Halep cehenneminde yakıcı kartlar


6.11.2016 - Bu Yazı 1062 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Türkiye’nin hangi seçeneğe oynayacağı Rojava’da Kürtlerin kazanımlarını bitirecek bir işbirliğine bağlı. Türkiye tarafından köşeye sıkıştırılmış bir Rojava belki Rusya’nın da işine gelebilir.

Halep’te sürekli kıyamet kopuyor. Durup durup koyuyor. Türk-Amerikan-Körfez ortaklığının palazlandırdığı örgütler, kentin doğu yakasındaki kuşatmayı yarmak için 28 Ekim’de ‘Ebu Ömer Serakıp’ adını verdikleri bir operasyon başlattı.

Rusya, Hizbullah ve İran unsurlarının desteğiyle Suriye ordusu 7 Temmuz’da Kastillo yolunu keserek çemberi tamamladığında dengeler Şam lehine değişmişti. Bu, uzun zamandır kurgulanan ‘Büyük Halep Savaşı’ndaki ilk aşamaydı. Mutlak çöküşü önlemek için kuşatmayı yarmak öncelik haline geldi. Bu örgütler 6 Ağustos’ta koridoru açmayı başarsa da 4 Eylül’de çember yeniden kapanmıştı.
Geçen ayın sonunda tekrar toparlanan El Kaide ve müttefikleri bir ölüm kalım savaşı havasında cephane ve savaşçılarını batı tarafından çemberin dışına yığdı.
“Halep’in Fethi Ordusu” çatısı altında buluşan yeni cephe önemli ölçüde İdlib’teki üslerden yapılan sevkıyatla tahkim edildi. Malum İdlib’e giden destek hatları Türkiye’nin Hatay sınırlarından besleniyor. Saldırılar, Suriye yönetiminin kontrolündeki bazı yerleşim merkezleri ‘askeri bölge’ ilan edilerek başladı. Yeni Halep, Hamdaniye, Seyfu’d Devle, Amiriye, Haleba Kevin, Sûk el Hal, Meşarka, Îzaa ve Selahaddin gibi yerler.

‘Askeri bölge’ ifadesi aldatmasın, buralar ‘atış serbest’ komutuyla hedef alınan sivil alanlar. Ki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre saldırılarda 17’si çocuk 50 sivil öldü. Tabii bir tarafı şeytanileştirip diğer tarafa ‘devrimciler’ diye güzelleme yapan Batı-Körfez ortaklığı için bunlar kayıp sayılmıyor. Saldırılarda defalarca kimyasal gazlar kullanılması ya da sivillerin canlı kalkan yapılması da sorun değil! Özellikle Bustan Paşa, Eski Halep ve Bustan el Kesir mahallelerindeki çatışmalarda sivillerin canlı kalkan yapıldığı söyleniyor.

“Halep’in Fethi Ordusu” roket, tank ve grad füzeleriyle Yeni Halep, 3000 Evler, 1070 Evler, El Esad Askeri Akademisi, Zehra, Hamdaniye, El Furkan, Cemiliye, Meşarka ve Azamiye’yi hedef aldı.

Kuşatmayı yarma girişiminde öne çıkan örgütler adını “Şam’ın Fethi Cephesi” olarak değiştiren Nusra Cephesi, Ahraru’ş Şam, Nureddin Zengi Hareketi, Mücahitler Ordusu, Türkistan İslam Partisi… Özetle El Kaide ve dostları.
Suriye ordusu ise saldırıları önlemek için bölgeye Kaplan Güçleri ile Çöl Şahinleri Tugayı’na bağlı seçkin birlikleri gönderdi. Ayrıca Rus yapımı T-90 tankları cepheye sürüldü. Saldırılar yer yer püskürtüldü ama kesilmedi.
Suriye ordusu ayrıca Halep’in doğusunda Raşidin, Zibdiye ve Hilvaniye mahallelerinin yanı sıra Han el Asal, Kfar Naha, El Etarib, El Cîne, Babis, Kfar Halep ve Hûr gibi bölgeleri bombaladı.
Sahanın iç ve dış dengeleri açısından Halep savaşı ne anlama geliyor?

Önce kartları görelim:

– Bir senaryoya göre Rusya ile ABD, Rakka’nın Amerikan destekli güçlere, Halep’in Suriye ordusu ve müttefiklerine bırakılması konusunda mutabakata vardı. O yüzden ABD Halep, Rusya da Rakka ile fazla ilgilenmiyor.

– Diğer senaryoya göre Rusya, ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerden çıkacak sonuca kadar büyük bir hamleye kalkışmak istemiyor. Bu nedenle Halep’te kuşatma altındaki bölgeye insani koridor oluşturma çabasına odaklanıp zaman kazanıyor. Rusya son olarak 4 Kasım’da 10 saatlik tek taraflı ateşkesle ikisi savaşçılara, altısı sivillere olmak üzere 8 koridor açtı.

– Bir diğer senaryoya göre Rusya lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan anlaştı; Halep’te Suriye ordusunun kontrolü sağlamasına karşılık kuzey Türkiye ve müttefiklerine bırakıldı.

MUĞLAKLIK STRATEJİSİ

Benim anladığım kadarıyla da kimse kimseyle net bir anlaşmaya varmış değil. Aktörler belli düzeyde anlayış birliğine varsa da birçok şeyi kasten muğlak ya da muallakta bırakıyor.

Halep’te temerküz eden dehşet dengesini şekillendiren muğlaklık stratejisinde birçok unsur var:

– ABD’nin elinde El Kaide ile ortaklıktan kaçınmayan gruplar kaldı. Doğrudan silahlar temin ederek bunlarla savaşı büyütmeye cesaret edemediği gibi bunlardan da vazgeçemiyor. Amerikan açmazının alacağı şekil seçim sonrası Beyaz Saray’da kimin oturacağına bağlı.
– Rusya ile ABD arasındaki müzakere süreci yürümese de Ruslar kopuş stratejisinin kendilerine pahalıya mal olmasından korkuyor. O yüzden denge siyasetini elden bırakmıyor. Kremlin’e yakın kaynaklara bakılırsa son dönemde Rusya iki kez ABD ile çatışmanın eşiğinden döndü. Ruslar bu kaçınma meselesinde sorumlu davranan tarafın kendileri olduğuna inanıyor. Elbette Amerikalılar da Ruslarla savaş için can atıyor değil. Ancak ABD, Rusya’nın başını belaya sokacak seçeneklere de açık. Rus ordusuna karşı vekâlet savaşı bu seçeneklerin başında geliyor.

– İran ve Suriye de Rusya’nın bazı esneklikler içeren pazarlıklarından rahatsız. Rusya’nın kendi ikili ilişkileri ve küresel hesapları uğruna silahlı gruplara nefes aldıran ve tam savaşın gerisine düşen taktikleri temel stratejiden sapma olarak görülüyor. Mesela Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde fiili bir tampon bölge oluşturmasına yakılan yeşil ışığın sahadaki durumu karmaşık hale getirdiği düşünülüyor. Yine ateşkes girişimleri faydasız bulunuyor. Şam’dan bir kaynak “Nusra ve diğer gruplar yedi gündür Halep’e saldırıyor. Defalarca kimyasal silah kullandılar. Buna rağmen Rusya şu ana kadar hiçbir şey yapmadı” dedi.

– Türkiye’nin ABD ve Rusya ile Kürtler üzerinden döndürdüğü pazarlıklar da bu muğlaklıkların bir parçası. Türkiye, IŞİD ile mücadele adı altında Rusya’dan aldığı yeşil ışığı Kürtleri bloke etmek için kullandı. Ne var ki TSK destekli gruplar, El Bab’a yöneldiğinde Rus ışığı sarıya döndü. Bu bir aşama sonrasında anında kırmızıya döner. Çünkü Rusya, Türk hükümetinin niyetinden emin değil. Türkiye destekli grupların başını çeken Nureddin Zengi Hareketi geçen ay Fırat Kalkanı’nın bir sonraki hedefinin Halep’teki rejim güçleri olduğunu açıklamıştı. Bu yüzden El Bab üzerinden Halep’te sıkışan örgütlere bir takviye imkânının yaratılması ihtimali Suriye ve Rusya için alarm nedeni.

Bu tür bir olasılığı önlemek için El Bab’ın hemen kuzeyinde Tel Rıfat taraflarında bir Kürt tamponunun oluşması Suriye ve Rusya’nın da işine geliyor. Bu tampon tam da Kürtlerin Kobani ve Afrin kantonları arasında bağlantıyı kurmak için gözüne kestirdiği koridora denk geliyor. Haliyle bir aşamadan sonra Rusların, Türklerin Kürt hassasiyetine ortak olması zor.

Hem IŞİD hem Türkiye destekli grupların saldırılarına karşı YPG/SDG, Tel Rıfat taraflarında Suriye ve Rusya’dan destek görüyor. Sahadan gelen bilgilere bakılırsa bu destek YPG/SDG ile koordinasyon ve El Bab’a yönelen güçlerin önünü kesecek şekilde havadan müdahale şeklinde oldu. Kürt kaynaklar ise yardım görmediklerinde ısrarlı.

Eğer Rusya, Kürtler konusunda Türkiye’yi cesaretlendirecek bir esneklik içerisine girdiyse bunun şu iki şeyi dışladığı söylenebilir: TSK’nin önüne kattığı grupları Halep’e kadar indirmesi ve Kürtlere karşı savaş.
Türk hükümeti uzunca bir süre Halep’i düşürecek bir güç yığınağı ve ağır silah yardımında bulunmadığı için ABD’ye afra-tafra yaptı. Suriye siyasetinde hedefte ağırlık noktası Esad’dan Kürtlere kayınca mesele, Putin’in, Erdoğan’a “Şu Nusra’yı Halep’ten çıkarıver” diyebildiği bir yere vardı. Erdoğan’ın bu ricayı “Arkadaşlara talimatı verdik” diye ifşa etmesinden sonra MİT’in Halep’teki gruplarla ne tür bir temas yürüttüğü meçhul. Ancak Lübnan gazetesi El Sefir, MİT’in Halep’teki saldırılara katılan örgütlerle toplantılar yaptığını yazdı. İddiaya göre toplantılarda Halep’e operasyon tartışıldı. Operasyon Türkiye’nin vetosu yüzünden 2 hafta gecikti. Erdoğan’ın “Halep Haleplilerindir” çıkışından sonra Halep’de büyük çatışmalar başladı.

Erdoğan’ın Putin’e verdiği sözden sonra Halep savaşında Türkiye’nin dahlinin ne yönde olduğunu bilmiyoruz. El Sefir’in sözünü ettiği vetonun da mahiyetinden haberdar değiliz. Ancak Kürt kaynaklara bakılırsa Hatay üzerinden İdlib taraflarına geçirilen kamyonlarla silah sevkiyatı yapıldı.

Sınırlı bilgiler ışığında kestirebildiğimiz yegâne şey, Suriye’de rejimi yıkma oyununda duvara toslayan Türk hükümetinin en azından bölge yeniden şekillenirken müdahale araçlarından kolayca vazgeçmek istemediğidir. İkinci şey, Türkiye’nin kesinlikle silahlı grupların kendi sınırlarına doğru çekilmek zorunda kaldığı bir duruma düşmekten kaçındığıdır. Nusra ve müttefiklerini kurtaracak bir strateji artık masadan kalktıysa ya da çöktüyse tercihin, bu grupların Türkiye sınırlarına çekilmesi değil Halep cephesinde yok olup gitmeleri yönünde şekillenmesi muhtemeldir.

Türkiye’nin hangi seçeneğe oynayacağı Rojava’da Kürtlerin kazanımlarını bitirecek bir işbirliğine bağlı. Türkiye tarafından köşeye sıkıştırılmış bir Rojava belki Rusya’nın da işine gelebilir. Böylesi bir durum, Şam’la müzakere masasında Kürtlerin taleplerini daha makul düzeye çekmesini temin edebilir. Rusların istediği Kürtlerin ABD’den uzaklaşıp Şam’la ortaklık tesis etmesi. Ama şu aşamada ne Rusya ne ABD ne de Suriye, Türkiye’nin istediği türden bir garanti vermek ya da Türklerin yazdığı bir oyunda oynamak niyetinde değil.
Sivillerin ağır bedeller ödediği Büyük Halep Savaşı’nın sonucu bütün tarafları kartlarını daha açık oynamaya zorlayacak.

Facebook Yorumları

reklam
20.3.2019
Bağuz’dan sonrası için biriken fırtına
18.3.2019
Bir ziyaretin kodları: Şeytan çarpacak ama…
12.3.2019
Devrimin Kudüs’ü geri mi dönüyor?
6.3.2019
Üç ziyaret, çok kurgu
1.3.2019
Kral ve prensin çalımları: Asıl tecrit olan kim?
25.2.2019
Bu tampon o tampon değil!
20.2.2019
IŞİD bitmiş, teşekkürler Trump!
10.2.2019
İstihbarat rejimi olmak
6.2.2019
Irak’ın Amerikan sancısı depreşirken…
4.2.2019
ABD’nin Hizbullah hesabı neden tutmadı?
1.2.2019
Uyanık kalın, piyangodan bir darbe vurabilir
28.1.2019
Basılan Türk karargâhının anlattıkları…
23.1.2019
Cehennemin kapıları tıklanırken…
16.1.2019
Tampon fantezisi ve Kürtler: TOKİ’den bahçeli evler, iki kat olanından...
15.1.2019
Tampon fakat kime?
13.1.2019
İdlib, buyurun eseriniz!
10.1.2019
Yeni Sykes-Picot ve Suriye’de jandarma olmak
31.12.2018
Orta Dünya’nın simsarları nereye gidiyor?
26.12.2018
İki nehir arasında boğulmak
25.12.2018
Pimi çekilmiş bir çuval el bombası
20.12.2018
ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?
20.12.2018
Fırat'ta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?
18.12.2018
Sarı Yelekliler nereye koşuyor?
14.12.2018
Fırat seferine ayarlı sandıklar!
1.12.2018
Meydan muharebesinden Kerç dalaşına: En pahalı faşist kart
27.11.2018
Barzani bir kez daha Bağdat’a dönerken…
24.11.2018
Tampon düşüren tampon
20.11.2018
Kaddafi’nin ahı ve İtalya bozgunu
13.11.2018
Siyon düşünde Arap çözülmesi
11.11.2018
Arap sokağında İran kışı, İsrail baharı: Yoksa serap mı?
6.11.2018
'Ak Gezer'in 'Şir'le savaşı: Kabadayılıkta yeni sezon
30.10.2018
X-large'tan X-small'a: Çaresizliğin hikâyesi
23.10.2018
Bela fırtınası: Katar öfkesi, Kaşıkçı intikamı, Kuveyt çalımı ve 'Küçük Saddam'
20.10.2018
Körfez'deki 'pitbull'lar
16.10.2018
Bir rehineden, bir suçtan lütuf devşirmek
10.10.2018
Suud işi: Ortadoğu’da oyuncu olmanın ‘elif-ba’sı
7.10.2018
Kafkasya’da tehlikeli restleşmeler
4.10.2018
Kürtler Bağdat’a dönerken…
28.9.2018
Sahi İsrail hiç mi afallamadı?
26.9.2018
Ahvaz tuzağı ve ‘ödenmiş’ devrimciler
20.9.2018
Dehşet dengesine İL-20 girdisi
19.9.2018
Erdoğan eliyle tasfiye
9.9.2018
İdlib zehirlenmesi
4.9.2018
Su savaşlarından ‘Mavi Barış’a
31.8.2018
Bağdat’ta şeytanla dans
28.8.2018
'Stratejik müşteri' ve İdlib çengeli
22.8.2018
İran kumarı ve ilk hasıla
20.8.2018
Çal kemancı!
11.8.2018
Bir başka açıdan İran-ABD gerilimi: Aslında iyi anlaşırlardı
6.8.2018
Diplomaside serseri zamanlar
3.8.2018
Savaşların anası ve nevzuhur İttihatçıların çaresizliği
31.7.2018
Kürtlerle müzakere: Ankara’yı ifrit eden seçenek
24.7.2018
Beyaz Miğferler için tahliye zamanı: Bir rejim değiştirme aparatı emin ellerde
14.7.2018
Moskova’ya çıkan çift şeritli yol: Bir kefede Netanyahu diğerinde Velayeti
11.7.2018
‘Kabadayılar Çetesi’nin son güncesi
7.7.2018
Güneyde ‘dost ihaneti’ ve 'düşman suskunluğu'
4.7.2018
Selefi İslamcıları ‘yetmez ama evetçi’ yapan nedir?
30.6.2018
Sen sus patatesler konuşsun!
27.6.2018
Kapa çeneni!
22.6.2018
Yemen boğun eğer mi? Suudi atası aksini söylüyor
21.6.2018
Gökdelen azgınları ve yalın ayaklar
19.6.2018
Kürtlerin Şam’la diyalogu: ABD’ye rağmen mümkün mü?
18.6.2018
Menbic: Yeni bir fetihçi beklemeyen eski 'kutsal şehir'
13.6.2018
Roket adamların barışı: Dünyanın nasibine düşen ne?
6.6.2018
Ürdün’de isyan; kralca hamleler, bölgesel oyunlar
4.6.2018
Cehennem Borsası
29.5.2018
Golan hesapları: Kaostan lütfa, tampondan petrole
26.5.2018
İsfahan: İnsanın insana bir iyiliği
24.5.2018
12 emir, İran, Suriye: Sanki herkes Putin’e çalışıyor!
11.5.2018
Trump’ın barutu, Bibi’nin ateşi
8.5.2018
Veliahtım, prensim! Lübnan size ‘şey’ dedi
2.5.2018
Trump’a atılan pas İran’a gol olur mu?
30.4.2018
Kore baharındaki 'parlamayan' yıldız
26.4.2018
Bir ‘diyet IŞİD’ almaz mıydınız?
23.4.2018
Toz duman dağılınca geriye kalan
16.4.2018
Küresel küstahlığın yüzünü kurtaran 105 salvo
11.4.2018
Felakete doğru
5.4.2018
Elysée’de ne konuşuldu? Afrin’den sonra Kürtler ne bekliyor?
1.4.2018
Bak şu Elysée’nin işine!
29.3.2018
Batı'nın Rusya krizi ve bizim payımıza düşen
21.3.2018
'Afrin’in Fethi' ve nasipse 'Birinci Tayyip Dönemi'
15.3.2018
Pompeo orta dünyaya ne pompalar?
13.3.2018
İran, Kürtleri yakın plana alırken…
7.3.2018
‘Makul’ darbeler, ‘biçare’ Yemenliler ve Batılı vicdanı!
24.2.2018
Afrin çıkmazı
19.2.2018
Menbic senaryosu: ABD çekilirse ne olur?
13.2.2018
Savaşın fabrika ayarları
6.2.2018
Afrin aynasında İdlib ve Rus ruleti
2.2.2018
Kuvayi Milliye! Hayalden öteye…
30.1.2018
Erdoğan’ın kefil olduğu ‘Milli Ordu’
21.1.2018
Ateşle dansın ‘cool’ partnerleri
16.1.2018
Bir gece ansızın girersiniz ama bin gecede çıkamazsınız!
12.1.2018
Erdoğan'ın yürüdüğü son sahne
6.1.2018
İki gerçek arasında: İran çıkmazı
2.1.2018
İran nereye gidiyor?
20.12.2017
‘Vatansever Kürt’ten ‘hain Kürt’e: Suriye’de kritik dönemeç
12.12.2017
Kendi oyununda tepetaklak olanlar
4.12.2017
Yemen’deki hesaplaşma
1.12.2017
Komşumuzdur İran! Ona ne şüphe!
22.11.2017
Bence Lübnan!
13.11.2017
Feyruz’un çocukları!
6.11.2017
Suudiler Lübnan’ı neden ateşe atıyor?
3.11.2017
İran’ın oyunu, Bağdat’ın talihi
27.10.2017
Çölün Martin Luther’ine yer açın!
25.10.2017
ABD Kürtlerden vazgeçti mi?
10.10.2017
İdlib’de El Kaide ile Amerikan güreşi!
7.10.2017
Kral hazretleri Rus gemisine neden bindi?
3.10.2017
Çuvala sokulan, Mossad’a çalınan Kürt sandığı
1.10.2017
Rusya’nın Kürdistan nüansı
27.9.2017
Referandumdan sonra: Paniğe mahal yok!
15.9.2017
Golavinka’nın ağacı, Çerkes yarası ve bir sessiz ağıt
7.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 3: Haşd el Şaabi Kerkük için savaşır mı?
6.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı - 2: KDP cephesinden bir bakış: Kürdistan çaresiz değil
5.9.2017
Kürdistan’ın referandum çıkmazı: Tarihi fırsat mı, oyun mu?
25.8.2017
Raconatif diplomasi
23.8.2017
Biçare!
20.8.2017
Kürdistan’daki İsrail parantezi; kârdan çok zarar
14.8.2017
Savaşın en zoru: Deyr el Zor
10.8.2017
Türkiye Çin için Uygurları terk edecek mi?
8.8.2017
Şiiler arasında bir Suud kılıcı! Sahi mi?
3.8.2017
Kıtlıkla beslenen darbe ve Chavismo’nun kaderi
31.7.2017
Pakistan FETÖ’sü darbe mi yaptı?
27.7.2017
Hariri, Trump’la âbâd olurken Lübnan cephesi
23.7.2017
İdlib’deki tuzak: Türk’ün Talibanistan’ında işler karıştı
21.7.2017
Suriye’deki Kafkasya lejyonu: Kadirov’dan ötesi
14.7.2017
Boru hattında yüzen Filistin sevdası!
9.7.2017
Tampon pazarı
6.7.2017
Körfez krizindeki rahmet!
4.7.2017
Irak’ı kurtarmak!
23.6.2017
Taht kavgasından Badiya Çölü'ne
21.6.2017
Ya Fırat kızıla çalarsa!
14.6.2017
Puslu havada ‘Amerikan hilali’
8.6.2017
IŞİD’in püskürtülmesi, Haşd’ın Kürtleri ve alabora hesaplar
7.6.2017
Terör sofrasında terör muhabbeti
6.6.2017
Ah Katar vah Katar!
25.5.2017
Jöleli-Arap-İslam NATO’su
20.5.2017
Diplomaside Yerkelizm
17.5.2017
Noktalı virgül
15.5.2017
Fars mı seçim mi?
5.5.2017
Çatışmasızlık bölgeleri: Bu tampon, başka tampon
30.4.2017
İsrail'in IŞİD ve El Kaide aşkı!
26.4.2017
Referandum Orta Doğu siyasetine nasıl yansıyacak?
22.4.2017
Suriyelinin canı, Katar’ın fidyesi
19.4.2017
Yerim daraldı ama oynayacağım!
10.4.2017
Ebu İvanka! Saçma sıkan kovboy!
7.4.2017
Kimyasal dehşetten sonra
6.4.2017
Kerkük; ateş orada, duman burada
5.4.2017
‘Kiril Mücahitlerle’ yüzleşme
25.3.2017
50 aşiretlik yeni ordu: Yine kâğıttan kaplan
22.3.2017
Kürtlerin 'çıkış' senaryosu
16.3.2017
Gürültü hasılatı
10.3.2017
Menbic Düzeni’nden Rakka’ya: Uygunsuz adım marş marş!
9.3.2017
Menbic’te oyunu bozan oyun ve bayrak savaşı
4.3.2017
Bab’tan sonra Menbic tuzağı
2.3.2017
Beyaz ile siyah inci arasındaki Kürt kaderi
28.2.2017
İyi Şii kötü Şii!
26.2.2017
İran-Türkiye gerilimi ekonomiyi vuruyor
24.2.2017
Kürt’ü seven Kürt’ü döven!
22.2.2017
Kürtlere göre Rakka’da Türkiye olmayacak
20.2.2017
El Bab’ı aşmadan Rakka inandırıcı mı?
19.2.2017
Erdoğan’ın vadettiği ordu milli mi hayalet mi?
17.2.2017
Fırat’ın fısıldadıkları
13.2.2017
Golan’ın Çerkesleri: Ateş hattında hayat
12.2.2017
Rakka’yı Suriye’siz kurtarmak!
10.2.2017
Suriye’de ABD’ye Mehmet olmak!
9.2.2017
Türk'ün eliyle Rus ruleti: Cihatçıyla cihatçıyı temizlemek!
3.2.2017
Trump’ın levhasız yolu
2.2.2017
Savaş kendini dayatırsa Kürtler ne yapacak?
29.1.2017
İD’in PYD’den gizli talebi: Kürt İslam devleti
26.1.2017
Şam’dan Kamışlı’ya: Özerklik gerilimi
23.1.2017
Suriyelilerin Suriye’si (1)
21.1.2017
Halep bir Pirus zaferi mi?
14.1.2017
Suriyelilerin Suriye’si
28.12.2016
El Bab ateşi halkı yaktığı gibi hükümeti yakmıyor
26.12.2016
Sıradaki İdlib Emirliği; ibretlik bir miras
25.12.2016
Ankara’nın boynu artık kıldan ince
23.12.2016
Halep’ten sonra Türk’ün senaryosu
21.12.2016
Mahşerin üç atlısı!
20.12.2016
Suikastı Moskova’nın nasıl okuduğu önemli!
19.12.2016
Hezimetten Türk usulü zafer çıkarmak!
11.12.2016
Şeyh Maksud’daki Kürt düğümü
8.12.2016
Türk'ün Türk'le, Türk'ün Rum'la imtihanı
6.12.2016
Halep ateşi niçin Türkiye’yi yakıyor?
1.12.2016
Dua kardeşliğinde son perde
30.11.2016
Salih Müslim’i yakalama kararı Türkiye’ye ne getirir?
26.11.2016
El Bab! Felaket Kapısı!
24.11.2016
Asya’nın NATO’sunda Türk’ün yeri
20.11.2016
Şengal ikinci bir Kandil olur mu?
12.11.2016
Menbic taktiği Rakka için de geçerli
11.11.2016
Trump dünyanın sonu mu?
8.11.2016
Bu kez Rakka’nın gazabı!
6.11.2016
Halep cehenneminde yakıcı kartlar
3.11.2016
'Hacı' Bekir'in ekseni kaybediyor!
28.10.2016
Rojava’yı kemiksiz Esad’a teslim etmek! Öyle mi?
22.10.2016
Musul’dan sonra nasipse Rakka! Amma velakin fakat…
18.10.2016
Musul’a beş kala!
14.10.2016
Musul’u ne yapsak? Musullulara bıraksak! Birlikte kurtarsak! Parçalasak! Dağıtsak!
8.10.2016
Dicle’dir kalkanın adı paşam! Ama bu Musul o Musul değildir!
5.10.2016
Korkunun İdaresi
10.9.2016
Türk müdahalesi Kürt-Arap ittifakını bozar mı?
4.9.2016
TÜRKİYE’NİN KENDİNİ SÜRÜKLEDİĞİ TUZAK
24.8.2016
İran’la balayı ne vaat ediyor?
14.8.2016
Rusya ile ikinci baharın diyeti: Suriye
31.7.2016
İnce ayar Kürt hesabı
3.7.2016
IŞİD Türkiye'nin komşularıyla barışını mı hedef aldı?
15.6.2016
Son nakavt Erdoğan’a
7.6.2016
‘Değerli Yalnız’ın Afrika fethi!
28.5.2016
Rakka’ya doğru yol temizliği
26.4.2016
ROJAVA, AVRUPA’DA ‘DİPLOMATİK’ AĞINI GENİŞLETİYOR
16.4.2016
Türkiye’nin İD’e karşı ilk hamlesi fiyasko
7.4.2016
Bu bir veda değildir!
13.3.2016
KÜRT HESABI!
11.3.2016
ABD Kürtleri terk mi ediyor?
20.2.2016
Türkiye’nin umutsuz Azez savaşı
2.2.2016
Cenevre'nin ahı Rojava'dan çıkıyor!
4.1.2016
'Beyaz IŞİD'in aynasından...
2.1.2016
Düşman kardeşliği!
23.12.2015
Bir kayıp hikayesi: Şii Türkmenler-5
22.12.2015
IŞİD'e karşı Sünni direnişi-4
21.12.2015
Kerbela'dan Samarra, Tıkrit ve Beyci'ye...
20.12.2015
Ali Ekber Tugayı: Şii-Sünni-Hıristiyan ittifakı
19.12.2015
IRAK'IN IŞİD İLE SAVAŞI-1: Kerbela; IŞİD eliyle yeniden...
18.12.2015
Suud şakası: Aşırıların aşırılıkla savaşı
15.12.2015
Bağdat'ın şifreleri
11.12.2015
Suudilerin elinin değdiği hamur
8.12.2015
Bağdat'tan dönen Musul hesabı!
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları


Düzce Satılık ve Kiralık Emlaklar Emlak8.net