Prof. Fincancı: Açlık grevcilerinin taleplerine kulak verilsin

21.4.2019 - Bu Yazı 224 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Prof. Fincancı: Açlık grevcilerinin taleplerine kulak verilsin

 Ankara Tabip Odası, Leyla Güven ve hapishanelerdeki binlerce tutuklunun sürdürdüğü açlık grevine dair basın açıklaması yaparak, hükümete çağrıda bulundu. 

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut, yaptığı açıklamada, Türkiye cezaevlerinde 1950’den itibaren yapılan açlık grevi eylemlerini hatırlatarak, son olarak 5 ay önce başlatılan açlık grevlerinin bugün 5 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü tarafından süresiz ve dönüşümsüz olarak sürdürüldüğünü söyledi. 

KAPILAR BAĞIMSIZ SAĞLIK HEYETLERİNE AÇILMALI

“Talepleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi ve uluslararası hukuka uymasıdır” diyen Bulut, önceki dönem açlık grevlerinden farklı olarak eylemcilerin sağlık durumunu takip etmek için yaptıkları başvuruların reddedildiğini aktardı: “Çok sayıda başvurumuza rağmen meslek örgütümüzün talepleri cezaevlerinde özel muayene isteği gibi algılanmaya çalışılmakta, taleplerimiz çarpıtılmakta ve ret yanıtları verilmektedir. Açlık grevini sürdüren mahpusların sağlığının geldiği kritik aşama, tıp etiği ilkeleri ve mahpus haklarına dair kurallar cezaevlerinin bir an önce kapılarını bağımsız sağlık heyetlerine açması gerektiğini göstermektedir. Çünkü cezaevlerindeki mevcut sağlık birimleri ne sağlık personeli sayısı ve tecrübesi açısından ne de cezaevi revirlerinin olanakları açısından açlık grevindeki binlerce mahpusu takip etme kapasitesine sahip bulunmamaktadır.”

Yaşam süresini uzatmak ve kalıcı nörolojik hasarlardan korunmak için açlık grevcilerinin günde 1 lt su, 5 çorba kaşığı şeker, 2 çay kaşığı tuz ve B1 vitamini almasını öneren Bulut, “Yetkilileri, Adalet Bakanlığı’nı ve cezaevi yönetimlerini Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odamızla işbirliğine davet ediyor ve bu kitlesel yaşamsal sağlık sorununun aşılmasında tecrübelerimizi aktarmak istiyoruz. Türkiye bu trajediyi ve insanlarının ölümünü hak etmiyor. Yaşatmak için yaşayan bir mesleğin mensupları olarak umarız ki ölüm değil, yaşam kazansın” diye konuştu.

GÜNGÖR: HUKUK HERKESE EŞİT UYGULANMALI

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Selma Güngör ise açlık grevcilerinde nörolojik bulgular, doku harabiyeti, sindirim sisteminde kanamalar, görme bozukluklarının başgösterdiğini belirterek, siyasal iktidarı açlık grevi eylemcileriyle görüşmeye çağırdı. Taleplerinin Türkiye hukuk mevzuatında var olan bir konu olduğunu ifade eden Güngör, hukukun herkese eşit uygulanmasını istedi. 

FİNCANCI: BİR AN ÖNCE ADIM ATILSIN

Türkiye’de açlık grevleri konusunda en deneyimli hekimlerden olan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise cezaevlerindeki hekimlerin hizmet sunma olanağının çok sınırlı olduğunu söyledi. Önceki açlık grevleri süreçlerinde bağımsız heyetlerin süreci takip etmesine izin verildiğini, böylece eylemcilere önerilerde bulunabildiklerini anlatan Fincancı, bağışıklık sistemleri zayıfladığı için cezaevi ortamında enfeksiyon riskinin de fazla olduğuna dikkat çekti. Fincancı, en fazla ölümlerin enfeksiyondan kaynaklandığını söyleyerek, yaşanabilecek olumsuzlukların Türkiye’nin kaldırabileceği bir durum olmadığını vurguladı. Fincancı, “Bir an önce somut atılsın, taleplere kulak verilsin” dedi.

KARAKOÇ: ARABULUCULAR DEVREYE GİRSİN

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise önceki eylem süreçlerinde arabulucular olduğunu hatırlattı, ancak şimdi sadece insan hakları savunucuları ve hekimler değil entelektüeller, siyasetçiler, sanatçıların bir sessizlik içinde olduğunu kaydetti. Karakoç, herkesin inisiyatif alarak üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi çağrısı yaptı. 

 

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Tutuklulardan açıklama: Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerimizi sonlandırıyoruz
...
  
Öcalan'dan açlık grevi eylemcilerine: Amacınıza ulaştınız artık eylemi bırakın
...
  
Prof. Kaboğlu: YSK kararı, gün ışığına çıkmadan kendisi tarafından çökertilmiş bulunuyor
...
  
Öcalan'dan açlık grevlerine karşı çağrı; Suriye'de Türkiye'nin hassasiyetlerine vurgu
...
  
Prof. Fincancı: Açlık grevcilerinin taleplerine kulak verilsin
...
  
Prof. Demirtaş: Bir yerden Türkiye'ye para gelmesi gerekiyor
...
  
"Eren Erdem'e açlık grevi yaptığı için 'spora çıkartılmama' cezası verildi"
...
  
Prof. Dr. Gençay Gürsoy'a 1 yıl 15 ay hapis cezası
...
  
Gazeteci Bağdat’a ‘Kılıç artığı’ diyen profesör ‘muhbir’ çıktı
...
  
HDP'li hukuk profesörü Sancar: Eğer Demirtaş ve Önder bu davadan ceza alıyorsa, Beşir Atalay ve Efkan Ala'nın da yargılanması gerekiyor
...
  
Akademisyenlere operasyon: Prof. Tarhanlı ve 3 kişi serbest
...
  
Prof. Acemoğlu: Başka krizler kapıda!
...
  
"Ayşe Teyze"ler unutmayacak; Prof. Dr. Güngör Uras hayatını kaybetti
...
  
Prof. Yüksel Taşkın: AKP hürriyetsiz bir İslam yarattı; İran’daki gibi püskürecek
...
  
Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu tahliye oldu
...
  
Prof. Dr. İskender Öksüz: Yeni başlayanlar için hukuk devleti
‘Niçin?’ kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, hukuk algoritmadır diyor ve uyarıyor: Algoritmal...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive