İbrahim Kiras: Bakalım, seçim ittifakları nasıl gidiyor

14.6.2018 - Bu Yazı 450 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İbrahim Kiras: Bakalım, seçim ittifakları nasıl gidiyor

 Partilerin seçim ittifakı yapmasını mümkün kılan yasa değişikliğini aslında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gerekli kılmıştı.  Çünkü yeni sistemde bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için yüzde ellinin üzerinde oy alabilmesi lazım. Bunu da mevcut şartlarda bir partinin tek başına sağlaması pek kolay değil. En azından bugünkü konjonktürde.

Dolayısıyla asgari müştereklerde birleşebilen partilerin birbirleriyle ittifak ederek seçime katılmaları zarureti kendiliğinden ortaya çıkmıştı. İkincisi, Referandum sürecinden bu yana AK Parti ile adı konulmamış bir ittifak içinde olan MHP’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde de bu desteğini sürdürmesi için gerekiyordu seçim ittifakı sistemi.

Buna karşılık, muhalefet partilerinin bir araya gelerek bir ittifak oluşturabilmeleri beklenmiyordu. En başta siyasi zorluklar vardı bunun önünde. İktidar partisi ve lideri sola karşı sağ tabanı kendi bahçesine toplamaya yönelik bir strateji içindeyken sağ partilerin sol bir partiyle seçim ittifakı yapmaları olacak iş değildi. Ama oldu. Hatta muhalefetin “Millet İttifakı” iktidar blokunun “Cumhur ittifakı”ndan daha uyumlu bir resim veriyor dışarıya.

Bu resim her şeyden önce Türk toplumundaki bazı yerleşik anlayışların ve alışkanlıkların değiştiğinin ifadesi. Bu bakımdan da olumlu karşılanmalı. Saadetliler ile CHP’liler neden birbirleriyle kavga etmiyorlar diye şikayetçi olmak yakışık alır bir tutum değil. AK Parti bundan zarar görecek gerçi ama AK Partililerin de bu durumdan toplum barışı adına memnun olmaları gerekir.

***

Esasen her iki ittifak organizasyonunun da sorunsuz çalıştığını söylemek lazım. Ama dışarıdan baktığımızda görülen birtakım pürüzlerin seçim sonuçlarını etkileme potansiyeli taşımadığını da söyleyemeyiz.

Cumhur İttifakı içinde “genel af” anlaşmazlığı çok karakteristik bir sorun. Karakteristik olması MHP liderinin birtakım taleplerinin gerekçelendirilmesinin her zaman zor olması bakımından. Bahçeli’nin ani bir kararla Erdoğan’ın Başkanlık rejimi taleplerine destek vermesi ve yakın zaman önce 24 Haziran seçiminin yolunu açan sürpriz açıklaması da bunlar arasında.

Bahçeli cezaevlerindeki kader mahkumları için af istiyor ama bunu niye istediğini kendi ortağı da bilmiyor, daha da önemlisi bu hamlenin siyasi manasını anlayamıyor. Üstelik bu konudaki tek örnek bu değil.

Söz gelimi BBP’nin cumhur İttifakına dahil edilmesine itirazının siyasi gerekçesini kolayca kavrayabilirsiniz ama kendisinin de kanlı bıçaklı olduğu bazı suç örgütü liderlerinin affı konusundaki ısrarını anlamak kolay değil. Benim görebildiğim kadarıyla AK Parti açısından Bahçeli’nin “kapalı kutu” olma özelliği bir ölçüde tedirginlik kaynağı. Ortağınızın ne zaman ne yapacağını bilemiyorsunuz, çünkü davranışlarına yön veren rasyonalite sizin hiç bilmediğiniz bir yazılım. Bu durumda ne yaparsınız? Birçok şey yapılabilir ama bugün AK Parti için “bir an önce şu önümüzdeki seçimi kazasız belasız atlatalım” demek dışında bir seçenek yok. Bunun için de elinden geldiğince ortağının her davranışına anlayış göstermek durumunda.

***

Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki en önemli fark, ilkinde müttefiklerin birbirleriyle her konuda ittifak halinde olmaları, ikincisinin ise sadece daha fazla milletvekili çıkarmaya yönelik bir iş birliğinden ibaret görünmesi. Daha açık söyleyecek olursak, Cumhur İttifakı yani AK Parti ile MHP Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması konusunda anlaşmış bulunuyorlar. Millet İttifakında ise böyle bir durum söz konusu değil. Muharrem İnce ile Meral Akşener birbirlerinin rakibi. Saadet lideri Karamollaoğlu “bilge” duruşuyla önemli olanın bugünkü iktidara verilecek ders olduğunu, bunun için tarafların istenen fedakarlıklara hazır olmaları gerektiğini söylemesi bir şeyi değiştirmiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda Millet İttifakı içinde en çok oy alan adayın mı desteklenmesi gerektiği, yoksa Erdoğan’ın karşısına sağ tabanın oyunu alacak birinin çıkarılmasının mı daha doğru olacağı konusundaki anlaşmazlık ortak akıl doğrultusunda fedakârlık gösterilerek çözülemezse bugüne kadar geçilen aşamaların da boşa gideceği muhakkak.

Karar

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
İbrahim Kiras: ‘Andımız’ı okusak da mı ‘millet’ olsak
...
  
İbrahim Kiras: İslamcılık mı dediniz?
...
  
İbrahim Kiras: Yeni bir ‘tarz-ı siyaset’in sembolü: Malazgirt
...
  
İbrahim Kiras: İYİ Parti’nin bir geleceği var mı?
...
  
İbrahim Kiras: Bakalım, seçim ittifakları nasıl gidiyor
...
  
İbrahim Kalın: Üçüncü dünya savaşı mı çıkıyor?
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah gazetesinde yayımlanan "Üçüncü dünya savaşı mı ç...
  
İbrahim Kiras: ‘İran’ın binlerce yıllık devlet geleneği’
Dikkatinizi çekmiştir muhakkak, İran’da geçtiğimiz hafta başlayan -veya başladığı duyulan- sokak o...
  
İbrahim Kiras:Topluma gerekçe sunmak gerekir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen gün motorlu araçlar vergisine yapılan zam hakkında dikkat çekici bir a...
  
İbrahim Kiras: 2019 yılı ‘beka’ dönemeci
16 Nisan’ın ardından kısa bir süre seçim atmosferinden çıkmıştı ülke. Bugünlerde yeniden büyük ölçü...
  
İbrahim Kiras: İslamcılar mı yanaşmalar mı?
16 Nisan’daki referandumun sandık sonuçları analiz edildiğinde ortaya çıkan net bir olgu vardı:...
  
İbrahim Kiras: Toplumun ihtiyacı evet mi hayır mı
Thomas Hobbes’u bilirsiniz... Siyaset felsefesi sahasının en büyük şöhretlerinin başında gelen İngi...
  
İbrahim Uslu: AK Parti'nin yüzde 35'i 'Evet' demiyor
ANAR Araştırma şirketinin Genel Müdürü İbrahim Uslu, ocak ayında yaptıkları son ankete göre, AK Part...
  
İbrahim Kaboğlu: İmam konuşabiliyor, anayasa hukukçusu konuşamıyor
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, OHAL koşullarında anayasa yapılamayacağını söylediği için ihraç edildiyse...
  
İbrahim Kiras: Trump’ı durdurmanın yolu
Washington’dan gelen haberler değil, bizim o haberleri ağzımız açık dinlememiz tuhaf aslında. Çünkü ...
  
İbrahim Kiras: Bizi bilen bilir. Biz şehidin tabutuna sandık demeyiz
Karar gazetesi olarak bundan 10 ay önce büyük bir heyecan ve ağır bir sorumluluk duygusu içinde yol...
  
İbrahim Kiras: Şerif Mardin’e kulak verseydik keşke
Hayat tarzı meselesi bizim ülkede ne yazık ki gündemden düşmeyen bir tartışma konusu. Çünkü toplum ...


EN ÇOK OKUNANLAR