'Ankara kulislerinde konuşulan vahim bir iddia var ki...'

8.11.2019 - Bu Yazı 206 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

'Ankara kulislerinde konuşulan vahim bir iddia var ki...'

 Hükümetin açıkladığı enflasyon ve diğer ekonomik rakamların gerçekle uyuşmadığı ekonomistlerce aylardır dile getiriliyor.

Enflasyon ve faizde tek haneye düşülürken Aydınlık gazetesi yazarı Ufuk Söylemez, Ankara kulislerinde konuşulan “vahim iddiaları" köşesine taşıdı.

“Bu günlerde ekonomi çevrelerinde ve Ankara kulislerinde konuşulan vahim bir iddia var ki, konuşulması bile insanları tedirgin ediyor” diyen Söylemez, “Konuşulan ve iddia edilen senaryo aşağı-yukarı şöyle öne sürülüyor; İktidar T.C. Merkez Bankası ve Kamusal Sermayeli Bankalar yoluyla milyarlarca dolarlık döviz satıyor ve kurları tutmaya gayret ediyor. Bu nedenle ise, net rezervler eksiye düşüyor, bunun görünmesini önlemek için de günlük-haftalık swap yöntemiyle borçlanan Merkez Bankası’nın kayden gözüken rezervleri de net olarak eksiye dönüyor” ifadesini kullanıyor.

“Ekonominin içine sürüklendiği derin ve uzun süreli krizi ve halen yaşanan resesyonu, inkar eden ve bu konuda kafasını kuma gömmeye çalışan iktidar, karar ve icraatlarıyla büyük çelişkilere imza atıyor ne yazık ki" diye devam eden Söylemez, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Bir yandan geçmişte yaşanan ekonomik kriz dönemlerinde dahi başvurulmayan ekonomik tedbirlere (örneğin Merkez Bankasının ihtiyat akçesine el koymak gibi), emir ve komuta ile faiz indirimlerine, kamusal sermayeli bankalara maliyetlerinin altında popülist ve tüketime yönelik krediler kullandırmaya kadar, birçok “kriz önlemine” başvurmaya çalışıyor. Diğer yandan ise, ortalama yüzde 17 civarında olan (TÜİK rakamlarıyla) enflasyonun, aylık (baz etkisiyle) geçici olarak yüzde 8,5’a düştüğünü neredeyse davul zurna ile kutlarken, yıllık vergi-resim ve harçlara ise yüzde 22,5 zam yapıyor."

Ekonomide yaşanan gerçekler ve ortadaki tabloya bakıldığında, yolunda gitmeyen, hayatın olağan akışına ve ekonominin genel kabul görmüş ve ispatlanmış kurallarına uymayan ve/veya çelişen bir durumun mevzubahis olduğunu belirten Söylemez, şunları kaydediyor:

"Konuşulan ve iddia edilen senaryo aşağı-yukarı şöyle öne sürülüyor; İktidar T.C. Merkez Bankası ve Kamusal Sermayeli Bankalar yoluyla milyarlarca dolarlık döviz satıyor ve kurları tutmaya gayret ediyor. Bu nedenle ise, net rezervler eksiye düşüyor, bunun görünmesini önlemek için de günlük-haftalık swap yöntemiyle borçlanan Merkez Bankası’nın kayden gözüken rezervleri de net olarak eksiye dönüyor.

T.C. Merkez Bankası’nın görevden alınan eski Başkanı’nın ise, bu tür uygulamalara ve talimatlara karşı çıktığı için görevden alınmış olabileceği öne sürülüyor.

Ayrıca bu gidişatla döviz talebinin ve borçlarının karşılanmasında yetersiz kalınması halinde DTH’ların ve/veya 500.000 doların üstündeki bölümlerinin, piyasa fiyatından Türk Lirasına çevrilerek, bir manada –ister istemez- kambiyo rejiminin değiştirilmeye gidilmesine yönelik çalışmaların veya düşüncelerin olduğu da yoğun biçimde söyleniyor. Hatta Merkez Bankasının görevden alınan Başkanı’nın bu tür işlemlere tevessül edilmesine, hatta tartışılmasına bile karşı çıktığı için görevden alındığı, bu nedenle iktidarla ters düştüğü, mali suçlardan mahkum olan Halkbankası eski Genel Md. Yardımcısına BİST Genel Müdürlüğü görevi verilirken, Merkez Bankası eski Başkanı’na ise, bu nedenle hiçbir görev verilmediği de iddia ediliyor."


Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

0 0
reklam
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan MARMARA YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
'Ankara kulislerinde konuşulan vahim bir iddia var ki...'
...
  
MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın'ın oğlu hayatını kaybetti: Ankara Kalesi'nde kayalıklardan düştü
...
  
ABD'nin Suriye operasyonu açıklamasına Ankara'dan ilk yanıt
...
  
CHP’de gündem Suriye: "Ankara-Şam barışa giden en kısa yol"
...
  
AK Parti’li Şahin, Mansur Yavaş’ı tehdit etti: Ankara’yı sana dar ederiz, karşında AK Parti teşkilatlarını bulursun
...
  
Ankara'da sel: 3 kişi hayatını kaybetti
...
  
Ankara Barosu işkenceyi tespit etti: Darp, hakaret, copla tecavüz tehdidi
...
  
Reuters AKP kulisinde konuşulanları aktardı: Binali Yıldırım yeni bir heyecan yaratacak gibi durmuyor
...
  
Yerel seçim sonuçları AKP kulislerinde nasıl değerlendiriliyor?
...
  
İstanbul ve Ankara yorumu: Erdoğan yaptırımsız bırakmaz
...
  
Polimetre’den seçim tahmini: CHP İstanbul’da, Cumhur ittifakı Ankara’da kazanıyor
...
  
Erdoğan'dan Ankara çıkışı: Anketlere güvenmiyorum
...
  
Ankara Emniyeti'nden taciz açıklaması: 'Babası FETÖ'cü'
...
  
Akdoğan Özkan: Suriye'de dengeler Ankara lehine değişiyor
...
  
İstanbullu 'inançlı', Ankaralı 'çalışkan' belediye başkanı istiyor
...
  
Tarık Ziya Ekinci: HDP, İstanbul, Ankara ve İzmir’de kendi adaylarını çıkarmalı
...


EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive