AK Parti ve MHP'den CHP'li başkanların meclis başkanı olmasını engelleyecek düzenleme

28.05.2020 - Bu Yazı 311 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

AK Parti ve MHP'den CHP'li başkanların meclis başkanı olmasını engelleyecek düzenleme

 AK Parti ve MHP, belediye meclislerinde başkanlık sistemi kuralları uygulanması için çalışma başlattı. Söz konusu çalışmaya göre, belediye meclislerinde belediye başkanları meclisin doğal başkanı olamayacak. Başkanlar meclis tarafından seçilecek. Pek çok CHP'li büyükşehir belediyesinde meclis çoğunluğunun AK Parti-MHP ortaklığının elinde olması, muhalefet belediyelerine yeni bir engelleme olarak algılandı.

 HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, AKP-MHP ittifakının, seçim ve yerel yönetimlere ilişkin mevzuatlarda yapacağı değişiklik düzenlemesinde belediye meclislerinde meclis başkanının TBMM’deki gibi seçilerek göreve geleceğinin planlandığını yazdı.

Mevcut durumda belediye meclislerine belediye başkanları başkanlık ediyor. Sarıkaya bugünkü köşesinde aktardığı kulis bilgilerde bu sistemin değiştirilmesinin gündemde olduğunu ifade etti. Sarıkaya, "Örneğin İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya’da belediye başkanını Millet İttifakı desteğindeki CHP adayları kazandı, ancak belediye meclislerinde Cumhur İttifakı ağırlıklı oya ulaştı. Belediye başkanlarının hemen hepsi azınlıkta kaldı… Bu durum dikkate alınarak, belediye meclislerinde de başkanlık sisteminin tüm kurallarının uygulanmasına karar verilmiş" ifadelerini kullandı.

Sarıkaya iktidarın gündemindeki söz konusu düzenlemenin detaylarını şöyle aktardı:

"Nasıl ki Cumhurbaşkanı ile TBMM birbirinden farklı işlev görüyor, Cumhurbaşkanı da Meclis oturumunu yönetmiyorsa, benzer durumun belediye meclislerinde de uygulanmasına yönelik çalışma başlamış. Buna göre seçilen belediye başkanları, belediye meclislerinin doğal başkanı olamayacak; belediye meclisleri TBMM gibi başkanını kendisi seçecek. Oturumu da seçilen başkan veya yerine gösterdiği başkanvekilleri yönetecek."

Sarıkaya, söz konusu düzenlemenin ne zaman çıkabileceğine ilişkin kaynaklarına yönelttiği soru karşılığında ise şu yanı aldığını katardı:

"Kovid-19 nedeniyle uzun ara veren ve gelecek hafta salı günü çalışmalarına kaldığı yerden başlayacak olan TBMM’de bütün bu değişikliklerin bu yasama yılında tamamlanmasının zor olduğuna dikkat çekildi."

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
TOKİ, iktidara yakın firmalara 17 yılda 106 milyon lira ödemiş
...
  
Ahmet Hakan: Akşener'in kapısı 'Eve dön' çağrısına sımsıkı kapalı değil, davetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmesini bekliyor gibi
...
  
İstanbul Sözleşmesi’ne muhafazakâr kadınlardan bir destek daha
...
  
Küskün İnce parti kurarsa ne olur?
...
  
"Diyanet, AKP’nin iktidarını pekiştirme noktasında kritik"
...
  
MUSTAFA YURTSEVER: TKP’nin SÖZLÜ TARİH ANLATIMINDA KENDİ HİKAYEM - 7.Bölüm.
...
  
Eşref Çakar : KONCA YAZILARI
...
  
Hakkari'de 6 kişinin hayatını kaybettiği feci kaza Türkiye'yi yasa boğarken, bir acı haber de Ankara'dan geldi
...
  
Vahim tablo! Üniversite mezunlarının yüzde 42'si iş bulamadı
...
  
AK Parti İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye hazırlanıyor
...
  
Bakan Koca'dan tatilcilere önemli uyarı: Birinci dalga sahile indi, dikkatli olalım
...
  
Niceliğin hâkimiyeti çağın mı alameti?
...
  
Genç kuşaklar İslâm’ı terk etmeyecekler de ne yapacaklar!
...
  
Ünal Çamdalı: Niceliğin hâkimiyeti çağın mı alameti?
...
  
CHP Parti Meclisi seçimi tamamlandı
...
  
Tuksal: ‘Hükümet, kadınların taleplerini dikkate almak zorunda kalacaktır’
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive