Bütün para betona aktı

15.07.2020 - Bu Yazı 339 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Bütün para betona aktı

  Koronavirüs önlemleri kapsamında açıklanan düşük faizli kredi oranları, konutta bekleyen talebi harekete geçirdi. Krediye koşan tüketici bütün parayı deyim yerindeyse betona aktardı. Haziran ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1286,9 artış göstererek 101 bin 504 oldu. Bu rakam 2013 yılından bu yana açıklanan veride ulaşılan en yüksek ipotekli satış verisi olarak kayıtlara geçti.

Konut satışlarında en büyük etki hiç kuşkusuz faiz. Kredi oranları ne kadar düşük olursa yeni bir sahibi olma iştahı da o kadar yüksek oluyor. Tüketici yeni bir konut satın alırken, hiç kuşkusuz önce bankalarla iletişime geçiyor. 2020 yılı da konut için en iyi senelerden biri oldu. Ocak 2020 ile başlayan iştah, pandemi döneminde vites düşürse de koronavirüs önlemleri kapsamında alınan düşük kredi teşvikleri ipotekli satışa patlama yaşattı. Türkiye genelinde konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 olarak açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarına göre, ipotekli satış rakamları 101 bin 504 adet ile ikinci el konut satışları ise 131 bin 380 adet ile aylık bazda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İstanbul 28 bin 799 konut satışı ve yüzde 15,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 21 bin 915 konut satışı ve yüzde 11,5 pay ile Ankara, 11 bin 690 konut satışı ve yüzde 6,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en düşük olduğu iller sırasıyla 29 konut ile Ardahan, 40 konut ile Hakkari ve 68 konut ile Bayburt oldu.

Türkiye genelinde 2020 Haziran ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1286,9 artış göstererek 101 bin 504 oldu. Bu rakam 2013 yılından bu yana açıklanan veride ulaşılan en yüksek ipotekli satış verisi olarak kayıtlara geçti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 53,4 olarak gerçekleşti. Diğer konut satışları 2020 Haziran ayında Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,8 artarak 88 bin 508 oldu. Ocak-Haziran döneminde 624 bin 769 konut satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,5 artış gösterdi. Ocak-Haziran döneminde ipotekli konut satışı yüzde 221,4 artarak 266 bin 374, diğer satış türlerinde ise yüzde 15,3 azalarak 358 bin 395 oldu. Bu dönemde ilk defa satılan konutlar yüzde 4,1 azalarak 197 bin 722 oldu. İkinci el konut satışları da yüzde 42,5 artarak 426 bin 997 olarak gerçekleşti.

YABANCIYA SATIŞ VİTES DÜŞÜRDÜ

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,1 azalarak bin 664 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Haziran 2020’de ilk sırayı 730 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 277 konut satışı ile Antalya, 180 konut satışı ile Ankara, 65 konut satışı ile İzmir ve 57 konut satışı ile Mersin izledi. Ocak-Haziran döneminde yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28,5 azalarak 14 bin 262 oldu. Haziran ayında İran vatandaşları Türkiye’den 398 konut satın aldı. İran’ı sırasıyla, 257 konut ile Irak, 78 konut ile Çin, 70 konut ile Azerbaycan ve 63 konut ile Rusya Federasyonu izledi.

HEM KREDİ HEM DE FİYATLAR ARTTI

Gayrimenkul değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman satışlarla ilgili sosyal medya üzerinden şu değerlendirmeyi paylaştı: “Konut başına kullanılan kredi tutarında sıçrama yaşandı. Haziranda ortalama konut kredi kullanımı 275 bin TL civarında gerçekleşmiş. 160-170 bin TL civarında olan ortalama kredi kullanımının 275 bin TL’ye yükselmesi hem fiyatlardaki artıştan hem de peşinatın yüzde 10’na düşmesinden kaynaklı. Kredi-değer oranında da bir yükseliş bariz. Düşük faiz oranı öz kaynak kullanımını yerine krediyi özendirmiş.” 

İLK ELDEN SATIŞLAR GERİLEDİ

Ahmet Büyükduman “İlk el konut satışlarında gözlenen gerileme trendi 0,64 faiz oranına rağmen haziranda da devam etti. Haziran ayında ipotekli satışların toplam satışlar içindeki payı yüzde 53 ile zirve yaptı. Bu dönemde ipotekli konut satışları tüm zamanların rekorunu kırarak 101 bin adet oldu. Bu rakam uzun dönemli ortalamanın üç katı. Konut satışları salgın döneminde biriken talep ve düşük faiz oranın etkisiyle 190 bin adet olarak gerçekleşti” dedi.

TEMMUZ AYINDA DA BEKLENTİ YÜKSEK

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi  Durbakayım, haziranda konut satışlarının normalleşmenin başlaması, kamu bankalarının düşük oranlı kredi sunması ve Emlak Konut GYO’nun başlattığı kampanyanın etkisiyle Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık satış rakamına ulaşarak rekor kırdığını söyledi. Durbakayım, 150 bin adedin üzerinde gerçekleşen satış rakamının temmuzda da devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Dolar nereye koşuyor? - Para Analiz
...
  
Bütün para betona aktı
...
  
Kayseri'de üfürükçü bütün mahalleye koronavirüs yaydı
...
  
Fuat Keyman: Post-korona dünya: Siyasetin değişen parametreleri ve Türkiye
...
  
Prof. Dr. Ceyhun Elgin: Türkiye'nin tek çaresi para basmak
...
  
İYİ Parti'li Yılmaz'dan 'Merkez Bankası' iddiası: Para basıyor ama nereye kullandığı belli değil
...
  
Fuat Keyman: Kürt sorununun değişen parametreleri
...
  
İbrahim Kiras: AK Parti’nin iktidar paradoksu
...
  
Prof. Demirtaş: Bir yerden Türkiye'ye para gelmesi gerekiyor
...
  
Sıcak para AKP’nin imdadına mı yetişti?
...
  
Vatandaş soruyor: Poşete hem para veriyor hem de marketin reklamını yapıyorum, neden?
...
  
Nuh ALBAYRAK: Bu karar birlik ve bütünleşmeye değil, çatışma ve ayrışmaya hizmet eder
...
  
Yıldırım Kaya: Karma eğitimi kaldırırsanız bu ülkede kıyameti koparacağız
...
  
Varlık barışının kapsamı genişletildi: Üçüncü kişilerin de para transferinin önü açıldı
...
  
Rusya'dan dolara alternatif para birimi önerisi
...
  
“Erdoğan: Ekonomi çok güçlü, parasal sıkıntı yok”
...


Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive