Yargıdaki bilek güreşi: Cumhuriyet, Altan ve Gezi davaları

28.11.2019 - Bu Yazı 349 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Yargıdaki bilek güreşi: Cumhuriyet, Altan ve Gezi davaları

 Cumhuriyet, Gezi ve Ahmet Altan davalarında farklı mahkemelerin farklı kararlar alması ve üst mahkemeye direnme kararları gerekçeler hukuki mi siyasi mi tartışmasını yeniden gündeme getirirdi. Bazı hukukçulara göre yaşananların nedeni; yargıdaki bilek güreşi…

  Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi'nin eski çalışanlarının yargılandığı davada mahkeme, Yargıtay'a direnme kararı verdi. Gezi davasında heyet değiştirildi ve Osman Kavala 756 gündür tutuklu yargılanıyor. Hakkında daha önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Ahmet Altan ise önce tahliye edilip daha sonra tekrar tutuklandı. Bu üç davadaki gelişmeler Türkiye'de yargının siyasi güçlerden bağımsız karar veremediğini belirten muhalefet tarafından sıkça örnek olarak gösteriliyor. Bir yandan yargı reformu tartışmaları da devam ederken avukatlar 'yargının içindeki bilek güreşini' Tükenmez Haber'e anlattı.

Avukat Bahri Belen

'YARGININ İÇİNDE BİLEK GÜREŞİ VAR'

Heyet değişikliğine rağmen Osman Kavala'nın tutukluluğunun devam ettiğini söyleyen Gezi davası avukatlarından Bahri Belen, Kavala'nın tutukluluğunun sürdürülmesini gerektiren hiçbir neden olmadığını belirtti. 'Yargıda siyasi güçler' tartışmalarına "Yargının içinde bilek güreşi var" diyerek katkıda bulunan Belen, son dönemde gazetecilerle açılan davaların çoğunun siyasi olduğunu vurguladı.

'12 MART, 12 EYLÜL, FETÖ DÖNEMİ GİBİ TARİHE NOT DÜŞÜLECEK'

Cumhuriyet davasından örnek veren Belen, Yargıtay kararının aleyhinde hiçbir gerekçe olmadan direnme kararı alındığını belirterek bu durumun yargıç ve savcıların güvenlikte olmadığını gösterdiğini söyledi. Belen, bu davaların tıpkı 12 Mart, 12 Eylül, FETÖ yargıç ve savcılarının döneminde olduğu gibi bu iktidar döneminin hukuksuzluklarının belgelerini tarihe not düşeceğini aktardı.

Avukat Ergin Cinmen

'HERKES BÖYLE DÜŞÜNÜYOR'

Ahmet Altan'ın ve Cumhuriyet Davası'nın avukatlığını yapan Ergin Cinmen son dönemde yargıda çıkan kararların siyasi güçlerin etkisi altında olduğunu belirtti. Cinmen "Sadece ben değil herkes böyle düşünüyor. İzleyenler de hukukçu olsun olmasın olayın farkına varıyor. Yukarılarda bir yerlerde özgürlüklerinden alıkonulması istenen insanlara davalar açılıyor" şeklinde konuştu.

SON 2-3 YILDAKİ YARGILAMALARIN ORTAK NOKTASI

Son 2-3 yılda bazı yargılamalarda görülen ortak bir nokta olduğunu belirten Cinmen, ortalıkta hiçbir inandırıcı kanıt olmadığını söyledi. Cinmen, siyasi güçlerin özellikle başsavcılıklar kanalıyla yargıyı dizayn etmesi gibi bir durum olduğunu vurgularken bir ülkeye yapılacak en büyük kötülüğün bu olduğunu belirtti.

'SİYASİ İKTİDAR GRUPLARA DUR DERSE BUNLAR YAŞANMAZ'

Medyada sıkça tartışılan ve yargı içinde olduğu belirtilen 'İstanbul Grubu, Avrasyacılar, Bakan Gül'ün çevresi' gibi siyasi oluşumlar hakkında da konuşan Cinmen, böyle güçlerin yargı içersinde olduğunu söyledikten sonra siyasi iktidarın bu gruplara dur demesi halinde bunların olmayacağını belirtti. Nihayetinde HSK'nin siyasi iktidarın kontrolü altında olduğunu belirten Cinmen, HSK'nin hukuksuzlukların merkezi noktasında olduğunu vurguladı.

'HSK, YARGITAY HAKİMİNİ ATAYAMIYOR'

Son zamanlarda bazı mahkemelerin üst mahkemelerin kararlarına direnmesi hakkında da yorum yapan Cinmen, Cumhuriyet Davası'nı örnek gösterdi. Cinmen, 'teminatlı ve teminatsız yargıç'lar olduğunu vurgulayarak, "HSK, Yargıtay hakimini kararını beğenmediği zaman atayamıyor fakat Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerini başka yerlere atayabiliyor" şeklinde konuştu.

Avukat Figen Albuga Çalıkuşu


'KENDİ MAHALLESİ İÇİN HERKES DEMOKRAT'

Ahmet Altan'ın avukatlığını yapan Figen Albuga Çalıkuşu ise son dönemdeki yargı kararları hakkında "Maalesef hukukun gücünü değil, gücün hukukunu konuşuyoruz" dedi. Bu dönemde tahliye olanların tutuklandığına şahit olduğunu belirten Çalıkuşu, Altan'ın tahliyesi sonrası tekrar tutuklama kararı çıkartılması konusunda savcının tahliye kararına itiraz hakkı olmadığını söyledi. 

Çalıkuşu, Altan'ın tutuklanmasına ilişkin sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu hukuksuzlukları toplum olarak itirazsız izliyor ve maalesef kabulleniyor gibi gözüküyoruz. Düşünce ve ifade özgürlüğünü savunduğunu iddia edenleri izliyorum. Kendi mahallesi için herkes demokrat ama karşı mahalleye gelince tam bir faşist. Bu noktada gerçek hukukçulara iş düşüyor. Hukuk insanları olarak evrensel hukukun özü, ruhu ve kuralları için birlikte mücadele vermek gerekir"

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Yargıdaki bilek güreşi: Cumhuriyet, Altan ve Gezi davaları
...
  
...
  
...
  
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive