İbrahim Kiras: AK Parti’nin ‘dün’ü ile ‘bugün’ü

21.12.2019 - Bu Yazı 504 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İbrahim Kiras: AK Parti’nin ‘dün’ü ile ‘bugün’ü

 Şehir Üniversitesine yapılanlar aslında 18 yıllık AK Parti iktidarının da kısa bir özeti. Nereden nereye gelindiğinin açıklaması var bu resimde. Niçin buraya gelindiğinin cevabı. Ne demek istediğimi daha iyi anlatmak için devletin el koyduğu bu kurumun özelliklerini hatırlatmam gerekiyor.

Öncelikle göz önünde tutulması gereken husus Şehir Üniversitesi’nin muhafazakâr/mütedeyyin kesimin bugüne kadar ürettiği en kaliteli kurumlardan biri olduğu. Keza üniversitenin mayasının atıldığı Bilim Sanat Vakfı da öyle. Bilhassa son kırk yıl içinde ortaya çıkan -ve AK Parti iktidarları devrinde hem sayıları hem de güçleri artmış olan- vakıfları, dernekleri, kültür kuruluşlarını vs. toplu biçimde şöyle bir gözünüzün önünden geçirdiğinizde bunu kolayca fark ediyorsunuz.

Şerif Mardin’in, Kemal Karpat’ın, Mehmet Genç’in, Ergun Özbudun’un, Uğur Tanyeli’nin, Engin Akarlı’nın, İsmail Kara’nın ve daha genç kuşaktan birçok kaliteli akademisyenin ders verdiği bir üniversiteden bahsediyoruz. Taha Toros, Fuat Köprülü, Şerif Mardin, Kemal Karpat, Talât Sait Halman gibi isimlerin arşivlerini barındıran bir üniversiteden.

Uluslararası standartlarda bilim üretilen bir sosyal bilim üniversitesinin mevcudiyeti bütün Türkiye’nin ama en başta muhafazakâr/mütedeyyin kesimin iftiharı olmalıydı. Öyle olmadı. Muhafazakâr/mütedeyyin kesimin ürettiği en kaliteli kurum muhafazakâr/mütedeyyin kesimin iktidarı tarafından yok ediliyor, muhafazakâr/mütedeyyin kesimin büyük çoğunluğu buna ses çıkarmıyor.

***

Şehir Üniversitesi’nin başına gelenleri 28 Şubat döneminde muhafazakâr/mütedeyyin kesimin kurumlarına karşı yürütülen operasyonlarla mukayese edenler var. “O devirde bile bu şekilde hukuksuz muamele görmedik” tespiti yapanlar var. Bunlar doğru olabilir tabii ama meselenin asıl mahiyetini anlamak için mukayeseyi AK Parti’nin ilk yıllarıyla son yılları arasında yapmak daha isabetli olur bence.

Çünkü Şehir Üniversitesi’nin genel özellikleri ve temsil ettiği değerler bugün AK Parti’nin geride bırakmayı tercih ettiği çizgiyle uyumlu daha ziyade. Bunu politik tercihler anlamında veya belirli figürler üzerinden söylemediğimi belirtmeye gerek yok. Tercih edilen iş yapma tarzı ve siyaset kalitesi anlamında söylüyorum artık terkedilmiş olan çizgiyle bugünkü çizgi arasındaki uzaklığı ve uzlaşmazlığı.

Şehir Üniversitesi AK Parti’nin “dün”ü için övünme konusuydu. AK Parti’nin “bugün”ü için ise üniversitenin kalitesi konuşulabilecek son detay. Sadece ve sadece kurucuları arasında yer alan bir siyasetçi partiden ayrıldı diye ibret-i alem için bir üniversitenin boğazına çökülmesi AK Parti’nin “bugün”ü için anormal görülmeyen bir olay.

***

Öyle anlaşılıyor ki AK Parti’nin “dün”ü muhafazakâr/mütedeyyin kesimin ülke ve dünya vizyonunun bir ürünü değilmiş. AK Parti dün neyi savunuyordu? Ortak akıl, istişare, farklı olana tahammül, çoğulculuk, adalet, demokrasi, liyakat gibi birtakım değerleri. Muhafazakâr/mütedeyyin kesimin temsilcileri olan dernekler, vakıflar, hocalar da var güçleriyle bunu destekliyordu.

İktidar partisi bugün tam da bu değerleri karşısına alarak siyaset yapıyor. Muhafazakâr/mütedeyyin kesimin dernekleri, vakıfları vs. bundan da hiç şikayetçi değiller. Zira bunlar için önemli olan direksiyon başında “mahalle sakinlerinden biri”nin olması, arabanın nereye gittiğine bakmıyorlar.

Ancak problem şu ki sözünü ettiğimiz vakıflar, dernekler vs. temsil kabiliyetlerini giderek kaybediyorlar. Üzerine bastıkları zemin küçülüyor. Bilhassa genç kuşakların dilini bile konuşabilmekten acizler. Hukuk tanımazlık, adaletsizlik, vizyonsuzluk ve siyasi intikam için üniversite kapatmaya göz yuman kalitesizlik toplumun dinamizmi karşısında daha fazla ayakta duramaz. Şehir Üniversitesi olayına bu açıdan bakmakta da fayda var.

Karar

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Bilim ve Sanat Vakfı'na kayyım kararına tepkiler büyüyor
...
  
Ahmet Davutoğlu: Ben tek adamın yönettiği bir partinin nasıl tükendiğini bizzat yaşayarak gördüm, kişilere bağlı partiler kişilerle gider
...
  
Özer Sencar: AK Parti artık gençlere bir şey söyleyemiyor, Erdoğan'ın rakibi İmamoğlu
...
  
'Türkiye, gazetecileri susturmak için keyfi cezaya son versin'
...
  
Diyanet’ten faiz açıklaması: Devlet, verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur
...
  
Erdoğan: AK Parti’li ve diğer belediyeleri birbirine zimmetliyoruz
...
  
Jülide Kural Demirtaş’ın tiyatro oyununu Gazete Pencere’ye anlattı: Susmak beni de suçlu yapar
...
  
Son anket açıklandı: AK Parti ve MHP yüzde 50’yi bulmuyor; 3 parti baraj altında
...
  
Sezen Aksu’dan cezaevindeki gazetecilere büyük jest
...
  
“AKP’li milletvekilinden bakanlara: Ayrı bir yönetici sınıf varmış gibi davranıyorlar, rahatlıkları seçimle iş başına gelmediklerinden”
...
  
"Tüm belediyelerin internet üzerinden verdiği hizmetler İçişleri Bakanlığı kontrolüne geçecek"
...
  
Büyük siyasete değil şehre odaklanmak gerek
...
  
Economist: Türkiye'nin Libya'daki başarısı Rusya ile anlaşmasına bağlı
...
  
AKP'de 'soruşturma' ikilemi
...
  
Bağdat'ta ABD Büyükelçiliği yakınında patlama sesleri
...
  
AKP'de 'Babacan ve Davutoğlu fos çıktı' sohbetleri
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive