Yargıtay'ın bozma kararının ardından Altan Kardeşler ve Ilıcak davası yeniden görülüyor

8.10.2019 - Bu Yazı 376 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Yargıtay'ın bozma kararının ardından Altan Kardeşler ve Ilıcak davası yeniden görülüyor

 Altan kardeşlerin avukatı, yeniden yargılamayı yapacak 26. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında HSK'ya suç duyurusunda bulunmuştu

 Gazeteci Ahmet Altan, gazeteci Prof. Dr. Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak'ın haklarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından bugün yeniden hâkim karşısında.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma sanıkların beyanlarının alınması ile başladı. Nazlı Ilıcak beyanında "Yargıtay’ın yeniden yargılama kararına uymanızı bekliyorum. 75 yaşındayım, derhal tahliyemi talep ediyorum" dedi. 

Yakup Şimşek ise beyanının Yargıtay’ın bozma kararı üzerine olmadığı gerekçesiyle Mahkeme Başkanı tarafından uyarıldı. Şimşek “Sizi Allah’a havale ediyorum” sözleri üzerine Mahkeme Başkanı tarafından salondan atıldı. 

Ardından Ahmet Altan beyanına başladı. Mahkeme Başkanının savunmasını Yargıtay’ın bozma kararıyla sınırlı tutması konusunda uyarması üzerine, Ahmet Altan “Biz üç senedir sabırla bekliyoruz, ben de sizin biraz sabırlı olmanızı bekliyorum” dedi. Ahmet Altan'ın beyanı şöyle: 

Ahmet Altan beyanını “Bugün size tavsiyem hukuka uymanız, fikirleri yargılamaya kalkmamanızdır. Uyup uymamak sizin bileceğiniz iş” diyerek tamamladı.

Davanın geçmişi

Yargıtay 16. Daire sanıklar hakkındaki “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu. Mehmet Altan’ın yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatine karar verilmesi gerektiğine hükmeden Daire, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın ise “Anayasayı ihlal” yerine “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” suçundan yargılanmaları gerektiğine karar verdi.

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak, 3 yılı aşkın süredir tutuklu. Yerel mahkeme, ilk kararında direnmez, Yargıtay’ın kararına uyarsa Altan ve Ilıcak’a 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Alt sınırdan ceza verilmesi ve indirim uygulanması durumunda, infaz kanuna göre, her iki gazetecinin yatacağı süreler 2,5 yıl ila 5 yıl arasında değişecek. Ancak her iki gazeteci de bin günü aşkın süredir tutuklu oldukları için karara uyulması durumunda tutuksuz yargılanmaları gündeme gelecek. Yerel mahkeme, bu nedenle ilk duruşmada tahliye kararı verebilecek. Ancak yerel mahkeme ilk kararında direnirse, tahliye taleplerini reddedebilecek. Bu durumda dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gelecek. 

Altan kardeşlerin avukatı Figen Çalıkuşu, yeniden yargılamayı yapacak 26. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında, Yargıtay kararına rağmen duruşma öncesinde tutuklu sanıklar için tahliye kararı vermediği için Hakimler ve Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunmuştu.

TIKLAYIN - 10 soruda Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak davası | Şikâyet edilen heyet, tahliye kararı verecek mi?

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Cumhuriyet davasında Başsavcılık yine bozma istedi
...
  
Ateşkes kararının 13 maddelik detayları açıklandı
...
  
Yargıtay'ın bozma kararının ardından Altan Kardeşler ve Ilıcak davası yeniden görülüyor
...
  
YSK'nin iptal kararının maliyeti 206 milyar
...
  
ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararının ardından dolar 5 TL'yi gördü
...
  
Fed'in faiz kararının ardından dolar güne nasıl başladı?
ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararının ardından dolarda sakin seyir yaşanıyor. ...
  
Yargıtay Başsavcılığı, Çetin Doğan ve Engin Alan'ın beraat kararının bozulmasını talep etti
Söz konusu seminerde neler konuşuldu?...
  
...
  
Günay Aslan: Kanlı oyunu bozmanın yolu
Siyasi belirsizlik giderilememiş, seçim sonrası hükümet kurulamamış olsa da, mevcut hükümet buraya y...
  
Topaloğlu: “Oyunu bozmak için oyunuzu HDP’ ye verin”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Zonguldak 1.Sıra Milletvekili Adayı Ali Topaloğlu, dün bir basın ...
  
Mahkeme "ÇED gerekli değildir" kararının yürütmesini durdurdu
İzmir Valiliği'nin, Gaziemir ilçesinde kurşun üreten bir fabrikanın faaliyette olduğu dönemde fabri...
  
...
  
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive