AKP ve MHP arasında 4'lü kriz

23.10.2018 - Bu Yazı 327 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AKP ve MHP arasında 4'lü kriz

 Af konusu ve Danıştay'ın 'Andımız' kararı MHP ve AKP ittifakında farklı seslerin çıkmasına neden oldu. Bu sesler Ankara kulislerinde Cumhur ittifakında çatlak olarak değerlendirildi. İki parti arasındaki tartışmanın fitilini 'af' ateşlese de aralarını asıl açan konu yerel seçimlerde nasıl ittifak yapılacağına ilişkin oldu. 

Genel seçimlerde ittifak yapılmasına ilişkin yasal düzenleme var ancak yerel seçimlere ilişkin böyle bir düzenleme bulunmuyor. İki parti seçimlere birlikte girmenin formüllerini ararken Erdoğan'dan, "Her yerde aday çıkaracağız" açıklaması gelmişti.

Bu açıklamanın ardından Devlet Bahçeli ise 'Siyasi Kombin Modelini' ortaya atmıştı. Bahçeli'nin kafasında AKP'nin belediye başkanlıklarını destekledikleri yerlerde Belediye Başkan Yardımcılıkları ve encümenlerin MHP kadrolarından atanması formülü yer alıyordu. Ancak bu model Erdoğan tarafından dillendirilmedi. Krizi derinleştiren asıl konu da bu oldu.

MECLİS’TE DE UZALAŞAMIYORLAR

İki parti arasındaki kriz liderlerle sınırlı değil. Fiili ortaklar arasında geçen hafta da Meclis çalışmalarında büyük bir kriz ortaya çıktı. MHP'nin fındık ile ilgili verdiği önerge muhalefet partilerince desteklenirken, AKP oylarıyla reddedildi. Üstelik AKP birinci oylamada kabul edilen araştırma önergesine karşı çıkıp, ikinci oylama talep ederek, MHP'nin önergesinin reddi için elinden geleni yaptı.

'ANDIMIZ' KRİZİ FİTİLLEDİ

İki parti arasında ki üçüncü tartışma ise 'öğrenci andı' ile devam etti. MHP, 'kırmızı çizgimiz' diye tanımladığı öğrenci andı tartışmasında AKP'nin tavrına sert yanıt verdi. Bahçeli sadece öğrenci andını savunmadı, hem Bekir Bozdağ hem de çözüm sürecini hedef alınca işler karıştı.

Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Bekir Bozdağ Danıştay kararına çok bozulmuş, anayasa ve yasanın alenen çiğnendiğini söylemiş. İşine geldi mi yargıya saygıyı bekleyen, işine gelmedi mi yasa çiğnendi diyen Sayın Bozdağ ve onun gibi düşünenlerin hala çözülme süreci üslubuna müracaatları talihsizliktir."

AF TARTIŞMASI SON NOKTA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP kurmayları, MHP'nin 24 Eylül'de verdiği af teklifini daha önce de eleştirmiş ve kabul edilmeyeceğinin sinyalini vermişti. Bu süreçte yerel seçimler ittifakı için AKP'nin eleştirilerini sineye çeken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu kez suskunluğunu bozdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız" sözlerine Bahçeli Twitterdan yaptığı açıklamalarla yanıt verdi:

"Elbette kast edilen Milliyetçi Hareket Partisi'dir. Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. MHP'yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır.

Uyuşturucuyla en çok mücadele veren, bu uğurda her türlü imkânıyla fedakârlık gösteren 'birileri' diye tabir edilen Milliyetçi-Ülkücü Hareket'tir. Şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimizi uyuşturucu temeline indirmek, tahrip ve tahrif etmek fahiş bir yanlış, fuzuli bir demagojidir.

Kanun teklifimiz 24 Eylül 2018 Pazartesi günü TBMM'ne sunulmuştur. Şu anda Adalet Komisyonu'nda görüşülmeyi beklemektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin değerli milletvekilleri teklifimizi tasvip etmiyorlarsa kabul etmezler, takdir ediyorlarsa onay verirler. Mesele bu kadar basittir.

Hiç kimseyi zorlayan yoktur, baskı kuran yoktur. Milletin temsilcileri hür iradeleriyle gereği neyse onu yaparlar. Karar ve yetki TBMM'nindir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi'ni meydanlarda hakir görmek, tariz ve tenkitle suçlamak siyasi ahlak ve basirete asla sığmayacaktır.

Siyasi nezaket ve nezahet, aynı zamanda ittifak ruhu ve duruşu muhataplarına inkâr ve ihmal edemeyecekleri sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğun ifa ve ifadesi millete verilmiş sözlerin, milli bekayı muhafaza azminin tezahürü ve teminidir."

KILIÇLAR ÇEKİLDİ

Bahçeli'nin bu açıklamalarına AKP Sözcüsü Ömer Çelik düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi:

"Bahçeli'nin ifadeleri siyasi nezakete uymadı, ittifak sorumluluğuna yakışmadı. Cumhurbaşkanımıza, genel başkanımıza saygı bizim kırmızı çizgimizdir. Cumhurbaşkanımız ima yollu konuşmaz. Öyle olsaydı açıkça 'MHP', 'Bahçeli' derdi."

Ankara kulislerinde MHP ve AKP arasında yaşanan bu krizin derinleşeceği konuşulurken, yarın Meclis'te yapılacak grup toplantılarında liderlerin hem 'af' hem 'yerel seçim modeli' hem de öğrenci andı konusunda değerlendirmeler yapmaları bekleniyor.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Sri Lanka'da kilise ve otellere bombalı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var
...
  
Kaftancıoğlu: Vatandaşa hizmet engellenirse, onun kararını da halk verecektir
...
  
AKP'li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK yarın görüşmeye başlayacak
...
  
AKP'den seçimlerin iptali için yeni gerekçe: KHK'li seçmen oy kullandı
...
  
Prof. Fincancı: Açlık grevcilerinin taleplerine kulak verilsin
...
  
AKP'li Yavuz'a 'FETÖ' hatırlatması: Ya İsmail Kahraman ve Bakan Pakdemirli!
...
  
Asker, polis, siyasetçi ve bürokratlar da var; "FETÖ’nün gömülü altınlarını arıyoruz" diyerek kaçak kazı yaptılar
...
  
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Mızraklı, kayyımın makam odasını paylaştı: Talan ve israfın göstergesi
...
  
Seçimle ilgili gizli bilgi ve belgeler AKP'ye verilmiş!
...
  
Maltepe’de 576 sandık yeniden sayılacak: AKP ve MHP tutanakları imzalamıyor
...
  
'AKP kurucusu: İşte bu fotoğraf yüzünden kaybettik'
...
  
Hamit Bozarslan: AKP’nin artık legalite diye bir derdi yok
...
  
Benzin ve motorine zam
...
  
Honda resmen duyurdu: Türkiye'deki üretime son veriyor
...
  
AKP: İstanbul’da oyların tamamının sayımı için YSK’ye başvuracağız
...
  
Erdoğan'ın eski danışmanından AKP'lilere ağır sözler: Yüzsüz haşerat
...


EN ÇOK OKUNANLAR
Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net