Bekir Ağırdır'dan yeni kuşak yorumu: Partilere ilgisizler, 'Ferhat ile Şirin' aşkı yaşamıyorlar

27.11.2019 - Bu Yazı 358 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bekir Ağırdır'dan yeni kuşak yorumu: Partilere ilgisizler, 'Ferhat ile Şirin' aşkı yaşamıyorlar

 KONDA Genel Müdür Bekir Ağırdır, 30 yaş altı gençlerin mevcut siyasi partilere ilgisiz olduğunu söyledi ve "Ferhat ile Şirin' aşkı yaşamıyorlar, sonuç alacakları yerel sorunlara ilgililer" dedi. 

T24 yazarı Murat Sabuncu, Ağırdır ile ‘Türkiye’de değişen siyaset biçimleri’ni konuştu. KONDA’nın yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaşan Ağırdır, "Türkiye’de siyasi partilere üye olan insanların oranının yüzde 11,8, bir STK’ye üye veya gönüllü olanların oranının ise yüzde 9.2 olduğunu" belirtti. 

Bekir Ağıırdır, 30 yaş altı gençlerle ilgili de yorumlarda bulundu. Bu gençlerde bütün partilere ilginin giderek zayıfladığına dikkati çeken Ağırdır, şöyle dedi:

"Gençler ulusal sorunlarda başarı ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor. Bu nedenle kendi hayatlarına dokunan yerel sorunlarla daha çok ilgileniyor. Başarı şansı olmayan işler yeni kuşakların ilgisini çekmiyor. Çünkü yeni gündelik hayat ritminde adanmışlık yok. Ferhat -Şirin hikayesi gibi aşklar yaşamak yeni kuşaklar için geçerli değil. Bundan ‘kötü yapıyorlar’ diyerek sıyrılamayız. Bugünkü hayat ritminin doğal sonucu böyle. Dolayısıyla yeni kuşakların aktif olacakları, kendi hayatlarına dair kararlara katılmaya arzulu davranacakları yer, gündelik hayatın reel sorunları, onların hayatına doğrudan değen meseleler."

Yeni kuşağın kutuplaşan ve kimliklere sıkışan siyasete ilgi duymadığını belirten Ağırdır, “STK’ler, hükümeti veya ekonomiyi yöneten bakan beyi kızdırıp kızdırmamaya göre bakıyor meseleye. Böylesine bir yönetim anlayışı olduğu sürece insanlar daha az aktif olmaya başlıyor. Dolaysıyla hem kutuplaşma nedeniyle hem de siyasi alan daralması nedeniyle STK’ler parıltısını cazibesini kaybediyor” dedi.

Ağırdır, Türkiye’de devlet-birey ekseninden bakıldığında aydınların da siyasetçilerin de devleti ‘özne’ alarak düşündüğünü ve özellikle iktidarın son yıllarda giderek artan bir şekilde siyasi alanı daralttığını vurguladı.

Türkiye’de yerelleşmenin önündeki en büyük sorunun güven sorunu olduğunu dile getiren Ağırdır, şöyle dedi:

“Merkezi idare hiçbir zaman yerele güvenmemiş. Ne halkına ne yöneticilerine ne de siyasetçilerine. Ve bu daha da güçlenerek sürüyor. Ademi merkeziyeti tartışırken şimdi yeniden merkeziyetçiliği nasıl daha çok tahkim edeceğimizi konuşur hale geldik. Ama hayatın bir akışı var. İnsanlar bugünün dünyasında, internette neyi yasaklıyorsanız yasaklayın, ne yaparsanız yapın insanlar sonuçta yaptıklarınızı duyuyor ve denetliyor. İnsanlar bilinçleniyor. Dolayısıyla hem öğreniyor hem de ne yapması gerektiğini öğreniyor. Dolayısıyla kendi yerel sorununa kendisi müdahil olmak istiyor. Bu alanları yasal olarak açmasanız da hayat zorluyor.” 

Haberin detayına buradan ulaşabilirsiniz

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
IMF Başkanı'ndan uyarı: Dünyayı yeni bir Büyük Buhran bekliyor
...
  
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Erdoğan’ın Kanal İstanbul ısrarı toplumun demokratik tepkisi için yeniden umut oldu
...
  
Irak'tan yeni hamle; hükümete yetki verildi, ABD güçleri ülkeden çıkarılsın
...
  
'Babacan Yeni Yıl'dan önce konuşacak, Erdoğan'ın ithamlarına yanıt verecek'
...
  
MAK Araştırma'dan yeni anket sonucu
...
  
Davutoğlu ve ekibi, yeni partinin kuruluşuyla birlikte mal varlıklarını açıklayacak
...
  
Faizler düştü, tasarruf sahipleri enflasyona yenildi
...
  
Bakan Albayrak: Artık yeni bir dönem Türkiye ekonomisini harekete geçirme zamanı
...
  
Bekir Ağırdır'dan yeni kuşak yorumu: Partilere ilgisizler, 'Ferhat ile Şirin' aşkı yaşamıyorlar
...
  
Yeniçağ yazarı: İYİ Parti, AKP ile ittifaka kalkışırsa ne olur?
...
  
Bekir Ağırdır: HDP'nin 'demokratik siyasete devam kararı'na sahip çıkılmalı
...
  
Erdoğan'la gizli görüşen CHP'liyi yazan Sözcü yazarından yeni açıklama
...
  
Erdoğan’dan birçok kuruma yeni atama!
...
  
Bekir Ağırdır: AK Parti 46’dan 25’lere düştü. Bunu da MHP desteğiyle yapabiliyor
...
  
Davutoğlu: Yeni parti bu yıl sonuna tamamlanacak
...
  
Hürriyet’te yeni Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan oldu
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive