Hakan AKSAY

T 24Bookmark and Share

Kabataş, İsmet Berkan'ın 'acı öyküsü' ve gazetecilik adına bazı dersler


26.03.2015 - Bu Yazı 1445 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 En son demem gerekeni öne alarak başlayayım:

"Kabataş saldırısı" yakın tarihimizin en büyük yalanıdır. Ve galiba bu yalan uzun süre can çekişse de, ömrünü ancak AKP'nin iktidarı kaybetmesiyle dolduracaktır.

"Kabataş" çok tehlikeli bir provokasyondu. Gezi sürecinde gerginliğin arttırılmasında ve can kayıpları da içinde yaşadığımız ağır sonuçlarda payı vardı. Potansiyel olarak çok daha kötü ve kanlı sonuçlara yol açabilecek bir yalandı.

Bu açıdan er veya geç "halkın bir kesiminin, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edilmesi" ile ilgili (TCK'nın 216. Maddesi) bir dava açılmasının ve suçluların hesap vermesinin gerektiğine inanıyorum.

Bu tür kirli siyasi teknolojilerin kullanıldığı 7-8 Eylül Olayları'nın, Maraş Katliamı'nın, Sivas (Madımak) Katliamı'nın ve öteki provokasyonların hesabı maalesef sorulamadı. Ama "Kabataş"ın sorumlularının tek tek ortaya çıkarılması mümkündür ve umarım bu gerçekleşir.

Kısacası 'Kabataş" tek bir kişi üzerinden yapılacak sıradan bir gevezelik değildir. Pardon deyip geçiştirilecek bir mesele de değildir. Bu yalanın provokatif önemine uygun olmayan bütün yazılı ve sözlü ifadeler tatmin edicilikten uzak kalmaya mahkûmdur.

Kabataş yalanı ve gazeteciler

Gezi Parkı olaylarının başlamasından birkaç gün sonra, 1 Haziran 2013'te yaşandığı iddia edilen "Kabataş saldırısı", iktidarın en tepesinden seslendirilip yaygınlaştırıldı. Büyük bir propogandif abanmaya girişildi, akıllara ve yüreklere sürekli yalan pompalandı. Öylesine güçlü ve organize bir ataktı ki bu, milyonlarca insanın en azından "acaba?.." demesi sağlandı.

Bu sistematik kampanyaya bilerek (yani "görev gereği", dolayısıyla "para karşılığı") olduğu gibi, bilmeden ve istemeden katılan ya da kampanyanın ağına takılan gazeteciler de oldu. Arşivlere kısaca göz atmak yeterli, hemen bazı isimler öne çıkıyor:

Elif Çakır, Hilal Kaplan, İsmet Berkan, Balçiçek İlter, Nihal Bengisu Karaca, Abdülkadir Selvi, Halime Kökçe, Eyüp Can, MehmetMetiner, Mustafa Akyol, Rasim Ozan Kütahyalı, Meryem Gayberi,Mustafa Karaalioğlu, Aslı Aydıntaşbaş...

Elbette birbirinden çok farklı isimler. O zamanlar "Saldırıların görüntüleri elimizde" dedikten sonra şimdi bir türlü ortaya çıkmayan o görüntüleri de "paralel yapı"nın sırtına yükleyip İsmet Berkan'a "Kalemini kır!" çağrısı yaparak olaydan sıyrılmaya çalışan Mehmet Metiner ile hatasından dolayı özür dileyen Balçiçek İlter'in Kabataş'la ilgili aynı dürtülerle davrandıklarını savunmak mümkün değil. Zaten niyetim, kim görev duygusuyla ve şevkle yalana hizmet etti, kim kullanıldı konusuna girmek de değil.

Ancak şunu söyleyeyim: Bugün "Kabataş yalanı" adına sadece İsmet Berkan'ı tartışmaktan yana olanlardan değilim.

Ama Berkan'ın tavrının ve "özeleştirisinin" de ele alınması gerektiğini düşünüyorum.

Bununla birlikte aynı tutumu sergileyen farklı siyasi çevrelerden ve arkadaş gruplarından iki kişiden birine sonuna kadar hesap sorulurken ötekisine karşı "iyi hal indirimi" uygulayan yargıç rolüne talip olunmasının da tutarlı olmadığı kanısındayım.

Berkan'ın bir türlü aşamadığı 'acıklı bir öykü'

Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici pazartesi günü "Kabataş" konusunda İsmet Berkan'ın  hata kaptığını kabul etmesine rağmen okuyucu tepkilerinin dinmediğini belirtmiş ve kendisini özür dilemeye çağırmıştı.

Salı günü Berkan'dan özür yazısı geldi. Ama tepkiler dinmedi, tersine şiddetlendi.

Üstelik tepkiler geniş bir yelpazeden geliyor. Yukarıda sözünü ettiğim Metiner'in "kıvrak çıkışı" da, salı günü A Haber'de konuşan Haber X Yayın Yönetmeni Cemil Barlas'ın suçlaması da, dünkü Takvim Gazetesi'nde Ekrem Kızıltaş'ın "İsmet Berkan kimden özür diledi?.." başlıklı köşe yazısı da, (son ikisi de "Kabataş senaryosu"nun baş kahramanı Zehra Develioğlu'nu savunmayı başa alıyorlar) aynı yelpazenin içinde. Bunlar öteki tüm kanıt(sızlık)ların yanı sıra, 13 Şubat 2015'te Kanal D'nin yayımladığı görüntüleri de es geçmeyi denedikleri için onları bir kenara bırakalım.

Kısaca hatırlatalım: Berkan 12 Haziran 2013'te twitter hesabından önce "Çok ama çok acı bir öykü... maalesef gerçek..." demiş, ardından "mobese görüntüleri dahil pek çok şey var, savunulur tarafı olmayan bir olay" yorumunu yapmış, görüntüleri izleyip izlemediği sorusuna ise "evet" cevabını vermişti.

Aradan epeyce zaman geçti.

6 Şubat 2014'te CNN TÜRK'te Enver Aysever’in programına katılan Berkan, Kabataş'la ilgili sorulara muhatap olmaktan ve eleştirilmekten oldukça rahatsız bir yüz ifadesi ve vücut dili sergilemişti. Attığı tweetleri kısmen revize etmeye ve olayı kapatmaya çalışan Berkan, bununla birlikte "açıklamayı doğru bulmadığı bir haber kaynağına göre" konuşurken "itilen ve devrilen bir çocuk arabası"ndan söz etmişti.

Berkan'ın o tweetleri nasıl bir ortamda, hangi haber kaynağına güvenerek yazdığı ve aylar sonra - şimdiye kadar kanıtlanamamış - devrilen çocuk arabasından neden bahsettiği hâlâ birer soru işareti. Kendisi de bu soru işaretlerini kaldırmak için açık bir çaba harcamıyor gibi.

Salı günkü yazıyı "gecikmiş bir özür" olarak değerlendirenlere katılmak da doğrusu zor. Çünkü Berkan daha önce birkaç kez kendince özeleştiri yapmıştı. 15 Şubat 2014'te Hürriyet'teki köşesine koyduğu "Kısa bir açıklama" başlıklı not da, 24 Haziran 2014'te T24'ün sorularını cevaplarken söyledikleri de buna örnek.

Burada sorun sanırım Berkan'ın özeleştiri yapmaktan kaçınmasıdeğil, tatmin edici bir özeleştiri yapmayı becerememesi.

Özür neden kabul görmedi?

Ben Berkan'ın bütün özeleştiri denemelerinde CNN TÜRK'teki sıkıntılı ve olayı bir an önce kapatmaya eğilimli karışık yüz ifadesini görüyorum.

Bir taraftan kendi tutumunun sorunlu olduğunu hisseden ve bundan rahatsız olan, ama diğer taraftan "genel tablo içinde" başka olumsuzlukları öne çıkarmaya eğilimli ve isabetsiz bir özür tarzına yönelirse bunun kendisi için çok kötü sonuçlar verebileceğinden çekinen bir ruh hali...

Belki de Berkan'ı bütünüyle haksız çıkarmayacak bir "piyasamız" var. Genel olarak Türkiye'de ve bu arada medyamızdaki "özeleştiri" kurumununun cılızlığından bahsediyorum. Bizde kimse özeleştiri yapana "bravo!" demiyor, tersine genellikle "ben söylemiştim, sen de kabul ediyorsun işte, böylesin, hatta daha da kötüsün" yaklaşımıyla özeleştiri yapanın mezarı kazılıyor. Onun için de çoğunluk derin bir özeleştiri yapmaktan öcü gibi korkuyor.

Ama durumun böyle olması, Berkan'ı kurtarmaya yetmiyor.

Çünkü o, Gezi sürecinde kilit önem taşıyan bir manipülasyon girişiminde, yaygın deyişle, "algı operasyonu"nda önemli bir rol oynadı. Ve bunun ne kadar kritik ve riskli bir mesele olduğunu yazının başında belirttim.

Ortada insan hayatları var, tehlikeli bir provokasyon var. Öyle "Ne olduysa oldu, ben geçtim orayı çoktan… Bu önemsediğim bir konu değil. İki tane tweet attım sonuçta" deyip geçmek yeterli olmuyor. Özür yazısında "vahim bir gazetecilik hatası yapmış, bir haberi yayınlamak duyurmak için yeterli kontrol sürecini uygulamamıştım" anlatımı olan biteni karşılamıyor.

Bir gazeteciyi olmayan bir mobese görüntüsünü izlediğini söylemeye ve gerçek yerine yalanın yanında saf tutmaya iten şartlar nedir; herkesin merak ettiği bu!

Ve Berkan hem bunu açıklamadığı, hem de sözleriyle ve üslubuyla karşı tarafa "tamam ya, pardon dedim işte, geçelim bu olayı" vurgusunu dayattığı için yeterince içten ve inandırıcı bulunmuyor.

Mesele Berkan'ın linç
edilmesi değil, ders çıkarılması

Medyamız, halkın güven duymadığı, çıkarcılığın cirit attığı, herkesin gözünün içine bakarak yalan söylemenin olağan sayıldığı ve kimsenin hatalarının hesabının sorulabileceğini düşünmediği kokuşmuş bir kurum haline geldi.

Ancak buna karşı çıkan yayınlar ve gazeteciler de var.

Dürüst, adaletli, dinamik, eleştiriye ve özeleştiriye açık, meslek ilkelerine bağlı, gerçeğe sadık bir gazeteciliğe ihtiyacımız var.

Bu yolda her bir deneyimden ders çıkarmalıyız.

"Kabataş yalanı" ve bu provokasyonda gazetecilerin sergiledikleri tutumlar da medya tarihimizde eşsiz bir deneyim olmuştur.

İsmet Berkan da bu deneyimin bir parçasıdır. Bundan ötesi değil.

Sevsek de sevmesek de Berkan'ın linç edilmesinden gazeteciliğimiz adına bir kazanç sağlayamayız. Ayrıca gazetecilik gerçekten çok riskli bir meslek. Hatadan kaçınmak neredeyse imkânsız. Bunu bugün başkalarını acımasızca eleştirenlerin, kendi geçmişlerini ve geleceklerini de unutmamaları gerektiğini vurgulamak için yazıyorum.

Dahası "Berkan gazeteciliği bırakmalıdır" veya "Hürriyet'ten atılmalıdır", hatta "sokağa bile çıkmaktan utanmalıdır" türünden"kelle isteyen" yaklaşımları da paylaşmıyorum.

Eminim ki, en ciddi yanlışları yapanların bile bir gün en büyük acıyı duyacakları an, aynada görecekleri görüntülerinde gizlidir.

@AksayHakan

Facebook Yorumları

reklam
14.10.2018
Kabasınız, kaygısızsınız, saygısızsınız, densizsiniz, özensizsiniz; hayat size güzel...
7.10.2018
‘Çok cahilsin, keşke ölsen! Ama madem çok güçlüsün, o halde ben de...'
30.9.2018
7 soruda Rusya'nın Suriye'deki üç yılı
23.9.2018
Ruhumun acelesi var, an'ı yaşamak istiyorum...
16.9.2018
Yine mi güzeliz, yine mi çiçek?..
3.9.2018
Seçim bugün olsa sandığa gitmem. Ne yani, Kemal Bey, sizce ben AKP'li miyim?
27.8.2018
Yazacak bir şey yok artık, okuyacak da, konuşacak da... Sadece fotoğraflara bakın!..
19.8.2018
Ermenistan'ın hızlı değişimi: Darbe? Devrim? Karşı devrim?..
12.8.2018
‘Dolara molara' karşı Allah'a, imana yaslanan bir iktidar düşürülebilir mi? Asla!
5.8.2018
Rus komünistleri ve bizim CHP: Bıkkınlık ile tiksinti arasında
29.7.2018
Solculuğunuz, sağcılığınız, milliyetçiliğiniz falan sizin olsun; insanlıktan haber verin siz!
22.7.2018
Bizde böyle bir cumhurbaşkanı mı? Ne diyorsunuz! Ya devlet ciddiyeti?
15.7.2018
İktidar kalitesi, muhalefet kalitesi, hayat kalitesi...
8.7.2018
Muharrem Bey'e açık (sözlü) mektup
1.7.2018
‘Her şeyin bittiği yer'de (?) kötümserlik ve iyimserlik üzerine
24.6.2018
Kelebekler, hayat, ölüm ve ‘kelebek etkisi'
17.6.2018
Seçim sonucu tahminleri ve 25 Haziran'da Erdoğan, Bahçeli, İnce, Akşener...
10.6.2018
İyi başlayan İnce iyi bitirebilir mi? Cumhurbaşkanı seçilemezse CHP lideri olur mu?
3.6.2018
Adaletsiz şartlarda mücadele ve her şeye rağmen giderek büyüyen ‘sürpriz' ihtimali
27.5.2018
‘İkinci sınıf aday' İnce, CNN Türk'te ‘cici gasteciler'in tadını kaçırdı
20.5.2018
Seçim süreci Kürt düşmanlığı virüsünden kurtulmak için bir fırsattır
13.5.2018
Tabii kazanırsınız da... Diyelim ki olmadı... Erdoğan'dan sonra ne yapacaksınız beyler?
6.5.2018
Bu sefer Erdoğan yenilgiye uğratılabilir
29.4.2018
Sayın Gül, aynı anda hem cesaret hem de ürkeklik sergilemeyi başardınız
22.4.2018
Seçim sürecinin tembelleri, karamsarları, mızmızları ve ürkekleri üzerine
15.4.2018
Trump'ın tuhaf saldırısı, Esad'ın mutluluğu ve Erdoğan'ın riskleri
9.4.2018
Ünlü bir sanatçının ölümü
2.4.2018
‘Komünistler Moskova'ya!' sloganından bu yana değişenler ve değişmeyenler
25.3.2018
Hedef 20 milyon tirajlı Hürriyet olmalı!
19.3.2018
İstiklal Marşı'nın bestesi için önerim, Orhan Gencebay'ın Batsın Bu Dünya şarkısıdır
11.3.2018
İnternetten boşuna gelen mesajlar ve bir türlü gelmeyen mektuplar
4.3.2018
Putin ABD'yi tehdit etti, 120 dakikada 60 alkış aldı, seçimleri kazandı
25.2.2018
Asansördü, yorgandı, damacanaydı derken: Allah erkeklere yardımcı olsun
18.2.2018
Ya soyağacınızın dallarına sevmediğiniz uluslar tünemişse?
11.2.2018
Biz seninle böyle anlaşmamıştık, Nabi Bey!..
4.2.2018
Memleket isterim...
28.1.2018
Erkekler için aşk, oyun ve iktidar
21.1.2018
Rusya, Türkiye'nin askerî harekâtından gerçekten rahatsız
14.1.2018
Diktatörün 'sağ kolu' olmak
7.1.2018
Rusya medyasında Türkiye’ye yönelik önemli iddialar
24.12.2017
Kemal Bey 2019’da yüzde 60’la Yunanlıları yenecek
17.12.2017
Gülümse, hadi gülümse, bulutlar gitsin
10.12.2017
ABD: Bırakın kavga etmeyi, siz kardeşsiniz!..
4.12.2017
Ne de olsa aynı gemide miyiz? Sizinle mi? Daha neler!..
26.11.2017
Erdoğan ile Putin’in ‘dostluğu’ bozulursa ne olur?
19.11.2017
Depremlerde Kürtlerden başka kimlerin gebermesini isterdiniz?
12.11.2017
Atatürkçülük meselesi ve yalan makinesi
22.10.2017
Şarkı dinlemek tehlikelidir bazen
15.10.2017
Ama o kadın için hayat hiç değişmedi
8.10.2017
Tek bir cümle için…
1.10.2017
Erdoğan-Putin zirvesi: ‘Eski dostum Esad’ ile barışmaya doğru
24.9.2017
Sıkıysa vazgeçin iktidardan, siyasi güçten, paradan puldan da görelim!
11.9.2017
Enseste karşı adalet mitingine var mısınız, Kemal Bey?
3.9.2017
Macron’un kabalığı, Erdoğan’ın kibarlığı, Fransız ve Türk raconları..
27.8.2017
Kefenleri giymeye hazır mıyız?
20.8.2017
Kaçınız katilsiniz? Kaçınız sapık? Kaçınız hırsızsınız? Kaçınız âşık?
6.8.2017
‘Made in USA’ hazır devlet başkanı, ihtiyacı olan buyursun!
10.7.2017
Adalet Yürüyüşü iktidarın 2019 hesaplarını bozdu
26.6.2017
Dindar mı, yoksa sapık mı?
11.6.2017
Eyvah, TKP bölünmüş; ne yapacağız biz şimdi?..
4.6.2017
Kusura bakma Nâzım, sana gelemedim, ama mazeretim vardı!
28.5.2017
Ermenistan izlenimleri: Ağrı Dağı kimin? Ya Sarı Gelin?
21.5.2017
Türkiye-Rusya: Barıştık, ilişkiler düzeldi, demekle her şey hallolur mu?
7.5.2017
Susun artık, Sayın Baykal, bırakın lütfen, gidin!
11.4.2017
Ya Putin de referandumda hayır oyu kullanırsa?
9.4.2017
ABD’nin Suriye saldırısının Ankara’da bu kadar coşku uyandırması ürkütücü
2.4.2017
Bayrağın kadar konuş!
26.3.2017
Referandum hesapları uğruna Rusya da feda edilebilir mi?
12.3.2017
Moskova zirvesi: Putin’e de Erdoğan’a da katılmıyorum
5.3.2017
Kılıç artığı…
26.2.2017
Başkanlık huzur getirir: İşte Azerbaycan'dan mutlu bir aile!
5.2.2017
Suriyeli delikanlılar Türk kızlarla gezmezse sorun çözülecek mi, Sayın Yılmaz?
22.1.2017
Milletçe ölüyoruz; ölmeyenler de çürüyor, hastalanıyor, kuduruyor...
15.1.2017
Huni lazım bize! 80 milyon huni!..
1.1.2017
Dün gece sarhoş olabilirim
25.12.2016
Karlov’un anısına: Yorum yazmak değil, özür dilemek geliyor içimden
19.12.2016
O halde OHAL niye var?
11.12.2016
Binali Bey Moskova’yı nasıl fethetti?
4.12.2016
Yüzde 50’yi yastık altındaki dolarları yakmamaları için zor tutuyoruz
1.12.2016
Esad’ı nasıl devireceksiniz? Rusya’yla savaşacak mısınız?
27.11.2016
Korkma, sadece toprağa gideceksin, sonra bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin...
20.11.2016
AK Parti’de beyaz alarm: Tecavüzcüye arka çıkan yasa ters tepti
13.11.2016
Kırım izlenimleri: Trump tanırsa Erdoğan da tanır mı?
7.11.2016
Bu karanlık günler bitecek mi? Evet, kesinlikle bitecek...
2.11.2016
10 cümlelik yazı: Cumhuriyet FETÖ'cü ve PKK'lıdır ya da 2+2=5
31.10.2016
Kürtleri sevmediğiniz için beni terk ediyorsunuz, S. Hanım
24.10.2016
Adam gibi madam gibi falan değil, insanca ölmek üzerine
17.10.2016
Asılsız FETÖ ihbarları, devlete kurban edilen eşler ve Mihail Kalinin
9.10.2016
Türk erkeği neden her sorunu ‘erkekliği’ ile çözmeyi deniyor?
2.10.2016
‘Zulüm bizdense ben bizden değilim’
25.9.2016
Her an başınıza bir şey gelebilir, mırıldanın artık!..
18.9.2016
Seni öteki halkları sevmeye mahkûm ediyorum
14.8.2016
Geldiler... Onun için ben gidiyorum...
10.8.2016
Erdoğan’ın uluslararası politikaya dönüşü Putin ile birlikte oldu
31.7.2016
Düşmanımız kim? Amacımız ne?
24.7.2016
Ölüler suçsuzdur, onları cezalandıramazsınız!
22.7.2016
Darbede ‘Amerikan parmağı’ ve Rusya ile hızla ısınan ilişkiler
17.7.2016
Erdoğan giderse yerine daha beteri gelebilir
14.7.2016
E hani barışmıştık? Putin aldattı mı bizi?
10.7.2016
Türk milliyetçileri şimdi de ‘uyuz’ ve ‘it kopuk’ Suriyelilere savaş açtı
3.7.2016
Düşürülen Rus uçağına savaş açan CHP ve MHP oylarını ikiye katladı
28.6.2016
Ve Erdoğan ilk kez özür diledi
25.6.2016
Yakında Putin’in özür dilediğini duyacaksın, sakın şaşırma!
16.6.2016
Erdoğan’ın Putin’e mesajı: İleri adım mı, kurnazlık mı?
12.6.2016
Reis’in kanı şahane, ama sınırdan geçince kimse yüzüne bakmıyor
29.5.2016
Damatsız bir gelin geçti sevgisiz kalplerimizin kıyısından
15.5.2016
Erdoğan neden hayatımızda bu kadar büyük yer kaplıyor?
8.5.2016
Ne hakkı hukuku! Versin Mesut Komiser odunu!
6.5.2016
Erdoğan’ın ceketi veya müstakbel Sayın Başbakan’a mektup
1.5.2016
‘Erkek Türkiye’nin sanık kürsüsü Nurgül Yeşilçay’ı bekliyor
24.4.2016
Moskova'ya buruk bir merhaba
17.4.2016
Karşımda oturma! Bacak bacak üstüne atma! Elini cebine sokma!..
13.4.2016
Rusya ile ilişkiler düzeliyor, ancak Rusya’nın bundan haberi yok
10.4.2016
Bahçeli HDP’yi görmemişti, Erdoğan da Kılıçdaroğlu’nu görmeyecek
8.4.2016
Azeri-Ermeni çatışmasında Erdoğan'la Putin'in gölgesi
4.4.2016
Erdoğan’ın sıkıntısı, bazı dışarıdakilerin dışarıda oldukları için içeri atılamaması
27.3.2016
Konuşurken çok namuslu bir toplum, ama genellikle susuyor
23.3.2016
‘Hayırsever biri’ ABD’de tutuklandı: Erdoğan için sonun başlangıcı mı?
20.3.2016
Davutoğlu derhal İstiklal'e çiçek bırakmalı ve yerdeki bayrakları kaldırmalıdır!
16.3.2016
20 maddede Rusya’nın Suriye’den çekilme kararı ve Türkiye
13.3.2016
Türk tipi başkanlık, Fransız öpücüğü ve Osmanlı tokadı
11.3.2016
Türkiye-Rusya savaşı boş bir iddia değil, ciddi bir ihtimal
6.3.2016
Siyasetçi korkak, iş adamı korkak, gazeteci korkak, millet korkak…
28.2.2016
Erdoğan, Türkeş ve insan hayatının değeri
21.2.2016
Türkiye mutsuz, insanlar ölüyor, oysa bahar öylesine güzel ki...
14.2.2016
Her ölüm bize kendi ölümümüzü hatırlatır
24.1.2016
O ağaç da size oy verdi mi, Sultanım?
20.1.2016
Beyaz TV'de Türkiye’yi uyandıran Tuğçe Kazaz: Aranan 'gerçek aydın' işte bu!
17.1.2016
Bir hayat nasıl yaşanmamalı, bir ülke nasıl yönetilmemeli...
12.1.2016
Hürriyet'in esareti, Kanal D'nin 'Beyaz' bayrağı
10.1.2016
Kesip atın şu lanet olası erkekliğinizi de herkes kurtulsun!
3.1.2016
Yeni yılınız ‘doğal mı, yoksa operasyonlu mu’ olsun?
27.12.2015
Liderlik böyledir, bazen köprüden geçerken hayat kurtarmayı gerektirir
24.12.2015
Demirtaş ‘Putinperest’ mi oldu? CHP ‘vatan haini’ olmaktan mı korktu?
18.12.2015
Rusya ve Türkiye dediğin, biraz da Putin’le Erdoğan’ın duygularıdır aslında
13.12.2015
Putin'in yıllar önce Türkiye'de doğan bir oğlu olduğu iddia edildi
8.12.2015
Rusya ile savaşırsak 'başkanlık sistemi'ne destek yüzde 90'ı bulur mu?
6.12.2015
Ruslar ve Türkler: Aşkla nefret arasında bir adım mı var sahiden?
3.12.2015
Erdoğan ‘kanıtlayın istifa edeyim’ dedi, Rusya kanıtları sergilemeye başladı
1.12.2015
Krizin bir haftası bitmeden ‘Erdoğan’ın istifası’ konusu gündeme geldi
29.11.2015
Putin Erdoğan’ı iktidardan düşürür mü? Türk-Rus savaşı çıkar mı?
27.11.2015
Türkiye-Rusya ilişkilerindeki tehlikeli süreci Erdoğan'la Putin durdurabilir
25.11.2015
Düşürülen uçak, Erdoğan-Davutoğlu yönetiminin en ciddi dış politika hatası oldu
22.11.2015
Ülkücüler bu sefer de konsolosluğu şaşırdı: Fark eder mi, Devlet Bey?
17.11.2015
Sayın Putin, lütfen IŞİD’e hangi ülkelerin destek verdiğini açıklar mısınız?
6.11.2015
1 Kasım’dan sonra ne mi yapılacak? Yaşanacak be! Az şey mi?..
31.10.2015
‘Kokteyl muhalefet’in son umudu: Uruguaylı ‘Vosvos Mujica’
29.10.2015
Yıkılacaksınız! Pis kokulu 'havuz'unuzla birlikte tarih olacaksınız!
25.10.2015
‘Karı istirem, karı istirem!’ Tamam Abdo Ağa, sen git Davutoğlu’na...
23.10.2015
Putin’in Suriye hamlesi (4): Esad ve Kürtler neden Moskova'ya gitti?
18.10.2015
Eliniz ve mabadınız pek temiz, ama siz...
16.10.2015
Putin’in Suriye hamlesi (3): 10 soruda Rusya neden savaşa girdi?
11.10.2015
Ahhh! (Çığlık nasıl yazılır şimdi buraya?)
7.10.2015
Putin’in Suriye hamlesi (2): Rusya Türkiye’nin ayağına mı basıyor, ‘Erdoğan’ın cüzdanı’na mı?
6.10.2015
Putin’in Suriye hamlesi (1): Türkiye-Rusya ilişkilerinde tehlikeli aşama
4.10.2015
Nâzım’ın evinde Vera’nın misafiri olmak
30.9.2015
Haysiyet ne yana düşer, usta? Vicdan ne yana?..
27.9.2015
Şeytan taşlamak ve asla tartışmamak
24.9.2015
Gitsin! Gitsin ve bir daha geri gelmesin! Ne o, ne de onun gibiler!..
20.9.2015
Kardeşlik edebiyatı: Neden hep ağabey olmaya talipsiniz?
13.9.2015
Kürt nefreti... Veya Cizre’de olanlar Beşiktaş’ta yaşansaydı...
9.9.2015
Ve ‘evlerinde zor tutulan yüzde 50’ sokağa sürüldü: Yakın, yıkın, öldürün!
8.9.2015
Lanet olası 400 vekil hesabı ve 'karakteri bozuk' insanlar…
6.9.2015
Yalan söylemeyin, o çocuk için üzülmediniz!
2.9.2015
Biraz alçaklık kaç para eder, usta?
30.8.2015
Zalim Kostok’u haklayan Tarkan’dan İrlandalı turistten dayak yiyen esnafa yolculuk
27.8.2015
Türkeş’in ardından: MHP yüzde 10 barajına takılır mı?
25.8.2015
Erdoğan’ın siyasi sonu Yeltsin gibi olabilir mi?
23.8.2015
Yazarımız âşık olduğu için yazısını yazamamıştır
21.8.2015
Şemsiyeyle güvercini, TOMA’yla halkı... Böyle bir sevmek görülmemiştir...
19.8.2015
Vicdansızlıkta son aşama: Tabuta dayanarak oy istemek
17.8.2015
Kardeşin duymaz, eloğlu duyar...
13.8.2015
Burası Türkiye, burada bir gün herkes ‘yaka paça’ götürülebilir
9.8.2015
‘Ne yaptı lan size bu devlet?’
2.8.2015
Valla de! Bilal’in üstüne yemin et! Kuran’a el bas! Koalisyon tamam!
31.7.2015
Selo dağa çıksın, Apo hiç konuşmasın, Maho Ağa mutlu olsun
29.7.2015
Cumhurbaşkanı’na mektup: Erken seçimde de başkan olamazsanız daha neler yapacaksınız?
26.7.2015
Erdoğan’ın savaşına hayır! Barış Süreci korunmalıdır!
22.7.2015
İktidar sorumluluk ve özeleştiri demektir, pişkinlik ve kurnazlık değil
16.7.2015
Bayram arifesinde AKP çikolatası ve HDP kahve fincanları...
14.7.2015
Erdoğan, Erdoğan, Erdoğan... Her yerde o var!
12.7.2015
TRT ve Star’dan ‘ileri boyutlarda oral ilişki’ ve ‘edepsizlik’ dersleri
8.7.2015
Ağız burun kıran ülkücü arkadaşlar, sizden biraz daha zeki olmanızı rica edebilir miyiz?
5.7.2015
Sana aşk, çözüm süreci ve Bahçeli ile ilgili sorularım var, Güzin Abla
1.7.2015
Ve Türk ordusu Kürt katırları karşısında şanlı bir zafer daha kazandı
29.6.2015
Tecavüz, ‘çocuk gelin’, ensest, ‘Özgecan’ amenna, ama LGBTİ asla
28.6.2015
Ya içindesindir ‘kare’nin ya da dışında yer alacaksın...
25.6.2015
Efkan Âlâ’nın karizmasını çizen 60 kelime
24.6.2015
Seçim sonrası HDP (2): PKK yöneticileri Selahattin Demirtaş’ın önünü kesmemelidir
23.6.2015
Seçim sonrası HDP(1): Fırsatlar ve sıkıntılar...
21.6.2015
‘Alayına’ karşı çıkan Bahçeli nereye koşuyor?
19.6.2015
Koalisyon için AK Saray’a gitmek veya kırmızı çizgilerin pembeleşme zamanı
16.6.2015
Gül’ün bitmek bilmeyen dönüş hazırlığı ve bizim hüzünlü demokrasi umudumuz
14.6.2015
Ahlaklı bir devlet adamı değilsiniz ve er geç hesap vereceksiniz!
13.6.2015
Bahçeli’ye mektup: Dün sokak çatışmalarına dur demiştiniz, bugün de iç savaşa karşı çıkın
11.6.2015
Seçim sonucunu tam anlayamayan AKP’ye ve hızı biraz kesilen muhalefete
10.6.2015
Kılıçdaroğlu haklı, hedef AKP’siz hükümet olmalı
8.6.2015
Yenilen Erdoğan, kazanan demokrasi ve barış
7.6.2015
Seçim yasakları dolayısıyla (tıpkı Cumhurbaşkanı gibi) tarafsız bir yazı
5.6.2015
Bıktık usandık sizden...
3.6.2015
Nâzım’ın mezarı başından: ‘O duvar, o duvarınız, vız gelir bize vız!’
2.6.2015
7 Haziran'da medyaya yönelik zorbalığın hesabını da vereceksiniz!
31.5.2015
Selahattin Demirtaş'a ve HDP'ye çok kızıyorum
28.5.2015
AKP’nin çöküşü: 'Dinle bak çatırdıyor, çatladı çatlayacak'
26.5.2015
8 Haziran: Savaşın başlangıcı mı, gerçek barışın ilk adımı mı?
24.5.2015
Yalakalık yarışı: Bakalım Erdoğan’ın ayaklarını yıkamaya kim talip olacak?
23.5.2015
Ve bir cuma günü ‘alem’in önünde ‘ibret’ ile Mercedes’i aldı
21.5.2015
HDP'ye öneri: 'AKP ile asla koalisyon kurmayacağız, kurmayacağız, kurmayacağız!'
19.5.2015
Bombaların ardından: İstediğiniz, on binlerce insanın daha ölmesi mi?
17.5.2015
Bazı ayaklar ve bazı popolar çok özeldir!
16.5.2015
AK Saray panikte: Başbakan hata, polis hata, hırsız hata, ‘Ethem’in aşkı’ hata...
14.5.2015
Erdoğan out, Demirtaş in
12.5.2015
Kavgacısınız, anladık, peki kavganız mert mi kalleş mi?
10.5.2015
Seni Berfo Ana’yla Erdal Eren’in yanına uğurluyorum, Evren Paşa...
8.5.2015
Siyasette sabır önemlidir, Sayın Gül, ama cesaret ve vicdan daha önemlidir
5.5.2015
Erdoğan’dan sonra ne yapacaksınız beyler?
3.5.2015
Dikkat, seçim hileleri sonucu belirleyebilir!
1.5.2015
Gün gelir, zorbalar kalmaz gider...
28.4.2015
Erdoğan’dan Akıncı’ya ‘kutlama tokadı’: Yavrusun sen yavru kal...
26.4.2015
HDP’nin barajın altında kalmasını istemek: Açık sözlülük mü, kötü niyet mi?
25.4.2015
Eyy Putin, sen bizim Reis’e nasıl karşı gelirsin?
23.4.2015
Reis takımı kurtaramıyor: AKP, CHP ve HDP’den gol yemeye başladı
21.4.2015
Soykırım: Tek bir kelimeye 100 yıl esir olmak
19.4.2015
AKP yüzde 55 alıyor, Liberland yolcuları bavullarını topluyor
17.4.2015
Baykal’dan kibirli bir dille HDP uyarısı: Biz Kızılay değiliz!
16.4.2015
Erdoğan ‘lan’ demedi, ‘yav’ dedi, o kadar da kibar bir zat yani
14.4.2015
Emir yüksek yerden: 'HDP barajın altına itilecek'
12.4.2015
Rus salatasından Samanyolu kebaba, antikomünizmden antiparalelciliğe
8.4.2015
Eyy Ortaylı, Reis'i eleştirmek sana mı düştü, haddini bil!
06.04.2015
AKP'ye karşı CHP-MHP-HDP işbirliği olabilir mi?
05.04.2015
AKP'nin saat merakı ve Arınç'ın 'kral çıplak' deme vakti
03.04.2015
Gazeteci avı başlatan kurnaz yandaşlara sorular
02.04.2015
31 Mart karanlığı: Ne devletin yanındayım ne de silahın
30.03.2015
Selahattin Demirtaş'ın hayatı tehlikede mi?
29.03.2015
Sahiden siz bu karikatürün Erdoğan’a ‘top’ dediğini mi düşünüyorsunuz?
28.03.2015
Gemi su alıyor, Reis!..
26.03.2015
Kabataş, İsmet Berkan'ın 'acı öyküsü' ve gazetecilik adına bazı dersler
24.03.2015
Siyasetin kanalizasyonu patladı, AKP düşüşe geçti
22.03.2015
Her sokağa bir Erdoğan maketi koyalım! Bir de koruma!..
21.03.2015
Evet HDP, çünkü: Umudum ve bir de özür borcum var
19.03.2015
Evet HDP, çünkü: Erdoğan diktatörlüğünden korkuyorum
17.03.2015
Bu 'Türkiye A.Ş.' nasıl kazanacak? Ne satacak?
16.03.2015
TDK'yı bilmem, ama 'müsait' ('flört etmeye hazır') olmak kötü bir şey değildir
15.03.2015
Putin Müslüman oldu, ama öldü, bu arada Rusya'da darbe yapıldı, ancak...
13.03.2015
Ya 'o ses' bir gün peynirli yumurtanıza da karışırsa, Sayın Davutoğlu?
10.03.2015
Kılıçdaroğlu ve Demirtaş
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.