adına ne derseniz deyin aylardır yaşanan ve 2. kez ertelenen (dilerim bir daha olmaz) konferansta Kürdlerin sorunun ele almak için yapılmıyor muydu? Peki, taban dediğimiz Kürd halkının kendisinden lehte, aleyhte bir tek tepki, uyarı oldu mu?

Facebook, Twitter ya da yazılı ve görsel medyaya mesaj bombardımanı diye bir haber duydunuz mu? Yok. Ana sorununa o kadar yabancılaştırılmış, o kadar içe kapatılmış, o kadar duyarsızlaştırılmış bir toplum oluşturulmuş ki hayati sorunuyla ilgilenme gereğini duymuyor.

Adeta Kürd özgürlük hareketi, 4 parçada eşitlik, adalet ve demokrasi sadece şehirlerin varoşlarında yoksul Kürd ile köylü, işçi, emekçinin sırtına yüklenmiş. Tuzu kuru Kürdlerden hiç ses seda çıkmıyor. Aylardır beklenen büyük umut ertelenirken tepki veren bile yok.

Rudaw internet sitesinde söz konusu haber yer aldığında “inşallah yanlıştır, doğru değildir” demiştim. Yazık ki haber doğruydu. Gerçi ben haftalar öncesi konuyla ilgili ön sezgilerimi dile getirdim. Nitekim aynı duygularımı bir önceki yazımda da tekrarladım.

Ama sonundu korkulan olmuştu. Delege bahane; seçim şahane. Uluslararası Kürd Konferansı küresel diktatörlerin baskısıyla şimdilik 25 Kasım’a ertelemişlerdi.

Hani 600 konuk, 300 delege ya da seçim engel değildi. Gençlere yüzde 10, bağımsız şahsiyetler yüzde 10, sivil toplum örgütleri yüzde 35, örgütler ve partiler yüzde 45 kararı oy birliği ile alınmıştı. Ama dış fitnecilerin “güç” kışkırtması delege üzerinden engeli sayılarla kilitlediler. Oysa engel baştan beri sessiz kalan ve aynı sessizlikle ha bire erteletenlerdi. Yani ABD, AB, İran ve Türkiye’de Erdoğan’ın el altı, kapı arkası müdahaleleriydi.

Görünürde Suriye müdahalesi dünya kamuoyunda tartışılırken, Ortadoğu’da Suriye ve Irak iç savaşlarının temelinde yatan Kürd sorunu devletlerin derin dehlizlerinde, karanlık küçe ve sokaklarında perde arkasında tartışılan tek konu Kürd Konferansı nasıl engellenirdi.

Başbakan Erdoğan’ın Suriye’ye müdahalede bu kadar sabırsızlanması ve bir an önce yapılmasının altında yatan tek sebep Rojava’da Kürdlerin elde ettiği kazanımdı. Tabii harekât geciktikçe Konferans (kongre) günü yaklaşıyordu. O zaman son kozunu Irak Kürdistan’ı üzerinden oynamalıydı. Oynadı ve kazandı. Konferans “Şimdilik!” ertelendi!...

Ertelemeye bir başka gerekçesi Rojava heyetinin raporunda yer alan bir cümle olduğu. İddia o ki “ katliama yönelik belge bulunmadı, yaşanan iki silahlı taraf arasındaki çatışmadır” denilmiş. Bu açıklama üzerine Kongre Barzani’den düzeltme istedi. Bundan da anlaşılıyor ki başkaları olmuşu hiç olmamış gibi gösterirken; Kürdler her zaman olduğu gibi kendi ırktaşına arka çıkacağına başka güçlere arka çıkmak ilk şartlandırılabiliyor. Aralarındaki bilek güreşi kanlı sürece rağmen başkalarını aklamak ile noktalanıyor. Türkiye’yi rahatlatmak üzerine kurgulanan bir cephenin Kürd konferansı içinde yer aldığını bilmeyen mi var. Erteleme sebebinin ana unsuru çok bilinmeyen denklem içinde bütünün bir araya gelişidir aslında.

AKP, Suriye üzerine bir an evvel olmasını istediği harekâtın bir türlü gerçekleşmemesi sonucu düştüğü pozisyondan kurtulmak için Kürd konferansını erteleme işinde başarılı oldu. Hiç mi dikkatinizi çekmiyor? Suriye operasyonuna Kürdler karşı çıktıkça; AKP bir an önce savaş olsun diye her türlü koalisyona varım diyor, Akil İnsanlar raporlarını çöpe atıyor.

Nedeni mi? Ortadoğu’yu dizayn etmeyi sadece kendilerinde hak olarak gören başta İngiltere ve AB ülkelerinin safına şimdi de ABD ve İsrail ilave oldu. Senaryo yazdığım ya da batılıların ve ABD’nin gizli planı falan sanmasın. Genelde Ortadoğu, özelde Kürdler için 110 yıldır uygulanan planlar ortada.1. Dünya savaş sonrası paylaşım planı ortada. Türkiye bu sefer fırsatı kaçırmak istemiyor.

Peki, Konferansın ertelenmesi, Suriye muhtemel dış müdahalesi MİT – PKK ve Türk – Kürd barış sürecini etkiler mi? Hatta bir iddiaya göre tetikler ya da çökertir mi? Konferansın hazırlık komitesi bence bu konulara açıklık getirmeleri gerekir. Erteleme gerçekten teknik bir sorun mu yoksa bilinmeyen başka sorunlar var mı? 50 milyon Kürd gerçekleri bilmek istiyor.

Konferans (kongre) ertelendikçe ( 2. Kez) kuşkular beraberine tedirginlik ve gerginlik yaratıyor. Bunca yıl zulüm gören Kürd halkına bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Kürd halkının beklentisi konferanstan “Kürd Ulusal Kongresi” oluşturarak bütün Kürdleri bir çatı altında toplamak dünya ve Birleşmiş Milletler nezdinde bir statü kazanmalarıydı.

Tabii ki bütün parçaların, siyasilerin, sivil toplum kuruluşlarının görüşü aynı olamaz. Çok karmaşık bir konu; ama “güç” dengeleri ile bazı kazanımları öne sürerek grupların karşı karşıya olduğu kavga ettikleri imajının yaratılmasına Kürd halkının artık tahammülü kalmadı.

PYD’yi Kürd karşıtı politikaları ile ÖSO’dan kopartan AKP’nin kendisi oldu. Salih Müslim görüşmesi kopuştan sonra oldu ki çare olmadığını PYD eş Başkanı Asya Abdullah’a sınır kapısında aşağılayıcı tavır sergileyerek ziyareti krize döndüren gerçeğini birlikte yaşadık.

1 Eylül Dünya Barış Günü için BDP ve DTK’nın davetlisi olarak Diyarbakır’a gelen Asya Abdullah; Suriye’ye Şenyurt Sınır Kapısı’ndan arkadaşları ile geçmek isterken “81. Bölge” diye adlandırılan kontrolsüz ve tel örgülü bölgeden geçmeleri için zorlandılar.

El Kaide ve El Nusra çeteleri sınır kapılarında cirit atıyor. Silah, mühimmat, lojistik destek veriliyor. Amberin Zaman’ın şu http://www.taraf.com.tr/amberin-zaman/makale-turkiye-ordusuyla-gelsin.htm- yazısını okuyun. Yine ABD’li uzman Michel Doran diyor ki “Bütün yabancı cihatçı grupların Suriye’ye geçişlerine Türkiye destek verdi.” Davetli gelen Suriye parti liderine geçiş için kaçakçıların kullandığı yasa dışı yol gösterenlerin niyeti ne? Bana göre Suriye operasyonu ve Rojava’nın konumu Konferansın kaderini belirleyecek.

DİNDAR BAZI KÜRDLERE: Milyon Kürd’den çok daha iyi Kur’an-ı bildiğini iddia eden bazı dindar Kürdlere sabah namazında okuduğum ayetlerin mealini vereceğim:

Bakara 84. Ayet: “Yine bir vakit söz aldık; Bir birinizin kanını dökmeyeceksiniz ve bir birinizi yurtlarınızdan çıkarmayacaksınız.” 85. Ayet: “Sonra da sizler öyle kimselersiniz ki bir birinizi öldürüyorsunuz ve içinizden bir grubu yurtlarından çıkarıyorsunuz, aleyhlerinde kötülük ve düşmanlıkta birleşiyor, yardımlaşıyorsunuz.” 96. Ayet:“Onları, insanların hayata en düşkünü – müşriklerden bile daha düşkün – bulacaksın.” Bakara 114. Ayet: “ Allah’ın mescitlerinde, Allah’ın ismini anmayı engelleyenler ve onların harap olmalarına çalışan kimselerden daha zalim kim olabilir.”

Din ve dindarlık adına Suriye’de camilere karşı yapılan saldırılar ve de Müslümanların kanına girenlere destek olan bütün taraflara Kur’an ayetlerini hatırlatırım. Taraf’tan Amberin Zaman’ın yaptığı röportajda PYD’ ye karşı savaşan Türkiyeli Kürd’e şunu sormak gerekiyor. Irkdaşlarını itham eden belgen, bulgun, gerekçen, kanıtın nerede? Yok. Suriyeli Müslüman Kürd’ü itham edenlerin kalpleri beyinleri ölçen bir aletleri mi var? Yok.

Kürd öldürmek Hak yol, Cennet’e gitmekmiş.  Onlar Sünni, Müslüman; PKK ise Ermeniymiş. Cenazelerinden belliymiş. (MHP’nin ithamları.) Kaldı ki Ermeni olsa ne değişir. O bölgede dinler on bin yıldır kardeşçe yaşamıyor mu? Senin işin ne o topraklarda fitneci El Kaide-Nusra yabanı. Katlettiğin Suriyeli Kürd, Türkmen, Arap ve diğerleri hepsi mi Ermeni.

Yıllar önce kardeşim o bölgede askeri doktordu. (Kardeşimi Çevik Bir eşi başörtülü, kendisi namaz kılıyor diye ordudan attı.) Anlatırdı, Güneydoğu yöresinde Müslüman, dindar yüzlerce sünnetsiz Kürd gençlerini askerlik için muayene ederken tespit etmiş. Sünnetsizliğin Sebebini araştırmış. Çıkan sonuç; cehalet, köyden şehre inmeme, ihmal. Yani şimdi sünnetsiz olan Kürd Ermeni mi oluyor? Bugün bile bölgenin köylerinde bir tarama yap kaç sünnetsiz genç ile karşılaşacağını göreceksin be hey cahil kafa.

Kaldı ki bu ithamda bulunana da sormak istiyorum: “Sen bütün sünnetleri yerine getiriyor musun? Nihayetinde bir et parçası kesilmedi diye Müslüman Kürd’ü Ermeni mi ilan ediyorsunuz. Sünnet ne zamandan beri farz oldu söyler misin? Kim dindar, kim değil Allah’tan başka bilen var mı? İslam’ın şartlarını yerine getiren Müslümanları bu kadar kolay itham ediyor ve canice öldürüyorsunuz. Siz katilsiniz. Değil cennet, cehennemliksiniz.     

Facebook Yorumları

reklam
7.09.2020
ERBİL TUŞALP VE KÜRD GERÇEĞİ
14.07.2019
BARIŞIN ADAMI DENGİR MİR MEHMET FIRAT’I UĞURLARKEN
13.07.2019
BARIŞIN ADAMI DENGİR MİR MEHMET FIRAT’I UĞURLARKEN
9.4.2019
BABALAR ve OĞULLAR
26.11.2018
ÖĞRETMEN VE TOPLUM
9.4.2018
SEVDİKLERİN ACISI UNUTULMAZ
10.4.2017
BABAM…
4.7.2016
Bayram, İslam, nefret ve ırkçılık
6.6.2016
BİR ARADA YAŞAMAK
23.5.2016
HDP, MECLİS ve TARİHTEN DERS ALMAK
16.5.2016
HASANKEYF, DOĞA, TARİH VE İNSAN
2.5.2016
AMED SPORTİF ve TFF
26.4.2016
Kürd Sorunu nasıl biter
18.4.2016
Ölümleri durdurun, silahları susturun
12.4.2016
SEVDİKLERİN ACISI UNUTULMAZ
4.4.2016
SU, BARAJ ve İNSAN
28.3.2016
İNSANLIĞIN ONURU ve YAZAR
22.3.2016
NEWROZ VE DUA
14.3.2016
SUR’DA ÇIPLAK KÜRD
9.3.2016
Karşılıksız kalan sorular ve iktidar
7.3.2016
OKUYUCU ÇIĞLIĞI VE YAZAR
27.2.2016
Kimlik nefreti, çıplak kadın, Zaze ve Böke
23.2.2016
ACI GERÇEK ve KÜRD POLİTİKASI
12.2.2016
CİZRE’DE KATLİAM ve KASITLI YALAN HABER
6.2.2016
Kürdler tekrar satılıyor mu(!)
3.2.2016
AKP TAŞERONLARI TOLEDO ve SUR
31.1.2016
Türkler ile Kürdlerin tarihle sınavı
25.1.2016
KÜRD MESELESİNDE KISSDAN HİSSELER
20.1.2016
Gerçeklerle yüzleşmenin zamanı
18.1.2016
ÜLKENİN ÇİVİSİ ÇIKTI
6.1.2016
HAWAR XWEDEYO ( İMDAT ALLAHIM)
3.1.2016
Başkanlık, özerklik ve anayasa
28.12.2015
KÜRD VEKİLLERE AÇIK MEKTUP
26.12.2015
Nesiller boyu yaralı ruh oluşmadan
20.12.2015
Medeniyetler savaşı ve Müslümanlar
14.12.2015
HİÇ SORDUNUZ MU? “NEDEN HENDEK?”
7.12.2015
ABD VE KÜRDLER
4.12.2015
Kürdler aydınlarına sahip çıkamıyor
30.11.2015
TAHİR ELÇİ SUİKASTI GELİYORUM DİYORDU
24.11.2015
BEYAZ TOROS, JİTEM ve ESEDULLAH
22.11.2015
Silvan’da duvar yazıları ve kopuş tehlikesi
16.11.2015
ŞEHİRLERİ YAKAN DEVLET ve G20
9.11.2015
CEPHE SAVAŞI, KORKU ve CESARET
5.11.2015
SEÇİM ve GÜÇ
31.10.2015
NİÇİN “İNADINA” HDP?
28.10.2015
KADIN VE SEÇİM
27.10.2015
Beyaz Toros ve 1 Kasım seçimleri
26.10.2015
SANDIĞA ve OYUNUZA SAHİP ÇIKIN
14.10.2015
Katliamın hedefi barış ve seçim
12.10.2015
KATLİAM ÜLKESİNİN NESİNİ YAZACAĞIM?
11.10.2015
HDP, SEÇİM ve OY
5.10.2015
BU SAVAŞ NEDEN BAŞLADI?
1.10.2015
Savaş, barış ve Taraf
29.9.2015
İNADINA BARIŞ
25.9.2015
ŞAŞIRMIŞ KÜRDLERE BAYRAM MESAJI
18.9.2015
Barış Konferansı ve ‘keskin nişancı’
12.9.2015
DEMİRTAŞ NE DEDİ DE SAVCI FEZLEKE HAZIRLADI?
8.9.2015
Kıyıya vuran Kurd’i çocuğun fotoğrafı
31.8.2015
YALAN HABERLER ve ÇOCUK ÖLÜMLERİ
24.8.2015
SİLAH, MİLİS ve KAMU BİNALARI
17.8.2015
KÜRDE NE YAPILMADI Kİ LAN!!
5.8.2015
TERÖRE MESAFE VE KÜRDLER
3.8.2015
BARAJI ve BARIŞI SİNDİREMEDİLER
29.7.2015
İKTİDAR ve OY İÇİN SAVAŞ
23.7.2015
Selam "Suruç Vahşetinin Neyini Yazacağım"
13.7.2015
ENCÜLERİ ÖLDÜREREK BİTİREMEZSİNİZ
7.7.2015
IŞİD'e daha nasıl destek verilir?
30.6.2015
IŞİD’in silahı sahibini vuracak
23.6.2015
PYD, YPG TERÖRİST MİŞ!!!
19.6.2015
TÜRKİYE’NİN SURİYE KÜRD YALANI
17.6.2015
Meşruiyet ve Koalisyon
10.6.2015
HDP NİÇİN KAZANDI?
6.6.2015
OYLAR NİÇİN HDP'YE?
4.6.2015
SEÇİM, HDP, İSTANBUL ve OY
31.5.2015
Bölünmemek için oylar HDP'ye
27.5.2015
HDP’YE BORÇ OY
26.5.2015
HDP- AKP Azınlığı ve Diyanet
24.5.2015
Oyumu ağaca vereceğim
21.5.2015
DUVAR YIKILIRKEN ÇIRPINMAK
17.5.2015
AMED ve SEÇİM
11.5.2015
Amed Kitap Fuarında Diriliş (Vejin)
4.5.2015
Ermeni gerçeği ve bilim adamları
27.4.2015
AKP'nin Planını HDP bozdu
19.4.2015
AĞRI, ANKARA TUZAĞI ve OY
10.4.2015
Seçim, aday ve inanç kümesi
06.04.2015
Katırlar ve hayvanseverler
26.03.2015
Hasankeyf ve Ilısu için son çağrı
23.03.2015
NEWROZ, ÖCALAN ve HÜKÜMET
15.03.2015
IŞİD’E KARŞI KÜRDLER ve KÜRESEL MÜCADELE
08.03.2015
ŞAH MAT MI RİCAT MI?
04.03.2015
SİLAHLARA VEDA, GÜVEN VE PAKET
23.02.2015
MÜZAKERE, SİLAH ve PAKET
17.02.2015
Selam '15 Şubat'
09.02.2015
HAŞHAŞİLER, IŞİD ve KÜRDLER
02.02.2015
KOBANE DİRİLİŞİNİN ZAFERİ
26.01.2015
KRAL İÇİN YAS TUTMAYIZ
20.01.2015
Kürd çocuklar katlediliyor
15.01.2015
HDP, İTTİFAK ve BARAJ
12.01.2015
KÜRDÜ KÜRDE KIRDITMA
05.01.2015
Kutuplaşma, tuzak ve ittifak
28.12.2014
Nihai Çözüm Muamması?!!!
22.12.2014
HANGİ ÖZGÜR BASIN?
15.12.2014
Kürdleri de paralel yaptılar
08.12.2014
Şuradan Kürdlere masal çıktı
02.12.2014
Kobane Düşsün Hayali Kuranlara
24.11.2014
Süreç için taraflar ne diyor?
17.11.2014
Kürdlerin yükselen itibarı
10.11.2014
Çözüm, pazarlık ve parti kapatmak
03.11.2014
Çünkü Kobane vatandır
27.10.2014
PYD'ye tasfiye tuzağı mı?
20.10.2014
Kobane destanı ve barış konferansı
13.10.2014
BUNUN ADI KÜRD DÜŞMANLIĞI
09.10.2014
Kürdistan, kadın, katliam ve tuzak
02.10.2014
Süreci Kobanê'de Boğmak
29.09.2014
IŞİD'i seyreden asker
22.09.2014
IŞİD, Rehine ve Kürdler
17.09.2014
Kürdçe eğitim ve açılım
08.09.2014
Fermana Êzidiya
01.09.2014
İlginç günler ve HDP
18.08.2014
BEŞİRİ EZİDİLERİ ve ŞENGAL SOYKIRIMI
11.08.2014
IŞİD Vahşeti, Batı ve Kürd Birliği
21.07.2014
NEDEN DEMİRTAŞ?
14.07.2014
ROJAVA, HAWAR ve IŞİD
07.07.2014
KARDEŞ ACISI
01.07.2014
Tutsak Kürdler ve Tasarı
29.06.2014
Tutsak Kürdler ve tasarı
15.06.2014
IŞİD Niçin başardı? Kürdler ne yapmalı?
08.06.2014
Çözüm için AKP'ye açık mektup
04.06.2014
KALEKOL, ROJAVA ve AĞRI SEÇİMİ
31.05.2014
ANNELER DAĞ VE ÇOCUK ASKER
26.05.2014
ÖLÜMÜ HAKLI GÖRMEK
18.05.2014
KATLİAM GİBİ CİNAYET ve “FITRAT”
11.05.2014
KALKINMA VE ÖZGÜRLÜK
04.05.2014
Demokratik Özerklik projesi
28.04.2014
GEÇMİŞE YOLCULUK (2) ve HASANKEYF
21.04.2014
PETROL, BARAJ ve PAY ALMAK
14.04.2014
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE DERSLER (1)
11.04.2014
ÇÖZÜME OY VERDİLER
30.03.2014
SIRA GECESİ, YEREL SEÇİM ve BDP
24.03.2014
NEWROZ, MESAJ ve KÜRDLER
17.03.2014
ZEHİRLENMİŞ TOPLUM, HDP ve “BARIŞ”
09.03.2014
SAİD-İ KÜRD-İ ve FETHULLAH GÜLEN
03.03.2014
Çağdaş’ın 31. yılı ve Vali İmga
24.02.2014
ŞEHİTLER ŞEHRİ SİLVAN
17.02.2014
ÖCALAN’IN KASETLERİ
10.02.2014
GÜLEN CEMAATİ VE KÜRDLER
03.02.2014
Kürd'ün Kürd'e kumpası
27.01.2014
CENEVRE 2 LOZAN 2 Mİ OLACAK?
23.01.2014
BABAMIN SANDIĞI
20.01.2014
ATEŞE BENZİN TAŞIMAMAK
13.01.2014
ROBOSKİ VE PARİS
06.01.2014
KÜRDLERİN AHI
23.12.2013
Türk yargısı ve Kürd siyaseti
16.12.2013
MECLİS, KÜRDİSTAN ve ADALET
09.12.2013
BOMBA, KURŞUN, KAN, ÖLÜM ve OY
02.12.2013
CEMAAT, ERDOĞAN ve BARZANİ
25.11.2013
HASTALIK VE DOSTLUK
18.11.2013
BARZANİ, AMED VE ŞİWAN
11.11.2013
Tetikçiler ve Kürdler
04.11.2013
BARZANİ VE ROJAVA
28.10.2013
UTANÇ DUVARI
07.10.2013
Paket ve Kürdler
25.09.2013
TÖRE VAHŞETİ
23.09.2013
Öcalan ve yeni format
16.09.2013
TALEBİ İMTİYAZ ve TEHDİT GÖRMEK
09.09.2013
KÜRDLERE BÜYÜK OYUN
02.09.2013
Suriye ve küresel diktatörler
30.08.2013
“DİNDAR KÜRDLER” MAKALEM ÜZERİNE
26.08.2013
Dindar Kürdler'e çağrı
19.08.2013
200 YILLIK ZULÜM VE ADALET
12.08.2013
Kürelerin Suriye sınavı
05.08.2013
O BAYRAK ve ROJAVA
29.07.2013
Kürtlerin tarihi birliği
22.07.2013
SURİYE, KÜRDLER ve TAHAMMÜL
15.07.2013
HASAN CEMAL’IN DERDİ NEYDİ?
09.07.2013
HAYAL PAKET, KÜRDLER ve “HAM HAYAL”
30.06.2013
KÜRD SORUNUNDA NE OLUYOR?
24.06.2013
Kürtçe atölyesi
17.06.2013
Gezicilerin gücü ve Hasankeyf
11.06.2013
Gençler, gezi ve Erdoğan
03.06.2013
Gezi Parkı Direnişi ve Toplum
27.05.2013
Demokrasi ve barış konferansı
20.05.2013
REYHANLI, SURİYE, AKP ve OBAMA
13.05.2013
Kürd Varlığı ve Çekilme
06.05.2013
Çözüm STK ve halk
29.04.2013
Sıra hükümette
22.04.2013
TC üzerine
15.04.2013
KÜRDLER, DİN ve FİTNE
09.04.2013
BABA, EVLAT ve NASİHAT
08.04.2013
AKİL İNSANLAR VE BDP
01.04.2013
BARIŞIN DİLİ ve ÜSLUP
25.03.2013
NEWROZ, BAŞBAKAN’A DÜŞEN ve BAYRAK
18.03.2013
ÇÖZÜME DESTEK VE ANALİZ
11.03.2013
ASİMİLASYONUN FAŞİST YÜZÜ
04.03.2013
SÜREÇ, ÇÖZÜM ve ENDİŞE
27.02.2013
Kürdün deniz görmüşü
26.02.2013
Zafer, Barış ve Medya
18.02.2013
ÖLÜM, ZEHİR, BARIŞ VE İNANIR
11.02.2013
ÇÖZÜM, SÜREÇ, KORKU ve TUZAK!
04.02.2013
TÜRK – KÜRD PARADİGMASI
28.01.2013
KATİL (LER) KİM?
20.01.2013
Birand ve 3 barış güvercini
14.01.2013
NOBEL KİMİN HAKKI?
07.01.2013
İmralı,hükümet ve medya
31.12.2012
KÜRD İSYANLARI
28.12.2012
ROBOSKİ KATLİAMI
24.12.2012
Ankara’da siyaset
17.12.2012
MEDYA VE AYDINLARA ÇAĞRI
10.12.2012
Dokunmak,AKP ve Kürdler
03.12.2012
KÜRDLER VE SİYASET
26.11.2012
Geciktikçe büyüyor
19.11.2012
Sivil isyan ama nasıl?
16.11.2012
AKP’yi neden anlamıyoruz?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive