AK Parti İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye hazırlanıyor

3.08.2020 - Bu Yazı 898 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AK Parti İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye hazırlanıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İstanbul Sözleşmesi'nden çekilebiliriz" açıklamasının ardından kamuoyunun gündeminden düşmeyen İstanbul Sözleşmesiyle ilgili, AK Parti'nin 'çekilme' kararı aldığı ileri sürüldü.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kurmaylarına, “Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın. Halkın talebi kaldırılması yönündeyse, buna göre bir karar verilsin. Halk ne derse o olur” talimatı verdiği, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili AK Parti'nin “beklenen karar”ı verdiği ileri sürüldü.

Milliyet gazetesi yazarı Didem Özel Tümer’in köşesinde yazdığı kulis bilgisine göre, 14 Temmuz tarihli AK Parti MYK’da sözleşmeden çekilme yönünde karar alındı.

Haberde yer alan bilgiye göre, AK Parti’nin son 3-4 MYK toplantısının gündem maddesi olan sözleşmeye ilişkin, ‘fesh mi edilecek yoksa tartışmalı maddeleri için bir çözüm mü bulunacak?’ sorusu, 14 Temmuz tarihli son toplantıda ‘çekilelim’ cevabını buldu. Çekilme kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyacak bir kararname ile yapılabileceğinin konuşulduğu belirtilirken, buna karşın kararın aktarımındaki “ihtiyat” payının Erdoğan’ın o zamandan bu yana geçen sürede farklı değerlendirme ve telkinleri dikkate alması olasılığından kaynaklandığı dile getiriliyor.

“AK PARTİ'Lİ KADINLARIN TAMAMINA YAKINI ÇEKİLME KARARINA DİRENEN TARAF OLDU"

Didem Özel Tümer, AK Parti’de yoğun tartışmalara neden olan konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

“Yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenim, partide çekilme kararının alınmasının kolay olmadığı. Görüşüne başvurduklarım, AK Parti’nin uzun süredir İstanbul Sözleşmesi kadar parti içinde uzun, sert tartışmalara neden olan ve üzerinde uzlaşma sağlanması güç olan bir gündem maddesi olmadığını söyledi. Partili kadınların neredeyse tamamına yakını tartışmalarda sözleşmeden çekilmeye “direnen” taraf olmuş. Partili kadınların savunmada gösterdikleri direncin ve argümanlarının parti yönetimindeki erkekleri ‘şaşırttığını’ söyleyebilirim. Ancak AK Partili kadınlar görüşmelerde ‘şerhlerini’ düşseler dahi, sonunda çoğunluğa ulaşan çekilme kararına uyacakları anlaşılıyor”

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Hakkı Özdal: Sermaye, egemen siyaset ve HDP’ye ‘darbe’
...
  
Aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan'ın da olduğu 82 kişi hakkında " Kobani eylemleri" soruşturmasında gözaltı kararı
...
  
Halk iradesine tek parti ablukası...
...
  
Eğitim bakanı: 1.5 milyon öğrencinin bilgisayar sorunu var
...
  
Yönetmelik yayımlandı; imar planı değişiklikleri nedeniyle değeri artan taşınmazdan değer artış payı alınacak
...
  
DEVA Partisi'nden Soylu'nun AYM Başkanı'na sözlerine tepki: İstifa etmeli
...
  
Prof. Dr. Tekin: Eylül ayıyla birlikte grip ve Koronavirüs vakaları çok karışacak, hastalar solunum sıkıntısı semptomlarına dikkat etsin
...
  
HDP’li 6 partilinin tutukluğu devam edecek
...
  
Ülke genelinde maske takma zorunluluğu getirildi
...
  
Sakarya'da fındık işçilerine saldıran 2 kardeş serbest bırakıldı
...
  
Selahattin Demirtaş: İttifak kurulmadan seçim kazanılabilir ancak demokrasi kazanılamaz
...
  
40 kaymakam FETÖ soruşturması kapsamında görevden alındı
...
  
Meral Akşener'den Demirtaş'a kahvaltı cevabı
...
  
Kadına şiddette yeni önlemler: Dayakçı kocalar polisle muhatap olacak
...
  
Sağlık Bakanlığı haftalık koronavirüs raporunu yayımladı
...
  
Üniversitelerdeki akraba kayırmacılığı tüm hızıyla devam ediyor
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive